----------------------------------- Acustic 1.9.2010, 00:16 Capitolul 178 ----------------------------------- Capitolul 178 Domnul, discipolii Săi și Kisjonah ajung pe celălalt țărm. Masa pe corabie. Vindecarea unui posedat orb și mut. (Matei 12, 22-23) (22) Atunci I-au adus un îndrăcit orb și mut; și Iisus l-a tămăduit, așa că mutul vorbea și vedea. (23) Toate noroadele, mirate, ziceau: "Nu cumva este acesta Fiul lui David?" 1. Am ajuns la mal tocmai la timp pentru a prinde frânghia bărcii. Petru, el însuși marinar experimentat, a prins frânghia ce fusese aruncată. Am tras apoi la țărm barca, în care am urcat-și care ne-a transportat într-o oră și jumătate pe celălalt mal, aproape de un sat locuit de greci și evrei. 2. Am ajuns aici la apusul soarelui, când ultimele raze luminau încă regiunea și încă se mai puteau vedea împrejurimile. Kisjonah a trimis doi oameni să caute o locuință pentru o sută de persoane, dar care au revenit fără fi găsit nimic, astfel încât am fost nevoiți să ne petrecem noaptea la bordul vasului. Nu era vânt, iar marea era liniștită, cu valuri mici. 3. Kisjonah a adus pe vas cantități mari de pâine, vin și alte alimente, iar soția și fetele sale ne-au servit. Este inutil să mai spunem că momentul acesta a fost foarte apreciat de Iuda, pe care îl chinuia foamea încă de pe celălalt țărm. 4. Kisjonah M-a întrebat dacă doresc să facă focul pe corabie, căci nopțile pe țărmul mării deveniseră destul de reci, în pofida căldurii din timpul zilei. Am fost de acord cu ideea, iar el a aprins focul într-un recipient mare, metalic, folosindu-se în acest scop de rășină, ulei și alte materiale inflamabile care se găseau la bord. Acest foc de pe vas ardea ca o torță mare și răspândea în preajmă o lumină puternică. Atrasă de foc, o mulțime de curioși a apărut în curând din toate părțile. Cei care s-au apropiat mai mult de corabie M-au recunoscut, cu multă satisfacție, fericiți să vadă Eu, celebrul Mântuitor, aflam în regiunea lor, căci și aici erau mulți bolnavi. 5. Ei au alergat să povestească în toate împrejurimile că găseam pe corabia aceasta. 6. Un mut, care era și orb, căci era posedat, a fost adus repede pe țărm, iar oamenii M-au rugat să-l vindec. 7.țiva farisei din localitate au alergat și ei să vadă ce se petrece, spunând mulțimii: "Individul ăsta nu va reuși să vindece!" 8. Chiar în acel moment, Eu l-am vindecat din barcă pe omul bolnav, care a început să vadă și să vorbească. Mulțimea a fost stupefiată, iar evreii care nu se temeau de farisei au strigat: "Este într-adevăr fiul lui David, cel pe care-l așteaptă toți evreii". 9. Atunci, un om drept și cinstit din satul respectiv s-a apropiat de barcă și a spus: "învățătorule minunat și divin, de ce să petreci toată noaptea pe acest vas care se clatină și unde vântul rece al nopții îți va tulbura odihna? După zilele foarte călduroase urmează, după cum fiecare știe în această țară, cele mai reci nopți, care cauzează tot felul de boli. Eu am o locuință mare, unde Tu vei găsi mai mult spațiu și confort decât este nevoie pentru Tine și discipolii Tăi. Veți putea rămâne aici oricât veți dori și nu vă vor lipsi proviziile de mâncare". 10. Eu i-am răspuns: "Accept invitația ta, căci Eu știu că sufletul tău este lipsit de prefăcătorie, dar aici se află și Kisjonah, cu soția și fiicele sale. Acest vas este al lui; el este un discipol credincios și un om după inima Mea. Ai loc și pentru el?" Bătrânul Mi-a răspuns: "Am chiar și pentru mai multe familii! Toți cei care sunt împreună cu Tine sunt bineveniți!" 11. Eu am spus atunci: "Casa ta să fie binecuvântată" și am adăugat în fața lui Kisjonah: "Du vasul cât mai aproape de țărm, ca să putem coborî ușor pe pământ". Zis și făcut! Și iată-ne conduși la casa bătrânului care ne-a făcut, împreună cu oamenii săi, primirea cea mai plăcută cu putință.