----------------------------------- 1% 20.3.2019, 16:17 Capitolul 164 ----------------------------------- Capitolul 164 Întrebarea corectă adresată de Ohlad Domnului. Răspunsul Tatălui prea-sfânt. (20 noiembrie 1843) 1. În continuare, Ohlad și-a revenit complet și a început să înțeleagă în profunzimile ființei sale de unde provenea marea asemănare dintre el și Domnul. El s-a simțit mult mai curajos, fapt care i-a permis să îi pună întrebări Domnului și să-i răspundă la întrebările Acestuia. 2. L-a întrebat astfel, cu cea mai mare venerație din lume și cu o umilință profundă: „O, Dumnezeu atotputernic! Mi-ai spus că trebuie să devin un rege drept, și implicit un domn, în numele Tău și de dragul acestui popor! Căci cel care are dreptul să dea legi juste, în acord cu voința Ta și care trebuie respectate cu strictețe de către toată lumea, este prin excelență un domn! 3. Dar eu nu sunt decât un om la fel ca și ceilalți și Tu singur ești Domnul! Cum aș putea fi eu un domn alături de Tine, în fața celor pe care i-ai creat și care, la fel ca și mine, au primit viața lor de la Creatorul lor unic? 4. O, Doamne, scutește-mă de această demnitate pe mine, cel mai nedemn dintre toți oamenii acestui pământ! Îngăduie-mi să întorc la spiritul meu de cetățean obișnuit al acestui oraș, căci timp de 40 de ani m-am bucurat ilicit de o viață trăită în lux, și în tot acest timp m-am convins că este foarte dificil să rămâi fratele celor pe care îi conduci atât timp cât ești suveranul lor, din cauza venerației pe care ți-o acordă continuu și pe care numai Tu o meriți pe deplin, o, Doamne! 5. Chiar dacă ți-aș consacra în inima mea aceste semne de venerație ale oamenilor, ar fi imposibil să îi împiedic să mai acționeze astfel și să îți dăruiască adorația lor exclusiv Ție! 6. Acum îmi dau mai mult ca oricând seama că întreaga noastră slavă, iubire și adorație ar trebui să-Ți revină exclusiv Ție. De aceea, doresc să Te rog, Doamne, dacă acest lucru este în acord cu voința Ta sfântă, oferi această funcție și această demnitate – care pe mine mă cutremur㠖 unei alte persoane, mai demnă decât mine și înzestrată cu o forță mult mai mare. Îți invoc astfel grația de a mă lăsa să revin la statutul meu cel de toate zilele, care este unul dintre cele mai comune!” 7. Atunci, Domnul s-a îndreptat către Ohlad și i-a spus: „Ohlad, abia acum te recunosc ca fiu autentic al Meu, putând să apropii de tine în calitatea Mea de Părinte! 8. Pe de altă parte, de vreme ce Eu, Tatăl tău, sunt și am fost un Domn încă de la începuturile eternității, cum ai dori tu – în calitate de fiu al Meu – rămâi un sclav și un simplu servitor? Oare pe pământ oamenii nu-i venerează pe părinții copiilor pe care îi respectă în mod deosebit? 9. În mod similar, Tatăl etern este venerat prin intermediul copiilor Săi care sunt cu adevărat drepți, căci aceștia nu păstrează niciodată pentru ei ceea ce îi revine de drept Tatălui. De aceea, Tatăl își proiectează întreaga Sa slavă asupra copiilor Săi, căci numai prin intermediul lor poate fi El venerat! 10. Fiul Meu, dacă, în calitatea Mea de Părinte etern, te numesc acum rege și îți dăruiesc puterea de a da legi, în această calitate tu nu te vei reprezenta pe tine, ci exclusiv pe Mine, Tatăl tău. 11. Eu nu cer nimănui o venerație deșartă pentru Mine, ci doar respectarea plină de iubire a voinței Mele. De aceea, adevăr îți spun: 12. Cine împlinește voința celui pe care l-am plasat mai presus decât ceilalți și îl ascultă cu toată credința, cinstește și Mă onorează pe Mine; căci Eu nu îi aleg și nu îi ung decât pe copiii Mei, care sunt una cu Tatăl lor, deci cu Mine! 13. De aceea, acceptă fii uns ca rege ale tuturor popoarelor din ținuturile de la șes, căci cel pe care îl ung Eu rege este un om just, iar Eu știu foarte bine de ce acționez în acest fel!” 14. După care Domnul și-a pus mâna pe capul lui Ohlad și l-a condus în fața altarului, unde se aflau cei zece mesageri.