----------------------------------- Hoper 15.10.2010, 19:42 Vijnana-maya-kosha ----------------------------------- VIJNANA-MAYA-KOSHA http://yes.dreamhosters.com/files/img/yogaes/articles/pancha_kosha/vijnana.jpgAl patrulea înveliș al ființei umane este VIJNANA-MAYA-KOSHA. Cuvântul VIJNANA înseamnă cunoaștere. VIJNANA-MAYA-KOSHA este învelișul cunoașterii superioare, este sediul intelectului, aspect superior minții. El cunoaște, decide, judecă și exercită funcția discriminatoare între ceea ce este bun sau rău, valoros sau lipsit de valoare, util sau nefolositor. Este de asemeni nivelul conștiinței individuale, adică valul puternic a lui “eu sunt”. Când este orientat către desăvârșirea spirituală, acest “eu sunt” este o manifestare pozitivă, dar când starea lui “eu sunt” este amestecată cu amintirile trecute și atunci când este acoperită de influența minții senzoriale (MANAS), această stare, în realitate neutră, își pierde puterea pozitivă. O mare parte a practicii spirituale (sadhana-ei) constă în trezirea și dinamizarea armonioasă a acestui nivel al ființei. Nivelul lui VIJNANA-MAYA-KOSHA este un nivel unde se găsește înțelepciunea superioară, care caută adevărul pentru a pătrunde mai adânc în căutarea spirituală a centrului etern al ființei, Sinele Nemuritor (ATMAN). VIJNANA-MAYA-KOSHA este învelișul intelectual, care este mai subtil decât corpul mental și uneori este numit intelectul superior. Acesta este nivelul în care există facultatea de discriminare și unde există o necesitate, cea de cunoaștere. Aici apar cele patru întrebări – necesități: Cine sunt eu? De unde vin? Unde mă duc? Care este menirea mea? Trezirea armonioasă a acestui nivel ne permite să eliminăm ignoranța și să putem descoperi situațiile favorabile care să ne ofere răspunsuri la aceste patru întrebări fundamentale. VIJNANA-MAYA-KOSHA este “învelișul inteligenței”. El guvernează procesele cele mai înalte de raționament și judecată. Acesta este învelișul conștiinței individuale, unde se iau deciziile și de unde sunt inițiate acțiunile având drept fundal o stare mai mereu proaspătă, necondiționată, de trăire în prezent. În limba sanscrită cuvântul JNANA înseamn㠓înțelepciune” sau “cunoaștere”. Prefixul VI este o confirmare a intensității cunoașterii care derivă nu numai din experiențe și amintiri pe care le-am strâns în timpul unei vieți, ci și din viețile trecute. Există un depozit de cunoaștere în fiecare dintre noi, dar noi nu suntem de regulă pregătiți să experimentăm această înțelepciune interioară. VIJNANA-MAYA-KOSHA cuprinde nivelul conștiinței profunde (citta) prin trezirea căreia ființa își trezește capacitatea de a cunoaște la modul autentic, sau altfel spus capacitatea de a fi un observator lucid și detașat față de ceea ce se petrece. În această stare omul poate fi capabil să trăiască realitatea și nu să fantazeze sau să speculeze despre ea. http://yes.dreamhosters.com/files/img/yogaes/articles/pancha_kosha/vijnana_maya.jpgDe asemenea, la nivelul lui VIJNANA-MAYA-KOSHA începe să se trezească procesul cunoașterii “eu-lui”. La acest nivel ființa urmărește să devină conștientă de identitatea sa cu Sinele Suprem (ATMAN). Această trezire spirituală este un prim pas pe calea înțelepciunii și apare în ființă atunci când începem să ne trezim și să dinamizăm în mod armonios VIJNANA-MAYA-KOSHA. Odată ce am înțeles că identitatea “eu-lui” nu trebuie căutată la nivelul învelișurilor grosiere, lumina Sinelui Nemuritor (ATMAN) va continua să ne ghideze către experimentarea nivelului vibrator al lui ANANDA-MAYA-KOSHA, dimensiunea subtilă a beatitudinii, fericirii, plenitudinii și mulțumirii. Modalitatea practică fundamentală de trezire și dinamizare a acestui vehicol superior al ființei umane este practica meditației yoghine profunde, la loc de cinste aflându-se aici procedeele le meditație Laya-yoga. yogaesoteric