----------------------------------- 1% 2.1.2011, 22:58 EXISTENȚA LUI DUMNEZEU NU E VOIE SĂ FIE DOVEDITĂ ----------------------------------- EXISTENȚA LUI DUMNEZEU NU E VOIE SĂ FIE DOVEDITĂ Puterea dragostei MELE se revarsă în fiecare inimă omenească, dacă se deschide de bunăvoie s-o primească. Puterea dragostei MELE face să se aprindă în om scânteia spirituală, țâșnind ca flacăra spre MINE, SPIRITUL-TATĂ din veșnicie. Atunci drumul către MINE e liber, fiind croit de dorința omului de a fi luminat de MINE, de puterea dragostei MELE. Sau: cine are atitudine pozitivă față de MINE, cine crede în MINE, acela primește și puterea dumnezeiască a dragostei MELE și atunci face progrese în dezvoltarea sa. Deci omul trebuie să creadă mai întâi într-un DUMNEZEU și CREATOR și să-și dea seama că este o făptură creată de MINE. De-abia după aceea se va putea trezi în el dorința de a intra în legătură cu MINE, deschizându-MI-se, fiind deci dispus să se lase luminat de puterea dragostei MELE. E nevoie doar de bunăvoință pentru ca aceasta să se întâmple. E foarte greu, ba aproape imposibil, ca un om care nu crede în MINE să fie atins de o rază a dragostei MELE. El se consideră un produs al forțelor naturii și nu intră niciodată în legătură cu MINE, pentru că nu vrea să recunoască existența unei ființe care l-a creat. O întâmplare ieșită din comun ar putea să-1 facă creadă în MINE, dar nu e permis ca prin aceasta să fie supus unei constrângeri, pentru că credința astfel obținută e lipsită de valoare. Orice dovadă a existenței MELE ar fi o constrângere la credință. O astfel de dovadă ar fi cuvintele MELE, dacă M-aș adresa oamenilor în mod direct, de sus, în așa fel ca fiecare să audă. Atunci oamenii ar fi nevoiți să creadă, însă credința lor nu ar avea valoare. Cu toate acestea le vorbesc oamenilor, însă o fac servindu-MĂ de o formă omenească, prin care pot să le vorbesc direct. - În felul acesta îi las fiecărui om în parte libertatea de a crede sau nu ca aceste cuvinte vin de la Ființa cea mai perfectă, întotdeauna libera voință este cea care hotărăște, niciodată nu e permis să se ajungă cu forța la credință. Și pe această cale li se poate dezvălui oamenilor - prin cuvântul MEU direct - cea mai profundă înțelepciune. Dar nici aceasta nu poate să-l determine pe om să creadă în MINE dacă el nu vrea. Pe de altă parte însă, cuvintele MELE sunt suficiente pentru a dovedi omului existența MEA. Da, omul poate să ajungă prin cuvintele MELE să creadă cu convingere, iar credința aceasta nu îi poate fi luată de nici o putere a iadului. Căci cuvintele MELE sunt lumina dragostei MELE, care atingând inima omenească, aprind în ea o dragoste în măsură-i dăruiască iluminarea. Și atunci dragostea îndeamnă la dragoste; în inimă se aprinde o lumină ale cărei raze risipesc tot întunericul. Această lumină izgonește definitiv întunericul și îi dăruiește omului o credință vie, de nezdruncinat. Ea rezistă oricărui atac care mereu va veni din partea dușmanului. Și astfel depinde întotdeauna de el însuși, dacă omul permite să-1 atingă razele dragostei MELE, căci el trebuie să MI se deschidă de bunăvoie. Trebuie să dorească el însuși legătura cu MINE, cu DUMNEZEUL și CREATORUL său, trebuie să creadă a fost creat de o Ființă perfectă și că se află cu această Ființă într-o unitate pe care el nu poate s-o dezlege. Atunci MĂ recunoaște ca DUMNEZEU și de-abia acum începe să caute, iar EU MĂ las acum cu siguranță găsit. Amin. B.D. Nr. 8035 7.11.1961