----------------------------------- Acustic 18.7.2013, 03:27 Capitolul 160 - Floran vorbește cu Stahar și cu ai săi despre Domnul ----------------------------------- Capitolul 160 Floran vorbește cu Stahar și cu ai săi despre Domnul 1. Ajungând la ai săi, Stahar l-a întrebat imediat: “Ei, cum stau lucrurile? Suntem pe calea cea bună?” 2. Floran i-a răspuns: “Întru totul! Nu mai există nici o îndoială! Ce-i drept, și El e un om la fel ca noi. Dar în ființa Lui există ceva care se poate doar percepe și care nu ar putea fi descris niciodată în cuvinte. Când vorbește, ai impresia că fiecare cuvânt al Său este pentru eternitate! Se simte foarte clar în cuvântul Lui că printr-un «Fiat!» (Facă-se!) ar putea crea din El sau din nimic o lume plină de minuni! 3. El nu-și poate ascunde esența dumnezeiască și dacă, înainte de a mă pregăti, fi venit la El, I-aș fi spus imediat: «Tu nu ești un om obișnuit, în pieptul Tău trebuie să sălășluiască o mare parte din spiritul divin primordial!» 4. Dar și pregătirile noastre au fost bune la ceva, căci acum ne putem da seama foarte ușor cu cine avem de-a face. Mi-a promis că o să vină și El curând încoace. Când va fi aici, veți convinge că am dreptate! 5. Acum înțeleg și cine l-a lămurit mai întâi pe Cyrenius în privința faptelor noastre din oraș, care desigur că nu prea sunt de laudă; de acum însă, totul s-a schimbat! întâmplarea, despre care Mesia-Iehova al nostru sigur a știut dinainte - dacă nu cumva a fost chiar în totalitate opera Sa - ne-a eliberat dintr-o dată de vechiul jug al prostiei, lucru de care ne putem bucura acum. Gândiți-vă ce prostii apăsătoare și jignitoare pentru omenire o să mai scornească Templul acum, ca urmare a ceea ce s-a petrecut, prostii pentru a căror punere în aplicare tot noi vom fi folosiți! Dar acum n-au decât să vină! Le vom arunca în față cetățenia noastră romană și le vom lua astfel piuitul! 6. Îl avem acum de partea noastră - mai întâi de toate - pe Mesia și pe îngerul din cer, care pare să fie cu mult mai puternic decât acela care l-a condus, cândva, pe tânărul Tobias; iar din lumea noastră îl avem de partea noastră, ca numărul doi, dar de asemenea foarte important, pe guvernatorul general al întregii Asii și al unei părți din Africa și care este un unchi de sânge al împăratului de la Roma. Chiar dacă ar veni tot iadul de la Ierusalim, ar trebui să le venim de hac, așa cum un leu întărâtat îi vine de hac unei vulpi, oricât de vicleană ar fi ea! Voi ce spuneți?” 7. Stahar a spus: “Nimic altceva decât că acum ne va fi bine în vecii vecilor! Acum nici eu nu mă mai tem de nimeni! lupți pentru Dumnezeu este bine și ușor, căci puterea lui Dumnezeu este un zid protector, pe care un dușman nu-l poate distruge în veci! Dar, acum, mai vrea să aflu de la cineva ce anume vom face de acum înainte? Are cineva vreo idee? Tu ce zici, Floran?” 8. Floran: “Nu mă mai gândesc la asta și, ținând cont de împrejurări, nu cred că merită-mi îndrept nici măcar un gând fugar spre acest subiect! Acum suntem la Dumnezeu, iar aici El ne va purta de grijă nu numai în timpul acesta, ci în veci! La întrebarea aceasta, frate, ai fi putut să renunți! 9. Pe mine acum nu mă mai interesează nimic pe lumea asta, pentru că Cel pe care L-am găsit aici îmi este mai presus de orice! Voia Lui va fi viitorul meu pentru toți vecii vecilor! Căci doar El singur știe ce suntem, ce trebuie să devenim și ce avem de făcut pentru a deveni ceea ce El dorește să fim. De aceea, orice grijă din partea noastră este o prostie. Abia atunci când El ne va spune: «Faceți cutare lucru sau cutare lucru!», va veni timpul să avem grijă facem întocmai după dorința Lui tot ceea ce divina Lui voință va dori de la noi. Iată, frate Stahar, asta este - în esență - ceea ce cred eu! 10. Dar acum să fim liniștiți. Văd că Domnul se pregătește să vină încoace, împreună cu Cyrenius! fim așadar uniți în inimă, căci altfel nu Îl vom putea suporta apropierea! Da, așa e, vine! Și Îl însoțesc îngerul și o fată. Fata o fi și ea vreun înger!” 11. Stahar: “Ah, fata nu poate fi înger, n-au existat niciodată îngeri feminini, nu vor exista și nici nu pot să existe! Altminteri ar trebui să scrie ceva despre asta în vreo scriptură! Așadar, această fetișcană nu poate fi decât fiica vreunui evreu bogat. Romană nu este, după cum se vede după îmbrăcăminte. Băiatul pe care îl ține Cyrenius de mână este sigur roman, poate chiar un fiu mai tânăr al său. Dar fata, dacă te uiți bine, trebuie să fie și ea deja grozav de înțeleaptă; privirea ei hotărâtă, grăitoare și blândă este o dovadă certă în acest sens!” 12. Floran: “Da, da, așa o fi cum spui tu; dar cu afirmația ta cum că nu există îngeri feminini nu sunt întru totul de acord! Poate că între ei nu apar diferențe de sex; dar cred că au firi diferite, cam așa cum firea unui bărbat iubitor diferă de firea soției sale preaiubite. Privește-l pe înger și spune dacă nu seamănă mai degrabă cu o foarte delicată copilă decât cu un tânăr bărbat! Pune-i straie femeiești și vei avea o fată non plus ultra, cum spun romanii. Dar acum gata cu vorbăria! Vor fi aici îndată!”