----------------------------------- 1% 12.6.2019, 19:37 Capitolul 349 ----------------------------------- Capitolul 349 Noe îi dă micuța arcă lui Mahal. Revendicarea încăpățânată a fratelui său în fața Domnului. Răpirea celor trei copii ai lui Mahal de focul mâniei lui Dumnezeu.(21 august 1844) 1. Când Noe a terminat micuța arcă destinată lui Mahal, el i-a spus fratelui său: „Ei bine, arca încăpățânării tale este gata! Ai grijă însă ca Domnul să o binecuvânteze pentru tine și pentru cei trei copii ai tăi, căci în caz contrar nu îți va oferi prea multă securitate! 2. Eu unul am binecuvântat-o când am construit-o, dar această binecuvântare a mea va rămâne fără efect în lipsa binecuvântării Domnului! De aceea, roagă-te lui Dumnezeu, acordându-i omagiul pe care i-l datorezi, binecuvânteze arca ta pentru a te purta în siguranță”. 3. Dar Mahal i-a răspuns: „Vorbești fără știi ce spui, căci nu cunoști agitația interioară în care mă aflu! Oare nu sunt și eu un om la fel ca tine, și nu avem noi aceiași părinți? Domnul ți-a poruncit să construiești această arcă după niște măsuri precise, ca să te poată salva, în timp ce tu nici măcar nu i-ai cerut acest lucru! În schimb, pe mine m-a lăsat să rătăcesc pe pământ ca o fiară sălbatică, din cauza copiilor mei, și nu mi-a spus să construiesc nimic pentru a-mi salva viața! 4. Desigur, mi-a vorbit prin intermediul sentimentelor mele și mi-a arătat ce trebuie să fac în ținuturile de la șes, iar eu am acționat întotdeauna în funcție de sfaturile Sale; dar nu mi-a vorbit niciodată de o acțiune de salvare, deși eram la fel de pur ca și tine! 5. Aceasta este cauza tristeții și confuziei care domnesc în inima mea! De aceea, nu mai doresc să fac nimic până când nu va lua o poziție clară față de mine. Dacă va dori să-mi vorbească, voi acționa respectându-i întocmai cuvintele! Dar nu doresc să-L forțez pe Domnul în nici un fel, nici rugându-mă Lui, nici oferindu-i un sacrificiu! Prefer mai degrabă pier decât să aduc atingere libertății Sale în ceea ce mă privește! 6. Dacă dorește să binecuvânteze această arcă pentru mine, o va face și fără-L rog eu, la fel cum ție ți-a poruncit să construiești această arcă fără-L fi rugat înainte. Dacă va refuza să o facă, nu voi utiliza deloc această arcă și voi înfrunta cu curaj trista soartă a milioane de oameni! În acest fel, voi fi martorul manierei în care cei răi își plătesc crimele! Amin”. 7. După care Mahal s-a ridicat și a plecat însoțit de cei trei copii ai lui. Micul grup s-a oprit într-o pădure, unde Mahal a așteptat cu nerăbdare ca Domnul să se manifeste. 8. Timp de trei zile, Domnul nu a dat nici un semn, dar în cea de-a patra, cerul a început să se acopere de nori. 9. Atunci, Mahal s-a mâniat împotriva Domnului, certându-se violent cu El, pe un ton pe care nimeni nu ar fi îndrăznit vreodată i se adreseze lui Dumnezeu! 10. Când Mahal și-a pierdut complet mințile și a ajuns să profereze tot felul de calomnii la adresa Domnului, din norii aflați deasupra capului său au coborât flăcări, care s-au oprit chiar deasupra lui, și din acest foc s-a auzit o voce spunând: 11. „Mahal, fiu rătăcit! M-am săturat de calomniile tale! De vreme ce nu consideri că sunt demn de a fi slăvit, Eu, Domnul și Stăpânul tău, nu te mai consider nici Eu demn de a fi salvat! 12. De aceea, nu ai decât să rămâi aici și să fii martorul mâniei Mele, care se va abate în curând asupra întregului pământ și a ta! În ceea ce îi privește însă pe copiii tăi, dat fiind că aceștia nu îți împărtășesc opinia, ți-i voi răpi, astfel încât să înveți să cunoști în mânia Mea, de vreme ce nu ai dorit să o faci în iubirea Mea! Așa să fie!” 13. Instantaneu, focul a coborât asupra celor trei copii ai lui Mahal și i-a consumat în întregime. Mahal a rămas singur, împietrit de spaimă.