Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 30.4.2024, 14:28
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Bun venit visatorilor


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Bun venit visatorilor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.6.2007, 00:18 View PostDownload Post

Va uram bun venit si aici.  king grin

La sugestia noului user inscris pe forum, Visatorul, am infiintat aceasta noua latura a forumului. Consideram excelenta aceasta idee a sa cu tema "Pusculita cu vise" si ca merita tot sprijinul nostru pentru a-i da viata. Multumim "cuplului de Visatori" ca au ales forumul nostru pentru a da "viata" unui asemenea subiect "fierbinte" si le uram acestora mult mult succes in "munca" lor aici pe forum cit si in viata.  cuddle
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Visatorul
Aspirant
Aspirant

Visatorul is offline

Joined: 09 Jun 2007
Member: #237
Posts: 8
Country Flag: France
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Bine v-am gasit !
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.6.2007, 01:03 View PostDownload Post

Unique @ Duminica 10 Iun, 2007 00:18 wrote:
Va uram bun venit si aici.  king grin

La sugestia noului user inscris pe forum, Visatorul, am infiintat aceasta noua latura a forumului. Consideram excelenta aceasta idee a sa cu tema "Pusculita cu vise" si ca merita tot sprijinul nostru pentru a-i da viata. Multumim "cuplului de Visatori" ca au ales forumul nostru pentru a da "viata" unui asemenea subiect "fierbinte" si le uram acestora mult mult succes in "munca" lor aici pe forum cit si in viata.  cuddle


Bine v-am gasit si va multumim pentru ospitalitate, ajutorul oferit si sustinerea ideii pe care v-am sugerat-o. Sper sa ajute cit mai multi oameni sa inteleaga ce se petrece in realitate in asa zisele "momente moarte" cind dormim, sau altfel spus, sa intelegem si sa comparam starile noastre sufletesti cind sintem in starea de somn vs cu starea de veghe, cind sintem treji, sau noi credem asta, ca am fi treji.  roll

Multi cred ca visele sint niste "fantasme" sau nascociri ale mintii, insa in realitate ele sint cu mult mai mult de atit. O parte a lor constituie aproape o alta viata a noastra, o viata paralela am putea spune, o viata pe care sufletul nostru o traieste intr-o alta realitate decit cea a lumii fizice, cu care sintem cu totii obisnuiti. Astfel, exista oameni care au deja vise lucide, in care ei sint constienti atit de lumea fizica, de corpul lor, de patul in care "isi lasa" corpul fizic, dar si de lumile subtile astrale in care ei calatoresc cu anumite corpuri subtile ale fiintei lor.

Mai multe detalii vom oferi, atit eu cit si "co-echipiera" mea, Visatoarea, in mesajele ce vor urma dea lungul timpului. Cert este ca exista mai multe stari in care sufletul nostru, sau fiinta noastra traiesc si exista, stari pe care de regula le acceseaza in mod mai mult sau mai putin constient si in cea mai mare parte a timpului le acceseaza secvential, pe rind si nu pe mai multe odata si mai tot timpul inconstienti de existenta celorlalte stari de constiinta. Exista insa foarte rare fiinte care pot fi constiente in parte sau total de mai multe stari de constiinta in acelasi timp.

O mica etalonare a acestor stari sint:

- starea de veghe - starea in care noi sintem treji si constienti de lumea fizica, de corpul nostru fizic, etc.

- starea de somn cu vise - starea in care noi sintem adormiti si inconstienti de lumea fizica, de corpul nostru fizic, etc dar in parte sintem constienti de corpul nostru astral si de lumile astrale in care calatorim in acele momente de vis.

- starea de somn fara vise - stare de constiinta inalta, in care sufletul nostru acceseaza nivele de constiinta elevate, chiar la nivel cauzal, al lumii cauzale si al corpului nostru cauzal. In aceasta stare sint constienti doar foarte rare fiinte initiate, ce au un nivel de constiinta si de trezire spirituale extrem de inalt. A nu se confunda aceasta stare cu starea de "somn fara vise" in care pur si simplu noi uitam ce am visat si aparent credem ca nu am avut nici un fel de vise.

Mai sint si alte stari de constiinta ce au legatura cu "visele", dar nu intram in amanunte. Acum o sa incercam sa ne preocupam in special de Vise asa cum le stim noi deobicei, ca si oameni mai putin initiati.  sweet

Cu totii am visat si de multe ori nu am inteles mai nimic din visul nostru. Personale cunoscute sau mai putin cunoscute, cu aceleasi fete cunoscute sau putin schimbate. Cunoastem persoanele dar parca au alt chip. Deseori chipurile si imaginile par mai sterse, mai neclare. In dese cazuri uitam aceste vise chiar inainte de a ne trezi sau imediat dupa aceea. Alte ori ne amintim partial visele, dar apoi, in timp, le uitam.

Va propunem sa va scrieti aici visele dvs atit pentru a-i ajuta si pe altii sa inteleaga ce se petrece cu fiinta noastra in timpul viselor cit si pentu a avea ca un fel de "jurnal de vise", de care sa va amintiti si peste 2-10 luni, 1-10 ani. Veti avea bucuria sa vedeti ca si altii au vise asemanatoare cu ale voastre. Unele chiar se vor lega, se vor completa, se vor verifica unul cu celalalt. Veti vedea cit de mult va vor ajuta aceste inscrisuri in acest "jurnal - Pusculita cu vise" si cit de mult memoria voastra va capata noi nuante si va putea accesa si alte zone mai obscure ale ei, parti din acea memorie ce functioneaza de regula doar in lumea de vise (lumea astrala) si cum pas cu pas, treptat, in timp, veti incepe sa accesati cu mult mai usor si mai simplu aceasta parte a memoriei voastre. In timp, veti putea deveni din "doi" (cel care doarme si viseaza si cel care e treaz) UNUL.

Sper ca in functie de timpul nostru si al altor prieteni si colegi sa putem sa explicam si unele nuante ceva mai initiatice ale viselor voastre, modul in care se impletesc ele cu viata voastra, cu latura voastra spirituala si nu in ultimul rind cu sufletul vostru. Veti intelege in timp cum apar visele initiatice, visele premonitorii, visele lucide, si ce tehnici si metode s-ar putea folosi pentru a ajunge la starea de somn cu vise lucide etc. Veti avea chiar supriza placuta ca in timp ca va amintiti vise "uitate", secvente de vise, "vise in episoade" si multe alte resorturi ale sufletului vostru. Veti constata cu surprindere dar si cu bucurie, cum se scot la lumina "lucruri de mult uitate", care acum "se leaga" intre ele si dau o conotatie complexa si cuprinzatoare unor evenimente din viata voastra, ca intr-un fel de "puzzel" viu la care participati in mod activ.

Sint multe de spus in directia asta, dar pe rind, in timp.  thumbs

Va dorim o intelegere cit mai clara a acestor aspecte si va invitam sa participati la aceasta mica deschidere catre realitatea "viselor".  hello
Back to top See my Info
Thaera
Aspirant
Aspirant

Thaera is offline

Joined: 04 Sep 2008
Member: #398
Posts: 4
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Bun venit visatorilor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.9.2008, 18:00 View PostDownload Post

Pentru a fi mai usoara interpretarea unui vis, cred ca ar trebui intai sa se cunoasca limbajul folosit in acesta.
  Eu cunosc 2 tipuri de limbaje principale:

1. Limbajul propriu fiecarei persoane(de ex., daca eu visez un caine, inseamna ca ceva bun mi se va intampla. Daca altcineva, caruia ii e frica de caini, viseaza un caine, visul sau are semnificatie diferita de a mea)
2. Limbajul lumii, numit de unii si limbajul constiintei colective. E folosit de ex, in visele premonitorii despre soarta unui popor sau a unei regiuni...
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Pușculița cu vise
   -> Pușculița cu vise, Discuții generale despre vise
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 3 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !