----------------------------------- Acustic 13.5.2011, 11:25 Capitolul 33 - Dumnezeu ii arata lui Enoh varsta Lumii ----------------------------------- Capitolul 33 Dumnezeu îi arată lui Enoh vârsta Lumii și durata sa de 7000 de ani http://angelinspir.ro/images/stories/enoh07.jpg 1. Am făcut de asemenea o a opta zi, pentru ca aceasta să fie prima creată după Creația Mea și pentru ca primele șapte zile să se transforme în 7000 de ani. Începând cu cel de-al 8000-lea an, timpul nu va mai exista. Nu vor mai fi ani, luni și ore. 2. și acum, Enoh, iată tot ce ți-am spus, tot ce ai înțeles, tot ce ai văzut dintre lucrurile divine, tot ceea ce ai văzut pe Pământ, tot ceea ce Eu, în marea Mea înțelepciune, am scris în cărți, toate aceste lucruri pe care le-am conceput și creat, din vârful temeliei și până jos. În sfârșit, Eu nu am avut sfetnici, tot astfel cum creațiile Mele nu au moștenitori. 3. Eu sunt veșnic, necreat de mâini și fără de schimbare. 4. Gândul Meu este sfetnicul Meu, înțelepciunea Mea și Cuvântul Meu sunt manifestate, iar ochii Mei zăresc orice lucru care stă aici în fața Mea, tremurând de spaimă. 5. Dacă Îmi întorc fața, atunci toate vor fi nimicite. 6. Deschide-ți mintea, Enoh, și cunoaște-L pe Cel care îți vorbește, și ia cărțile pe care le-ai scris. 7. Ți-i dau pe Îngerii Sariel și Raguel care te-au condus până aici, precum și cărți. Întoarce-te jos, pe Pământ, și povestește-le fiilor tăi tot ce ți-am spus și tot ce ai văzut, de la Primul Cer și până la Tronul Meu, precum și ierarhiile angelice. 8. Căci Eu am creat toate forțele, și nici una nu Mi se poate împotrivi și nici nu iese din Cuvântul Meu. Căci toate se supun domniei Mele și lucrează numai pentru Împărăția Mea. 9.-le cărțile scrise cu mâna, și ei le vor citi, și Mă vor cunoaște astfel ca Domn al tuturor lucrurilor. Ei vor înțelege că nu există alt Dumnezeu în afară de Mine. 10. Lasă-i să transmită cărțile pe care le-ai scris tu copiilor copiilor tăi, generație după generație, neam după neam. 11. și ți-l dăruiesc ție, Enoh, pe mijlocitorul Meu, arhanghelul Mihail, pentru scrierile strămoșilor tăi Adam, Seth, Enos, Cainan, Mahalaleel și ale lui Jared, tatăl tău.