----------------------------------- Acustic 1.3.2011, 23:05 Capitolul 8 - Enoh este dus in cel de-al Treilea Cer ----------------------------------- Enoh este dus in cel de-al Treilea Cer 1. Îngerii mei păzitori m-au luat din nou și m-au dus și mai sus, în cel de-al Treilea Cer. Am privit în jos și am descoperit de data aceasta efectul acestor locuri, un efect benefic complet neștiut. 2. Vedeam mii de pomi ai vieții cum înfloreau încet și-și pregăteau fructele care miroseau nespus de frumos, la fel ca toată hrana pe care o purtau în ei, într-o clocotitoare revărsare de miresme. 3. În mijlocul acestor pomi ai vieții, în acel loc unde Dumnezeu se odihnește înainte de a urca în Rai, se află un pom deosebit care posedă o negrăită mireasmă de bunătate, și care e mai împodobit decât oricare altul. Acest pom era acoperit cu totul cu auriu, cu roșu aprins și cu flăcări, căci poartă în el toate fructele ce se găsesc în toți ceilalți pomi. 4. Rădăcina lui se află în grădina de la hotarul dintre Pământ și Rai, dintre stricăciune și nestricăciune. 5. Două izvoare țâșnesc din această grădină, revărsând lapte și miere. Alte două izvoare revarsă ulei și vin. Despărțite în patru râuri, ele curg alene și coboară în grădina Edenului. 6. și aceste izvoare își continuă astfel drumul până pe Pământ și efectuează o revoluție completă a cercului, la fel ca toate celelalte elemente cerești. 7. În acest loc, toți pomii poartă fructe, pentru că totul este binecuvântat de către Dumnezeu Însuși. 8. Trei sute de Îngeri luminoși cântă neîncetat cu o voce blândă și păzesc această grădină, slujindu-L în același timp pe Domnul. 9. Iar eu mi-am zis: "Dumnezeule, cât de minunat este acest loc." Atunci Îngerii care mă însoțeau mi-au spus: