----------------------------------- Unique 8.2.2010, 13:34 O definitie a empatiei ? ----------------------------------- Définition du mot empathie http://www.dailymotion.com/swf/x99ng8 ----------------------------------- elena 4.4.2010, 13:06 Re: O definitie a empatiei ? ----------------------------------- empatia e capacitatea de a citi emotiile celorlalti; a nu simti nevoia sau suferinta celuilalt nu inseamna decat lipsa de afectiune..... astfel, radacina altruismului se gaseste in empatie daca exista doua atitudini morale de care timpurile noastre ar avea nevoie, cred ca ele sunt autoinfranarea (controlarea impulsurilor) si emaptia ----------------------------------- Unique 4.4.2010, 14:19 Re: O definitie a empatiei ? ----------------------------------- Indirect iti multumesc ca ai postat in acest topic, caci am mai vizionat odata aceste imagini ce-ti umplu sufletul de "hrana", dar te fac sa vezi si in ce hal a ajuns umanitatea in aceste momente. Pana si animalele ne dau niste exemple cutremuratoare. Nu-ti vine sa crezi ca niste animale sunt capabile sa exprime acele "sentimente". Pana la urma stai si te intrebi, cine are (mai mult) suflet, omul sau animalul ? Vis a vis de titlul topicului am dorit sa pastrez titlul original, dar am pus si semnul intrebarii caci intradevar, empatia e mult mai mult decat ceea ce vedem in acel video clip. Autorul fiind francez are o alta viziune asupra notiunii si termenului de "empatie". Daca doreste cineva sa dezvolte subiectul si chiar definitia si descrierea cat mai completa a empatiei il rog s-o faca si va multumim cu ocazia aceasta pentru acest frumos gest. ----------------------------------- calator 4.4.2010, 15:20 Definitie diferite surse ----------------------------------- 1.