----------------------------------- Fire 9.10.2010, 21:21 Capitolul 93 - Explicațiile lui Robert. Iubirea egoistă de sine și aroganța reprezintă rădăcina tuturor relelor. ----------------------------------- Capitolul 93 Explicațiile lui Robert. Iubirea egoistă de sine și aroganța reprezintă rădăcina tuturor relelor. Voința imuabilă a tui Dumnezeu. 1. Auzind îndemnul Meu, Robert se ridică în picioare și spune: „O, Doamne, Iubire Supremă, Prieten al celor sărmani, Înțelepciune mai presus de orice! Lucrurile sunt cât se poate de limpezi, sensul lor fiind ilustrat chiar de cele văzute. Desigur, de vreme ce Helena nu a aprofundat încă subiectul corespondențelor, care i-ar fi permis să înțeleagă cu ușurință imaginile privite anterior, acestea trebuie să îi fie lămurite. 2. Așadar, ascultă, preaiubita mea soră Helena! Tot ce ai văzut mai înainte reprezintă spiritul aroganței. În fața ferestrei ai văzut luptându-se între ele spiritele depravării, care nu au ezitat să se trădeze reciproc, atunci când interesele personale le-au cerut-o! Iată, aceasta este opera aroganței, a cărei sursă primordială este iubirea egoistă de sine. Așa cum iubirea pură față de Dumnezeu și față de aproapele tău reprezintă fundamentul bunăstării interioare, al fericirii, armoniei și unității, la fel, iubirea egoistă de sine reprezintă fundamentul urii față de toate lucrurile care nu fac parte integrantă din ea (care îi apar ca fiind exterioare sieși), inclusiv al disprețului și persecutării tuturor celor care îndrăznesc să se opună acestui atribut malefic. 3. Iubirea pură împărtășește tot ce are, dar nu sărăcește niciodată; dimpotrivă, devine din ce în ce mai bogată și mai puternică. Căci ori de câte ori dăruiește ceva, ea primește înapoi de o mie de ori. în schimb, iubirea egoistă de sine încearcă tot timpul să fure și să ia ceva de la alții, dar pierde de o mie de ori ceea ce a luat. Neavând o putere sau o autoritate în sine, ea este nevoită fure această putere din altă parte. Numai așa reușește ea să se mențină o vreme în lumea exterioară, dând chiar impresia de măreție și de strălucire. Prețul plătit este însă mult prea mare pentru ea, așa că în final sărăcește de tot, dovedindu-și adevărata față, cea de vierme care se târăște și se contorsionează prin praf. Deși se mai zbate o vreme, acest lucru nu îi mai servește la nimic, nefăcând altceva decât să îi accelereze pieirea definitivă. 4. Care este sursa care alimentează întotdeauna războiul? Ascultă, aceasta este iubirea egoistă de sine, mama aroganței, care nu își dorește altceva decât să domine! Cine este în acest caz dușmanul ei de moarte, cel care i se opune în permanență, învingând-o de fiecare dată? Aceasta este iubirea pură, din care derivă judecata dreaptă și justiția divină! Iubirea egoistă de sine face tot ce îi stă în puteri pentru a-și menține puterea și pentru a se răzbuna împotriva justiției divine, dar acest efort continuu se dovedește de fiecare dată zadarnic, nefăcând altceva decât să îi secătuiască și mai rău forțele, spre deosebire de iubirea pură, a cărei putere se înzecește în urma acestei lupte. 5. Tiara inversată care a apărut mai devreme din acea plantă crescută în noroi arată în mod clar în ce constă fundamentul splendorii lumești. Faptul că tiara era inversată pe acel trepied a reprezentat un simbol al orientării demoniace a puterilor lumești, cu toată gloria, strălucirea lor aparentă și notorietatea de care se bucură, căci ele se opun purității celeste. Trepiedul simbolizează iubirea egoistă de sine, cele trei picioare ale sale fiind falsitatea, viclenia și amăgirea, în interiorul tiarei ai putut vedea tot felul de creaturi dezgustătoare și însetate de sânge, a căror semnificație ți-a explicat-o Domnul. Singura nelămurire care ți-a mai rămas se referă la hidra cu șapte capete. Dacă te vei raporta la știința corespondențelor, vei recunoaște cu ușurință semnificația acestei imagini simbolice. Haide, încearcă, iar noi vom încerca să te ajutăm! 6. Multe depind de tine, căci Domnul va acționa în funcție de înțelegerea ta! Adevăr îți spun: totul depinde de felul în care vei ști să îmbrățișezi acea creatură cu iubirea ta arzătoare. Domnul va acționa apoi în strictă concordanță cu felul în care ai înțeles tu imaginea, precum și cu înțelegerea noastră! De aceea, încearcă faci o treabă cât mai bună, căci soarta întregii lumi depinde de discernământul tău!” 7. Auzind că destinul și bunăstarea întregii lumi depind de înțelegerea ei referitoare la hidra cu șapte capete, Helena rămâne șocată. Ea se întoarce rapid către Mine și Mă întreabă: „Doamne, iubirea vieții mele, este adevărat ce spune Robert?” 8. Eu: „Cât se poate de adevărat! Există o profeție indiană (indienii sunt unul din cele mai vechi popoare care au trăit pe pământ) care spune: «Ascultați, oameni păcătoși! O femeie a fost cea care a dus la căderea acestei lumi, și tot printr-o femeie va fi înălțată ea în grația lui Dumnezeu. La sfârșitul timpurilor, va exista o femeie prin intermediul căreia întreaga lume va fi judecată, dăruindu-i-se fie viața, fie moartea, în funcție de înțelegerea femeii!» Ascultă, tu ești acea femeie de care vorbește străvechea revelație! De aceea, gândește-te bine ce spui, căci soarta pământului se află în mâinile tale!” 9. Helena: „O, nu, nu, este imposibil! Nu sunt deloc încântată aflu așa ceva; dimpotrivă, simt îngrozitor de împovărată. De aceea, o, Doamne, eliberează-mă de această povară, căci nu mă simt în stare să discern între bine și rău!” 10. Eu: „Iubita Mea Helena! Îmi cunoști deja imensa iubire față de tine, dar știi de asemenea că în ceea ce Mă privește, îndeosebi în această împărăție a luminii, a vieții și a adevărului imuabil, odată ce am pronunțat un cuvânt, nu Mi-l mai pot lua înapoi. De aceea, va trebui să faci ceea ce ți-am cerut. Ce crezi că s-ar întâmpla cu această creație și cu ordinea divină dacă începe dintr-o dată devin alunecos, acum spunând una, și peste un minut făcând cu totul altceva?! Ar fi suficientă o singură clipă în care intenția Mea să devină neatentă pentru ca întreaga creație să înceapă se dizolve și toate formele ei să devină distorsionate, ca niște caricaturi efemere. De vreme ce natura Mea este imuabilă, într-o manieră pe care nimeni nu o va putea înțelege vreodată pe deplin, toate lucrurile și ființele create își păstrează de-a pururi esența și forma, așa cum au fost create de la bun început. 11. Eu sunt Cel care te-a ales pe tine pentru această sarcină, și asta încă de la începuturile timpului. De aceea, va trebui să faci ceea ce îți cer, ascultând de iubirea ta pură față de Mine. Numai în acest fel îți vei putea dezvolta acea independență absolut necesară sferei tale vitale, rămânând de-a pururi cea care ești, ca și cum nu ai depinde decât de tine însăți, nefiind supusă vreunei influențe exterioare. 12. Ceea ce îți cer acum nu are legătură în primul rând cu lumea materială, care oricum este supusă judecății, cât cu esența sufletului tău. Aceasta este șansa ta supremă de a atinge adevărata libertate, care îți va permite să te bucuri de cea mai înaltă fericire și de extazul cel mai deplin! - Acesta este nucleul și rădăcina întregii manifestări și a întregii deveniri. Noi nu lucrăm aici pentru lumea exterioară, ci pentru ceruri. 13. De aceea, haide, draga Mea Helena, ceea ce ți-a cerut fratele Robert”.