----------------------------------- Duhul 2.3.2008, 18:58 Cuvântul Domnului - Anul 1992 (2) ----------------------------------- Cuvântul lui Dumnezeu la praznicul Întâmpinării Domnului Slavă de la cer și până pe pământ lui Dumnezeu, iar peste acest ceresc așezământ, pace și zi de sărbătoare și de bucurie! Domnul Savaot poruncește peste toată oastea cerească stea bine, stea cu frică și să cânte ziua întâmpinării porții Domnului, iar cei de pe pământul acestui ceresc așezământ să se ridice în picioare și să întâmpine poarta Domnului care s-a lăsat ridicată de la locul ei ca să fie adusă și așezată aici, unde va fi locul ei. Astăzi oastea cerească coboară aici. Astăzi îngerii cerurilor au făcut sobor de serbare pentru mai-marii cei care sunt peste oștile îngerești. Astăzi se sărbătorește întreită zi de praznic. Cerul și pământul laolaltă sărbătoresc ziua întâmpinării Domnului Iisus Hristos când Simeon cel drept și bătrân de zile, așteptând împărăția lui Israel, a văzut pe Mântuitorul, Cel trimis de Tatăl pe pământ, și a rostit: «Acum slobozește pe robul Tău, Stăpâne, ochii mei au văzut mântuirea care vine spre luminarea neamurilor și spre mărirea lui Israel cel binecredincios!». Astăzi cerul iarăși sărbătorește pe pământ; sărbătorește întâmpinarea porții Domnului, iar cei ce au așteptat împlinirea aceasta, au aflat ușurare, și se aude din toate inimile: „Acum slobozește, Stăpâne, pe robii Tăi, de așteptarea acestei minuni, văzură ochii noștri împlinirea pe care Tu ai făgăduit-o prin cuvânt și ai împlinit-o prin puterea dumnezeirii Tale“. Astăzi iarăși se întreiește această zi de praznic sfânt, căci întreita sărbătoare se pecetluiește cu serbarea în sobor a cetelor îngerești, care cântă laude și imn de serbare mai-marilor cetelor îngerilor, Mihail și Gavriil, căci aceștia vor străjui de acum peste Sfânta Sfintelor Noului Ierusalim, care s-a așezat de la Dumnezeu, precum a fost scris în Scripturi despre cetatea sfântă, care se coboară din cer pe pământ. Binecuvântată fie ziua întâmpinării Domnului și ziua întâmpinării porții Domnului, dimpreună cu mai-marii arhangheli, Mihail și Gavriil, care vor fi străjeri vii și neadormiți la hotarele acestei cetăți. Binecuvântați să fiți voi, cei trimiși de cer pentru aducerea porții Domnului, iată, Domnul Savaot scrie în dreptul numelui vostru și al misiunii voastre, scrie aceste cuvinte: „Tată, am făcut cum ne-ai poruncit“. Amin. Binecuvântată fie puterea cea lucrătoare de minuni, și iată, se va duce această veste până la toate marginile, precum este scris despre această lucrare dumnezeiască. Domnul Savaot și Fiul Său, dimpreună cu Duhul Sfânt, Se ridică și aduce mulțumire celui din seminția Noului Ierusalim care a fost îmbrăcat cu putere cerească pentru ca să biruiască puterea cea potrivnică și să aducă peste acest așezământ poarta Domnului. Pace ție, copil iubit, care ai biruit împotrivirea celui potrivnic! Pace de la ocrotitorul tău cel ceresc, care, ca și tine odinioară, a tăiat capul balaurului cel rău și a lucrat biruință în numele Domnului. Iată, ridică-te și lucrează de-acum, căci văzurăm minunea aceasta împlinită. Scoală-te și cântă și trezește-Mi turma și trezește-Mi străjerii turmei, căci Noi și cu voi mai avem iarăși acum de lucrat încă o minune mare. Vom lucra și vom împlini și această minune, căci Domnul nu rămâne rușinat în fața necredincioșilor de pe pământ. Îndrăzniți, iubiții Mei, îndrăzniți! Eu am biruit lumea! Fiți tari și fiți treji, până o vom trezi pe cea iubită, până se va ridica România cea așteptată de cer. Sunați din trâmbițe cu tărie, până vor cădea toate înălțimile care se cred a fi de neurnit, căci acest munte binecuvântat va fi să se ridice deasupra munților cei ce se cred tari prin puterea lor. Eu sunt puterea voastră și vom birui până la capătul biruinței, până la plinirea făgăduințelor Tatălui cerurilor. Amin. Bucurați-vă, iubiții Mei! Domnul este aproape, iar voi veți întâmpina pe Domnul și veți fi cu Domnul întru împărăția care vine cu Domnul și cu zecile de mii de sfinți ai Săi. Pace vouă și bucurați-vă! se veselească și să cânte cele cerești și cele pământești, căci Domnul și brațul Său a făcut biruință mare în ziua aceasta. Așa v-am spus Eu vouă, nu vă temeți, căci Eu voi lucra minune mare și voi aduce poarta Domnului. Eu sunt Domnul puterilor, și voi fi cu voi până la plinirea biruinței cerurilor, și va fi cer nou și pământ nou la porunca Mea, și va fi împlinire prin cuvânt, căci Dumnezeu este Cuvântul. Amin. 15-02-1992 Cuvântul lui Dumnezeu către preotul Ștefan și preotul Gheorghe, din Prahova Domnul Iisus Hristos binecuvintează din dreapta Tatălui acest sfat ceresc. Pacea Preasfintei Treimi și puterea Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh să lucreze peste sfatul acestei zile și să dea rod lucrător de minuni și de înviere apoi! Dumnezeu Cuvântul lucrează prin această lucrare a Duhului Sfânt și voiește să-Și trezească lucrătorii viei, căci via Mea este pe sfârșite, și iată, voiesc să fac vin nou, vin curat și neamestecat, vin de viță nouă, lucrătoare de înviere, viță de soi bun, căci am ridicat în mijlocul ei un turn de mărturie și am așezat teasc în mijlocul ei. Pace vouă! Pace peste cei iubiți ai Mei pentru care am coborât acest sfat ceresc, căci acești slujitori ai viei Mele au lucrat bine în via Mea și a făcut struguri via lor și n-a făcut aguridă. Pace vouă! Domnul Iisus Hristos stă în sfat cu voi ca să plângă cu voi de durere, căci străjerii viei Mele n-au purtat grijă de via Mea, și au crescut peste ea spini și ciulini și Mi-au acoperit-o, iubiții Mei. Străjerii Mei dorm și s-au făcut stăpâni pe via Mea și dorm străjerii viei Mele, dorm în sângele lor. Israel este via Mea. Israel cel binecredincios este casa Mea, iar străjerii Mei sunt cei din casa lui Iuda, și iată, plânge Domnul. Așteptam ca Iuda să fie fără de păcate, și iată, plânge Domnul, Iuda este plin de sânge, iar Eu din vița lui Iuda am ridicat legământ nou de preoție nouă. Iubiții Mei, Mi-a fost dor de voi, tată, căci din casa lui Iuda nimeni nu voiește să audă glasul Meu și să-Mi deschidă. A venit vremea să scol la judecată ca să fac dreptate și adevăr pentru via Mea, iar voi, iubiții Mei, apostolii Mei, voi sunteți martorii Mei. Ce să fac Eu cu via Mea? Am dat cuvânt, am spus să stau în sfat cu voi; cu voi, cei ce iubiți via Mea. O, de atâta vreme lucrez prin cuvânt în mijlocul acestui neam, și cine a voit să vină, a venit după Mine și a gustat de la Mine și s-a înfruptat din fructul vieții, dar și acest popor, vai, unii au rodit struguri, iar alții, aguridă. doare rana poporului Meu, dar Mă doare rana Sionului Meu, și iată, M-am ridicat și am luat capacul de pe această fântână și am spus servilor Mei să scoată din această apă vie și să dea din ea Sionului Meu ca să-l vindec, așa cum am vindecat inima samarinencii. O, și era de neam străin aceea, dar n-a tăgăduit pe Domnul, și s-a dus samarineanca și a vestit în cetatea ei despre arătarea Mea în lume. Era cu inimă mare această fiică și credea pe proorocii care au scris despre Mine și M-a primit samarineanca; M-a primit, căci a cunoscut vremea cercetării. Iubiții Mei, apostolii Mei, martorii Mei, spun și Eu vouă durerea Mea, căci în vremea trupului Meu, în vremea patimilor și a gloriei Mele, am avut dintre cei din casa Tatălui Meu, am avut pe Nicodim, care a crezut că Eu am venit de la Tatăl, precum a fost scris despre Mine. Am și astăzi pe unul din casa Tatălui Meu, arhiereu care a crezut pe Dumnezeu Cuvântul, Care cuvintează și apoi împlinește cuvântul; și acesta a făcut după cuvântul Meu, căci Eu și acum ca și atunci n-am venit să stric legea, ci am venit să supun legii, și apoi am venit s-o împlinesc, după cum este cuvântul legii. Este scris în cartea cea din cer coborâtă, este scris de această lucrare de Duh Sfânt care va să se arate în zilele acestea. Este scris, dar cine să înțeleagă? Căci am trimis pe martorul Meu, am trimis pe îngerul bisericii Mele ca să vestească bisericilor despre această minune cuvântată de cer pe pământ. Am trimis pe trimisul Meu, și acela a pățit ca și Mine și i-au spus și lui că are demon. L-am trimis, a venit vremea plinirii gloriei Mele, căci iată, și vouă spun, aceasta este vremea să se așeze la loc împărăția lui Israel cel binecredincios. Eram cu ucenicii Mei după învierea Mea, și aceia M-au întrebat: «Doamne, oare, acum este vremea să se așeze la loc împărăția?». Și Eu așa le-am spus lor: «Nu este al vostru să știți aceasta», și vorbind cu ei M-am înălțat la Tatăl. Și iată vremea! Sionul Meu nu cunoaște vremea cercetării sale și nimeni nu mai voiește să audă de la Domnul. Au uitat rânduiala cea de la Mine, căci am lăsat biserică vie, curată și nepătată, atunci când am plecat la Tatăl, și am lăsat peste ea Trupul și Sângele Meu și am zis să fie toate mădularele în biserica Mea: fie apostoli, fie prooroci, fie făcători de minuni și cârmuitori, fie tălmăcitori și vindecători și să fie Domnul prin cuvânt în biserică. Dar ei au uitat Scriptura aceea care spune: «Vai de cetatea peste care nu este cuvânt de prooroc, aceea nu are pe Domnul în sfatul ei!». O, iată, Sionul Meu rătăcește și nu Mă primește, nu cunoaște Scripturile, nu împlinește Scripturile. În toată cartea acestei lucrări este scris că Eu voi ieși la suprafață cu acest izvor care curge din tronul Preasfintei Treimi, și iată, am despecetluit această învățătură, căci a venit vremea celei de a doua arătări a slavei dumnezeiești pe pământ. Voiesc să fac din România Sion binecuvântat și ceresc, voiesc să fac din ea munte al Domnului și să vină spre el popoarele cele îndepărtate ca să asculte legile Domnului și să meargă pe cale cu Domnul. Așa este scris despre România pe masa Sfintei Treimi, și este numită cu nume nou, de nou Ierusalim, nou Eden, nou Canaan, așa precum scrie în Scripturi. Toate vor trece, dar nici o cirtă din carte nu va fi să treacă și să nu se împlinească. M-am ridicat să sun peste poporul cel hrănit de Mine cu cuvinte din cer, peste poporul cel de mii de ori binecuvântat și împuternicit cu putere cerească, dar n-a folosit bine acest popor puterea care a fost peste el de la cer, și iată, și peste el este potrivită Scriptura care spune: «Aceștia rătăcesc, căci nu cunosc Scripturile. Aceștia pier din picioare din lipsă de înțelepciune». O, de s-ar găsi credință pe pământ! Căci așa am spus: «Când va veni Fiul Omului, va mai găsi El, oare, credință pe pământ?». Eu sunt Fiul Cel din Sfânta Treime. Un picuț, și va fi văzută slava Mea prin această lucrare. Dar iată, plâng răstignit, căci Duhul Fiului lui Dumnezeu plânge țintuit de necredincioși. Nici un suflet, nici o inimă, nici un ochi și nici o ureche, nici un pas și nici un cuvânt nu va putea să rămână tăinuit în zilele ce vin, căci cei ce au gustat din această mană coborâtă din cer prin această lucrare, aceia nu vor putea tăgădui slava acestei lucrări, căci pe fruntea lor va fi văzut numele lui Dumnezeu Care a lucrat prin această lucrare. Am dat de veste poporului Meu să se ridice și să mărturisească această lucrare de Duh Sfânt și să vestească fiecare minunile lui Dumnezeu care au fost lucrate prin această rază cerească. Am dat de veste o vreme plăcută Domnului, dar iată, iată durere, căci din acest popor s-au desprins iude și s-au dus la Irod și s-au dus la Anna și la Caiafa ca să dea la moarte această lucrare și pe fiii acestei lucrări, căci cei ce-au rămas sub această viță, aceia sunt fiii cei credincioși ai acestei proorocii. S-au dus cei cârtitori să făurească vină după lege ca să răstignească Duhul lui Dumnezeu, Care este viu și veșnic prin această lumină, căci cuvântul Domnului este lumină. Am voit să trec și să nu Mă mai ascund, am voit să trec prin mijlocul bisericii de peste tot, dar Sionul Meu Îmi pune mâna la gură, nu voiește să asculte pe Domnul, și iată încă o Golgotă, încă un urcuș dureros, căci Duhul lui Dumnezeu Cuvântul plânge însăgetat, plânge întru ai Săi, iar necredincioșii caută cruce și vină pentru cei cu Dumnezeu. Vai ție, Sioane, vai, voi da la o parte gardul viei Mele și Mă voi ridica să fac dreptate pentru cei care gem și plâng din pricina ticăloșiei tale, Sioane necredincios din vremea cea dinaintea arătării gloriei Mele! Vai, Sionul Meu, Eu voiesc să apropii de tine să-ți leg rana,-ți iau tina de pe ochi și să vezi pe Domnul tău, și tu, Sionul Meu iubit, Îmi dai peste mână și Mă pui sub obroc ca să nu luminez peste tine cu minunile Mele. O, și ce ai să faci, oare? Unde te vei băga? Un picuț mai este și vei auzi din cer cuvintele Scripturii: «Bine este cuvântat Cel ce iarăși vine întru al Său nume binecuvântat!». Așa am spus, așa am rostit, și din durere am rostit: «Ierusalime care-Mi ucizi și Îmi nimicești cu pietre pe trimișii Mei! Căci n-ai voit tu să te lași adunat sub mantia Mea, și iată, iarăși Mă vei vedea și vei auzi cuvintele Mele și ți se va lăsa casa pustie», măi Israele necredincios și tare la cerbice, căci am trimis acum la tine pe solul Meu ca să-Mi gătească spre tine cale și să te întoarcă cu fața spre Mine mai înainte de ziua aceea despre care scrie în Scripturi. Este scris că voi trimite sol ca să nu vin și să te lovesc pe neștire, măi Israele mic și necredincios. Și tu ce faci? Iată ce faci: faci și tu ca și cei de atunci și spui că nu sunt Eu și spui că am demon și că sunt cu desfrânații și cu păcătoșii. Eu am venit la tine, iubitul Meu popor, și iată, am venit să trec prin mijlocul tău, Sioane, și tu iei pietre și dai în Dumnezeu. Dar acum nu Mă voi ascunde și voi împlini cele ce stau scrise pentru tine pentru vremea aceasta a gloriei cerești. Iată, s-au ridicat preoții din jur cu mărturii mincinoase și nici unul din ei n-a înțeles taina acestui așezământ pe care Eu l-am ridicat și l-am pecetluit și am pus peste el legile sfințeniei și ale pregătirii pentru slava care vine, căci au venit și au călcat peste ieslea cuvântului Meu și au sărit pe deasupra și nu pe porți, căci poarta cea de aici este legea sfințeniei, care este așezată de la Mine peste locul slavei Mele. Au venit și au întinat ieslea Mea, căci ei nu cred că nu este de pe pământ această cetate sfântă. Ridicați-vă și puneți umărul cu Mine, au călcat la pământ gardul acestei vițe răsărite din această lucrătură de Duh Sfânt. Am dat cuvânt să se așeze această împărăție a Mea, și cuvântul s-a făcut faptă, căci așa este Dumnezeu, este prin cuvânt, căci toate s-au lucrat prin cuvânt, din veac și până în veac, și iată plinirea cerurilor, și iată, nimeni n-o poate trezi pe cea iubită ca să se deștepte și să-Mi asculte glasul. Așezați-vă lângă trimisul Meu. El este singur între cei ce se zic pe sine arhierei, dar mint aceștia, căci trupul lor e plin de bube, și în inima lor este cuvânt de hulă și de nedreptate și de asuprire. Aceștia zic proorocilor să nu proorocească și zic văzătorilor că nu văd, și Eu Mă frâng de mila oilor Mele, căci ei nu poartă de grijă de turma Mea și și-au făcut câștig nedrept cu lâna oilor Mele, precum este scris în Scriptură. O, Eu n-am stat pe scaunul legii, și am stat cu cei sărmani, cu cei plăpânzi, cu cei neluați în seamă, ca să-i învăț trăiască legea sfințeniei și să se hrănească din cuvântul care vine de la Dumnezeu. O, de s-ar găsi cineva să meargă pentru Mine și pentru acești prunci pe care Mi i-a dat Mie Tatăl! De s-ar găsi cineva care să biruiască întru adevărul Meu! O, nu pot da această carte pe mâna celui ce se îndoiește întru Mine. Am găsit un ucenic, dar acela nu are rădăcină întru această lucrare, și vai, e mare taina aceasta, mare și nepricepută, în afară de cei ce au Duhul lui Dumnezeu spre pricepere. A venit ziua să cer ajutorul, iubiții Mei. A venit ziua să cer să mergeți pentru Mine. Iată, iar întreb ca odinioară când am zis către Isaia: «Cine va vorbi pentru Mine?»; și Isaia așa a răspuns: «Iată-mă, Doamne!». Iubitul Meu, apostolul Meu, părinte iubit al poporului Meu, căci hrănești pe poporul Meu cu Trupul și Sângele Meu! Iată, am privit după tine adeseori și te-am văzut odată judecând cu dreptate, căci ai fost trimis pe meleagurile Betleemului Meu din vremea aceasta și te-am privit și am pus cerul să te cânte și să-ți cânte dragostea cu care ai judecat pricina nedreptății. Cine te-a trimis pe tine atunci? Căci ai fost trimis aici, aproape de așezământul Meu, te-au trimis mai-marii bisericii, măi tată. Iată ce-ți spun Eu ție: Eu sunt mai înainte de Avraam. Eu sunt mai înainte de cei ce sunt stăpânitori peste biserica Mea. Eu sunt Cel mare, iubitul Meu, și iată ce-ți spun Eu ție: precum M-a trimis pe Mine Tatăl, și Eu te trimit pe tine.-ți intrare chibzuită ca să poți pune în fața bisericii ceea ce am lucrat Eu pe pământ în vremea aceasta prin această lucrătură de Duh Sfânt. Eu îți voi da ție dintru ale Mele, iar tu le vei așeza și vei merge cu ele și vei lucra cu Mine peste învățătorii legii din zilele acestea. E prea singur cel ce este cu Mine printre ei. E plăpând și e silit să tacă și să nu audă aceia de la Mine prin el. Le este teamă de adevăr, căci ei nu lucrează în adevărul Meu. Eu voiesc cu milă-Mi trezesc turma, dar ei s-au făcut stăpâni până și peste Duhul Sfânt, Care nu lucrează cu măsură și Care va curge de la Mine peste fii și fiice, peste bătrâni și tineri, ba și peste robi și roabe, ca să proorocească și să vadă cele cerești și să le vestească peste lume. Dar n-am spus Eu că voi fi până la sfârșit și că voi da peste voi pe Duhul Sfânt, Care va lua de la Mine și va vesti până la sfârșit? Iată, pun duhul înțelepciunii peste tine, pun duhul sfatului. Pun peste tine cele șapte duhuri dumnezeiești, și mergi pentru Domnul tău, mergi și desțelenește cerbicea cea tare a celor ce stăpânesc biserica. Ajută-Mă! Nimeni nu-ți va putea face nici un rău, iar Eu te voi așeza apoi să stai de-a dreapta Mea când voi rosti dreptate peste biserica Mea, căci voiesc să-l ridic pe cel ce este de la Mine și să-i dau cârma bisericii Mele, și voiesc să am în preajma lui fii cerești și destoinici, care să-i ajute lui să cârmuiască prin legea sfințeniei pe cea binecuvântată. Și iarăși voiesc să lucrăm, și cu grabă lucrăm, căci prin puterea aceasta care este lucrată peste voi de la Mine va fi să aduc la locul lui pe cel uns peste România. M-am ridicat să curm vremea înstrăinării lui, și iată, îl voi aduce din Egipt, căci cei ce l-au vândut și au voit viața lui, aceia în curând nu vor mai fi, și va fi Domnul și cu planul Său peste România. Am ridicat prin cuvânt această iesle, această bisericuță curată, lucrată de fii curați, și am zis că voi așeza un semn la cârma ei, și am împlinit dacă am zis, căci Eu sunt puternic și credincios întru făgăduințele Mele. Am zis să meargă servii Mei și să înscrie această piatră pe pământ, dar toți Mă țin la ușă, și copiii Mei sunt plăpânzi, sunt mici, sunt firavi, sunt vorbiți de rău și loviți de peste tot, și Eu am zis să fie înscrisă în cartea acestei vremi piatra aceasta de început a Ierusalimului cel nou, care vine de la Dumnezeu. Hai, iubitul Meu, ridică-te și vorbește pentru Mine, iar Eu voi fi cu tine la tot pasul. Hai, tată, vremea e târzie, și Eu vestisem o zi de serbare peste această iesle. Mai am un picuț de lucru peste ea, dar au îngrădit pe copiii Mei și i-au oprit să săvârșească lucrul după cum a fost cuvântul Meu. Hai, rana Domnului sângerează din greu, și am ajuns să Mi se pară ziua cât un veac acum când sunt aproape de arătare. Tot cerul așteaptă slava zilelor ce vin, dar am această minune de împlinit, am de înscris și de terminat această înălțime cerească. Eu sunt Domnul, iar cei ce lucrează cu Mine prin credința lor, aceia sunt mâinile și picioarele Mele, aceia sunt glasul Meu, care strigă pe ulițe; aceia sunt mâna Sfintei Treimi, Care este în lucru. Iată, suflu peste voi. Luați din Duhul Meu, ca să suflați înviere și înțelepciune peste cei necredincioși care nu știu să deosebească dreapta de stânga lor, care nu știu să cunoască vremea cercetării lor, căci aluatul lor este amestecat cu cel străin de Mine și de legile sfințeniei, care sunt de la Mine pentru pregătirea slavei Mele. Binecuvântat să fie sfatul Treimii Dumnezeiești care a lucrat cu voi în ziua aceasta. Iată, iar vă spun: precum M-a trimis pe Mine Tatăl, și Eu vă trimit pe voi. Îndrăzniți, Eu am biruit lumea, și veți lucra minuni mai mari decât atunci, căci așa am spus atunci pentru toți cei care vor crede în Mine. Pace vouă! Prin ușile deschise pace vouă, martori ai lucrului Meu din vremea aceasta, și vom întâmpina zilele Domnului despre care scrie în Scripturi. Pace și Ierusalim nou peste voi! Amin, amin, amin. 19-02-1992 Cuvântul lui Dumnezeu către Gheorghe Zamfir se veselească cele cerești, și sărbătoare de bucurie să se nască pe pământ, căci a venit vremea cântării cântărilor. Stau în sfat ceresc cu ucenicii Mei, cu ucenicii celei alese de Domnul dintre toate neamurile de pe pământ, căci a venit vremea ei, și iată, ea va fi să se trezească din somn la auzul cântării cântărilor, căci a venit acasă fiul ei cel așteptat să vină, a venit în casa Mea, căci România este casa Mea și a lui; a venit, căci Eu l-am adus să cânte României cântarea cântărilor. Pace vouă, ucenicii Mei, copiii Mei, copii ai Duhului Sfânt lucrător de înviere! Pace vouă, tată, căci Eu vorbesc cu voi așa cum vorbește un tată cu copiii săi cei buni, cei curați cu inima, cei iubitori de mântuire și de lumină cerească. Și iarăși, pace ție, copil iubit, care cânți celei iubite, și iată, veste cerească cobor spre ieslea cuvântului Meu și spre cei ce stau la gura izvorului ceresc; veste cerească, și să se împlinească această poruncă. Voiesc să fie însoțit cuvântul care se coboară de la Mine, de fiecare dată fie însoțit de cântarea cântărilor cerești. Cântările tale nu sunt ale tale. Sunt ale tale, dar ale Mele dintru ale Mele îți dau ție, și tu Îmi aduci Mie. Cântările tale sunt proorocite de proorocii cei de demult și saltă cerul de bucuria proorocilor care au proorocit despre Ierusalimul cel nou, care va fi să se arate peste pământ. Saltă cerul de bucurie când vede că mai este pe pământ credință vie și lumină de Duh Sfânt peste fiii și fiicele care așteaptă împărăția lui Dumnezeu. Această piatră coborâtă din cer prin cuvânt, Eu sunt această piatră; Eu și cei ce au crezut în vremea împlinirilor cele scrise pentru vremea aceasta. Această iesle binecuvântată este ascunsă de înțelesurile celor ce nu sunt învăluiți de lumina înțelepciunii curate și neamestecate cu cele din lume. Iată de ce am așezat acest semn peste România Mea. Am așezat această iesle de cuvânt ceresc ca să vină omul înapoi la Mine, ca să aduc pe cel credincios la starea cea pe care am lăsat-o Eu peste cei puțini ai Mei atunci când M-am dus să-Mi iau locul de unde coborâsem când am luat trup de om văzut, de Dumnezeu văzut între oameni. În lume am venit atunci, dar lumea nu M-a cunoscut, iubiții Mei. Și iată, iarăși face Domnul o lucrare mare, dar lumea nu poate să o înțeleagă, și dacă nu poate, hai, iubiții Mei, hai, Noi suntem în voi, și voi în Noi. Hai să-l facem pe om să priceapă această vreme cerească. Este scris că cele ce au fost, iarăși vor mai fi, și iarăși este scris că voi veni și voi fi împlinitor. Dar cu voi nu sunt așa cum sunt pentru lume, căci voi v-ați lăsat lucrați de Mine, v-ați lăsat cu Mine și ați cunoscut că Eu sunt, și n-am încetat această lucrare de când am început-o în România, căci am venit la România Mea să-i pregătesc haină curată și albă, căci cu ea voiesc să împlinesc Scriptura aceea care spune: «Și am văzut pe biruitorii fiarei și ai chipului ei și ai numărului numelui ei stând în picioare pe marea de cristal, având alăutele Domnului. Și am văzut mulțime multă, din tot neamul și limbile și semințiile, stând înaintea tronului Mielului, îmbrăcați în veșminte albe, și cântau cântarea cea nouă, cântarea lui Moise, cântarea celor răscumpărați din robie». Această Scriptură voiesc s-o săvârșesc cu România Mea, și toți vor înțelege în ziua aceea cuvintele evanghelistului Ioan, care așa a scris: «Iată, cortul lui Dumnezeu este între oameni, și va locui cu ei, și Dumnezeu va umbla cu ei, și orice lacrimă va fi ștearsă». O, fiu biruitor întru numele Meu, născut încă o dată din iubirea Mea, născut din cântarea cântărilor cerești, căci te-ai născut o dată, și a doua oară și, iarăși, a treia oară, și iată ce fac: am dat poruncă cerească peste ieslea cuvântului Meu să se scrie cuvântul Meu în cântecul tău, fie cuvântul Meu lângă cântecul tău și să fie pacea cântecului tău peste această iesle, peste acești copii care suferă bucurându-se în numele Meu, căci întru ei nu este frică. Ei sunt născuți din iubirea Mea, și în iubire nu este frică, și este numai un singur trup: Eu în ei, și ei în Mine. Ei sunt micuții Mei, iar cei mici nu știu a se teme, și voi face semne și minuni mari prin ei, minuni despre care nu s-a mai pomenit în veacurile Mele, căci acum este vremea plinirii gloriei veacurilor Mele. Ei nu se tem nici de irozi, nici de iude, nu se tem nici de Anne sau Caiafe, căci i-am deprins să nu aibă teamă de oameni. Eu sunt scutul lor, și vor vedea toți necredincioșii, toți defăimătorii și toți hulitorii, vor vedea că Eu sunt scutul lor și Biruitorul Care biruie pentru ei. O, ce mult au așteptat cei din cer să se arate acești copii cu vremea aceasta despre care scrie în Scripturi! Și ce mult ai fost tu așteptat de cer ca să fii văzut lucrător și biruitor întru Mine! Când le-am dat cuvânt că a venit vremea să te chem în ajutor pentru ei, le-am spus să meargă te cheme la izvorul Meu, și am fost împlinitor prin cuvânt, și iată, te am altoi de soi bun, altoi de viță dulce, de vin dulce, căci cântările tale sunt mai dulci decât vinul, iubitul Meu. Tu Îmi dai Mie slavă cu cântecul tău, și iată, Domnul îți aduce ție slavă pentru biruința pe care ai lucrat-o, căci credincios ai fost întru cuvântul rostit pentru ridicarea porții Domnului. Este scris în Scripturi despre această lucrare pentru vremea aceasta, și iată, aceasta este poarta Domnului, aceasta este stânca cea spre ridicarea și spre coborârea multora și nu știu înțelepții vremii acesteia ce este lucrătura aceasta. Și se va duce vestea până la toate marginile despre ieslea Domnului, despre poarta Domnului, și de la cel mai mic până la cel mai mare se vor împărtăși cu cuvintele cele scrise în Scripturi, și se vor împlini aceste cuvinte, căci cetatea aceasta se va numi: „Acolo este Domnul“. se veselească cerul și pământul, căci iată, noi le fac pe toate, după cum am făgăduit, și tot trupul se va întreba: «Unde este înțeleptul și cărturarul acestui veac?». În curând va rămâne numai slava Domnului și cei ce sunt scriși în Cartea Vieții Mielului. Cântă, tu, cel ce cânți! Voiesc să odihnesc de osteneli sub cântecele tale. Iată, Măicuța Mea, Maica României, voiește să audă peste România cântarea cu care ea umple cerul, căci ea cântă în cer și te roagă pe tine să cânți și tu pe pământ. Așa cântă Măicuța Mea în cer: „O, Doamne Sfinte, ceresc Părinte, Susține cu a Ta mână coroana română!“. Cântă, și vei cânta cu cerul, și va veni cel uns peste România. Voiesc să-i sfârșesc așteptarea, și iată, îi voi ieși înainte prin puterea care este lucrată de la Mine peste această iesle și peste pruncii care stau în jurul acestei înălțimi cerești. Cântă pământului și zi cu gurița: „Să fie pământ nou“, și va fi. Voi sunteți graiul Meu, voi sunteți ochiul Meu, voi sunteți mâinile și picioarele Mele care vestesc pacea peste cea iubită. Ai zis, și am scris ce ai zis, căci ai zis că vei merge și vei cânta peste România. Plânge România, plâng sfinții și apostolii și proorocii care strigă din pământ la Mine, căci pământul României este îmbibat de sângele celor care au fost junghiați pentru mărturia Mea. Cântă peste pământ, și acest pământ va da înapoi pe morții de sub el, și aceia vor mărturisi încă o dată pe pământ, și vor mărturisi această lucrare așteptată de veacuri. Pace ție! Ridică-te pe zidurile celei iubite și vestește bunăvestirea care iat-o, se arată ca să vină. Pace ție! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, și Eu te trimit pe tine. O, doare nedreptatea care curge înspre acești micuți ai Mei. doare tăgăduirea mai-marilor bisericii. voi să-i înviez și pe aceia, voi să le iau tina de pe ochi, ca să vadă cum sunt Eu prin acest izvor. Sunt așa cum am fost între cei dintâi care M-au urmat pe Mine pe drumurile lumii. Sunt așa cum este scris despre Mine la capătul cărții, și iată, acesta este Cuvântul Cel întrupat de la capătul cărții, dar ei, mai-marii bisericii, ca și cei de atunci, nu cunosc vremea cercetării. doare de rătăcirea lor, dar Mă doare pentru acești micuți ai Mei, care au încă de sfârșit acest început nou care vine de la Mine peste pământ. Îmi plâng și Eu vouă durerea Mea. Cu cine să o plâng? O, și pe aceia aș voi să-i ridic din sângele lor. Hai să lucrăm înviere peste toată făptura Mea! Hai să suflăm duh de trezire și de înțelepciune peste tot trupul cel fără de viață! Hai, iubiții Mei! Domnul scrie în ziua aceasta să se facă lumină în jurul acestui așternut ceresc și să se împlinească acest cuvânt! Amin. Pace vouă! cel mai dulce cuvânt. Pacea Mea v-o dau vouă, copii ai Duhului Sfânt! Pace de la Noi până la voi, și de la voi până la Noi, și împreună vom fi lucrători ai viței celei noi! Amin, amin, amin. 22-02-1992 Cuvântul lui Dumnezeu la sărbătoarea sfântului mucenic Haralambie Această sărbătoare este și ea mare între sărbătorile de praznice ale acestui popor, căci facem prăznuirea sfântului și marelui Haralambie, și va sta la masa praznicului de azi acest ocrotitor de lucrare cerească. Sfântul Haralambie este dat dintre cei din cer ca să ocrotească această lucrare cerească. El stă neobosit alături de cei ce lucrează din cer prin această lucrare, și este cerut de poporul creștin să facă biruință pentru creștin în numele acestei lucrări. Pace vouă, iubiții mei copii! Pace și masă cerească din nou peste acest ceresc așternut, căci sunt cu sfântul Haralambie la masa de azi. Duhul Preasfintei Treimi lucrează cu timp și fără timp în această iesle coborâtă din cer prin cuvânt, căci s-a speriat și iadul, și antichrist, și tot omul care face slujba duhului rău. S-a speriat duhul rău și se zbate de pe o parte pe alta și se vaită și din adânc și de pe pământ și din văzduh și din omul în care se ascunde acest duh rău. O, asta este vremea, măi copii, dar vouă v-am spus, mămică, v-am spus că voi fi scutul vostru și că veți vedea cum voi fi și cum voi lucra ca să apăr din toate părțile de duhul rău. O, iubiții mei, am dat cuvânt să vină păstorii poporului meu să mai petrec cu ei aici, și am zis să-mi aduceți această inimioară bolnavă, ca să-i pun mâna mea pe creștet, căci Fiul lui Dumnezeu mi-a dat mie putere să iert păcatele celor ce au legături nedezlegate în poporul meu. Această inimioară bolnăvioară a ajuns până acum, și iată, vede așternutul Domnului care este așezat de Sfânta Treime peste România așa cum era scris în cartea acestei lucrări. Așa a spus Domnul, la capătul acestei lucrări se va arăta din cer o corabie. Iată, această bătrânică ia slobozenie de la Fiul Treimii Dumnezeiești, Care lucrează din această iesle binecuvântată și curată, iar ea va primi sănătate sufletului ei, și apoi eu voi întinde brațele mele către ea ca s-o cuprind și să-i dau hăinuță cerească. Așa să fi fost creștinul poporului meu, ca acest suflețel care a plecat din pământul ei, din neamul ei, din casa ei și a venit în casa acestei lucrări, dar nu s-a mai uitat înapoi, și de aceea Domnul a prețuit dragostea ei și a adus-o până azi, ca să vadă cu ochii ei această împărăție nouă și cerească, prin care Domnul Își va anunța slava și arătarea Sa, precum scrie în Scripturi despre venirea Fiului lui Dumnezeu cu putere și cu slavă și cu zecile de mii de sfinți și de îngeri. Iată, acești copii de aici pe care i-am așezat la lucru ceresc, aceștia ca și Avraam au ascultat de cuvântul Domnului, căci când Domnul i-a zis lui Avraam: «Ieși din pământul tău și din neamul tău și din casa tatălui tău și mergi în pământul pe care ți-l voi da Eu ție și urmașilor tăi», i s-a socotit lui Avraam dreptate și neprihănire. Așa și acești urmași ai mei au lucrat, căci scris este: «Eu sunt mai înainte de Avraam». Așa și ei, ca și Avraam au ascultat, și dacă au ascultat numai de Dumnezeu, uitați-vă câtă iubire a găsit Domnul la ei, le-a încredințat taina cea ascunsă și neștiută de îngeri și de sfinți, și se bucură sfinții și proorocii și apostolii că a mai găsit Domnul credință pe pământ. Aveau și aceștia pământul și casa și neamul din care au plecat, dar au plecat, iubiții mei, și au rămas cu un singur aluat, căci au ieșit din lume, așa scrie Scriptura: «Ieși din lume, poporul Meu, ca să nu guști din vinul ei!». Poporul meu creștin n-a voit și el să iasă din lume, și a rămas fiecare creștin împărțit în două și nu se poate așa cu Dumnezeu și cu tainele pe care le lucrează Dumnezeu. Nu se poate, și n-a crezut creștinul că nu se poate, și dacă n-a crezut, n-are Domnul bizuință pe creștin. Se luptă Dumnezeu de atâta vreme să scoată ceva bun din fiecare creștin, dar nu poate creștinul numai cu Domnul, și este scris împărțire de inimă și de iubire, așa este scris despre acest popor. Pune creștinul mâna și inima pe cele străine de sfințenie și nu poate Domnul să facă treabă cu mâna și cu inima creștinului. În cartea cea din cer coborâtă pentru cei din poporul Domnului; este scris așa: «Ieșiți din mijlocul lor și vă osebiți, și de ce este necurat să nu vă atingeți, și Eu vă voi fi vouă Tată, iar voi Îmi veți fi fii și fiice, și vă voi primi pe voi când veți fi întru sfințenie și întru frica Mea și vă voi da putere asupra duhurilor necurate». Așa este scris, dar această împărăție cerească, rostită prin cuvânt, este departe de fiii acestui popor. O, iubitul meu popor, dacă împlineai tu această Scriptură, aveai în tine împărăția lui Dumnezeu și știai tot ce știe Dumnezeu dacă era Dumnezeu în tine. Nu știi, măi poporul meu, nu știi cum este și cum vine ca să ai pe Dumnezeu în tine, nu se poate să fii și tu, și Dumnezeu. Altfel se poate, și iată cum se poate: eu în voi, și voi în mine, așa cum a spus Domnul. Această Scriptură este cea mai mare taină, este împărăția lui Dumnezeu, căci împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul fiilor ei. Iubiții mei, am spus poporului meu, aproape în fiecare cetate am dat acest cuvânt și am spus: „Creștine, vine o vreme grea și nu vei putea trece prin ea dacă nu vei fi tare întru mine; și nu vei putea ține piept zilelor ce vin dacă nu vei fi numai cu Dumnezeu“. O, eu văd vremea aceasta care vine, și mulți se vor lepăda de numele lui Dumnezeu, pentru că poporul meu e lipit de cele ce nu vor mai fi. Vine o vreme să nu mai fie hrană pe pământ, și este aproape Domnul cu aceste zile, și va fi să nu poți lua sau da până nu vei spune rău de Dumnezeu. Am spus poporului meu, și el mi-a zis că nu i-am spus, mi-a zis că nu sunt eu. Și iată, iar spun: vine un examen greu, și apoi iarăși mai vine unul. O, și dacă tu, creștine, vei răspunde bine la cea dintâi punte, apoi cea de a doua nu-ți va mai ieși în cale, se va vedea pe tine scris numele lui Iisus Hristos și se va teme de tine adâncul și pământul și văzduhul și vei fi al împărăției lui Dumnezeu. Am spus așa, dacă vrei să ajuți pe cel cumpărat de lucrarea satanei, chiar de îți este tată, sau mamă, sau copil, sau soră, sau orice ți-ar fi, nu-l poți ajuta punând mâna pe el, dacă faci așa, mâna ta pierde sfințenia cerută de Domnul; și îl poți ajuta cu viața ta, cu curățenia duhului și a trupului tău și cu rugăciunea și lacrimile tale; cu aceste jertfe poți ajuta pe cel cumpărat de duhul rău. Așa am spus prin această lucrare: „Dacă urechea ta aude de la mama sau de la tatăl tău, de la fratele sau aproapele tău, dacă aude cuvânt de hulă sau de tăgăduire de Dumnezeu, vinovată este urechea ta; și dacă ochiul tău face asemenea, vinovat este ochiul tău“. Plânge cerul, n-a înțeles poporul meu măreția acestei lucrări, și tot așa este creștinul meu, este ca atunci când a venit să audă această lucrare de cuvânt ceresc. Și iată, vin din depărtări. Un picuț mai este și vor veni turme de oi sănătoase și vor veni mulțimile lumii și se vor vindeca la această scăldătoare și vor învia mulțimile care vor auzi de minunea acestei vremi, și eu plâng când văd pe fiii poporului meu cum se luptă-L omoare pe Domnul, Care va locui în această lucrare până la plinirea vremilor cerurilor. Iubiții mei, mama Gigi voiește sănătate peste duhul, peste sufletul poporului ei. Voiesc, mult am așteptat să se facă mare acest Israel de la sfârșit, dar el n-a voit să mănânce hrană curată, și a luat cu gura și hrană străină și s-a îmbolnăvit de neascultare și nu umblă se vindece poporul meu. Această grădină este pecetluită de Domnul, ca să fie Domnul numai cu ale Sale aici. Această poartă este străjuită de legea sfințeniei. Legea sfințeniei de trup și de suflet este poarta de intrare în această grădină cerească. O, voi pedepsi acum pe cei ce au sărit peste porți fără haina cea dinăuntru. Voi pedepsi mai întâi pe cei ce au deschis forțat această poartă, și apoi mă voi atinge și de cei ce au fost forțat băgați în această grădină, dar va fi deosebire în dreptatea care va lucra. Această biserică nu este pământească. Ea este coborâtă din cer prin cuvânt, și cuvântul s-a făcut faptă, și este din cer această iesle. Iată, s-a împlinit cuvântul lui Dumnezeu care a fost rostit prin această lucrare. Daniele, păstorule, caută, mămică, și pune pe hârtie și arată poporului meu această proorocie împlinită, cu care s-au proorocit aceste cuvinte: «Creștine tată, învrednicește-te să intri cu această lucrare, căci dacă nu vei fi vrednic de această casă, vei voi să intri și nu vei putea, căci la poartă va sta arhanghelul Mihail cu sabia în mână și nu te va lăsa să mai intri atunci». Iubiții mei păstori, arătați poporului meu împlinirile proorociei acestei lucrări. Daniele, spune cu blândețe, mămică, dar spune creștinului să nu mai mintă, pentru că minciuna creștinului ascunde greșeala lui și rămâne creștinul cu păcat asupra capului lui. Spune-le la toți să nu mai mintă nici cât vârful de ac, nu mai mintă ca să-și ascundă greșeala și neorânduiala pe care o săvârșește creștinul, mulți creștini fac multe și mărunte, fac din capul lor, și când Domnul voiește să-i scoale din greșeală, ei ascund greșeala și zic că nu-i așa. Am spus să faceți așa, și dacă veți vedea că nu se prinde această învățătură, depărtați de la voi pe acela și dați-i vreme de căință și de mustrare de inimă, dacă îl țineți în brațe pe cel necurat prin cuvinte, întinează și inimile voastre unul ca acela. Acesta este un fel de medicament pe care vi-l dau eu vouă pentru vindecarea poporului meu care voiește să se lase vindecat. Judecați cu adâncime fiecare pricină, și la Domnul vine creștinul cu necurății și cu murdării, dară la voi, măi mămică! Tăiați răul din inima creștinului și puneți duhul înțelepciunii peste acest popor bolnav. «În casa Domnului vor fi multe locașuri», precum este scris, iar aici nu vor putea intra cei ce au hulit această rază cerească. Dar trebuie vindecat poporul acesta, căci sunt atâtea minuni de împlinit și de așezat în jurul acestei înălțimi cerești, și va fi poporul nostru cu Domnul și va fi în locașurile Domnului, dar nu bolnav și neascultător, ci sănătos trebuie să fie și umilit trebuie să-și plece capul sub această viță nouă, sub acest vin nou. nu mai mintă creștinul nici cu limba, nici cu mintea, nici cu inima, nici cu fapta, scris este: «În curțile Domnului nu va intra nimic pângărit, nimic dedat cu spurcăciunea și cu minciuna, ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului». Spuneți la popor că viața nu este o minciună, și dacă este minciună în viață, aceea nu este viață, și este minciună, și nu este întru Domnul viața cea cu minciună. Surioara mea, iubita mea, lelica mea cea necăjită, uită-te și tu bine la creștinii care vin la tine! Îți voi da putere să le citești pe față cele ce au înăuntru creștinii mei, căci minciuna și îngăduința răului sau fățărnicia nu-și vor mai găsi loc nici pe pământ, nici în cer. Fii tare cu inima, și să fim tari cu toții, căci Dumnezeu vine cu cele sfinte pe pământ. Nu te descuraja de suferințele pe care le porți de la cei fără de Dumnezeu, căci fericită vei fi după suferință. Mai e un pic și Domnul va fi peste toate, și va fi lumină și curățenie pe pământ. Amin. Iubiții mei copii, pace vouă! Pacea Domnului v-o aduc vouă, pacea mea v-o las vouă! Precum m-a trimis pe mine Domnul, și eu vă trimit pe voi. Mergeți, toți cei care voiți să mărturisiți pe Domnul și această lucrare, mergeți la toate înălțimile lumii și la stăpânii pământului și spuneți că Domnul este această lucrare. Ridicați-vă! A venit vremea să cunoască toate noroadele pe voi lângă lucrarea aceasta cerească. Nu-i lăsați pe ei să zică ce vor ei. Ziceți voi ce voiește Domnul să ziceți, căci acest izvor va umple pământul cu șuvițe de viață vie, de apă vie, de învățătură vie. Pace vouă! Și vom sta la masă cu cerul în ziua aceasta de praznic ceresc, căci sfântul și marele Haralambie se bucură cu voi și face biruință mare pentru voi și va lucra prin voi minuni mai mari decât oricând, căci iată, pietrele vorbesc și munții mărturisesc și înălțimile se pleacă la glasul Domnului Iisus Hristos. Amin. Binecuvântată fie masa cea pentru ființă. Binecuvântată fie inimioara cea bolnavă care a venit să se arate preoților, după cum a fost coborât cuvântul de la cer. Și iarăși: Binecuvântați să fie păstorii poporului meu, și poporul meu cel binecredincios, iar cel ce este îndoielnic, vină spre izvoarele vieții și ale înțelepciunii și să bea și să învieze pentru slava care vine în curând! Amin, amin, amin. 23-02-1992 Cuvântul lui Dumnezeu ... Și până nu va veni acela care va lucra pe voia lui Dumnezeu și o va aduce pe România la lumină, nu Mă voi astâmpăra. ... O, sinedriule de acum, te-am mai ținut la cârma bisericii, dar te-am ținut ca să fii al lui Dumnezeu pe veci, și să nu te așezi împotrivă. Vrei să fii ca sinedriul care M-a pus pe cruce în Ierusalimul cel vechi? 25-02-1992 Cuvântul lui Dumnezeu către Gheorghe Zamfir Cuvântul lui Dumnezeu lucrează un lucru nou, un rod nou, o împărăție cerească pe pământ. Această împărăție care se începe astăzi, este lucrată de Cuvântul lui Dumnezeu și de zidarii care sunt tocmiți pentru împlinirea înțelepciunii lui Dumnezeu. Amin, amin zic vouă: la început a fost înțelepciunea și toate s-au făcut prin înțelepciune. Iată cuvânt nou, coborât din tronul lui Dumnezeu. Înțelepciunea lui Dumnezeu este o lucrătură prin cuvânt lucrată, și iarăși spun: la început a fost Cuvântul, și Cuvântul era la Dumnezeu, și Dumnezeu era Cuvântul, și toate prin Cuvânt s-au făcut. Amin. Pace vouă! Eu sunt Dumnezeu Cuvântul, Eu sunt împărăția lui Dumnezeu, și iată, ea este în mijlocul vostru. Pace inimilor voastre, și lucrare cerească peste înțelepciunea voastră, căci voi, iubiții Duhului Sfânt, trebuie să faceți acum alături de Dumnezeu ceea ce a făcut Dumnezeu prin înțelepciune. Pace acestui binecuvântat acoperământ, căci astăzi Îmi plec capul în casa celui ce caută pe urma Mea, așa cum căprioara umblă prin munți și caută și găsește apa de izvor și bea și își umple golul setei sale. Pace ție, binecuvântatul Meu și al cerului Meu, mult s-a uitat cerul ca să vadă ziua pecetluirii creștetului tău cu semnul și coronița acestei coborâri de cuvânt ceresc, care curge în mijlocul României și din care se vor adăpa însetații care vor înseta după cele ce vin și curg din cer spre bucuria învierii care va umple pământul de zile de Paști nou și nesfârșită sărbătoare. Amin, amin zic ție: toate cele scrise vin și se arată și se împlinesc, dar nu se putea să treacă ziua cea care era scrisă în cer pentru legământul Meu cu tine, căci am avut de făcut legământ cu tine și am împlinit această taină așteptată de cer, și iată zi cerească. Iubiții Mei cei care ați însoțit pe Domnul, Care a intrat în casa celui iubit, v-am dat poruncă cerească lucrați și să binecuvântați semnul Meu și sceptrul Meu, și să veniți apoi și să puneți această salbă pe pieptul celui ales din pântecele maicii sale. Această pecete este semnul Fiului Omului, Care iarăși vine, precum este scris în Scripturi. Iubitul Meu, apleacă-te, tată. Acești micuți ai Mei îți încununează pieptul tău cu semnul biruinței care vine de la Mine peste lemnul cel binecuvântat al crucii. Această putere este zdrobirea capului morții care s-a așezat peste făptura Mea. Mi-e dor, Mi-e tare dor să biruiesc încă o dată asupra puterii morții, căci după ce Eu am călcat cu moartea pe moarte prin puterea lemnului crucii, după ce am biruit și apoi Mi-am luat locul de-a dreapta Tatălui Treimii cerești, a venit din nou umbra morții și a trecut pe deasupra făpturii Mele și a acoperit-o cu vălul cel rău. Și iată, iarăși trebuie să calc peste moarte și să-i nimicesc ființa ei, și să rămână ființa Mea și viața Mea peste fiii înțelepciunii cerești, căci înțelepciunea l-a creat pe om, și omul trebuie să fie fiul înțelepciunii, fie fiul lui Dumnezeu, căci Dumnezeu este înțelepciune. Iată, Noi și cu voi; cu voi, cei care zidiți cu Mine locașul cel ceresc al Ierusalimului nou, Noi și cu voi trebuie să lucrăm cu înțelepciunea cea care este numai una, precum Eu Unul sunt. Iubitul Meu, uită-te la cei peste care-Mi odihnesc Duhul Meu Cel Sfânt, uită-te cum s-au lăsat sub mâna Mea, sub sfatul Meu, sub cuvântul Meu și sub împlinirile Mele care sunt scrise în carte pentru vremea aceasta. O, dulce este aluatul tău, dar această iubire care frământă aluatul tău va fi să fie de acum mai aleasă, mai strălucitoare, mai puternică și mai minunată ca oricând, fiindcă ceea ce avem Noi și cu voi de lucrat, nu s-a suit până acum la mintea omului. La mintea omului; voiesc să înțelegeți ce vă spune vouă Dumnezeu în vremea aceasta, căci dacă cei ce dorm pe scaunul înțelepciunii Mele n-au cum să înțeleagă această Scriptură, iată, voi, cei care nu dormiți, trebuie să înțelegeți în locul lor ce înseamnă acest tron al înțelepciunii, acest rod al înțelepciunii. Ceea ce este de lucrat în vremea aceasta, nu poate mintea omului să priceapă, și poate mintea fiilor lui Dumnezeu să priceapă această lucrătură. Așa le-am spus și celor puțini care umblau cu Mine pe drumurile lumii, care lăsaseră neamul lor și țara lor și casa lor ca să meargă după Mine și ca Mine și pentru Mine apoi. Le-am spus și lor ceea ce vă spun și vouă acum: «Nu vă mai numesc oameni, nu vă mai numesc slugi, omul sau sluga nu știe ce face stăpânul, ci vă numesc prietenii Mei, fiii Mei, și vă numesc una cu Mine, ca pe toate ale Mele să le știți, și să putem lucra împreună împărăția cea nouă, care va fi dată fiilor ei». Iată, fiii îndoielii nu pot pătrunde până la adevăr, nu pot, și se clatină și sunt plini mai mult de ei decât de Dumnezeu, căci Dumnezeu nu poate să Se desăvârșească întru duh de îndoială, nu Se lasă ispitit de fiii îndoielii, și iată, iubitul Meu, uită-te bine, uită-te cu ochiul Meu peste înțeleptul și peste cărturarul acestui veac, ca să vezi unde este față de locul în care sunt cei ce cred și nu se îndoiesc și nu ispitesc și nu se smintesc întru Mine și întru lucrările Mele. Împlinește-te desăvârșit prin înțelepciunea care curge din Dumnezeu și uită-te cu ochiul Meu, uită-te și vei vedea cuvântul Meu cel plin de înțelepciune cu care am vorbit atunci către apostolii Mei, căci apostolii Mei așa M-au întrebat atunci: «Doamne, după ce îi vom cunoaște pe cei care sunt cu Tine și cu noi?». Iar Eu așa le-am răspuns: «După roadele lor îi veți cunoaște pe cei ce rodesc întru Mine». întorc înapoi cu treizeci de ani și scriu câteva cuvinte pe care le-am rostit în mijlocul fiilor poporului Meu, iată ce le-am spus Eu lor atunci: «Fiilor, în lume nu Mă mai duc să mai dau învățătură. Nu Mă mai duc nici la preoți, nici la împărați, nici la cei învățați, căci împărații M-au judecat, preoții M-au condamnat la moarte și lumea M-a batjocorit și M-a hulit și M-a scuipat. Și acum, am venit la tine, poporul Meu, ca să stau cu tine de vorbă. Puțin, puțin, și Mă voi înălța întru slavă, la scaunul Tatălui Meu, și voi lua cu Mine pe cel iubit al Meu și îi voi da din pomul vieții, și de aceea fac această lucrare cu tine, poporul Meu, ca să te deosebești de lume și să nu spună lumea că și tu ai făcut păcat, ci să plângă lumea după tine când te desprinzi din mijlocul ei; plângă și să-ți sărute urmele, cum plângeau oițele Mele după Mine, cum plângeau ucenicii Mei după Mine. Dar aveți voi, fiilor, ucenici? spun, măi fiilor, nu aveți ucenici, voi aveți prieteni și prietene rele, care fac răutăți, și vă fac și pe voi ca pe ei. și tu, măi fiule creștine, ce făceam Eu, Domnul, când eram pe pământ cu trupul. și tu ucenici de același lucru cu tine, cum era lucrul Meu și al ucenicilor Mei, căci ucenicii Mei Mă însoțeau pe cale, însoțeau în lucru. Când au văzut ucenicii Mei că este neghină în semănătura Mea, au grăit către Mine să le dau voie să smulgă neghina, dar Mie Mi-a fost milă de grâu, ca nu cumva să fie smuls și grâul, căci grâul este scump de tot în fața lui Dumnezeu. Dar te rog, fiule creștine, ia acest simbol cum că ucenicii Mei au cerut voie la Domnul». Iubitul Meu, iată, tată, cum vorbeam Eu cu acest popor. Și acum iată cum vorbesc cu cei cu care am mai rămas și cu cei care-Mi măresc trupul Meu și mărirea Mea și numărul ucenicilor Mei. Iată cum vorbesc: fiilor, fiilor, amin, amin zic vouă, a venit vremea să spunem cu cuvântul și să se facă din moarte, viață, și să se facă din neghină, grâu, iar cel ce nu va primi cuvântul acesta, acela va fi curățit ca prin foc, și va fi aceasta tot prin cuvânt. Dar am nevoie de ucenici, am nevoie să-Mi deștept bine lucrătorii și să-i deprind bine cu lucrul secerișului cel binecuvântat, și vom face strânsură binecuvântată, dar vom lucra iarăși cum am mai lucrat atunci. Căci am trimis pe cei doisprezece și pe cei șaptezeci de apostoli, iar cei doisprezece au fost însoțiți de cei șaptezeci, și peste tot doi câte doi au plecat, și din timp în timp se întâlneau, și din neam în neam biserica Mea așa a lucrat; biserica Mea cea adevărată, iubiții Mei. Dar ea, biserica Mea cea vie, n-a avut loc pe pământ, și și-a dus viața după viața Mea și nimeni n-a iubit-o, și ea stătea ascunsă și era după viața Mea. Și iată, am ajuns să vin văzut în mijlocul ei, vin cu brațul plin de hăinuțe albe și de cununițe albe, căci va fi albă hăinuța celor ce vor sta înaintea Mea și a slavei Mele și a slavei României Mele. Hăinuța trupului va fi albă, iar hăinuța vieții și a duhului va fi întreit albă, și Eu voi rosti cele ce stau scrise să le rostesc pentru vremea aceasta: „Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, care ați biruit între cele cerești spre așezarea mesei nunții Mirelui Cel Sfânt și a miresei cea cu nume de nou Ierusalim!“. Amin. Această lucrare cerească din care Eu adăp pământul cel mic, și apoi pământul cel mare, această lucrare are ungere cerească, după rânduiala lui Melchisedec cel nevăzut, cel ce-și face lucrarea în chip nevăzut, din veac și până în veac; rânduială cerească și nu pământească și nu văzută de mulțimi de martori precum se aud cântări de slavă vrednică peste cei ce sub vălul literei, sub jugul literei se împodobesc în slavă în numele cerului, și apoi se arată oamenilor, și scris este despre aceștia: «Vai vouă, celor îmbrăcați în haine lungi și cu ciucuri la poale, care umblați prin piețe și voiți să vi se facă închinăciuni! Vai, nici voi și nici cei săraci nu cunosc ușa, căci ușa sunt Eu, și Eu sunt Viața». Viața Mea este puterea cea din creștin, dar creștinul și învățătorul creștinului este gol de viața Mea, este gol de putere și nu poate să spună muntelui să se mute, și să se mute muntele la cuvântul celui cu viață întru el. O, fii întru viața Mea, voiesc să văd întru tine, voiesc să vadă lumea întru viața ta, întru trăirea ta, întru sfințenia ta. Amin, amin zic ție, antichrist vede lucrătura cea dumnezeiască și va întinde mâna spre scaunul Meu și va umbla cu vicleșug și va înființa și el un turn (Centrul Internațional Ecumenic, la Vulcana-Băi, n.r.), ca să se dea apoi drept Dumnezeu, cu templul său cu tot, și aceasta se va face prin lucrarea duhului rău, prin puterea duhului rău, lucrătoare prin fiii pierzării, care n-au primit iubirea adevărului. De aceea spun: stați drepți și neclintiți în tot lucrul cel bun, ca să nu aveți a vă înspăimânta în război cu necredința și cu cei ce vor rosti lepădarea de credință ca să se arate apoi întronat cel nelegiuit care voiește să se înalțe mai presus de Dumnezeu. Este scris că înainte de venirea Mea își va face lucrarea lui cea rea potrivnicul lui Dumnezeu, dar voi fiți tari, căci Eu îi voi lua pe neștire și ca un fur voi veni și voi răsturna turnul fărădelegii ascunse sub numele de Dumnezeu. Iată, iar vă spun, fiți prevăzători, și pe cel fără de viață întru sfințenie,-l luați drept potrivnic, căci zilele sunt grele și marea este plină de sânge și de ceață și de noapte. Fiți fii ai zilei, căci cei ce dorm, noaptea dorm, dar voi fiți ai zilei, iubiții Mei. Copilul Meu la care am intrat cu ai Mei, te-am dus peste fața pământului și te-am băgat cu Mine și în adâncul cel întunecat ca să vezi ce lucrează duhul rău, și apoi să știm cu înțelepciune cum să tăiem capul duhului rău. Nu vă temeți! Când veți vedea toate aceste răutăți, bucurați-vă, este aproape biruința voastră! Bucurați-vă! Suntem cu voi, cu tot cerul suntem în lucru alături de voi, dar fiți destoinici, pe frontul acesta, unde e unul nu e putere, iar unde sunt adunați doi și trei în numele biruinței Domnului, acolo este Domnul în față și în spate și în lături, și lumina din voi va învinge întunericul, și va fi lumină. Iubiții Mei, pace vouă! Nu vă smintiți! voi da să înțelegeți cerește cele scrise pe pământ. Voi sunteți biserica Mea cea vie, cea lucrătoare, cea biruitoare, și va fi mare turma Domnului. Biserica Mea este iubita Mea. Voi sunteți biserica Mea, și așa vă numesc. Așa îți spun Eu ție, biserica Mea cea încă ascunsă, cea încă nevăzută. Și iată, iubita Mea, duhovnicește să înțelegi această vorbire luată de pe pământ, căci Eu o fac cerească în ziua aceasta: „Iubita Mea, ne-aruncăm în mare, Împleticiți în sare și guvizi, fie marea templul nunții noastre, Pe urmă, ușa țărmului s-o-nchizi. Iubita Mea, te-ai îmbrăcat în alge Și te sărut cu univers cu tot, Pe marea sfâșiată de catarge, Plutim râzând și ne iubim înot“. O, aceasta este lucrarea spre care acum ne ridicăm, căci marea lumii va primi pescarii cerului. Așa am spus Eu celor cu Mine: «Voi sunteți sarea pământului». Așa spun și pentru voi, căci voi sunteți pescarii care veți fi cu mrejele pline de roade cerești, și apoi vom face masă cerească și va fi unit cerul cu pământul, sărutându-se sub curcubeul biruinței, deasupra vârfurilor munților care străjuiesc marea și lumea. Eu sunt în voi, și voi în Mine, și vom pluti pe deasupra mării și vom sufla duh de înviere și vom cânta cântarea cântărilor. Amin. Binecuvântare și ungere cerească se așeze peste acest foișor neștiut de nimeni în clipa aceasta, căci Eu și cu ai Mei am cinat în ziua aceasta cină de înviere, cină de Emaus, spre sfârșitul vremii care aduce arătarea Mirelui Cel ceresc. Pace vouă, și nou Ierusalim, și nume nou să se scrie pe creștetul României, numele celui uns al României! Și veți avea această putere peste mâinile voastre, și apoi vom ridica piatra numelui cel nou peste biserica cea cu nume nou, căci așa am spus, din vârful acestei pietre voi rosti numele celui uns al României. Amin, amin, amin. 04-03-1992