----------------------------------- Acustic 31.8.2010, 21:05 Capitolul 172 ----------------------------------- Capitolul 172 Contraatacul altui fariseu. Răutatea Templului. 1. Un alt fariseu a spus: "Ai dreptate, dacă privești din punctul de vedere lumesc. Dar dacă după moartea trupului urmează o viață a sufletului - și eu nu m-am îndoit niciodată de acest lucru - toate aceste observații n-au nici o valoare și acest Iisus este precum un soare pentru noaptea spiritului uman, care ne revelează adevărata cale prin care, chiar în acest corp fiind, noi putem privi în Lumea de dincolo, primind din locuința Tatălui minunata hrană a vieții eterne. 2. Iată ce a vrut el să-i învețe pe oamenii orbi atunci când ne-a îndemnat să gustăm vinul și pâinea oferite din ceruri, pe care le-am primit acum câteva zile, pe aceste înălțimi. 3. Istoria omenirii ne învață noaptea și ziua se află într-o permanentă luptă. Noi vedem acest lucru în fiecare zi în natură. Aceasta este porunca lui Dumnezeu, împotriva căreia nici o putere umană nu poate face nimic. 4. Ce vei face dacă acest Iisus, o ființă atât de spiritualizată, îți va ghici gândurile și te va distruge, ce rezistență crezi că îi poți opune? 5. Eu cred că un om de care ascultă vântul, marea și toate spiritele rele, care învie morții și care, fără a folosi nici un fel de remedii medicale, vindecă orice boală prin simpla sa voință, trebuie să fie mai mult decât un simplu magician genial; căci ai văzut vreodată cum își pronunță magicienii incantațiile lor, cum își învârtesc bagheta magică și amuletele și câtă importantă dau ei lucrurilor aparent nesemnificative? 6. Acest Iisus nu are nici amulete, nici vreo baghetă magică. El nu are nici un unguent miraculos, nici iarbă, nici plante; nu este un mistic și nici un mare vorbitor. El este pur și simplu deschis față de oricine și este prietenul tuturor, este uman în sensul cel mai profund al cuvântului. 7. El nu este nici ipocrit, nici fățarnic, nici bigot; cuvintele sale curg precum mierea și laptele și, cu simplitatea lui extraordinară, el obține tot ce este mai minunat în lume; tot ceea ce dorește el se produce în modul cel mai miraculos. Sunt convins că ar putea să creeze o nouă lume, dacă ar dori acest lucru! Eu îl cunosc aproape de la nașterea sa și pot să spun că de mic copil făcea ceea ce face și acum. 8. Dacă un om înfăptuiește în fața noastră acțiuni pe care numai Dumnezeu le poate face, atunci ce m-ar putea împiedica să-l consider drept un Dumnezeu pe acel om? 9. Eu sunt născut în Galileea și am peste șaptezeci de ani; am fost preot mai mult de patruzeci de ani și de treizeci de ani vederea mea e slabă; mi-am pierdut complet vederea unui ochi și cu celălalt nu mai vedeam aproape deloc. Am fost la o mulțime de medici, veniți din lumea întreagă la Capernaum, care își practicau meseria și făceau lucruri aproape supranaturale: îmblânzeau șerpi, retezau într-o clipită grumazul păsărilor, pe scurt, făceau miracole. Am cheltuit mulți bani în speranța de a-mi vindeca ochii, dar nimic nu m-a ajutat! 10. Acum câteva ore, după masa de seară, el m-a vindecat cu un singur cuvânt și acum văd cu amândoi ochii poate chiar mai bine decât voi! 11. Găsiți-mi un singur om, în întreaga istorie, care a mai făcut asemenea miracole pe pământ! Prin grația lui Dumnezeu, Moise a făcut lucruri mari, care i-au fost permise prin puterea credinței sale. La fel au stat lucrurile și cu Avraam, cu ocazia celei de-a doua promisiuni; dar ce sunt miracolele lui Moise față de ceea ce înfăptuiește Iisus sub ochii noștri? 12. Și voi vă întrebați cum să descotorosiți de el! Ptiu, ce rușine, voi meritați mânia lui Dumnezeu și pedeapsa Lui veșnică. 13. Într-adevăr, se pare că se petrece cu acest Iisus ceea ce marele profet Isaiia a prezis copiilor lui Dumnezeu: 14. 'Iată Robul Meu, pe care Eu L-am ales, Preaiubitul Meu, în care sufletul Meu își găsește plăcerea. Am pus Duhul (Spiritul) Meu asupra Lui și El va vesti neamurilor judecata. El nu Se va lua la ceartă, nici nu va striga. Și nimeni nu-i va auzi glasul pe ulițe. Nu va frânge o trestie ruptă și nici nu va stinge un fitil care fumegă, până va face să biruie dreptatea în tot adevărul; nu va cunoaște nici slăbiciune, nici descurajare până când nu va fi reinstaurat dreptatea pe pământ. Și neamurile vor nădăjdui în Numele Lui.' (Isaiia 42, 1-4) 15. Dacă El ar dori un sceptru și o coroană, cerule, le-ar putea avea oricând, căci El poate să-și transporte discipolii prin aer, așa cum am văzut cu proprii noștri ochi! El ar putea să-i strângă laolaltă pe toți mai-marii pământului și să le spună pur si simplu: Eu sunt Domnul și voi nu veți mai domni vreodată; puteți să deveniți servitorii Mei, dacă doriți să rămâneți cu Mine, dar dacă nu vreți asta, plecați și mergeți spre propria voastră ruină! 16. Dar El, deși este într-adevăr atotputernic, ne-a amenințat să nu suflăm o vorbă despre ceea ce se petrece aici! El nu caută deloc celebritatea sau notorietatea; tot ce îl interesează este numai înnobilarea și perfecționarea spirituală a omului. El vrea să instaureze un regat spiritual între oameni și să readucă în Paradisul pierdut pe cei care nu mai știu unde se află. Iar noi să-l facem să dispară pentru aceasta! Niciodată, niciodată; blestemat să fie cel care are un asemenea gând în inima lui! 17. Niciodată nu a trăit pe pământ cineva mai uman și mai dezinteresat ca El! Iar voi vreți să ridicați mâna asupra Lui! întrebați-vă mai bine cui aparțineți voi, ai cui sunteți și Satana, care se află în inimile voastre, va răspunde: 'eu sunt visul vostru!' 18. Cu cine doriți voi să semene Mesia al vostru? Probabil cu voi, sau cu un uriaș de o mie de ori mai mare decât Samson, care ar uimi lumea prin forța sa și în cele din urmă v-ar pune pe voi pe tron și nu pe el; el ar trebui doar să servească drept măgar sau cămilă, drept câine de pază și leu care luptă în deșert împotriva dușmanilor voștri, drept vultur care se aruncă din înălțimea piscurilor să anunțe sosirea dușmanului pentru ca voi să puteți jelui netulburați pământul întreg și ca să puteți potoli poftele cu femeile ușoare. 19. Voi vreți să domniți și să-l aveți pe Mesia drept servitor; iată Mesia pe care vi-l doriți. Dar să-l numiți Domn pe Mesia, asta nu acceptați. Iată de ce vreți să-l îndepărtați din calea voastră! 20. Întrebați-vă inimile și veți vedea că ele vă vor răspunde prin da! 21. Dacă sunteți de părere că nu am dreptate, spuneți-mi și explicați-mi cum ar trebui să fie Mesia al vostru! 22. Noi, cei care ne spunem fiii Celui Preaînalt, ar trebui să ne simțim rușinați văzând cum păgânii, vameșii, pescarii, ne întrec în toate! Grecii, romanii, egiptenii, perșii și asirienii, aproape toate popoarele păgâne pe care le cunoaștem, datorită atașamentului față de idolii lor, își divinizează înțelepții, crezând că au fost trimiși de zeii lor în semn de recunoștință pentru că ei le-au ridicat temple. Nu există nici un exemplu de popor păgân care să nu fi venerat asemenea înțelepți! 23. Iar noi, evreii, care suntem poporul lui Dumnezeu, am lapidat pe cei mai mulți dintre profeții noștri, i-am blestemat și mai pretindem că suntem copiii lui Dumnezeu! 24. Ilie, unul dintre cei mai mari profeți, a trebuit să fugă la capătul pământului pentru a se feri de mânia 'copiilor lui Dumnezeu'! Iată-i pe frumoșii copii ai lui Dumnezeu! 25. Noi suntem cei care i-am lapidat pe trimișii lui Dumnezeu și tot noi vrem acum să-l facem să dispară pe acest Iisus, atât de bun. Dacă se va petrece așa ceva, înseamnă Dumnezeu îl mai lasă încă pe cel rău să comită răul, dar numai până când măsura infernului se va umple. Eu vă prezic atunci blestemul veșnic al tuturor evreilor; ei vor fi prigoniți pe tot pământul, nu vor mai avea patrie și toată lumea se va cutremura la simplul auz al numelui lor, chiar și atunci când păgânii îl vor respecta. 26. La fel de adevărat cum este faptul că Dumnezeu există, eu vă spun că toate acestea se vor petrece întocmai și că nelegiuirea noastră ne va conduce în infernul veșnic. Amintiți-vă eu, care sunt fariseu, v-am spus toate acestea!"