----------------------------------- 1% 25.11.2012, 03:29 CUNOAȘTEREA PLANULUI DE MÂNTUIRE AL LUI DUMNEZEU ----------------------------------- CUNOAȘTEREA PLANULUI DE MÂNTUIRE AL LUI DUMNEZEU Vreau să aruncați o privire în veșnicul MEU plan de mântuire și de aceea caut să dau cunoștințe potrivit nivelului vostru de maturitate. Caut să mijlocesc aceste cunoștințe prin Spiritul MEU, ca să aflați pe deplin în adevăr și să puteți fi convinși de acesta. Căci numai pe calea spiritului este posibil să vi se dea adevărul curat. Trebuie să știți totul pentru a putea lua atitudine față de învățăturile greșite care vă îngreunează întoarcerea la MINE - căci acesta este scopul planului MEU de mântuire. Trebuie să știți de unde veniți și ce v-a determinat să întoarceți de la MINE. Trebuie să știți de soarta pe care v-ați creat-o căzând de lângă MINE. Și trebuie să știți că am întocmit pentru voi un plan care vă asigură încetul cu încetul reîntoarcerea la MINE, precum și de ce a fost nevoie de acesta. Trebuie să aflați de acest plan, căci de-abia atunci puteți înțelege existența voastră ca oameni pe pământ, trăind apoi corespunzător scopului de atins. ÎL veți cunoaște și îndrăgi pe CEL care a creat de dragul vostru întreaga creațiune, care, mânat de nesfârșita SA dragoste și înțelepciune și-a folosit puterea ca să dea ființă la cele mai minunate lumi create, toate cu același scop: de a găzdui ființele spirituale căzute spre a le duce la deplină maturitate, pentru a se putea reîntoarce la MINE. Căci EU sunt punctul de plecare al existenței lor și rămân veșnic legat de ființele pe care le-am creat pentru că le iubesc. Voi oamenii trebuie să știți că dragostea MEA față de voi e nesfârșită și că prin ea se explică totul, pentru că altminteri aș fi putut să nimicesc tot ceea ce am creat chiar în momentul în care MI s-a opus. Dragostea M-a împiedicat să fac aceasta. Însă dragostea MEA vrea de asemenea să facă fericite ființele create, pentru că așa e dragostea - nu poate altfel, vrea să dăruiască fericire. De aceea cei căzuți trebuie să se reîntoarcă neapărat la MINE. Veșnicul MEU plan de mântuire are ca scop tocmai reîntoarcerea definitivă la MINE a tuturor ființelor spirituale căzute. dau despre aceasta atât de multe cunoștințe, e din cauza vremurilor din urmă, care fac necesar ca oamenii să primească un ultim ajutor. Trebuie să știți ce e în joc și că nu vă rămâne prea mult timp pentru reîntoarcerea la MINE - ca să nu trăiți fără grijă, de azi pe mâine, ci să încercați să stabiliți o strânsă legătură cu MINE, pentru ca EU să arăt drumul în haosul care va veni asupra oamenilor înainte de sfârșit, fapt pentru care sunt de asemenea necesare explicații care corespund adevărului. Dacă sunt lăsate concepțiile greșite, mereu mai sperați că pământul va înflori din nou, vine iar o nouă ascensiune, căci nu cunoașteți sensul și scopul evenimentelor pe care le trăiți. Atunci vă trăiți viața pământească în zadar, fără nici un folos pentru sufletul vostru care este eul vostru propriu-zis și care nu piere când vă moare trupul. Și atunci urmează pentru suflet o soartă de care vreau să-l feresc. Căci vreau să dăruiesc fericire pentru că iubesc și de aceea transmit în repetate rânduri adevărul pe pământ. Voi trebuie doar să-l primiți pentru a vă salva de soarta groaznică a surghiunului înnoit în creaturile noului pământ. Cine cunoaște veșnicul MEU plan de mântuire, trece deja într-o anumită măsură fericit prin viața pământească, pentru că și-a dat deja seama de sensul și scopul acesteia și trăiește conștient, căutând să-Mi îndeplinească voința. Cel străin de aceste cunoștințe nu cunoaște scopul existenței și va aprecia totul doar din punct de vedere pământesc, nelăsând loc vreunui scop spiritual, căci tot ce e spiritual îi e străin. Pe de altă parte însă, va arăta înțelegere față de veșnicul MEU plan de mântuire doar omul care prin activitate plină de dragoste față de semeni a stabilit deja legătură cu MINE, căci spiritul său s-a trezit deja la viață. Omul care nu crede de loc în MINE gândește și acționează fără dragoste și niciodată nu este deschis față de astfel de cunoștințe. El trece deci prin viață cuprins de beznă deasă, negăsind în orbirea lui drumul cel bun. EU însă vreau să le prezint tuturor oamenilor cunoașterea despre faptul că ei au luat cândva ființă din MINE, s-au întors din proprie voință de la MINE, au căzut în adânc iar dragostea MEA i-a ajutat să se ridice din nou, pentru că dragostea MEA față de tot ceea ce am creat este nesfârșită și va rămâne veșnic neschimbată. De aceea n-am odihnă până nu recâștig toate ființele căzute, până ce ele nu se străduiesc să se reîntoarcă la MINE de bunăvoie. Ele trec în acest scop prin creațiunile cărora le-am dat cândva ființă spre a servi reîntoarcerii la MINE. Voi mijloci mereu aceste cunoștințe acelor oameni care stabilesc legătură cu MINE și doresc să afle adevărul despre cauza, sensul și scopul existenței lor pe acest pământ. Și veți primi învățătură despre aceasta conform adevărului, căci numai adevărul vă libertatea și vă readuce definitiv la MINE. Amin. B.D. Nr. 5612 28.2.1953