----------------------------------- Acustic 2.3.2011, 02:22 Capitolul 28 - Dumnezeu îi arată lui Enoh înțelepciunea Sa și modul în care El a creat toate forțele în șapte zile ----------------------------------- Capitolul 28 Dumnezeu îi arată lui Enoh înțelepciunea Sa și modul în care El a creat toate forțele în șapte zile http://angelinspir.ro/images/stories/enoh02.jpg1. Am continuat, făcând ca primul cerc format să fie închis și tare. Apoi am luat apele de jos care se află sub cer, le-am adunat și am făcut ca aceste ape să se adune de la sine și ca haosul să se usuce. Așa s-a și petrecut. 2. În mijlocul valurilor, Eu am creat stânci imense și tari și le-am stivuit pentru a avea uscat, iar uscatul l-am numit Pământ. În mijlocul Pământului se află infinitul pe care l-am botezat Abis. Atunci am adunat din nou marea într-un singur loc și am legat-o cu un jug. 3. Atunci i-am spus mării: „Iată, îți dau hotare eterne; tu nu te vei desprinde de celelalte părți care te alcătuiesc.” 4. Apoi, pentru a termina, am creat firmamentul. În acea zi, Eu M-am numit Primul creat.