----------------------------------- Hoper 16.6.2019, 14:09 Capitolul 26 ----------------------------------- Capitolul 26 „Iar pe acei vrăjmași ai Mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i în fața Mea.” (Luca 19, 27)3 februarie 1844, seara1. „Iar pe acei vrăjmași ai Mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i în fața Mea.” 2. Textul de față este aproape mult prea ușor ca să mai aibă nevoie de o explicație lungă și face parte tot dintre cele despre care ucenicii nu au întrebat: „Cum să înțelegem aceasta?” Pentru că acest text a fost înțeles chiar și de fariseu orbi, care știau bine că Eu, prin orășenii ce aveau să fie tăiați, refeream la ei. 3. Dar aceasta ar fi, ce-i drept, o semnificație mai restrânsă; cu toate acestea, nici sensul mai general nu ar fi neapărat greu de recunoscut, doar că omul trebuie să știe c㠄a tăia” înseamnă aici „a judeca” și astfel se înțelege toată semnificația. 4. Oare cine sunt orășenii care nu-l vroiau pe rege? Priviți în jurul vostru în lume și veți zări pe toate străzile, pretutindeni, mulți astfel de oameni care nu-l vor pe rege! „Orașul” înseamnă chiar lumea; „orășenii” sunt oamenii lumii care nu vor să știe nimic de Mine. 5. Cei zece slujitori cărora li s-au dat talanții sunt puținii aleși care trăiesc printre acești locuitori ai lumii; dar chiar și printre ei se află un leneș, care nu vrea să administreze talantul ce i-a fost încredințat. 6. Acesta îi reprezintă pe cei care primesc și recunosc Cuvântul lui Dumnezeu, dar sunt prea leneși ca să-l folosească; de aceea, la urmă, li se va lua și ceea ce au și li se va da celui care are zece talanți. 7. Oare de ce? - Pentru că aceluia care a trăit pe deplin după Cuvântul Meu, și care tocmai de aceea se află în deplina iubire pentru Mine, i se cuvine lumina completă a unui soare. 8. Însă cel care nu are în el flacăra și nici lumina se aseamănă unei planete care strălucește doar la lumina alteia, iar această lumină nu-i poate rămâne. Dacă ea este luată de lângă soarele său, atunci ea plutește în aer ca un bulgăre întunecat, aruncându-se de la o nemărginire la alta! 9. Din cele spuse aici se poate recunoaște foarte ușor ce poartă în sine textul de mai sus; nimic altceva decât judecata a tot ce este lumesc. 10. Acum, apare și un al treilea fel de făpturi, anume, cele cărora Domnul sau regele le spune: „Aduceți-i în fața Mea pe orășenii care n-au voit să domnesc peste ei și tăiați-i în fața Mea.” 11. Cine sunt aceștia? Cine alții decât îngerii din ceruri, despre care voi știți deja, de multă vreme, sunt pretutindeni conducătorii Judecăților Mele. Aceștia vor judeca mereu lumea. 12. Oare de ce? Pentru că ei, în primul rând, sunt Una cu Mine și apoi, în al doilea rând, ei sunt antiteza cea mai dură a lumii. Ei sunt Una cu Mine și au toată puterea de la Mine; astfel sunt cea mai dură antiteză a lumii și de aceea lumea este mereu judecată de ei. 13. Aceasta este semnificația simplă, ușor de observat, a acestui text. 14. Uneori, prin talanții împărțiți se înțeleg diferitele talente ale omului. Totuși, aceasta este o interpretare total greșită. Pentru că dacă așa ar sta lucrurile, atunci cel mai hulitor St. Simonism (comerțul cu funcții și ranguri clericale, N. Tr.) ar fi un lucru plăcut lui Dumnezeu, iar pregătirea talentului de hoț și de ucigaș ar fi privită ca un lucru drept. Dar sigur nu aceasta este semnificația talanților sau a monedelor. 15. Acești talanți sau aceste monede ce s-au împărțit semnifică doar Cuvântul lui Dumnezeu răspândit în lume. Cel care îl are în timpul vieții, acela are cele zece monede; însă el are viu acest Cuvânt atunci când îl are în iubirea sa ori în inima sa. 16. Cel care are cinci monede, acela are Cuvântul în credința sa vie, Cuvânt pe care îl poate urma în iubire. 17. Cel care are trei monede, acela are în conștiința lui Cuvântul lui Dumnezeu, iar dacă lucrează după acesta, atunci el dobândește înțelepciunea. 18. Cine are doar o monedă recunoaște, de asemenea, Cuvântul lui Dumnezeu; însă Cuvântul nu-l neliniștește. El nu are nimic împotriva acestuia, dimpotrivă, îl consideră ca fiind frumos, bun și adevărat; însă, dacă trebuie să lucreze cinstit, potrivit Cuvântului, atunci el spune: 19. „Da, dacă omul nu ar fi limitat la această lume și n-ar trebui astfel să facă cele lumești din cauza lumii, atunci ar fi foarte lăudabil să trăiască pe deplin după această învățătură, însă omul trebuie să trăiască în lume, iar astfel, trebuie să se orienteze și după ea; altfel, el este declarat cu ușurință ca fiind un excentric; omul își pierde onoarea și reputația și se izolează într-atât, încât nu mai este în stare să acționeze în lume, acolo unde ar fi fost necesar să lucreze într-un scop benefic!” 20. Bogatul spune: „Aș fi vrut să port așa cum spune Evanghelia, după puterile mele, dacă împrejurările vremii ar fi fost altele; dar lumea este acum odată lume, și înseamnă omul trebuie să facă în așa fel cu averea lui, mal întâi ca să nu ducă lipsă la bătrânețe, iar în al doilea rând, pentru ca fiii lui să aibă cele necesare ca să nu depindă de lume.” 21. Iar funcționarul spune: „Doamne! De unde să fac rost de timp? Slujba la birou sau la stăpân vine înainte de slujba lui Dumnezeu! Când mă voi retrage la pensie, atunci sigur că voi lua mătăniile în mâini, în numele lui Dumnezeu, adică voi trăi cum spune Evanghelia, atâta vreme cât pot face aceasta fără a-mi restrânge prea mult averea!” 22. Preotul spune: „Dacă omul își îndeplinește doar sarcinile impuse de situația lui socială și sacrifică totul lui Dumnezeu, atunci omul a făcut destul!” 23. Însă Eu spun: „Aceștia sunt doar oamenii ce se aseamănă celui cu talantul îngropat și lor le va merge așa cum s-a spus despre cel cu un talant, din Evanghelie!” 24. Oare de ce? - Pentru că în niciunul dintre ei nu se poate găsi măcar o scânteie de iubire activă pentru Mine! Aceștia preferă mereu comoditatea sigură a vieții lor lumești. 25. Bogatul este mulțumit de Mine atâta vreme cât prin banii săi se vede foarte bine asigurat, pe sine și familia sa; însă ce iubire vie are el de arătat și ce încredere în Mine, în faptă, dacă el însuși are grijă, din toate puterile sale, ca el și familia lui să nu cumva să ducă lipsă de ceva? Pentru o asemenea încredere, oricine va fi mulțumit. 26. Dacă un agent de schimb dă o comandă unui mandatar, dar nu-i încredințează serios niciun bănuț, mandatarul nu va spune oare curând: „Cum, prietene, atunci tu mă iei drept hoț și consideri nulă marea mea garanție bănească, încât nu ai încredere să-mi dai nici măcar un bănuț? Țineți averea pentru tine; dar eu vreau înapoi garanția mea bănească.” 27. Același lucru îl voi face Eu cu astfel de creștini bogați și le voi lua înapoi garanția pe care le-am dat-o, pentru că nu vreau să considere nerod și, încă mai puțin, drept un mincinos și un înșelător, încât să țină activ, dar fără creadă în Mine și de aceea să-și facă griji pentru traiul lor. 28. La fel le voi spune și acelor funcționari și acelor preoți ai tuturor sectelor, care, în locul slujbei lui Dumnezeu, își îndeplinesc îndatoririle sociale în slujba lumii: „Oare ați slujit în zadar? îndeplinirea îndatoririlor voastre sociale nu v-a adus niciun câștig? Din iubirea pentru Mine sau din iubirea pentru câștigurile ce urmează îndeplinirii acestor îndatoriri ați îndeplinit voi aceste îndatoriri?” 29. Ei vor spune: „Am făcut bine și dreptate de dragul dreptății și putem cu bună știință ne bucurăm de foloasele ce urmează faptelor bune și drepte.” 30. Dar Eu le voi răspunde: „Voi ați fost lucrători plătiți, deci v-ați primit răsplata, însă cât ați câștigat pentru Mine, din acest talant ce vi s-a încredințat? Arătați-Mi câștigul!” 31. Și într-adevăr ei vor arăta acel talant singur și vor trebui să spună: „Doamne, talantul nu a fost folosit în lucrările noastre din lume; dar l-am recunoscut ca lucru sfânt și de aceea noi nu ne-am atins de el.” 32. Iar Eu spun: Atunci, vi se va petrece și vouă ce s-a spus despre cel cu talantul din Evanghelie, iar acești oameni vor avea pe lumea cealaltă îngrozitor de mult de lucrat, până când ei se vor fi ridicat prin muncă la o para. Până atunci însă vor fi multe plânsete și multe scrâșnete din dinți! 33. Consider că și acest lucru a fost lămurit; aveți grijă nu ajungeți printre cei cu un singur talant! Amin.