----------------------------------- Acustic 31.12.2009, 19:22 Capitolul 247 - Despre posedare. Răspândirea Evangheliei ----------------------------------- Capitolul 247 Despre posedare. Răspândirea Evangheliei 1. Matael a spus: „Da, Doamne, în această problemă sunt acum pe deplin lămurit, însă eu și cei patru tovarăși ai mei am fost mai răi decât câinii, am fost chiar demoni și totuși voința Ta atotputernică ne-a vindecat și nu ne-am pierdut conștiința de sine și amintirile! Cum vine aceasta? Voința Ta atotputernică ne-a ajutat atunci foarte repede!” 2. Eu am spus: „Da, prietene, aici lucrurile sunt cu totul altfel. Doar trupurile voastre erau stricate, nu și sufletele, căci în măruntaiele voastre își făcuseră sălașul o mulțime de spirite rele! Acestea s-au făcut stăpâne pe trup, încât puteau face cu el ce voiau, iar sufletele voastre, nefiind destul de puternice în fața mulțimii de spirite rele, s-au retras și au fost nevoite să lase spiritele să facă ce vor cu trupul. 3. Prin aceasta însă sufletele voastre n-au suferit nici o stricăciune, căci astfel de posedări sunt cu putință doar atunci când trupul este locuit de un suflet suficient de mult dezvoltat încât spiritele rele și foarte primitive de pe lumea cealaltă, care vor să mai profite încă o dată de pe urma unui trup, ocolind îndreptarea, nu-i poată face nimic acestui suflet. 4. Aici ajută doar un mic semn al puterii Mele ca să scot de o mie de ori o mie de astfel de spirite rele dintr-un trup, fapt de care te va convinge încă și mai mult un exemplu care va urma astăzi. După ce spiritele rele vor ieși din trup, acel om care a fost posedat se va simți foarte slăbit și această slăbiciune va dura până când sufletul lui va lua din nou întreg trupul în stăpânire. După ce se va petrece însă aceasta, trupul va fi din nou stăpânit de vechiul suflet sănătos. Aici a fost ajutat doar trupul prin voința Mea atotputernică, și nu sufletul. Dar dacă un suflet este distrus în sinea lui din propria lui voință, voința Mea atotputernică nu îl poate ajuta, ci numai iubirea, învățătura și răbdarea. Fiecare suflet trebuie să înceapă de la sine să devină activ și trebuie să se desăvârșească cu de la sine putere, folosind materialele care i-au fost date! Înțelegi acum aceasta? Dacă mai îți este ceva neclar, întreabă din nou, căci acum a venit vremea unei lămuriri complete despre toate acestea, iar voi aveți nevoie de multă lumină, pentru a-i lumina cât mai bine pe toți ceilalți în sălașurile vieții lor întunecoase!” 5. Matael: „Doamne, Tu, cel mai înțelept și iubitor din veci! Acum înțeleg toate acestea într-o lumină foarte clară și cred că nu a mai rămas prea mult întuneric în cămara sufletului meu. Cum stau însă lucrurile la ceilalți, aceasta o ști doar Tu, Doamne, prea bine! La socrul meu și la nevasta mea vor mai fi poate câteva colțuri întunecoase în cămara sufletului lor și acolo mă voi pune eu pe treabă cu ajutorul și cu mila Ta!” 6. Eu: „Așa să faci, căci socrul și soția ta au fost până acum păgâni, dar păgâni din cel mai bun soi, despre care Eu pot zice: unul dintre aceștia îmi este mai drag decât mii de urmași ai lui Israel în Ierusalim și în celelalte douăsprezece orașe ale Țării Făgăduinței! Căci toți aceștia nu vor să audă sau să știe despre un Dumnezeu apropiat, pentru că un Dumnezeu aflat undeva, foarte departe, le este mai plăcut, deoarece ei cred, în prostia lor, un Dumnezeu aflat undeva nemaipomenit de departe poate fi înșelat mai ușor decât unul foarte apropiat! 7. O, aceasta este cea mai mare greșeală la evreii acestei lumi! Dar ce poate fi făcut altceva decât să aduci oamenii, cu cea mai mare răbdare și jertfă dacă este nevoie, prin învățături și fapte, la izvorul luminii adevărate a întregii vieți?! 8. Aceasta este acum sarcina care Mi-am luat-o Eu însumi pentru voi, iar sarcina voastră pentru aproapele vostru va urma! Firește că nu trebuie să hrăniți cu speranța că toate acestea vor putea veni în câțiva ani! Eu vă zic vouă: într-o mie de ani și după aceea, jumătate din populația acestui pământ nu va mai cunoaște nici măcar o iotă din aceste cuvinte ale Mele! 9. Dar aceasta nu face prea multe stricăciuni, căci și pe lumea cealaltă le va fi predicată sufletelor această Evanghelie. Fiți însă aici plini de zel, căci numai aici veți putea deveni adevărați copii ai lui Dumnezeu în cerul cel mai tainic și mai curat al iubirii Sale! Pentru primul și al doilea cer se pot face pregătiri și pe lumea cealaltă.”