----------------------------------- 1% 8.6.2019, 22:13 Capitolul 295 ----------------------------------- Capitolul 295 Mahal găsește explicația vocii miraculoase. Mânia și acuzațiile lui Fungar-Hellan la adresa lui Dumnezeu. Mahal nu știe ce să-i răspundă.(7 iunie 1844) 1. Fungar-Hellan s-a dus imediat să îl întrebe pe Mahal cui îi aparținea misterioasa voce. 2. Mahal i-a răspuns: „Fungar-Hellan, prietene! Crede-mă, această voce nu a ieșit din gura vreunui om, ci din cea invizibilă a lui Dumnezeu! Semnificația sa este că Dumnezeu își va trimite în curând judecata asupra acestei lumi, o judecată cum nu s-a văzut vreodată pe pământ de când acesta este locuit de oameni! Acesta este motivul pentru care reconstrucția palatului tău este inutilă!” 3. Iritat la maxim, Fungar-Hellan l-a întrebat pe Mahal: „În acest caz, spune-mi ce dorește bătrânul Dumnezeu, care este tot timpul mânios, de la noi! Dacă îi displăcem atât de mult, deși El Însuși ne-a creat în acest fel, atunci să ne transforme, astfel încât să devenim așa cum dorește! 4. Îți spun cu toată seriozitatea că tot amenințându-ne cu judecata Lui teribilă, Dumnezeul tău nu face decât să trezească în noi o slăbiciune și mai mare, care va scoate la iveală întreaga noastră imperfecțiune! Dacă tot i-a creat pe oameni liberi, de ce a țesut apoi în jurul lor o întreagă pânză de legi care sunt împotriva naturii pe care le-a dăruit-o El Însuși, legi mai rele chiar decât moartea? 5. Dat fiind că ne este imposibil să respectăm tot timpul aceste legi, adeseori din cauza circumstanțelor exterioare, și ne facem reprezentări ale Sale și ale forțelor care derivă din Divinitatea Lui, punându-i pe oameni să le venereze, întrucât oricum nu au nici o altă concepție despre Dumnezeu – știut fiind că El nu li se arată niciodat㠖, se apucă imediat să ne pedepsească și ne amenință cu străvechea judecată, cu care l-a amenințat la vremea lui chiar pe Cain! Nu ți se pare că un asemenea comportament este nedemn de un Dumnezeu? 6. Dacă guvernarea mea îi displace atât de mult, vină în persoană și să învețe cum să procedez, și te asigur că voi supune exigențelor Sale! El nu spune însă nici un cuvânt timp de un secol, timp în care se comportă de parcă nu ar exista deloc sau ca și cum ar dormi, fiind întru totul satisfăcut de noi toți! În tot acest timp, o mare parte din legile pe care le-a revelat cu mult timp în urmă oamenilor au căzut în uitare, după care vine și ne amenință din nou! Dar cui îi aparține de fapt vina, dacă nu chiar Creatorului Însuși, care nu este deloc constant? 7. Dacă se poate revela unui popor sub forma unui profet înțelept, de ce nu o face mai des? De ce nu vine să ne transforme? Iar dacă dorește să ne distrugă, o facă, dar instantaneu, fără ne mai sperie cu toate aceste amenințări cu judecata! Adevăr îți spun: eu unul m-am săturat! 8. luăm exemplul lui Waltar! Cum îi poate trimite un Dumnezeu plin de înțelepciune un asemenea profet unui popor cum este cel al Hanohului, pentru a-l converti? Oare nu ne-a depășit el pe toți în slăbiciune, deși se presupunea că era un trimis al lui Dumnezeu, înzestrat cu forța divină a Acestuia? 9. Spune-mi, cum se împacă toate aceste lucruri cu Dumnezeul tău atotputernic și plin de cea mai înaltă înțelepciune?” 10. Mahal a rămas însă absolut deconcertat de această tiradă și nu a știut ce să-i răspundă. 11. Dar Fungar-Hellan nu s-a lăsat și a continuat să îl hărțuiască, pentru a-l face să ia în sfârșit o poziție clară.