----------------------------------- Hoper 16.6.2019, 11:48 Capitolul 1 ----------------------------------- Capitolul 1 O regulă bună pentru citirea cu folos a Cuvântului Vechi și Nou20 decembrie 1843, seara1. Dragii Mei copii! Prin următoarele „Revelații”, vreau să prezint o regulă foarte importantă și utilă, fără de care nu puteți trage foloase din citirea cărților sfinte. Dacă nu urmați această regulă, veți rămâne mereu în același loc, chiar dacă ați citi de o mie de ori Sfânta Scriptură și acest Cuvânt Nou. 2. V-ați umplut mintea până la refuz, prin lectură; însă, dacă întrebați spiritul vostru ce a câștigat el din aceasta, va răspunde, înăbușit, cam așa: 3. „În mine au fost depozitate haotic tot felul de materiale de construcție, iar grinzile și pietrele sunt îngrămădite unele peste altele. Din toate aceste materiale de construcție nu s-a putut construi nici măcar cea mai sărăcăcioasă colibă în care aș putea locui. Eu, într-adevăr, adun mereu materiale de construcție - numai pietrele cele mai curate și cel mai frumos lemn de cedru se află în fața mea, strânse unele peste altele - dar nu pot să le pun în ordine. Și dacă am început deja să fac puțină ordine, deoarece aduceți o cantitate colosală de materiale noi, eu obosesc lucrând și mă îngrozesc la urmă văzând cât de mult material care trebuie să fie pus în ordine există și mă gândesc cu îngrijorare când va putea fi pus odată în ordine tot acest material, sub forma unei locuințe.” 4. Iată, acesta este un răspuns temeinic din partea spiritului, un răspuns pe care orice om care a citit destul de mult trebuie să-l găsească limpede în sine. 5. Dacă un astfel de om a citit de-a lungul vieții sale câteva mii de cărți, la urmă ce haos se află în memoria sa! Iar dacă merge bine, după ce a adunat o bogată erudiție, el va scoate la iveală atât de multe, încât abia atunci își va da seama că de fapt nu știe nimic. 6. Dar ce este această mărturisire? Nu este altceva decât una și aceeași lamentare a spiritului, care dorește să spună astfel că nu a reușit să construiască nici cea mai sărăcăcioasă colibă din această imensă cantitate de material de construcție! 7. De asemenea, există oameni care cunosc pe de rost Vechiul și Noul Testament, cuvânt cu cuvânt, dar dacă-i întrebați despre semnificația lăuntrică a unui singur verset, ei vor ști tot atât de mult ca și cei care nu cunosc pe de rost nici măcar un verset și, adesea, abia au idee că există Sfânta Scriptură. Deci la ce le folosește lor acest nobil material? 8. Spiritul sălășluiește numai în ceea ce este spiritual. Dacă din acest material nu se poate construi nici măcar o colibă sărăcăcioasă în spiritul lăuntric al adevărului, atunci unde va locui el, unde își va face el socotelile și din ce punct va putea el să înceapă a face ordine în materiale? 9. Atunci, nu este mai bine să aveți mai puțin material, dar din care să construiți pentru spirit o mică locuință respectabilă, pentru ca spiritul să primească un loc stabil și liber unde să-și poată face planurile viitoare și să folosească apoi un nou material? 10. Ce aspect va avea un ogor, chiar dacă este cel mai bun pământ, dacă voi semănați în același timp și în același loc o mie de feluri de semințe amestecate, în cea mai mare dezordine? Semințele vor răsări bine, dar ce folos pentru semănător? Într-adevăr, recolta acestui ogor abia va fi de folos ca hrană proastă pentru animale. Plantele mai puternice le vor înăbuși pe cele mai slabe, se vor răspândi buruienile, boabele de grâu vor răsări doar pe alocuri, pipernicite și năpădite de scaieți. 11. Din toate acestea rezultă însă oriunde trebuie să iasă un folos pentru voi, trebuie să existe mai întâi o ordine bine stabilită, fără de care vor răsări alandala mărăcini și buruieni, care nu vă vor folosi în niciun fel. 12. Dar în ce constă această ordine? 13. Dacă aveți grâu curat, semănați-l pe un ogor curat și bun, și veți obține o recoltă curată și bună. 14. Cine are un loc bun pentru construit și are și materialele necesare, nu aștepte până când va fi adunat o grămadă de materiale, ca să înceapă a-și construi casa; căci el va sfârși prin a umple întregul loc cu cantitatea prea mare de materiale. 15. Iar apoi, va veni constructorul și îl va întreba: „Prietene, pe care loc vrei să construiesc casa?” Ce va răspunde el atunci? Desigur, nimic altceva decât: „Chiar acolo, prietene, unde se află grămada aceea mare de materiale!” 16. Iar constructorul îi va spune: „De ce, atunci, lași să se adune acest material pe locul de construcție, înainte ca noi să fi făcut planul și să fi săpat temeliile? Dacă dorești să-ți faci casa pe acest loc, trebuie mai întâi să dai la o parte tot acest material și să eliberezi tot locul. Abia după aceea voi veni eu, voi măsura terenul, voi schița planul, apoi voi pune să se sape temeliile și abia la urmă voi verifica dacă materialul va fi pe deplin de folos pentru construirea casei tale.” 17. Iată, din această parabolă puteți înțelege destul de clar cât de puțin folosește erudiția, dacă omul nu pune ordinea cuvenită în ea. 18. Dar în ce constă această cuvenită ordine? Ea constă în simplul fapt că omul începe imediat să pună în ordine fiecare nouă încărcătură de material pentru locuință și nu se atinge de a doua încărcătură până ce nu a folosit-o pe deplin pe prima, în acest fel, el va progresa în munca sa și va avea mereu suficient loc liber în care el poate așeza în bună ordine destule materiale noi. 19. Spus mai limpede, această ordine constă în faptul că fiecare trebuie să devină activ imediat după cele citite și să-și îndrepte viața după acestea. Numai așa, cele citite îi vor fi de folos, iar dacă nu procedează astfel, cele citite îi vor dăuna. Căci fiecare trebuie să fie, nu doar un ascultător al Cuvântului, ci și un înfăptuitor al acestuia! 20. În continuare, mai multe revelații!