----------------------------------- 1% 8.6.2019, 11:10 Capitolul 269 ----------------------------------- Capitolul 269 Drohuit și Gurat le povestesc concubinelor lor ce s-a întâmplat. Fuga ratată. Reconcilierea.(3 mai 1844) 1. Ajunși la palat, Drohuit și Gurat au fost primiți de concubinele lor, care i-au întrebat cum au decurs lucrurile cu teribila Agla. 2. Drohuit le-a răspuns: „Foarte rău, dragele mele, foarte rău! Agla a rupt legătura maritală care o lega de regele nostru plin de bunătate și și-a dăruit inima lui Fungar-Hellan, ca și cum ar fi fost celibatară! Cât despre acel blasfemiator al drepturilor sacre ale regelui, acesta și-a văzut visul cu ochii! sperăm că privilegiul de care se bucură astăzi îi va aduce tot atâtea avantaje câte i-a adus regelui nostru! Nu-i pot dori altceva! 3. În ceea ce mă privește, am fost un măgar cum nu mai există altul pe pământ, căci mi-am riscat inutil viața pentru acest monstru infernal! Dacă fi denigrat-o în fața lui Fungar-Hellan, cu siguranță Agla nu ar mai fi astăzi în viață! Am fost însă suficient de stupid pentru a-i lăuda calitățile, spălându-i toate păcatele și prezentându-i-o generalului ca și cum ar fi fost imaculată! 4. Drept recompensă, ne-a întors amândurora spatele, mie și regelui, și nu ar fi exclus să trecem în scurt timp pe lumea cealaltă, grație unei mici înțepături de ac. La fel de bine, ne-ar putea cere amândurora să părăsim pentru totdeauna orașul Hanoh și să ne căutăm sălaș printre tigri, hiene și urși! – Ce zici, Gurat, am dreptate sau nu?” 5. Gurat i-a răspuns: „Prietene, dacă ar depinde numai de mine, zice că cel mai bun lucru pe care l-am putea face ar fi să ne strângem toate comorile și să părăsim orașul chiar în această noapte; căci cred că mâine va fi deja prea târziu! 6. De aceea, eu zic să îi chemi pe toți servitorii mei și să le dai instrucțiunile necesare, sub jurământul secretului cel mai deplin! O sută de cămile ne vor transporta averea, alte o sută proviziile de care vom avea nevoie pentru drum, și o ultimă sută ne va transporta pe noi înșine și pe oamenii noștri într-un colț cât mai îndepărtat al pământului. Căci de acum înainte nu vom mai avea zile în acest mare regat! 7. Poporul este îndobitocit la culme, iar cei care îl conduc nu fac decât să mintă, dând dovadă de viclenie, de șiretenie, de ipocrizie și de egoism politic. Oricum, adevăratul suveran al Hanohului este dușmanul nostru și ne va dușmăni cu atât mai mult sub influența ferocei Agla, care ne va urî de moarte dacă va vedea că nu suferim din cauza pierderii ei!” 8. În acest moment, Drohuit s-a uitat pe fereastră și, spre marea sa uimire, i-a văzut pe Agla și pe Fungar-Hellan apropiindu-se de palat. El i-a atras imediat atenția regelui asupra acestui fapt. 9. Văzându-i pe cei doi apropiindu-se, regele a strigat disperat: „Pe toți zeii! Suntem pierduți!” 10. Dar Drohuit, care le-a poruncit între timp femeilor să se retragă, i-a declarat lui Gurat: „Prietene, de acum înainte cuvântul nostru de ordine va fi: viclenie contra cruzime! Haide să ne destrămăm rapid hainele, ne aruncăm la pământ și să începem să ne lamentăm din răsputeri – și te asigur că totul se va sfârși cu bine!” 11. Gurat nu a mai stat mult gânduri și cei doi au reușit să-și intre perfect în roluri. Nici nu au apucat să se zvârcolească de câteva ori pe jos că regina și generalul au intrat pe marea poartă. Plină de blândețe, Agla s-a îndreptat mai întâi către Gurat și l-a întrebat ce s-a întâmplat. 12. Prinzând curaj, acesta i-a răspuns: „O, Agla, Agla, creatură divină! Îmi lipsești atât de mult încât mă consum de durere! Știu că trebuia să te las să pleci, dar inima mea, ah, sărmana mea inimă nu reușește să se despartă de tine!” 13. Atunci, Agla l-a consolat pe Gurat spunându-i: „Nu mai plânge! Iată, sunt din nou alături de tine! Voi rămâne în compania ta și te voi iubi cu toată afecțiunea de care sunt în stare. Cât despre Fungar-Hellan, acesta rămâne prietenul nostru cel mai intim!” 14. Auzind aceste cuvinte, Gurat s-a ridicat și s-a aruncat la gâtul Aglei și al lui Fungar-Hellan, după care l-a ajutat și pe Drohuit să se ridice de la sol.[/align]