----------------------------------- Hoper 24.7.2010, 17:59 Imnuri de slavă închinate Tarei ----------------------------------- Imnuri de slavă închinate Tarei Invocație  către Tara http://yes.dreamhosters.com/files//img/yogaes/articles/puteri_cosmice/tara/Tara_cea_verde1.jpgO, Mamă Divină Tara Tu cea care creezi totul, Energie Supremă În  universul fără margini. Strălucitoare asemeni unei stele Cu ochii strălucind asemeni fulgerului Cea născută din floarea de lotus A lacrimii compasiunii cosmice Ajută-mă-i vindec pe ceilalți Ajută-mă vindec pe mine. Cu înfățișare precum milioane de Luni Pline și luminoase, Plină de pace și iubire Zeiță a iertării Te chemăm În această clipă a nevoii noastre. Zeiță a tot ce este drept și adevărat Tu cea care presari petale de lotus albastre Și esti plină de veselie și iubire, Cea mai dăruită Oh, mamă a perfecțiunii Ajută-mă-i vindec pe ceilalți Ajută-mă vindec pe mine. Venerată de toți zeii, Mamă Supremă a universului, Cântecele tale umplu întregul cer Veselia ta alungă Demonii și spiritele demoniace, Purificând pământul, Ajută-mă-i vindec pe ceilalți Ajută-mă vindec pe mine. Ești marea distrugătoare A fricii, a neputinței A opresiunii și bolii Ia de la noi povara neputinței Ajută-ne să vedem nebănuitul Radioasă și jucăușă Zeiță Tu cea care dansezi pe tot cuprinsul Acestei planete zbuciumate Vindecând pe măsură ce picioarele tale de lotus Ating pământul din jurul nostru. Oh, mare protectoare Care aduni laolaltă toate puterile Toți zeii, Toate popoarele tuturor lumilor Ajută-mă-i vindec pe ceilalți Ajută-mă vindec pe mine Arzi precum  focul cel sfânt O, Zeiță Tara, Purifică-ne cu îmbrățișarea flăcărilor tale Bucuria ia locul fricii, Iar îndoielile noastre dispar. http://yes.dreamhosters.com/files//img/yogaes/articles/puteri_cosmice/tara/statuie_tara5.jpgSlăvită Zeiță Virtuoasă, onestă și dătătoare de pace Pe măsură ce mă identific cu tine Răutățile acestei lumi părăsesc precum picăturile de apă. Zeiță Supremă În care își au nădejdea toți zeii și popoarele Mamă a spiritului pământului, Acoperă-mă și apără-mă, Tu ești armura mea Împlinește-mă și alină-mă Umple-mă de calm și de voință de a manifesta Ajută-mă-i vindec pe ceilalți Ajută-mă vindec pe mine, Vino, Mamă supremă a tuturor manifestărilor! Iat-o pe Tara cea roșie, la Sud! Iat-o pe Tara cea galbenă, la Nord! Iat-o pe Tara cea neagră, la Vest! Iat-o pe Tara cea verde, la Est! Iar aici în mine Se află Maha Tara, Tara esențială, Tara inefabilă, Strălucește ca o stea în inima mea! Om tare tuttare ture soha! Tara! Ajută-mă-i vindec pe ceilalți Ajută-mă vindec pe mine. Invocație către Tara cea Verde Concrescență a tuturor energiilor și a  acțiunii pozitive imediate Tu, cea care ghidezi și ajuți cea care cu râsul tău îndupleci dușmanii, trezești lumea și ne ușurezi calea transformând această lume dezechilibrată într-o lume echilibrată. Privește-o cum ea vine la tine râzând, Ea cea care ține luna plină în palmă. Invocație către Tara cea Roșie http://yes.dreamhosters.com/files//img/yogaes/articles/puteri_cosmice/tara/kurukulla3.jpgO, tu cea care ești un simbol al libertății Și al ascensiunii către starea de Eliberare Purifică focul aspirației Contopește Dualitatea În punctul de Început Transformând Lumea Iluziei În Lumea Eternității. PRIVEȘTE-O VENIND CĂTRE TINE, STRĂLUCIND, PRECUM LUMINA A SUTE DE LUNI PLINE. PRIVESTE-O VENIND CĂTRE TINE, EA ÎNTOTDEAUNA VINE CĂTRE TINE OM TARE TUTTARE SOHA. Tara, Zeiță a Centrării Atent la respirația mea inspirând și expirând, respirând parcă însuși dansul creației, dansul universului, dansul vieții. Stau nemișcat Conștient fiind de respirație inspirând și expirând asemeni oceanului - simbol al vieții care vibrează și pulsează în jurul meu; asemeni miilor de încarnări care mă cuprind și mă înlănțuie Ochii mei văd tot știu tot și privesc. Eu respir Nemișcat. Focalizat. Atent. Centrat.