----------------------------------- Acustic 24.12.2010, 04:04 Capitolul 33 - O proorocire a lui Matael ----------------------------------- Capitolul 33 O proorocire a lui Matael 1. (Matael): “Ei bine, prietene, pământul acesta va trăi încă timpuri atât de întunecate, încât chiar și Satana se va feri să-i mai viziteze pe oameni, sub orice înfățișare ar putea-o face. Dar printre oameni vor exista și dintre aceia care, orbi fiind, vor vedea mai bine, și surzi fiind, vor auzi mai bine decât o vom putea face noi cu ochii și urechile deschise. 2. Și va veni odată o vreme în care oamenii vor putea defini forța vitală a aburului din apă pe grade, și vor ști să îmblânzească acest abur precum își îmblânzesc arabii caii, și îl vor folosi pentru muncile cele mai grele; și vor pune apoi forța aceasta vitală ascunsă în apă tragă la jug în fața mașinilor lor complicate, alergând apoi cu ele atât de repede cum aleargă o săgeată scăpata din arc. 3. Iar marile corăbii vor merge și ele cu ajutorul forței vitale a apei, și ea le va face să alunece mult mai repede pe valurile mării decât un uragan, ba până la urmă corăbiile vor înfrunta prin ea chiar și uraganul, trecând victorioase chiar prin centrul lui, fără a suferi vreo stricăciune mai însemnată. Doar stâncile sau bancurile de nisip vor mai constitui pericole pentru călătoriile acestea rapide. 4. Nu mult după aceea însă va începe să fie foarte rău pe pământ pentru viața oamenilor. Căci pământul va fi tot mai puțin roditor, vor urma scumpiri mari, războaie și foamete, lumina credinței în adevărul cel veșnic va păli tot mai mult, iar flacăra iubirii se va stinge și ea și se va răci, și atunci va veni ultima judecată a focului asupra pământului! 5. Ferice atunci de aceia care nu-și vor fi irosit aburii apei vieții dinlăuntrul lor doar pentru obținerea de câștiguri pământene; căci atunci când flăcările marii Judecăți se vor revărsa din ceruri, pe ei nu-i vor putea pârjoli, căci apa vieții din ei îi va păzi de ele. 6. Iar abia după aceea adevărata pace a vieții și ordinea lui Dumnezeu își vor da pentru totdeauna mâna și nu va mai exista deloc învrăjbire și ceartă între cei care vor locui pe pământul de-acum purificat alături de îngerii lui Dumnezeu, Chiar dacă trupurile noastre putrede și neputincioase nu vor putea fi martorii a tot ceea ce ți-am proorocit eu acum, este sigur că sufletele noastre clarvăzătoare și receptive vor reuși acest lucru. 7. Nu ți-aș fi spus toate acestea, dar simt un imbold în inimă o fac, sau mai bine zis în sufletul meu. Iar imboldul acesta vine fără îndoială de acolo de unde a venit și vindecarea noastră! începi oare să înțelegi mai bine?” 8. Cyrenius a răspuns: “Ei bine, iată-ne de-acum înțelegându-ne perfect unii cu alții; sper să mai aflu și multe altele ele la voi și cred că am dat o mare lovitură cu voi! Rămâne deci așa cum am vorbit; eu mă voi îngriji de necesitățile voastre pământești, iar voi vă veți îngriji de împlinirea cerințelor mele sufletești, precum și ale întregii mele case, care este foarte mare. 9. Firește că, din partea mea, este o răsplată prea mică pentru ceea ce veți face voi pentru mine și familia mea; dar cine este vinovat de faptul că în lumea aceasta nu te poți achita cu ceva mai de preț pentru un atât de mare dar întru veșnicie? Așadar, sunteți mulțumiți?” 10. Matael: “O, cum mai poți întreba? Atunci când putem fi de folos cuiva, noi suntem fără îndoială mai mult decât mulțumiți. Dar nici darul pământean nu trebuie subestimat atunci când el vine dintr-o inimă bună și este făcut în numele binelui și al adevărului; fiindcă, prin cel care îl face și prin motivul care a stat la temelia lui, el dobândește o valoare spirituală absolut desăvârșită, ajungând să îl egaleze pe cel spiritual, 11. Acolo unde materia susține spiritul, așa cum spiritul susține materia, acolo totul devine până la urmă spirit, și fiecare se exteriorizează apoi prin celălalt pol, în cea mai deplină binecuvântare a lui Dumnezeu. 12. Acolo însă unde darul spiritual este făcut, ca în Templul din Ierusalim de pildă, doar de dragul unei recompense materiale, iar cel material de dragul celui spiritual, însă tot cu gândul la o răsplată materială, acolo totul devine până la urmă material, nu mai conține nici un strop de valoare spirituală și nu va putea dobândi nicicând binecuvântarea lui Dumnezeu! 13. Deci nu-ți face griji că răsplata ta materială ar putea fi prea neînsemnată pentru darurile noastre spirituale către tine. Căci, prin cel care o face și prin scopul în care este făcută, ea dobândește, după cum am spus, o valoare spirituală, iar binecuvântarea de sus îi va fi dată cu prisosință, atât într-o formă spirituală, cât și într-una materială. Fiindcă Duhul Sfânt este stăpânul etern, inclusiv asupra întregii materii, și doar El singur o poate reînsufleți, când și cum va voi să o facă; iar materia, în fapt, nu este nici ea decât un spirit complet orb, lipsit total de libertate, și care trebuie să se supună spiritului de viață cel pe deplin liber al lui Dumnezeu, de la a cărui forță nețărmurită vine de fapt judecata asupra întregii materii!” 14. Cyrenius: “O, perfect și grozav. Acum nu v-aș mai lăsa din mână pentru nimic în lume! Și sper de asemenea că vom ajunge să ne înțelegem tot mai bine și că ne vom deveni unul altuia tot mai prețioși! Acum însă,-i aducem toată lauda și prinosul nostru de iubire Domnului pentru faptul că s-a îndurat de voi și v-a adus în felul acesta către mine. Căci, fără El, noi am fi fost cu toții practic pierduți pentru vecie!” 15. Toți cei cinci au spus: “Amin, căci doar El singur este demn de toată slava, de toată lauda și iubirea, nu doar de pe acest pământ, ci din întreaga infinitate! El singur este acela care transformă acum întreaga nemărginire! Slăvit fie în veci numele Său!”