----------------------------------- Ganapati 29.9.2010, 02:28 Introducere ----------------------------------- Introducere (text receptat prin Cuvântul Interior de Gottfried Mayerhofer, în Trieste, la data de 22 noiembrie 1871) De sute de ani, preoții obișnuiesc să țină duminica în biserică o predică referitoare la pelerinajul Meu pământesc, explicând credincioșilor unul sau altul din aspectele învățăturii Mele spirituale, în funcție de nivelul înțelegerii lor. Se apropie însă timpul în care creștinismul va fi reformat radical, multe din ritualurile și din ceremoniile actuale urmând să fie abolite. Singurele predici care vor putea fi atunci citite în adunările credincioșilor vor fi aceste explicații ale Evangheliei, pe care vi le voi prezenta în continuare. Prin intermediul scribului Meu, voi explica în cele ce urmează, de dragul celor care cred în Cuvântul Meu, o serie de texte biblice din Noul Testament pe care nimeni nu a reușit până acum să le elucideze, astfel încât interpretarea lor greșită nu conducă pe nimeni la idolatrie și la adorarea unor principii care pot fi cel mult respectate, dar în nici un caz slăvite ca principii divine. Această serie de texte din Evanghelie își propune să reamintească de Cuvintele Mele, rostite acum aproape 2000 de ani, urmărind să prezinte mai presus de orice maniera în care trebuie aplicate ele concret, în viața voastră temporală de zi cu zi, și demonstrându-vă astfel că sunt la fel de valabile și astăzi, la fel cum au fost acum aproape două milenii. Așa cum am afirmat în repetate rânduri, mai devreme sau mai târziu această lume și întregul univers vor dispărea, dar Cuvintele Mele vor rămâne de-a pururi. Amin!