----------------------------------- Duhul 1.3.2008, 23:46 Cuvântul Domnului - Anul 1982 ----------------------------------- Anul 1982    * 01-05-1982 Cuvântul lui Dumnezeu    * 20-05-1982 Cuvântul lui Dumnezeu    * 25-06-1982 Cuvântul sfintei Virginia    * 10-07-1982 Cuvântul sfintei Virginia    * 01-08-1982 Cuvântul sfintei Virginia    * 13-08-1982 Cuvântul lui Dumnezeu Cuvântul lui Dumnezeu ... O, scumpi păstori pe care v-am lăsat să păstoriți turma mea de oi! Fiți cât mai blânzi cu oile, așa cum este și Domnul, și dați-le cuvinte dulci și mângâiere și ridicați-le pe cele căzute; nu le lăsați să piară, multe oițe mai mult se depărtează de lucrare. O, vorba dulce mult aduce. O, de m-ați vedea cât sunt de zdrobită și de disperată din pricina oilor care nu mă ascultă! Întrebați pe lelica mea, ea mereu mă vede. Sunt așa cum mă vedeați, zdrobită de dureri, cerând milă de la Domnul să-mi aline durerile. Așa sunt și acum, și cer milă de la oi, ca să asculte. ... Cine are urechi de auzit, audă, și cine are inimă pentru Domnul, înțeleagă. Domnul a oprit căsătoria pentru că nu mai e timp de întinare și de pofte trupești, dar luați bine seama, sunt între voi lupi îmbrăcați în piei de oi. 01-05-1982 Cuvântul lui Dumnezeu ... O, dacă pe toată lumea de pe fața pământului ar câștiga-o Domnul, câtă bucurie ar fi în cerul sfânt! Ar coborî Domnul cu toată slava Lui pe pământ. Cât e de întinată lumea de azi cu tot felul de păcate, dacă ar părăsi toate păcatele și s-ar întoarce la Domnul, ar șterge Domnul tot, numai s-o scape de iad și de muncile cele veșnice. O, cât de milos și de îndurător este Domnul și cum Se uită la Măicuța Lui, care se roagă mai amâie de azi pe mâine pieirea lumii! ... Fiți ascunși, nu vindeți aceste scrisori, sunt de sus, de la Domnul, nu din mormânt, de la morți. Cine va vinde, va cădea în osânda lui Iuda Iscarioteanul. ... Acest acoperământ al meu, unde v-am lăsat eu, este și va fi ca un obiect sfânt în care Și-a făcut Domnul lucrarea, și vă va fi de mare folos, așa cum i-a fost lui Noe corabia, dacă veți lucra după voia lui Dumnezeu. 20-05-1982 Cuvântul sfintei Virginia ... Slăvit să fie Domnul în cer și pe pământ, De îngeri și de oameni, căci El e Domnul sfânt. Slăvit să fie Domnul, acum și pân’ la moarte, Aceasta e cântarea, nu vorbele deșarte. Lelica mea, trezește-te și mă vezi, am venit și vin mereu, dar nu mai am mult de venit. Mai am un pic, mai am un pas. Servește-mă, lelica mea, servești în binele tău și al poporului și al tuturor celor care mă ascultă și mă primesc. Cel care m-a primit, primească mai departe, nu se va înșela, și mult va folosi. Tot poporul care are urechi de auzit, audă, nu mai e timp să stai la îndoială. Cine alege fericirea, pentru vecii vecilor o alege. Cine alege neascultarea, iar, pe vecii vecilor o alege, se va închide ușa și va rămâne pe afară. O, poporule al Domnului, tinerii mei din turma mea! roagă Domnul să nu vă supărați pe El că v-a oprit căsătoria, v-a oprit acum, când e gata să dea răsplata ca să fiți ai Lui, ai cerului și nu ai iadului. Răspândiți această hrană la toate oile care sunt câștigate prin trâmbița Domnului, mai sunt oi care nici nu știu că S-a întors Domnul înapoi la ei ca să-i pregătească pentru fericire. ... O, poporul meu scump, oile mele scumpe! Pentru voi mă lupt și pentru voi am pus trâmbița în lucrare. Fiți ai mei, fiți gata pregătiți, vine Domnul în curând. Răspândiți această hrană la toate oile care sunt câștigate prin trâmbița Domnului, căci mai sunt oi care nu știu că S-a întors Domnul înapoi ca să le pregătească pentru fericire. 25-06-1982 Cuvântul sfintei Virginia ... O, lelica mea, fii bine atentă la ce spun eu, la ce te rog eu. Avem mult de lucru. Când mai terminăm? Cine să ajute pe mine să îndeplinesc ceea ce mi-a dat Domnul? Lasă la o parte toate și ajută-mă. Uite ce zice Domnul: „Unde ți-e poporul, Verginica? Aveai o turmă mai mare de oi. De ce le-ai lăsat să se răspândească? Sună din trâmbiță mai tare, audă toate oile, tot poporul să audă, se trezească din somn, din nepăsare. Sună goarnă de pregătire. Trezește-te, poporule, din amorțire! Dezbrăcați-vă de omul cel vechi și îmbrăcați hăinuța omului nou. Nu mai stați pe gânduri. Nu mai stați la îndoială“. Scumpul meu popor, pregătește-te iute, nu mai sta. Te cheamă Domnul să-ți dea ceva ce n-ai avut în viața ta. Poporul meu, fericirea cea veșnică pe care o dă Domnul poporului iubit este scumpă, dar nu se cumpără cu bani; se cumpără cu ascultarea învățăturilor sfinte. Nu râvniți la lumea care trăiește în marele desfrâu, cu toate poftele ei și ale satanei. O, vai și amar, nu știe această lume ce o așteaptă și cum va plăti acest desfrâu pe care-l trăiește! Nu mai are cine să vină lumii în ajutor, căci cine este astăzi la putere, îi spune că nu este Dumnezeu. ... Poporul meu iubit, oile mele din toate colțurile care ați avut parte de lucrarea Domnului de altădată! strigă Domnul și vă cheamă treziți, adunați și să îndemnați, uite, Domnul v-a luat trupul cu lucrarea de altădată, era plin de dureri și suferințe, dar v-a trimis duhul cu lucrarea înapoi. 10-07-1982 Cuvântul sfintei Virginia ... Am băgat de seamă vi se pare amară hrana mea. Văd că nu vă mai place a mânca. O, cum nu vreți să luați aminte să ascultați? Domnul pentru asta a slobozit trâmbița Lui iară pe pământ, pentru ca pe poporul Lui să-l pregătească în așa fel să nu aibă parte de înfricoșata judecată. Știți cum să fie cuvintele? Dulci ca mierea, și să uniți și să iubiți ca albinele în stup; cum lucrează ele și muncesc și aleargă toată ziulica, din floare în floare, și din munca lor iese numai unire și dragoste și miere dulce, de se îndulcesc toți care mănâncă. Fiți deosebiți de lume și la purtare, și la cuvinte, și la post, și la hrană. Fii deosebit cu totul de lume, ca să te cunoască Domnul când va veni să aleagă oile din capre și neghina din grâu. ... O, zice Domnul: „Verginico, vei merge înapoi pe pământ și întări-voi trâmbița Mea prin mlădița crescută dintr-o rădăcină cu tine, pentru pregătirea poporului pe care l-ai câștigat“. 01-08-1982 Cuvântul lui Dumnezeu ... Când pleci undeva sau ai plecat cândva, nu te-ai îmbrăcat cu hainele și cu toate până la piele curate? Ba ai făcut și o băiță, ca tot omul, fii curat. Cred că n-ai plecat niciodată jumătate îmbrăcat curat, și jumătate, murdar. Acum de ce nu voiești să te îmbraci curat, cu toate, până la piele și dincolo de piele? Adică-ți îmbraci trupul și pe dinafară și pe dinăuntru cu hăinuță curată, curată, fără nici un fel de pată, așa te vrea Domnul, și așa te poate ridica sus la El. ... Femeia care este adevărată femeie creștină, este cheia tuturor hăinuțelor. Ea curăță hăinuța soțului și a copiilor și pe a ei prin viața ei trăită după voia lui Dumnezeu, și prin smerenie și înțelepciune ea va curăți hăinuțele de la toți cei din casă cu ea. Femeia creștină adevărată este cheia tuturor bunătăților. Femeia lumească este cheia tuturor răutăților care duc pe om la pieire. 13-08-1982