----------------------------------- 1% 12.6.2019, 17:09 Capitolul 324 ----------------------------------- Capitolul 324 Tristețea lui Gurat din cauza plecării lui Mahal și presentimentele sale pe care i le comunică lui Fungar-Hellan. Răspunsul corect al generalului. Construirea turnurilor de atac.(18 iulie 1844) 1. În tot acest timp, Fungar-Hellan și-a organizat noua armată și a trimis un mare număr de muncitori în fața munților transformați în pereți verticali pentru a construi acolo turnuri înalte înzestrate cu scări. El s-a întâlnit apoi cu regele Gurat, pe care l-a găsit foarte trist, și l-a întrebat care este motivul tristeții sale. 2. Regele i-a răspuns: „O, prietene drag, când mă gândesc că nu mai putem conta pe acel om al lui Dumnezeu, simt cuprins de o mare tristețe, iar primul strigăt pe care l-am auzit de la tine atunci când te-ai întors din acea campanie militară nefericită: ‚Suntem pierduți!’ îi vorbește de la sine sufletului meu! 3. Ascultă-mă: la ce ne-ar fi folosit toată prudența noastră atunci când membrii clerului inferior din Hanoh conspirau împotriva noastră dacă am fi fost privați de înțelepciunea lui Mahal? 4. Din păcate, tu ai acționat cu cruzime, încălcându-i probabil sfaturile, iar el te-a abandonat și s-a dus la prinții din munți, pentru a le fi ghid spiritual! 5. Orice ai întreprinde împotriva acestor prinți, înțelepciunea lui Mahal va ști să îți anticipeze întotdeauna intențiile. Ea va face mereu să eșueze planurile tale și ne va anihila pe toți, așa cum ai procedat chiar tu, alături de el, atunci când ai distrus templele; căci toată puterea ta nu ți-ar fi folosit la nimic dacă nu l-ai fi avut alături de tine pe acest om al lui Dumnezeu! 6. De aceea, eu sunt convins că înălțarea acestor o sută de turnuri nu-ți va folosi la nimic, la fel cum noua ta armată, care ne costă zilnic 25.000 de livre de aur, nu ne va aduce vreodată înapoi nici măcar o singură monedă! 7. O, ce bine ar fi dacă Mahal s-ar întoarce printre noi, împreună cu copiii săi dragi; abia atunci ne-am simți în siguranță între aceste ziduri! Fără el, nu vom mai putea nici măcar să traversăm propriile noastre străzi, căci suntem complet orbi și nu distingem pericolele care ne amenință de pretutindeni!” 8. Afirmațiile lui Gurat l-au pus serios pe gânduri pe Fungar-Hellan, care nu a știut la început ce să-i răspundă. 9. După câteva momente, el și-a regăsit însă aplombul și i-a spus: „Rege și prieten drag, ai cu siguranță dreptate, și nu am ce obiecții să aduc discursului tău, dar dacă tot ne-am pus în mișcare, cel mai bine este să facem ceva pentru securitatea noastră, nu să rămânem inactivi! 10. Este adevărat că am jurat răzbunare împotriva prinților și a lui Mahal, dar mânia mea s-a mai potolit și nu mai doresc să-mi respect cu strictețe jurământul! Totuși, nu strică fim înarmați, căci nu se știe când ne pot lovi muntenii! 11. Cu sau fără Mahal, va trebui să ne asigurăm cât mai bine poziția, dacă nu dorim să asistăm neputincioși la propria noastră distrugere! 12. De altfel, dacă Mahal s-ar întoarce la noi, l-aș primi eu însumi cu toată amabilitatea, la fel ca în trecut. Mai mult decât atât nu cred că ar putea face cineva ceva pentru el! 13. Dar cum s-ar putea întoarce aici? Cu siguranță, nu va dori niciodată traverseze câmpul de luptă. De aceea, cred că turnurile mele ar trebui terminate cât mai rapid, pentru a-i putea trimite un mesager care să îl cheme înapoi la noi, dacă mai este încă în viață!” 14. Gurat a fost mulțumit cu acest răspuns și i-a sugerat generalului să ridice doar un singur turn în fața peretelui stâncos vertical. 15. Fungar-Hellan s-a ocupat imediat de acest lucru, cu cel mai mare zel posibil, și după numai 30 de zile, turnul era deja ridicat.