----------------------------------- 1% 8.6.2019, 22:01 Capitolul 284 ----------------------------------- Capitolul 284 O nouă descoperire: arma secretă a lui Drohuit.(22 mai 1844) 1. Fungar-Hellan: „Ce rost mai are să continui să te urmez, numai ca să descopăr noile intenții criminale ale Aglei la adresa mea? Ceea ce am văzut mi se pare suficient și îmi este de ajuns pentru a o executa, chiar dacă ți-ar fi de o mie de ori fiică! Mai bine m-ai însoți pentru a-ți arăta operele mele!” 2. Dar Mahal i-a spus: „Este absolut necesar să mai urmezi încă o singură dată, căci ceea ce vei vedea este foarte important pentru a-ți salva viața! 3. Ce ai văzut până acum nu erau decât niște tentative ratate pentru a-ți lua viața; dar ceea ce vei vedea în continuare ți-ar putea anihila pe loc întreaga putere! 4. De aceea, grăbește-te să urmezi, pentru ca să nu ajungem prea târziu. Căci ceea ce doresc să-ți arăt nu se găsește în această grădină, ci într-un alt loc din acest oraș, ceva mai îndepărtat. Haide, ne grăbim!” 5. Fungar-Hellan și-a adunat din nou numeroasa suită, care l-a urmat pe Mahal. Acesta a luat-o pe diferite străduțe, traversând întregul oraș, și după două ore de mers, au ajuns cu toții într-o mare piață deschisă, înconjurată de marele zid de incintă al orașului, loc care îi era complet necunoscut generalului. 6. Mahal l-a întrebat imediat: „Prietene, cunoști acest loc?” 7. Copleșit, Fungar-Hellan i-a răspuns: „Trebuie să recunosc că deși m-am născut și am crescut în acest oraș, nu am văzut niciodată acest loc și nu am auzit vorbindu-se vreodată de el! La ce ar putea folosi această piață uriașă, care ar putea găzdui cu ușurință un milion de soldați?” 8. Mahal: „Mai ai puțină răbdare, prietene, și îți vei da seama ce se întâmplă în acest loc! Privește cu atenție în punctul cel mai îndepărtat al pieții, care se află la o distanță de circa o oră de mers pe jos de aici, și vei zări în curând un mare număr de persoane aflate în mișcare!” 9. Fungar-Hellan a privit cu atenție în locul indicat și a văzut o mare armată alcătuită din soldați ce se îndreptau în direcția lor. 10. Atunci, Mahal l-a întrebat pe general: „Prietene, tu, care îți lăudai ceva mai devreme propria rațiune, fiind convins că știi tot ce se întâmplă în regatul tău, spune-mi: știai că un milion de soldați sunt antrenați aici în vederea detronării voastre, a regelui Gurat și a ta?” 11. Fungar-Hellan a roșit, iar furia care îl orbea l-a împiedicat din nou să rostească vreun cuvânt. 12. Mahal a adăugat: „Nu trebuie să fim descoperiți; în caz contrar, vom fi pierduți! De aceea, haide să ne întoarcem în centrul orașului, căci mai am încă lucruri importante să îți arăt! Vino, ne grăbim, pentru a nu fi recunoscuți de Drohuit, căci chiar el se află în fruntea armatei sale!” 13. Fungar-Hellan și-a izbit mâinile deasupra capului, după care l-a urmat pe Mahal.