----------------------------------- Ganapati 10.11.2010, 23:23 Capitolul 1 - Francmasonii ----------------------------------- Capitolul 1 Francmasonii(7 mai 1870) Dorești să știi ce reprezintă francmasonii astăzi? Nu ai decât să privești ceremonialul actual al Bisericii Creștine. El nu mai reprezintă decât o aparență, și același lucru este valabil și în ceea ce îi privește pe francmasoni. Ei nu fac altceva decât să pună accentul pe tot felul de ceremonii și de cuvinte goale. Pretind că ajută umanitatea, dar deși au avut regi, împărați și tot felul de figuri notabile printre ei, îți poți da seama cu ușurință din comportamentul acestora cât de preocupați sunt ei cu adevărat de drepturile omului. Ceea ce spuneam odată despre esenieni, cum că nu ar trebui să se ascundă atât de mult în spatele secretului, ci ar trebui să facă totul deschis, este la fel de valabil și în ceea ce îi privește pe francmasoni. Ei susțin că principiul după care se ghidează sunt drepturile omului și egalitatea între semeni. Chipurile, toți sunt „frați”, dar acest lucru nu este valabil decât în cadrul lojii; în afara acesteia orice egalitate încetează, regele redevine rege, iar cei lipsiți de bani sau de putere reprezintă pentru el mai puțin decât o non-entitate, nefiind folosiți decât ca niște pioni pentru atingerea unor scopuri. Știi ce ar trebui să fie de fapt francmasoneria? Chiar și după standardele actualei societăți, ea ar trebui să fie întruparea celei de-a doua porunci pe care am dat-o Eu: iubirea de aproape! Cât de frumoasă ar deveni francmasoneria dacă membrii ei ar respecta acest principiu, dar nu numai în cadrul lojii, ci pe parcursul întregii lor vieți! Ei ar contribui atunci din plin la instaurarea împărăției lui Dumnezeu pe Pământ. Din păcate, lucrurile stau cu totul altfel. La fel ca și în cazul bisericii, în spatele ceremoniilor și ritualurilor lor se ascund cu totul alte interese. De aceea, membrii de rând care iau parte la aceste ceremonii, fără știe care sunt interesele din spatele acestora, nu știu practic ce fac. Puteți fi și voi francmasoni, dar numai în sensul cel mai nobil al cuvântului! Ajutați-i pe cei săraci, căci ei sunt frații voștri. Orice ați face, faceți la vedere, în mod deschis, căci nu trebuie să fie rușine să acționați în fața ochilor Mei atoatevăzători. În rest, nu vă mai preocupați de alte lucruri! Clădiți masoneria învățăturii Mele, în mod deschis, pentru ca toată lumea să vadă ce faceți. Abia atunci veți merita titlul de „masoni liberi”, într-o măsură mult mai mare decât cei care își fac semne cu mâna și tot felul de alte gesturi golite de orice conținut, pentru a se recunoaște între ei. De aceea, urmați învățătura Mea, și voi deveni Eu însumi întâiul „francmason” și Președintele vostru, și în scurt timp vom reuși să construim împreună zidul protector al iubirii și al adevărului, care nu va mai putea fi distrus niciodată de forțele politice sau elementale! Cam atât am dorit să spun despre francmasonerie și membrii săi, care ar trebui să fie frați între ei, dar nu sunt. Deocamdată atât pentru astăzi. Amin!