----------------------------------- Fire 9.10.2010, 21:09 Capitolul 91 - Explicația laturii întunecate a vieții. Contrastele sunt esențiale ----------------------------------- Capitolul 91 Explicația laturii întunecate a vieții. Contrastele sunt esențiale pentru ca omul să poată atinge libertatea spirituală. 1. Eu: „Ei bine, scumpa Mea Helena, îmi dau seama că nu poți înțelege deocamdată de ce trebuie să existe astfel de ființe. Totuși, pentru a te liniști și pentru a te ajuta să-ți formezi o imagine mai clară în legătură cu aceste aspecte, doresc să-ți ofer câteva exemple! 2. Gândește-te puțin la foc! Cât de mare este puterea distructivă pe care o conține acest element aprig și pe care acesta o poate declanșa oricând, dacă nu este utilizat cu cea mai mare atenție! Cât de mare este distrugerea pe care o poate provoca el! Și totuși, nu există un alt element mai binefăcător pentru om, în măsura în care este folosit cu înțelepciune. 3. La fel, gândește-te la apă. Ce daune poate provoca acest element atunci când inundă văile și câmpiile! Nimeni și nimic nu îi poate sta în cale... Crezi cumva că ar trebui să anihilez elementul apă numai pentru că este capabil de asemenea distrugeri, provocând moartea oamenilor și mari daune materiale? Spune-Mi sincer: crezi că pământul și tot ceea ce există pe el ar putea exista dacă ar fi lipsit de apă? 4. Gândește-te acum și la greutatea naturală a corpurilor materiale. Ce distrugeri poate provoca o avalanșă atunci când zăpada se prăbușește la vale de pe versantul unui munte înalt! Sau un bolovan care cade de sus - cine i-ar putea opune rezistență? Oare nu ar fi fost mai bine dacă fi înzestrat pământul cu greutatea unei pene? În acest caz, oamenii s-ar fi putut juca cu bolovanii la fel cum se joacă copiii cu o minge. Te întreb însă: ce forță ar fi putut susține atunci pământul laolaltă? Și cum ar fi rezistat oamenii, animalele și plantele pe pământ, dacă nu ar fi fost înzestrate cu o greutate? Cred că îți dai seama cât de necesar este acest atribut aparent malefic pentru existența corpurilor materiale! 5. Așa cum aceste elemente sunt absolut necesare pentru ca natura să poată exista, la fel, în lumea spirituală trebuie să existe contraste pentru ca spiritele să poată obține - prin înfruntarea și rezolvarea acestor contradicții aparent ostile - acel atribut pentru care le-am predestinat Eu însumi, și anume viața eternă desăvârșită și libertatea absolută! Libertatea nu poate exista fără constrângere, la fel cum constrângerea nu poate exista fără libertate. Altfel spus, libertatea se naște direct din constrângere (care nu este altceva decât ordinea eternă supusă judecății), la fel cum constrângerea se naște din libertatea Mea primordială! 6. Așa se explică manifestările pe care le-ai văzut mai devreme, care sunt absolut malefice în sine, dar care se dovedesc totuși absolut necesare pentru o vreme, în vederea atingerii și susținerii libertății spirituale a oamenilor, la fel cum fulgerele și trăsnetele sunt absolut necesare pentru susținerea vieții elementelor aerului și pentru distrugerea vaporilor otrăvitori ai acestuia, emanați din măruntaiele pământului din cauza supraîncălzirii solului (fenomen care se petrece periodic). Toate aceste forțe sunt esențiale pentru susținerea vieții pe pământ*, influențându-se reciproc. 7. Numai de noi depinde reorientarea elementelor către ordinea lor naturală, atunci când unul sau altul dintre ele începe să predomine excesiv, manifestându-și în mod devastator caracteristicile. Dacă reușim să facem acest lucru, operând cu cea mai mare atenție, atunci totul revine la normal, generând fructe cât se poate de utile. 8. De pildă, stingerea unui incendiu este o acțiune cât se poate de utilă. La fel, apele trebuie controlate prin stăvilare, diguri și ecluze, iar versanții munților trebuie proptiți. După o furtună puternică, copacii rupți trebuie curățați și în locul lor trebuie plantați alții; și astfel, totul revine la normal. Rezolvarea tuturor acestor probleme printr-o singură lege ar însemna automat distrugerea întregii creații! 9. După aceste explicații, te rog să continui să privești cu cea mai mare atenție ce se va întâmpla în continuare. Haide, spune-ne ce vezi!” (* - Vezi și „Secretele Vieții” revelate prin Gottfried Mayerhofer, n.r.)