----------------------------------- Fire 9.10.2010, 14:54 Capitolul 67 - Comentariile Domnului referitoare la motivele pentru care a acceptat să vă reveleze mărturisirea ----------------------------------- Capitolul 67 Comentariile Domnului referitoare la motivele pentru care a acceptat să reveleze mărturisirea aparent ofensatoare a femeii. 1. Doresc să înțelegeți că această mărturisire aparent ofensatoare a femeii de mai sus a fost făcută ad verbatim, întrucât așa se petrec lucrurile în lumea spiritelor, atunci când aici ajung spirite inferioare, care pătrund în această împărăție păstrându-și obiceiurile, limbajul, viciile și nivelul de educație pe care le-au avut pe pământ. Intenția Mea a fost să îi aduc cititorului care crede în această Revelație dovezi cât mai palpabile ale faptului că după ce își părăsește corpul fizic, omul nu se schimbă în nici un fel, păstrându-și aceleași obiceiuri, același limbaj, aceleași păreri, înclinații, viziuni, pasiuni, și același mod de a acționa. Altfel spus, spiritul ajuns în această lume de dincolo nu diferă cu nimic de omul care a fost pe pământ - atât timp cât nu s-a născut a doua oară, întru spirit. 2. Această stare în care ajunge spiritul imediat după moartea corpului fizic este numit㠄spiritualitate naturală”, în timp ce starea de „spiritualitate pur㔠nu poate fi atinsă decât de spiritele plenar trezite (născute a doua oară). 3. În cazul spiritelor naturale, care sunt caracterizate de o anumită naivitate, unica diferență între viața trăită în lumea fizică și cea trăită în lumea spiritelor este legată de locul în care ajung acestea în lumea de dincolo, care depinde foarte mult de natura lor interioară. Această modelare a lumii în funcție de caracterul celui care ajunge în ea este extrem de eficientă pentru trezirea spiritului respectiv, dar nu și în cazul spiritelor mai sărmane, care au fost lipsite pe pământ de condiții naturale și spirituale care să permită evoluția lor (cum ar fi educația, etc.). De pildă, spiritele care au beneficiat pe pământ de tot felul de bogății și de bunuri terestre, de care s-au atașat și de care nu se mai pot despărți, la fel cum nu se poate despărți un polip de fundul mării, se trezesc în lumea de dincolo într-un mediu similar cu cel de care tocmai s-au despărțit. Ele rătăcesc în această stare naturală secole la rând (după calculele voastre terestre), fiindu-le imposibil să se înalțe pe un nivel superior până când în ele nu se naște dorința sinceră de a experimenta o stare mai apropiată de perfecțiune. 4. Cred că ați înțeles acum de ce am descris atât de detaliat scena de mai sus, cu toate amănuntele ei sordide. De aceea, propun să ne întoarcem la scena propriu-zisă, în care eroina noastră așteaptă cu nerăbdare, dar și cu anxietate, decizia lui Iisus Hristos (pe care i-am promis-o Eu însumi) în ceea ce o privește. Nu trebuie să uitați nici faptul că această scenă se petrece în lumea spiritelor chiar în această perioadă de timp, influențând astfel direct și substanțial evenimentele de pe pământ! Din toate aceste conversații atât de triviale vă puteți da seama cu ușurință cam care este nivelul locuitorilor actuali ai pământului și ce tip de evenimente se petrec la ora actuală pe această planetă, inclusiv care vor fi consecințele lor, lucru care va deveni evident din desfășurarea ulterioară a acestei scene. Scopul acestor explicații a fost acela de a nu vă simți ofensați, căci exact așa s-au petrecut și se petrec lucrurile în lumea spiritelor, iar acest aspect trebuie bine înțeles. Dar să revenim la scena noastră!