----------------------------------- Miliardarul 11.1.2008, 07:28 raspuns per global ----------------------------------- Nu am sa imi pierd nici eu timpul... Nu te mai deranja sa imi raspunzi. Subiectul e incheiat pentru mine. Ca mi-am furat din timp ca sa scriu acum, nu am facut-o pentru dumneata, ci din respect pentru oamenii, tineri sau mai in varsta, pe care i-ai insultat. Domnule Taikoun, ti s-a raspuns dupa propria-ti masura. In mod evident nu ai inteles nimic din ce am spus nici in primul nici in al doilea mesaj si continui sa-i judeci pe altii dupa varianta ta de "adevar". E semnificativ ca nu ai atins nici un subiect cuprins in mesajul meu initial si nici dupa al doilea. Cu toate ca pe ici pe colo Thunder a facut mici exagerari, a surprins destul de bine ideea mesajului meu si al tau. Daca tu te-ai simtit jignit cand nu era cazul, daca mi-ai pus in gura sau in minte idei sau jigniri pe care nu le-am atribuit nimanui este doar o viziune a ta neadecvata realitatii. Poate ai facut-o din exces de zel, poate ai vreun interes vis a vis de "jocul" ala sau de ceea ce se urmareste prin el, poate esti doar neinformat si nu rauvoitor sau platit de altii sa faci si spui ce ai facut si spus nu stiu, insa sigur nu ai atins mai deloc problema ridicata de mine. Te asigur ca nu sunt singurul om care a sesizat ceea ce am scris in mesajul initial, doar ca aici prezentarea s-a facut prin mine. Evident ca esti liber sa alegi sa faci ce vrei cu viata ta, cum si eu am aceasta libertate, cum si cei care baga la cap ce li s-a adus la cunostinta au aceasta libertate. Cu toate acestea, te rog nu ne insulta inteligenta a mii de oameni care gandim in acelasi mod cand e vorba de o asemenea manipulare ordinara si acest grotesc plan globalist de subjugarea umanitatii. In rest, succes in viata si in jocurile care iti aduc bucuria specifica personalitatii tale. Nu am sa imi pierd nici eu timpul ,enumerandu-ti locurile prin care am fost si unde am luat masa (desi la Luvru nu mi-a venit deloc sa iau masa pt ca nu pentru a manca ma aflam eu acolo), nici varsta sau scolile pe care le-am facut, absolvite in urma unor ani de munca si studiu. Pentru ca ASTA ar denota aroganta si infumurare. Iar tu "stimatule" domn Taikoun, care faci pe victima si "telectualul", daca mergeai la Louvre (Luvru) vedeai ca este aproape cu neputinta sa vezi totul intr-o singura zi sau sa nu te apuce foamea dupa mai multe ore de "plimbat" prin camerele de expozitie. Adevarat. Nu poti cuprinde intreaga expozitie intr-o singura zi decat cel mult daca vrei sa faci "atletism" prin camerele muzeului si nu o trecere in revista a operei expusa care merita sa fie admirata, caci nu orice este expus acolo merita timp si bani cheltuiti. Cat despre a lua masa la Louvre (nu Luvru cum neintamplator am scris initial, forma romanizata "a la furculition") nu e o mare realizare, dar domnul Taikoun nu s-a prins de asta. Acolo sunt mai mult niste fast food-uri decat restaurante. Ideea insa era alta, dar nu mai conteaza acum.  :) "Infumurarea" mea era expusa tocmai ca sa-i atrag atentia ca vorbeste despre niste oameni si situatii pe care nu le cunoaste si este depasit de realitatea in sine, cu toata infumurarea lui plina de aroganta cu care ii trimite pe altii la plimbare pentru ceva ce el nu intelege sau nu cuprinde. Ti-as diseca eu spusele dar nu e problema mea asta. Sper s-o faca Miliardarul ca e mai in masura s-o faca. Nu este cazul, exista lucruri mai bune de facut in lumea asta. Oricum, a surprins Thunder destul de bine ceea ce era necesar.  :thumbs:   O sa incep cu sfirsitul, ca subiectul pare sa deranjeze. O sa fac eu acea despicare de care amintea mesajul Miliardarului, ca poate asa e mai clar ce vrea el sa zica in primul si cel de al doilea mesaj, inclusiv ce se vede si ce nu din mesajul stimatului domn Taikoun ce a ajuns deja o victima total nevinovata. Nu am sa imi pierd nici eu timpul ,enumerandu-ti locurile prin care am fost si unde am luat masa (desi la Luvru nu mi-a venit deloc sa iau masa pt ca nu pentru a manca ma aflam eu acolo), nici varsta sau scolile pe care le-am facut, absolvite in urma unor ani de munca si studiu. Pentru ca ASTA ar denota aroganta si infumurare. Cu toate ca o parte din ce voi spune e off topic, merita sa comentez putin ce scrii. Multumesc pentru comentarii, au fost destul de pertinente dar unele dintre ele au fost putin cam picante.  :tongue: Nu e cazul sa disecam prea mult ceea ce e evident pentru cel inteligent. A diseca uneori poate semana cu "a te scuza" si uneori e valabila ideea "cine se scuza se acuza". Nu oricine poate primi "oferta" si asta nu pentru ca nu ar fi inteligent, ci mai mult pentru ca tocmai din cauza manipularii la care a fost supus zeci de ani de zile, ei si-au facut o "viziune personala" asupra adevarului care cu greu mai poate fi dizolvata si imbunatatita. Felicitari celor ce lupta impotriva manipularii, a minciunii, a prostiei si ignorantei, uneori chiar cu pretul de a fi denigrat tocmai de cei pe care vor sa-i ajute. Multumesc asemenea.  :2thumbs: Nu va mai agitati si suparati inutil. Unii pur si simplu nu sunt pregatiti sa ia pastila rosie. Nu uitati ca cei ce sunt adormiti, pot deveni chiar dusmanii vostri si partasi ai sistemului care ii tine in adormire, aliati ai acelor "santinele". (Matrix) Chiar si acesti "adormiti" tot fratii nostri sunt, asa ca macar sa nu-i mai agitam daca de trezit nu ii putem ajuta sa se trezeasca.  :love: Filmul Matrix surprinde in mod genial o anume realitate existenta pe planeta asta, dar totusi trebuie observat cum filmul abunda in semne, simboluri si idei de factura globalista. Un singur exemplu este acela ca cei care se pretind salvatorii oamenilor sunt plasati in Zion (Sion), aluzie la Inteleptii Sionului (vezi protocoalele). In ultima vreme, simbolurile masonice si nu numai acelea abunda marea majoritatea a filmelor, in special cele comandate cu anumite scopuri precise, mai ales cele de popularizarea "fratiei". Asta arata ca planul lor este acela de a iesi la suprafata, cu orice chip. Vom vedea care sunt aceste motive ale lor. Nu va mai agitati si suparati inutil. Unii pur si simplu nu sunt pregatiti sa ia pastila rosie. Nu uitati ca cei ce sunt adormiti, pot deveni chiar dusmanii vostri si partasi ai sistemului care ii tine in adormire, aliati ai acelor "santinele". (Matrix) Chiar si acesti "adormiti" tot fratii nostri sunt, asa ca macar sa nu-i mai agitam daca de trezit nu ii putem ajuta sa se trezeasca.  :love: Adevarat ! Scuze pt. o anume aciditate in "voce" si in atitudine.  Am mai editat putin mesajul initial, ce oricum mai avea nevoie si de ceva corectari. :thumbs: PS. Din pacate unii o cer cu insistenta, asa ca pina la urma fiecare avem testele sale, inclusiv acela de a ne pastra calmi in fata situatiilor neprevazute.  :censored: Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.  :fondof: Eu cred ca oamenii ar lua pastila rosie mai usor daca ar intelege mai bine aceste informatii de factura oculta. Notiuni precum gandul, puterea gandului, manipularea mentala sau constiinta sunt extrem de putin cunoscute de marea majoritate a oamenilor, ce trebuie sa recunosc si eu ca sunt mai mult atrase catre "jocuri de cultura generala" sau catre distractie decat catre o cunoastere vie si valabila in orice moment al existentei, in lumea asta sau in orice alte lumi de dincolo. Excelenta ideea. Nu vrei sa contribui la aceasta prezentare oculta a acestor idei ?  :roll: Nu va mirati ca oamenii iau peste picior astfel de informatii sau atentionari cand ei nu sunt absolut deloc pregatiti sa inteleaga mai mult decat au fost educati in "scolile" prin care au trecut prin viata. Pilda lui Iisus cu aruncatul margaritarelor la purcei este valabila, dar sa nu uitam ca tot El spune ca daca ai o lumina, nu o pune sub patura.  :thumbs: