----------------------------------- Duhul 1.3.2008, 22:15 Cuvântul Domnului - Anul 1975 (3) ----------------------------------- Cuvântul lui Dumnezeu ... Învață de la Mine, nu va mai fi om pe pământ ca să-ți arate cărările. Nu vor mai fi nici prooroci, nici profeți, căci cei ce vor fi, în loc să te îndrepte spre bine, te vor îndrepta spre rău. Nu va mai fi, tată, nici o gură binecuvântată ca să-ți arate ție vreo pată. ... Cine a crezut acest cuvânt, a ajuns sfânt. Cine nu a crezut, a ajuns osândit, și nimeni nu cunoaște osânda celui păcătos. Se vorbește în lume despre Mine? Nu se vorbește. Se vorbește în lume despre post și rugăciune? Nu se vorbește. Copilașii Mei, cine a fost trimis de sus, aceluia i s-a dat să vorbească. O, poporul Meu, nimeni n-a ieșit dintr-un om să spună despre post și despre rugăciune. Nimeni n-a ieșit din pământ să grăiască despre viața duhovnicească, decât numai acela ce a fost trimis, decât numai de sus. Au vorbit profeții Mei, și după aceea au fost uciși. N-au fost cinstiți de lume pentru această faptă, le-au descoperit fărădelegile. Poporul Meu, de acum înainte nu va mai fi trimis nici un profet și nici un prooroc ca să mai profețească sau să mai proorocească, și țineți minte, scrieți în carte, cu pană, este greu. Are să vină ierni grele, ai să dorești cum dorești apa de izvor, așa are să dorească cineva lucrarea Mea. ... Copilașii Mei, luați învățătură. Când vor pieri cuvintele sfinte și slujbele sfinte, știți că va pieri și soarele, va pieri și luna, vor pieri și stelele, vor pieri toate lucrurile făcute de mâna lui Dumnezeu. ... Cunoașteți-vă între voi. Cunoașteți între voi pe aceia care fac binele. Cei dintre voi care fac rău, aceia nu sunt din cer. ... Feriți-vă și iar feriți-vă! Dacă vine cineva din lume la tine și îți cere blagoslovire, nu-i dai, au ieșit mulți diavoli din pământ care au furat binecuvântarea de la creștini și s-au dus și au puteri asupra voastră. ... Dacă cineva ți-ar arăta o greșeală, primește-o. Nu te supăra, ci mulțumește-i, dacă nu ar fi să spună, ar scrie duhul rău greșeala ta. Am văzut că sunteți hotărâți să postiți, tată. Nu e nevoie să postiți numai câte trei zile, ci și câte două zile, și câte o zi, după dragoste, după putere, acest post este pentru tot ceea ce este de valoare. Prin acest post și prin rugăciuni veți scoate pe mulți din foc. V-am spus de nenumărate ori să învățați să cântați psalmii lui David. ... Ține minte, Domnul Iisus Hristos, prin Duhul Său ceresc, vântură cum vântură cineva sămânța și se înlătură toată pleava. Așa se înlătură de la tine lumea păgână care voiește să te piardă pe tine. Crezi? Rugați-vă nu vă piară credința și faptele bune și păstorii care vă păstoresc și vă miluiesc. ... Vine vremea mult să fii căutat. Vine vremea să se cinstească numele de creștin și să se prețuiască a ta viață. Vine vremea care nu a fost niciodată, ca să se ia țărână din urma ta și un petec din hăinuța ta, ca să se vindece neputinciosul. Vine vremea, pentru cel ce te-a hulit,-și primească pedeapsa; și dacă cineva te-a lovit, fie pedepsit cu palmă de la Dumnezeu. ... Casa unde se fac păcate, nu va rămâne piatră pe piatră. Casa unde se chefuiește și cunoaște păcatul, nu va rămâne piatră pe piatră. Chiar și pământul, până la o măsură, va arde. ... Dumnezeu nu părăsește locul Său, nu părăsește pe poporul Său, dacă poporul își recunoaște Păstorul. Ați auzit? ... Învățați cum să trăiți și să nu muriți, mulți dintre voi își ucid viitorul cu mâna lor, nu ca Iuda, spânzurat sau tăiat prin cuțit, ci își ucid viața cu de toate, prin îmbuibare cu de toate și prin lepădarea față de Dumnezeu. Ați auzit? Omul are putere să spună nu e Dumnezeu, dar mai mult nu are putere să facă. Omul are putere să strice un om care crede în Dumnezeu, are putere să omoare un trup, dar nu are putere să ucidă Duhul, și acela care a omorât un trup, sau acela care a ucis credința, sau acela care a mințit, toate aceste fapte i se descoperă în față, și va îngălbeni. ... Fericit omul care are putere să întoarcă Duhul lui Dumnezeu înapoi, și aceasta să fie munca. Nu scoateți duhurile, ci să le înapoiați în trupuri. Dumnezeu Își varsă harul Său asupra robului Său care vrea să-L servească. Veniți-vă în fire, avem zidire care s-a stricat. Dumnezeu îl va repara și Duhul i Se va da, dar vai de acela care îndrăznește să alunge Duhul lui Dumnezeu de la locul Său! ... Sunteți în vremea în care este război în casele voastre. Își ucide soțul soția pe sub ascuns. Își ucide soția soțul, și aceasta e că vine sfârșitul. Se aude că nu mai rămâne nici bob de credință, nici bob de preoție, nici un bob de bisericuță. Da. Dacă nu mai are cine sluji, de aceea se va pustii. ... Se aude prin lume că vor pieri creștinii. nu credeți. Nu vă înspăimântați, aceste zvonuri vin de la duhul necurat. Zvonul este pe tot pământul, dar este scris că toți păcătoșii vor pieri de la sine, pentru că s-a profețit de mii de ori despre pieirea păcătoșilor, și nu s-au înfricoșat. Dar te vei culca, și când te vei scula, nu vei mai vedea pe acela ce te hulea, nu vei mai vedea pe acela ce te vindea, și nici locul lui nu-l vei mai cunoaște. Ca într-un vis vor pieri păcătoșii, Dumnezeu nu mai poate suporta. ... știți că îl am fotograf pe sfântul apostol și evanghelist Luca, și merge și fotografiază, și la judecată am în toate pozițiile. ... Eu, Domnul Iisus Hristos, M-am coborât din cerul sfânt pe acest pământ și am trecut prin două timpuri, prin două vremi. O dată am petrecut cu trup, și aceasta cu greu am petrecut; și a doua oară am petrecut cu Duhul. Fericit trupul care M-a primit. Fericit trupul care Mi-a însoțit Duhul. Fericit trupul care Mi-a cunoscut Duhul, toate acestea sunt cu plată. Și mai este un timp, și știți cât e? Cât ai deschide ochii și i-ai închide. 22-12-1975