----------------------------------- Miliardarul 7.1.2008, 17:27 cate bordee, atatea obicee ----------------------------------- Ce se intampla oare cu oamenii din ziua de azi? Orice lucru care ne bucura ascunde ceva necurat, oricare om care ne zambeste, doreste sa ne dea cu ceva in cap, orice joc de cultura generala este o arma a manipularii unor oameni bolnavi care vor sa cucereasca Romania si, in viitorul nu prea departat, atentie!!! vor sa cucereasca Europa. Stimate domn, bucura-te de viata, plimba-te, plimba-ti familia, iesi la soare, la aer, oxigeneaza-te. Ia o gura de aer curat care sa te scoata din lumea consipiratiilor ascunse in spatele unui joc de cultura generala. Lasa oamenii sa se bucure, sa invete si sa lupte sa devina mai descuiati la minte. Acest joc este un joc de cultura generala, iar competitia a fost, este si va fi, draga domnule, CHEIA EVOLUTIEI. Felicitari acestui joc care reuseste sa adune oameni de toate varstele intr-o lupta a mintilor dornice de cunoastere! :2thumbs: Scuze de intarziere in raspuns. Am fost plecat putin prin Europa de sarbatori si oricum am spus ca nu am foarte mult timp liber pentru net, dar uite ca imi rup putin din el pentru acest minunat forum. O fac in semn de apreciere fata de cei care ajuta la bunul mers aici si pentru oferta bogata de aici. Omul cat traieste invata, asa ca am invatat si eu ca poti trata un subiect, un om sau chiar un mesaj al sau in mai multe moduri. Un mod ar fi acela de a despica mesajul in 15 si a raspunde pas cu pas la toate "neclaritatile" celui caruia ai ales sa-i raspunzi sau ti s-a adresat in mod direct. E o buna modalitate pentru ca este foarte clara si concreta, fiind accesibil chiar si celor mai slabi de inteligenta, de memorie sau care ajung sa citeasca un astfel de mesaj dupa mult timp cand a fost el scris, dar necesita mai mult timp si efort. Ar fi si multe alte modalitati, dar nu are rost sa le mai detaliez acum. Remarc ca ideile tale si in general tipul de manifestare pe care il manifesti face parte din tipologia individului "prea plin de el" ce ia peste picior in mod arogant ceea ce nu stie sau nu intelege sau nu a putut parcurge pana in acel moment un anume subiect sau o realitate de fapt. Pentru a-si ascunde neputinta si ignoranta, el incearca sa fie "spiritual" si zeflemist la adresa celui care ii aduce informatia "socanta" si fata de cuprinsul ei. E alegerea ta daca vrei sa fii si sa ramai un "orb" si arogant pe deasupra, dar nu te mira mai tarziu de ceea ce pateste strutul in zona din dos pe care nu o vede din aceleasi motive pentru care nu vede nici lumina soarelui. Nu te-a obligat cu nimic citirea acelui articol si nici sa te faca sa-ti schimbi in mod superior modul de a gandi si intelege viata, ci te-a lasat liber sa alegi ce vrei, chiar si alegerea de a fi snob sau ignorant. Sa-ti raspund punctual: 1. In ziua de azi se petrece cam ceea ce s-a petrecut mai mereu pe aceasta planeta: unii au condus si manipulat masele, altii au fost condusi si manipulati. De regula cei care au fost mai inteligenti sau uneori mai diabolici, au condus. Cei care au fost condusi au fost si sunt de regula mai prosti, sau neputinciosi. De fiecare data cei care au condus au avut un plan de actiune, o tinta finala, un deziderat etc. Nu de multe ori ei au apelat la minciuna, manipulare, tradare, mituire si chiar la crima pentru a-si indeplini scopurile. In cazul de fata, in vremurile noastre, adica "in zilele noastre", cei care conduc lumea au un plan diabolic si apeleaza cu succes la multe dintre metodele expuse mai sus. 2. Ideea de a te bucura este total subiectiva si este supusa starii de pervertire a constiintei umane. De exemplu pe unii ii bucura faptul ca ii omoara pe altii, sau ca ii chinuie, sau ca-i mint, etc. Pe altii ii bucura alcoolul, pe altii drogurile, pe altii dezmatarea, pe altii homosexualitate, etc. Pe unii mai "slabi de minte" ii bucura asa zise jocuri distractive ce au umplut planeta, in special in partea de mass media si internet. Asa cum exista ideea geniala cuprinsa in proverbul "cate bordee, atatea obicee", la fel si oamenii sunt de multe feluri, asadar si distractia trebuie sa fie pe masura acestor "obicee" ale lor. Ideea in sine nu este aceea a tipului de distractie, ci a faptului ca iti este furata atentia, energia si timpul catre nu conteaza de directie, pentru a nu sesiza ceea ce este esential si pe care cei ce vor sa te "distreze", sau sa te manipuleze, conduca si foloseasca sa nu ii acorzi atentie. Asta este o forma de manipulare printr-o asa zisa "distragere a atentiei". 3. Daca tu si cei asemenea tie considera ca un astfel de joc tembel ar fi o forma de cultura generala si ca el ar avea pretentia de a-ti mari cultura generala, inseamna ca faci parte din aceasi asa zisi "parveniti" si "snobi intelectuali" care se multumesc sa invete niste raspunsuri standard pentru a-si arata lui insusi si altor snobi ca si el gradul sau de (sub)cultura generala. Cine vrea cu adevarat sa studieze si sa-si amplifice cultura generala pune mana pe o carte sau mai multe si se apleaca asupra lor si nu-si pierde vremea cu niste prostii de intrebari-raspunsuri de tip grila. Acum doi ani, o multime de "inteligenti", pilosi si "ia banul, da-mi testul de grila" s.a.m.d. si-au luat exemenul de rezidentiat la medicina invatind pe de rost niste grile in loc sa invete adevarata meserie. Si ca sa comentez putin jocul acela "distractiv", nu e greu sa vezi ca el e mai degraba un joc de memorie pana la urma, caci tot jucand ore si zile la rand ca un robot tamp, inveti majoritatea raspunsurilor si realizezi ca nu e un joc de inteligenta sau cultura generala, ci doar de a te misca repede, ca la orice joc in care "lupti ca sa castigi". 4. Daca tot te preocupa atat de mult cultura generala puneai mana pe niste carti de manipulare si NLP si cateva despre ocultism si forta gandului ca sa intelegi mai bine ce vroia sa atentioneze articolul expus de mine mai sus. Curentele de opinie sunt rezultatul manipularii la greu a unor idei si ganduri conform unor planuri ale celor care au dorit generarea acelor "curente de opinie". La fel se petrece si in industria modei, a muzicii si nu numai. 5. Conspiratia mondiala exista fie ca tu vrei sau nu sa recunosti ca ea exista si ea isi bazeaza forta in special pe minciuna, manipulare si pe orbirea, sa nu zic prostia unora ce viseaza cai verzi pe pereti si se "distreaza" precum in "Matrix". Pune mana si pe Biblie si fa-ti si acolo o "cultura generala" ca sa intelegi de ce exista un asa zis plan de "cucerire a lumii", de distrugere a lumii si a umanitatii. 6. Ma bucur de adevarata stima din partea celor care cu adevarat inteleg ce vreau sa spun, fac si sunt. Chiar si fara stima si sfatul tau sa stii ca asta si fac, ma bucur cum si cand pot de viata si ii indemn si pe altii sa vada adevarata viata nu cea de carton pe care o construiesc prin minciuna si manipulare o mana de tortionari ce conduc din umbra planeta. Mi-am dus familia la plimbare si am luat masa la Luvru de curand. Am vizitat Viena, am fost in Elvetia, mi-au placut luminile din orasele si autostrazile Austriei. Am respirat aerul parizian si am admirat operele de la acest imens muzeu din Luvru. Daca vrei iti trimit si tie o poza cu "joconda" luata direct de la fata locului. A fost si soare si oxigen si nori si ploaie si putina ninsoare, deci pot sa-ti spun ca am luat pulsul "culturii generale" de la sursa. Cu toate acestea, iti pot spune ca indiferent de ce fac eu si unde ma plimb, cu sau fara familie, nu schimba faptul ca exista o conspiratie si ca unii o vad si inteleg, altii nu, sau ca acest "joc" Conquiztador - face parte dintr-un plan diabolic de manipulare mentala subconstienta indreptat impotriva poporului roman. 7. Asa zisa idee de "joc de cultura generala" in acest penibil si tembel joc numit Conquiztador (cuceritor) nu poate apartine decat unora ce nu au in medie mai mult de 15-20 ani, sau altfel spus, unei anumite clase de imaturi si "incuiati la minte", care dupa cum spui tu, au nevoie sa se descuie la minte. Ca sa devii descuiat la minte nu trebuie sa lupti si nici sa faci exercitii de memorare, sau de "acumulare de cultura generala", ci de cu totul alte tipuri de cunoastere. De exemplu cati dintre voi, cei care apreciati atat de mult acest joc inept, va preocupa "cunoasterea sufletului", sau "jocul de cultura divinitatii din om", sau "jocul de a discerne intre spirit si nonspirit", de a face diferenta intre adevar si fals, adevarata stare de discernamint care sa-ti ofere capacitate de a tria cele cateva rare diamante in grotescul si imensul moloz din informatia asa zisa "cultura generala" ? 8. Draga (?!) domnule, competitia nu a fost NICIODATA cheia evolutiei, ci geniul. Pune niste imbecili si oligofreni sa faca o competitie din care sa rezulte ceva genial, sau ceva care sa semene a evolutie si vezi rezultatul. Poate sa vezi evolutia prostiei si gradele ei de manifestare. Genialitate este acea rara calitate pe care extrem de putini oameni au manifestat-o si care este definita pe scurt ca fiind acea capacitate de sinteza si de a face conexiuni inteligente intre diferitele aspecte pe care altii nu le pot vedea si nu le pot face. Adica sa vezi ceea ce in general altii nu vad si sa faci conexiuni inteligente intre ceea ce altii in cel mai bun caz le observa doar ca si aspecte disparate. Geniile nu se nasc la usa cafenelei, vorba poetului si nici la acest joc penibil. Ei in cel mai bun caz si-ar rapi din timpul lor pentru a arata cu "degetul" catre aceasta "noua" monstruozitate de deviat mintea, atentia si constiintele umane: Conquiztador. 9. Cred ca in final ai semnat bine scrisorica ta "intr-o lupta a mintilor dornice de cunoastere". Mintea inseamna ganduri, gandurile inseamna o energie mentala, deci avem de a face cu o "lupta energetica". Cine a spus "dezbina si stapaneste" in mod sigur nu s-a gandit doar la dezbinarea fizica, ci si la aceea "mentala". Forta gandului poate face si bine si rau, iar cei ce va manipuleaza o fac in rau, spre raul vostru al tuturor celor mai mult sau mai putin manipulati. Mai mult  :mute:  alta data cand voi mai avea timp liber.