----------------------------------- Acustic 23.5.2014, 13:46 Capitolul 212 - Modificarea fariseică a celei de a patra porunci ----------------------------------- Capitolul 212 Modificarea fariseică a celei de a patra porunci 1. Uran era mult mai bine dispus acum și a spus că niciodată nu a auzit un lucru atât de adevărat și de practic, și că întotdeauna va urma acest sfat. Dar cel mai mult se minunau perșii. 2. Iura a spus: “Da, asta numesc eu o adevărată lumină de sus; căci în spatele acestor lucruri n-a pătruns niciodată vreun muritor! Așa mi-aș dori să-mi fie explicate toate cele zece porunci! Lucrurile sunt atât de evidente și de clare, și totuși noi n-am putut să le pătrundem, cu toată agerimea minții noastre ! Dar o întrebare tot mai am!” 3. Schabbi: “Nu îmi imaginez ce nelămurire ai mai putea avea!” 4. Iura: “Nu știi că, privitor la îndatoririle copiilor față de părinții lor, există deja de multă vreme o lege nouă, care spune că un fiu sau o fiică face mai bine să depună o ofrandă în Templu decât să-și cinstească tatăl și mama?! Această nouă lege nu o anulează pe prima, ce-i drept, dar se spune că reprezintă un mijloc mai bun de a ajunge la cele făgăduite de Moise decât legea mozaică însăși. Eu tocmai asta aș vrea, fiindcă tot s-a ivit extraordinara posibilitate de a vorbi cu Legiuitorul Primordial însuși, știu ce spune Domnul de această lege nouă! 5. Pe de o parte, dacă copilul are părinți răi și ticăloși, legea mi se pare la locul ei. Dar dacă un copil - care este adeseori nechibzuit de la natură - are părinți buni și demni, care merită din partea copiilor lor, atât în fața lui Dumnezeu, cât și în fața tuturor oamenilor, toată stima, iubirea și cinstirea, atunci această lege cu iz de aviditate templieră nu mi se mai pare la locul ei. Toată legea are un puternic iz omenesc și pare prea puțin divină. Dar mai este o lege care spune: «Pe cei care stau pe scaunele lui Moise și Aaron să-i ascultați întotdeauna și să faceți ce vă poruncesc!» 6. Această lege este însă și ea o adevărată cămilă pe spatele căreia fariseii au strecurat din când în când în Templu marfă proastă, spunând că e de calitate și originală, iar poporul trebuie să o cumpere ca să-și plătească păcatele. Acesta este un lucru rău, iar mie, o astfel de lege care acordă privilegiul absolut doar anumitor oameni mi se pare ca o gaură diavolească prin care Satana poate intra oricând în sanctuar. Căci acești sfinți privilegiați se înconjoară la început cu un nimb de sfinți profeți, dar mai târziu devin despotici și tiranici, trufași și peste măsură de aroganți. Cu toate acestea însă, ei continuă șadă pe scaunele lui Moise și Aaron. Eu însă cred, frate - între noi fie vorba - mai bine s-ar înstăpâni chiar Satana pe aceste scaune! Și asemenea adevărați înlocuitori ai Satanei de pe scaunele lui Moise și Aaron sunt mulți în locul celor sfinți, iar noi a trebuit să-i hrănim, pentru că legea gură-de-iad poruncește să-i ascultăm pe cei care șed pe sfintele scaune și să facem ce poruncesc ei. 7. Da, legea în sine ar fi bună, dacă am putea fi siguri că de pe sfintele scaune predică întotdeauna numai cei mai demni urmași ai lui Aaron și Moise. Dar ce neamuri de zmei nu au șezut deja în sfintele scaune, de unde au aruncat cele mai revoltătoare legi în ochii poporului văzător, la fel ca nisipul, astfel încât acesta a orbit în mare parte! Iar asemenea legi, care depășesc orice nebunie, se păstrează apoi, spre marele chin al omenirii, și nimeni nu mai îndrăznește să scuture acest jug. Și, atunci, ajungem să ne întrebăm până la urmă dacă Dumnezeu știe de toate acestea, sau dacă există cu adevărat un Dumnezeu care poate privi la asemenea grozăvii ce se petrec în sfânta Sa împărăție! 8. Ei bine, o lămurire din partea Lui însuși ne-ar putea arăta cel mai bine cum stau lucrurile cu adevărat. De aceea, vrea să-I pun acum direct o întrebare. Ce zici, îndrăznesc sau nu?