----------------------------------- 1% 21.3.2018, 14:49 Capitolul 247 - Dialogul dintre Enoh și Lameh referitor la întârzierea mesei. Enoh îi explică lui Lameh corespondențele spirituale ale templului și ale interiorului acestuia. ----------------------------------- Capitolul 247 Dialogul dintre Enoh și Lameh referitor la întârzierea mesei. Enoh îi explică lui Lameh corespondențele spirituale ale templului și ale interiorului acestuia. (6 februarie 1843) 1. Văzându-l că intră în mijlocul sălii de mese însoțit de o nouă companie, Enoh i-a ieșit lui Lameh în întâmpinare și i-a spus: 2. „Lameh, iubitul meu frate, ce se întâmplă cu tine astăzi? Înainte era suficient un simplu gest al tău și masa era imediat servită. Acum te-ai dus deja de două ori și masa continuă fie goală, deși între cele două vizite ale tale în sala de dincolo au trecut deja două măsuri pe cadranul solar. 3. Oare ți s-au golit complet rezervele de alimente din hambare, sau este vorba de cu totul altceva? Haide, spune-mi despre ce este vorba”. 4. În realitate, Enoh știa foarte bine ce s-a petrecut, dar dorea să-i dea lui Lameh prilejul să se interiorizeze și să se smerească. 5. Lameh a rămas însă cu gura căscată, neștiind ce să-i răspundă lui Enoh. După ce și-a mai revenit din uimire, el i-a adresat acestuia următoarele cuvinte: 6. „Sublim și puternic prieten al Domnului! Atunci când i-am vorbit prima oară slujitorului meu, acesta a rămas uimit în fața cuvintelor mele. De aceea, i-am explicat care este diferența între Lameh regele și Lameh liderul spiritual. 7. Ca să înțeleagă mai bine, i-am cerut să-și adune imediat subalternii și să cheme toți sărmanii din oraș, precum și toți deținuții din închisori,-i adune în marea sală a tronului și să le dea de mâncare și de băut, ocupându-se personal de ei, ca de niște frați ai mei, și - sper eu - și ai voștri. 8. Chiar aici, lângă mine, se află opt asemenea frați și surori, față de care Lameh regele a păcătuit grav. Acum, Lameh liderul spiritual dorește să se ocupe personal, în numele Domnului, de bunăstarea lor materială și spirituală, fiind ferm hotărât să facă același lucru cu toți cei pe care regele i-a oprimat, dar îndeosebi cu cei pe care i-a aruncat să putrezească în închisori. 9. Sala tronului, care este plină de asemenea frați și surori, te va convinge, sublim prieten al Domnului, de adevărul spuselor mele. 10. Acesta este motivul întârzierii mesei noastre; dar acum totul s-a aranjat, iar mâncarea va sosi în curând, din abundență”. 11. Atunci, Enoh la îmbrățișat pe Lameh și i-a spus: „O, frate întru Domnul, pe care îl iubesc mai presus de orice! Ascultă-mă, Domnul ți-a șters deja toate păcatele. Crede-mă, te afli în fața Lui mai pur decât soarele pe un cer senin de vară. 12. Aceasta este adevărata semnificație a templului, cea vie, și iată cum se explică structura sa interioară: 13. Templul ești tu. Natura ta a căpătat soliditatea pereților săi. Ferestrele sale reprezintă cunoașterea pe care ți-a dăruit-o lumina iubirii. Acoperișul de aur simbolizează mintea ta iluminată. Altarul reprezintă inima ta. Heruvimii situați de o parte și de alta a altarului se referă la iubirea pentru semenii tăi, iar Numele viu de pe altar și norul luminos de deasupra acestuia au drept corespondent iubirea ta față de Domnul, care te-a determinat să procedezi în acest fel. Faptul că norul luminos urcă până la tavan indică faptul că ai încheiat un contract perfect de iubire cu Domnul. Cât despre curtea interioară, aceasta se referă la viața ta fizică, în care poți exersa iubirea frățească. 14. O, frate, crede-mă: Domnul ți-a pregătit o mare slavă, făcând din tine copilul Lui! Fiți binecuvântați, tu și poporul tău! 15. Ca să înțelegi mai bine cât de mare a fost plăcerea pe care gestul tău i-a făcut-o Tatălui ceresc, haide să mergem în sala tronului. Acolo vei vedea cu ochii tăi cât de mare este bunăvoința cu care privește El asemenea acțiuni caritabile. 16. Tot acolo vom servi și noi masa de seară. Amin”.