----------------------------------- 1% 2.1.2011, 23:59 DORINȚA SERIOASĂ DE ADEVĂR CONSTITUIE GARANȚIA ADEVĂRULUI ----------------------------------- DORINȚA SERIOASĂ DE ADEVĂR CONSTITUIE GARANȚIA ADEVĂRULUI Înțelegeți, dar,, pentru a primi adevărul, nu e nevoie decât să-l doriți cu seriozitate, însă rar se găsește o astfel de voință serioasă, cu toate că fiecare om susține că aspiră la adevăr. Dar acestea sunt vorbe cu care oamenii s-au obișnuit, fără a mai reflecta la ele. Căci dorința de adevăr trebuie să se trezească în adâncul inimii, ca apoi să nu-l mai părăsească niciodată pe om. De nimic nu trebuie să se teamă mai mult, decât de a deveni victima erorii. De aceea trebuie să MI se adreseze MIE în inima lui și să roage să-i dăruiesc adevărul - și atunci îl va primi. Când omul are deja cunoștințe la care ține, fără a le fi cercetat vreodată în mod serios dacă corespund adevărului, e greu să-l mai aduci la adevăr, dacă acesta nu coincide cu ceea ce știe el. Nefiind dispus să renunțe la cunoștințele lui pentru a primi în schimb adevărul curat, îi opune rezistență, în acest caz îi lipsește dorința lăuntrică de adevăr și de aceea nici nu va fi în măsură facă o justă apreciere, pentru că nu caută legătură cu MINE pentru a putea apoi judeca corect. De aceea nu întotdeauna este posibilă transmiterea curată a adevărului către pământ. Iată de ce sunt luate drept adevăr multe lucruri spirituale care nu corespund adevărului. Și aceasta mai ales când provin din tărâmul spiritual și există convingerea de a fi primit în mod garantat adevărul. Însă condiția transmiterii adevărului este dorința serioasă de adevăr a primitorului. De aceea singură proveniența din tărâmul spiritual nu este garanție a adevărului. Ba dimpotrivă, este întotdeauna necesară o verificare serioasă și aceasta trebuie întreprinsă împreună cu MINE, cu sprijinul MEU. Căci și în tărâmul spiritual se află ființe care aparțin încă întunericului, sau care, neajunse încă la perfecțiune mai stăruie în cunoștințele cu care au venit de pe pământ, susținându-le în lumea de dincolo cu tot atâta zel, ca și pe pământ. Căci la ceea ce ține, omul nu renunță nici pe lumea cealaltă. Și aceasta îi afectează mersul evoluției, pentru că poate să dureze o veșnicie până ce un astfel de suflet renunță la ele și începe în sfârșit să accepte adevărul, însă din lumea de dincolo el poate să acționeze dăunător asupra oamenilor, dacă găsește oameni receptivi, care caută conștient legătura cu lumea spirituală și cărora poate să le transmită prin gând, sau ca medium, în transă, cunoștințele lor greșite. O astfel de legătură este și poate să fie binecuvântată doar dacă omul dorește în mod serios să primească adevărul și cere mereu sprijinul Spiritului MEU. Atunci nu este nici un pericol, atunci omul însuși își ridică un zid trainic, care nu poate fi trecut de ființele lipsite de cunoaștere adevărată. Atunci are acces la el doar lumea luminii, care îi mijlocește numai adevărul izvorât din MINE, pentru că lucrează din însărcinarea MEA, iar voința MEA este să primiți învățătură din purul adevăr. Fiecare să se cerceteze pe sine, ca să vadă cum stă cu dorința de a afla adevărul. se teamă de erori, cerând-MI mereu să-l păzesc de acestea - și ruga îi va fi ascultată. Căci EU însumi vreau ca voi să aflați în adevăr. Eu însumi vreau să-l primiți și vă creez aceasta posibilitate - însă mereu cu condiția să aveți constant în voi setea de adevăr. Căci aceasta e paza sigură contra bunurilor spirituale false, a gândirii false și a explicării false a ceea ce vi se oferă. Căci omul care dorește adevărul va avea și capacitatea de a judeca corect, căci primește de la MINE acest dar odată cu adevărul. Astfel, va fi capabil să cerceteze valoarea fiecărui bun spiritual. - EU însumi sunt ADEVĂRUL - EU însumi vreau să întru în legătură cu făpturile create de MINE și vreau deci ca ele să se afle în adevăr. Și vă apăr de influența acelor ființe spirituale care caută răspândească eroarea deghizându-se în ființe-lumină, ca voi oamenii să înșelați, căzând pradă erorii. Strânsa legătură cu MINE vă garantează și gândirea și învățătură corectă, garantează primirea adevărului prin Spirit. Căci scânteia-spirituală din voi este parte din MINE și vă o învățătură într-adevăr corectă. Străduiți-vă deci cu toții să fiți învățați de însuși spiritul vostru, ca să nu fiți nevoiți să luați după informații primite din tărâmul spiritual, pe care nu puteți să le controlați, pentru că nu cunoașteți starea spirituală a mediumului care le-a primit. Căci există mereu pericolul intrării pe fir a unor ființe care nu se află încă nici ele în lumina cunoașterii. - Acolo însă unde lucrează Spiritul, știți că EU însumi vă vorbesc și vă transmit numai adevărul curat, căci vreau ca făpturile MELE de pe pământ să trăiască în adevăr - căci ele nu pot să ajungă la MINE, și deci la fericire, decât prin adevăr. Amin. B.D. Nr. 7797 14.1.1961