----------------------------------- 1% 2.1.2011, 17:19 NOȚIUNEA CORECTĂ DE DUMNEZEU ----------------------------------- NOȚIUNEA CORECTĂ DE DUMNEZEU Prin Spiritul MEU vi se dezvăluie că nu există decât un singur DUMNEZEU - și că EU, DUMNEZEUL vostru M-am manifestat în Iisus Hristos, fiindcă EU sunt Spirit. Ființele create de MINE nu mă puteau vedea ca ființa delimitată, însă în Iisus Hristos am devenit un DUMNEZEU vizibil pentru toate făpturile MELE. Astfel nu puteți vorbi pe de o parte de Iisus Hristos și de TATĂL pe de altă parte, căci Eu sunt unul cu EL. Când vorbiți deci de Iisus Hristos vorbiți de MINE, DUMNEZEUL și CREATORUL vostru, TATĂL vostru din veșnicie. Spiritul MEU era deja în micuțul Iisus și imediat după nașterea LUI am făptuit lucruri deosebite, pentru a da de veste oamenilor din jurul Lui că în acest copil se află Spiritul MEU. (Vezi Cel care a înviat din morți a treia zi am fost EU însumi - Spiritul TATĂ dintotdeauna - DUMNEZEUL pe care ființele au dorit să-L vadă și care s-a manifestat acum sub forma lui Iisus Hristos. Acum Iisus Hristos este DUMNEZEUL vostru, căci EU sunt spirit, am devenit numai vizibil sub forma lui Iisus Hristos tuturor ființelor MELE. NU vă puteți face altă imagine despre MINE decât cea a Mântuitorului divin Iisus Hristos. Și dacă vreți să chemați, dacă vreți să luați legătura cu MINE, atunci trebuie să adresați lui Iisus Hristos. Cu EL trebuie să purtați dialog, pe EL trebuie să-L recunoașteți ca TATĂL vostru de la începuturi. Atunci aveți o concepție corectă despre DUMNEZEU. N-aveți însă o concepție corectă dacă rugați la MINE separat ca "Dumnezeu" și separat la Iisus Hristos ca "Fiul lui DUMNEZEU". În omul Iisus a sălășluit un suflet care a fost "fiul" MEU - o ființă ieșită din MINE, întru totul perfectă, care, atunci când a avut loc marea cădere a spiritelor, a rămas cu MINE. Acest "fiu al lui DUMNEZEU" MI-a făcut posibil să întrupez în înveliș omenesc, astfel că a putut avea loc unificarea totală a Spiritului TATĂ existând din veșnicie cu Iisus Hristos. După aceea n-au mai existat separat doua ființe, ci doar un singur DUMNEZEU. Căci spiritul dumnezeiesc, Ființa MEA originară a pătruns întregul înveliș omenesc, spiritualizăndu-l totodată. Prin urmare era în întregime Spirit dumnezeiesc, era acel Spirit care iluminează întregul infinit, care s-a manifestat doar într-o formă vizibilă pentru oameni, pentru ca aceștia să-și poată face o imagine despre ființa LUI, pentru a se putea uni cu EA. Căci ceea ce a dus la căderea spiritelor a fost despărțirea lor de bunăvoie de MINE din cauză nu au putut să vadă. În acest fel le-am creat din nou posibilitatea de a se uni cu MINE, făcându-MĂ vizibil pentru ele prin Iisus Hristos. Niciodată, deci, nu MĂ despărțiți pe "MINE" de "Iisus Hristos" - căci EL și cu MINE suntem unul și cine îl cheamă pe EL, cheamă pe MINE însumi, care sunt și am fost dintotdeauna și voi fi în vecii vecilor. Amin. B.D. Nr. 750 21.1.1939