----------------------------------- 1% 5.3.2019, 09:37 Capitolul 149 ----------------------------------- Capitolul 149 Directivele Domnului înainte de intrarea mesagerilor în palat. Discursul celor zece adresat celor o mie de consilieri. (27 octombrie 1843) 1. De îndată ce drumul care ducea către interiorul palatului a fost eliberat în această manieră miraculoasă, Domnul s-a adresat din nou mesagerilor Săi, cărora le-a spus: „Acum puteți avansa! 2. Nu obligați însă pe nimeni să se convertească cu forța! Predicați în numele Meu și încercați să-i determinați prin puterea convingerii să se căiască pentru greșelile lor! Solicitați deschiderea celor două temple și avertizați-i împotriva cultului idolilor și al imaginilor. Anunțați-i fără menajamente că, în caz contrar, judecata Mea se va abate asupra lor! Aceasta este misiunea pe care o aveți de îndeplinit aici! 3. Dacă cei de la curte se vor converti, rămâneți în Hanoh în calitate de preoți, așa cum v-am spus deja în munți. În cazul în care constatați însă doar se prefac, demascați-le deschis impostura, apoi părăsiți imediat acest loc și plimbați-vă pe străzi și prin piețele publice, proclamându-le oamenilor numele Meu și cerându-le să facă penitențe serioase. 4. Nu vă temeți de armele celor neputincioși, căci voi avea grijă îi nimicesc înainte de a încerca să ucidă! 5. Predicați în acest fel timp de trei ani în întreaga metropolă. Dacă veți constata că nu sunteți luați în seamă, părăsiți orașul și continuați să predicați în fața populației de la țară încă patru ani. Dacă cineva se va orienta sincer către Mine, trimiteți-l în munți; acolo, voi ocupa personal de el și îi voi dărui tot ce are nevoie pentru a-și putea continua viața în această lume. 6. În schimb, dacă veți constata că oamenii nu doresc să se convertească, părăsiți-i și plecați în altă parte. 7. Nu rămâneți însă cu nici un chip mai mult de patru ani în regiunile rurale, iar când veți auzi chemarea Mea, plecați imediat către munții înalți, fără a vă uita înapoi. 8. Acum știți ce aveți de făcut! De aceea, intrați în palat, în numele Meu! Amin”. 9. După aceste cuvinte, mesagerii noștri au continuat să avanseze către interiorul palatului. Ei au găsit imensa sală de consiliu, în care erau adunați deja cei o mie de consilieri, în mijlocul cărora se afla regele lor de fațadă. 10. Toată lumea dezbătea gravele evenimente care aveau loc. 11. Tocmai când consilierii au terminat de pus la punct o strategie incredibil de ipocrită, și anume de a se preface că ascultă cu cea mai mare devoțiune mesajul divin și de a simula o conversație, timp în care ar fi urmat să încerce tot ce le stătea în puteri pentru a-i face pe mesageri să părăsească orașul, aceștia din urmă au pătruns în sala de consiliu, spre deplina teroare a marii adunări. Ei s-au adresat astfel acesteia: 12. „Pacea fie cu voi! Nu cu acest plan veți reuși să ne scoateți din acest oraș! Când timpul nostru se va scurge, vom pleca singuri, iar voi veți fi supuși pierzaniei! Nu vom pleca niciodată din cauza infamiei voastre, ci doar pentru a asculta de voința Celui care ne-a trimis la voi! 13. Încercați să înțelegeți aceste cuvinte și pregătiți-vă ascultați vestea pe care v-am adus-o din partea lui Dumnezeu, Domnul nostru atotputernic! – Deschideți-vă așadar cât mai bine urechile și ascultați-ne! Amin”.