----------------------------------- Hoper 13.11.2010, 23:53 intrebare ----------------------------------- Paramahansa Yogananda (1893-1952) - maestru yoghin, mistic - "Celor ce mă cred aproape, le voi fi aproape" "Realizarea de sine este cunoașterea - prin toate părțile corpului, minții și sufletului - acum deja te afli în Împărăția lui Dumnezeu; nu trebuie să te rogi ca Ea să vină la tine; Atotcunoașterea lui Dumnezeu este și a ta; și că tot ce trebuie să faci este să-ți îmbunătățești această cunoaștere divină." - De ce tot fotografiezi această imagine muritoare? Cunoaște-mă în meditație. Atunci mă vei cunoaște mult mai bine. Dacă vei continua să te concentrezi atât de mult asupra acestui corp, nu vei ajunge niciodată cunoști cum sunt cu adevărat." (Conversații cu Yogananda,  nr 364) Buna ziua si bine ati venit si aici pe acest forum. Am o intrebare mai aparte. Am citit intr-una din editiile cartii Autobiografia unui yoghin, afirmatia precum ca Lahiri Mahasaya a fost si discipolul lui Ramakrishna. Este adevarata aceasta informatie ? Aveti cunostinta despre acest detaliu ? Puteti lua legatura sau sa transmiteti aceasta intrebare dnei Nayaswami Shivani Lucki sau chiar domnului Swami Kriyananda ? Va multumesc anticipat.  :hello: Si daca tot suntem invitati sa meditam sa-l cunoastem in meditatie pe maestrul spiritual Yogananda, sa expunem si o poza cu el, pentru a ne usura aceasta "intalnire in meditatie". http://www.anandajoga.cz/pictures/jogananda2.jpg