Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 12:20
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Salut


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
sunsray
Aspirant
Aspirant

sunsray is offline

Joined: 20 Jul 2009
Member: #495
Posts: 4
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Salut
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 25.7.2009, 17:44 View PostDownload Post

Salut....Pe voi, care conduceti site-ul...va rog sa ma ajutati....In situatia mea delicata de viata in care ma aflu, ma simt dator sa cunosc care este voia lui Dumnezeu in legatura cu mine, si cum pot actiona conform cu Aceasta...Pentru asta imi este necesar un ghid spiritual, intrucat nu dispun de lumina interioara pentru discerne si intelege raspunsul Lui in inima mea....Iar in aceasta directie m-a inspirat si mi-a trezit speranta si imboldul de a cauta modelul de relatie Invatator, ghid, - si discipol, cautator , exemlele pe care le-am intalnit in cartile pe care le-am citit....Iar ca model de ghid, am recunoscut si am simtit ca fiind cel mai aproape de inima mea cele ale parintilor din crestinism, iar ca exemplu mai recent, contemporan este cel al parintelui Paisie Aghioritul....Este totusi o mare diferenta intre un ghid spiritual autentic, si o persoana care dispune de o anumita extrasensibilitate, prin care percepe in sufletul celui cu care vine in contact, trairile, nedumeririle, problemele etc, din viitor sau trecut ale acestuia. Esentiale unui ghid spiritual adevarat nu sunt extrasensibilitatea (sau clarvederea), ci iubirea sincera, pura si totala cu care el se indreapta catre cautator, iubire care il face sa actioneze numai in folosul acestuia, ceea ce implica supunearea totala a vointei sale Vointe Lui Dumnezeu, singurul care poate ajuta cu adevarat, prin noi. Fac aceste precizari oarecum din dorinta de a ma 'feri' de eventualele recomandari(chiar daca o fac cu bune intentii) ale celor  care vor citi acest mesaj, catre astfel de persoane cu "clarvedere", proprietate de altfel nu total inexistenta, dar manifestata doar ca o perceptie extrasenzoriala marita, prin care sufletul sau ia cunostina de lumea sufleteasca a celui cu care intra in contact.....Insa asa cum spuneam, utilitatea si folosul, solutia adevarata a problemei vine cu adevarat numai De La Dumnezeu, caci El este singurul care cunoaste sufletul  mai bine decat oricine altcineva din Univers....iar pentru asta cel care este in pozitia de calauzitor trebuie sa aiba sufletul deschis si receptiv in inima sa cat mai mult posibil, pana la deplina uniune cu Vointa Lui Dumnezeu, care este Pura iubire si Intelepciune izorata din Aceasta, ca astfel solutia sa fie cea Adevarata si Buna, si astfel de folos..               Cu alte cuvinte, e clar ca omul, isi poate folosi calitatile sale, si dintr-o vointa proprie ....uneori fin pervertita de   De aceea orice om care aspira catre Dumnezeu si iubirea adevarata de aproape, chiar daca a dobindit multe calitati si haruri, el stie ca nu sunt altceva decat un instrument prin care isi ajuta semenii, si singura lui grija este de a-si supune, pana la jertfa totala de sine (deci renuntare la orice dorinta de a folosi spre binele sau tot ceea ce are) vointa sa , Vointei lui Dumnezeu, si asta din pura Iubire.            Iar aceasta stare de lucruri se poate lamuri dintru inceput, printr-o atentie linistita la ceea ce simti in suflet langa o astfel de persoana.....In prezenta unei fiinte care a ajuns la o mai mare apropiere de Dumnezeu, sunt caracteristice starile de bucurie "tumultoasa"...aproape greu de stapanit, parca sufletul sta sa izbucneasca, simtind usurarea care i-ar aduce-o si lui cand o va trai, lumina si caldura iubirii lui Dumnezeu pe care o traieste fiinta posibila ghid.... Simti usurare, nici o presiune, mangaiere, il simti ca pe un parinte, ca pe un frate care iti este aproape si simti ca te protejeaza.....Sufletul se incalzeste, se lumineaza, se usureaza...si evident poti simti si stari deosebite care greu pot fi descrise in cuvinte........De cealalta parte, acea persoana traind intr-o masura mai mare in lumina lui Dumnezeu, sigur ca poti cunoste si stari ca "parca nu ma simteam vrednic sa stau langa el"....ce mai, multitudinea de stari pe care o poti experimenta este variata, iar ele avend un caracter neobisnuit si intens, este greu de descris in cuvinte.....Sunt multe astfel de exemple de descrieri ale celor care au luat contact cu astfel de fiinte spirituale, care impresioneaza placut, si ii trezesc sufletul celui care le citeste, iar cel mai recent astfel de exemplu l-am cunoscut citind cartea "Mari initiati ai indiei si Parintele Paisie"....

Repet ca am facut aceasta "lunga" descriere din dorinta de a-l ajuta pe cel care va citi aceste randuri sa isi dea seama mai usor ce caut....chiar daca numai voi, administratorii site-ului, sau cei care cititi (caci nu ma pricep la ceea ce tine de funcionarea unui site) veti citi, caci nici pe voi nu va cunosc ca persoane si am, dorit sa las sa se cunosca ce cauta, insa sunt deschis ...in directia asta mentionez ca nu este necesar ca persoana ghid sa fie musai din randul preotilor, calugarilor, etc, ci din orice alta categorie sociala.....Insa in cautarile mele anterioare am obosit, caci am mers la recomandarile persoanelor care nu au indicat ceea ce credeau ei ca ma va ajuta, si nu sigur asa cum as fi dorit eu.......

In final rugamintea  mea este, .....sperand ca poate cunoasteti persoane, care exista, pe cuprinsul pamantului astuia, si care pot ajuta , de fapt poate ajuta Dumnezeu prin ei, va rog sa imi spuneti.....Am apelat si vazat diversitatea subiectelor din diferite curente religioase, si mi-am zis ca lund contact cu mai multe subiecte, din curente spirituale diferite, poate ati intalnit , auzit de astfel de zvonuri, intamplari etc.

Va rog sa nu ocoliti scrisoarea mea

Mihai B,     Bucuresti
Back to top See my Info
Zamolxe
Invatacel
Invatacel

Zamolxe is offline

Joined: 16 Oct 2007
Member: #313
Posts: 58
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Topic icon
Re: Salut
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 25.7.2009, 20:43 View PostDownload Post

Salut si tie. Ceea ce este trist de observat este ca cei care zic ca sunt in cautarea a ceva spiritual, cale sau guru nu realizeaza ca ei nu sunt cu adevarat pregatiti sa urmeze "calea cea dreapta". Spun dreapta pentru ca nu orice cale spirituala e potrivita pentru oricine, deci e nevoie de acea cale care este specifica caracterului si personalitatii tale si mai ales gradului de curatenie launtrica in care se afla ei. Astfel, poti primi zeci de recomandari caci daca tu nu esti pregatit launtric pentru acestea nu vei putea gasi pe Dumnezeu pe niciuna dintre ele. Astfel poate sa fie langa tine insusi Dumnezeu intrupat, insusi Iisus intrupat, insusi Krishna sau Fecioara Maria sau vreun arhanghel al lui Dumnezeu tu NU IL VEI VEDEA, nu il vei recunoaste. Oricum vad ca tu ai deja modelul de invatator care vrei sa-ti apara si sa-ti dea "driverii de instalare" a softului "Dumnezeu" in propria ta fiinta, dar nu ai inteles ca a pune limite de indiferent de fel lui Dumnezeu despre modul in care El sa-ti calauzeasca pasii este una dintre marile greseli specifice de felul lor acelei categorii de oameni numiti: FANATICI sau HABOTNICI. Poate nu te consideri ca apartinand unei astfel de categorii pentru ca si pe ei i-ai catalogat intr-un fel anume si tu crezi ca nu intri in acel tip, insa asta arata inca odata in plus ca manifesti un soi de "oribire" asemanatoare cu a acestor oameni. Daca Paisie sau alt parinte ar fi ajuns el insusi la comuniunea cu Dumnezeu ar fi adus la randul lor alte cateva sute sau mii de crestini la Dumnezeu, asa cum s-a petrecut cu Iisus sau unii dintre discipolii Sai. Linia spirituala crestina pare a fi in impas si ea nu mai produce "fiinte eliberate", sau sfinti cum i-ar numi crestinii. Si asta nu pentru ca Iisus nu este un invatator spiritual, sau nu exista valori reale in invatatura crestina, ci in special ca nu mai exista calauzitori spirituali asa cum ii cauti si speri tu ca ii vei gasi, in carne si oase.

Ti-as recomanda traditia spirituala dacica si pe Zamolxe ca si ghid spiritual, dar nu-i asa ca nu se potriveste cautarilor tale ? :)

Nu te supara pe mine ca am fost poate prea "dur" si direct, dar macar e un inceput de dialog pe tema "cautarii spirituale personale".  love
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.



Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Re: Salut
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 27.7.2009, 23:34 View PostDownload Post

sunsray @ 25.7.2009, 16:44 wrote:
Salut....Pe voi, care conduceti site-ul...va rog sa ma ajutati....In situatia mea delicata de viata in care ma aflu, ma simt dator sa cunosc care este voia lui Dumnezeu in legatura cu mine, si cum pot actiona conform cu Aceasta...Pentru asta imi este necesar un ghid spiritual, intrucat nu dispun de lumina interioara pentru discerne si intelege raspunsul Lui in inima mea....I

In aceasta directie nu putem sa te ajutam. Ajutorul nostru este in special de a oferi acest spatiu pentru prezentari, dialog pe teme de spiritualitate. Iti uram succes in cautarea ta.  ups
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Zodiac
Invatacel
Invatacel

Zodiac is offline

Joined: 15 Jan 2008
Member: #344
Posts: 73
Country Flag: Europe
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Salut
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.8.2009, 12:27 View PostDownload Post

sunsray @ Simbata 25 Iul, 2009 17:44 wrote:
Salut....
In final rugamintea  mea este, .....sperand ca poate cunoasteti persoane, care exista, pe cuprinsul pamantului astuia, si care pot ajuta , de fapt poate ajuta Dumnezeu prin ei, va rog sa imi spuneti.....Am apelat si vazat diversitatea subiectelor din diferite curente religioase, si mi-am zis ca lund contact cu mai multe subiecte, din curente spirituale diferite, poate ati intalnit , auzit de astfel de zvonuri, intamplari etc.

Va rog sa nu ocoliti scrisoarea mea

Mihai B,     Bucuresti

Ok, nu o ocolesc. Iata parerea mea:

Ori esti tare hazliu ori tendentios sau prefacut (adica una vrei sa pari a fi si alta esti de fapt, una incerci sa ne spui ca esti si cauti in schimb alta este motivatia si tinta ta si a mesajului tau. Sa detaliez putin parerile mele.

Sa merg pe ideea ca nu esti rau intentionat si doar "naiv".
Tu spui:
Quote:
".in directia asta mentionez ca nu este necesar ca persoana ghid sa fie musai din randul preotilor, calugarilor, etc, ci din orice alta categorie sociala.....Insa in cautarile mele anterioare am obosit, caci am mers la recomandarile persoanelor care nu au indicat ceea ce credeau ei ca ma va ajuta, si nu sigur asa cum as fi dorit eu..."


Asa cum nu noi miscam astrii in rotia lor pentru a modifica influentele lor asupra noastra si a caracterului nostru si al viitorului nostru, ci noi trebuie sa ne pliem pe configuratia astrala a momentului, la fel nu noi hotarim cine sa ne fie ghid spiritual si ce inzestrari trebuie sa aibe el ca sa-l acceptam pe el ca si ghid. Faci MAREA GRESEALA de a pune infinitul in causul mic al personalitatii tale limitate si egoiste, in loc sa te deschizi tu catre infinit si sa te pliezi pe el, sa elimini prejudecatile si incadrarile mentale cu care privesti lumea inconjuratoare datorita EGOULUI tau ultra-exacerbat in jurul caruie TREBUIE sa se roteasca tot, sa i se potriveasca tot, inclusiv un "ghid spiritual personal", daca s-ar putea sa fie numai si numai al tau si nu al mai multor discipoli, caci asa se vede de la distanta din ce intelegi tu prin "relatia maestru - discipol". Reactia ta la acest pasaj va confirma sau infirma spusele mele. Deranjat de cele scrise mai sus vei declara in sinea ta ca eu nu am inteles nimic si nu merit un raspuns de la tine, sau vei adopta varianta agresiva si vei raspunde taios si orgolios vizind mai ales partea aceea cu "egoul". Oricum la cit de disperat parea mesajul tau e curios ca nu ai raspuns la niciunul dintre raspunsurile care ti s-au oferit, motiv pentru care eu am inclus si varianta unui rauvoitor care e prefacut si arunca o piatra in apa dupa care invita mai multi intelepti s-o scoata. Vom trai si vom vedea si asta.

Acum sa incerc sa fiu mai impersonal in analiza mea.

Noi ca si oameni de rind nu avem nici cel mai mic habar despre cum este cu adevarat un ghid spiritual. Daca cu adevarat avem norocul sau karma EXTRAORDINAR DE BUNA sa intilnim si sa recunoastem un maestru spiritual devenim automat discipolul sau si nu mai cautam pe altul decit daca el ne indreapta pasii catre unul anume, asa cum s-a petrecut si cu Paramahansa Yogananda care isi cauta maestrul si in cautarea sa a intilnit mai multi maestri autentici dar in cazul acestora de fiecare data era anuntat ca altul este maestrul sau si il va intilni pina la urma. Iar Yogananda nu avea idei preconcepute precum cele intilnite in acest mesaj "salut" ci pur si simplu a fost atras ca un magnet de maestrul sau.

Si pentru ca spui ca vrei sa te feresti de eventualele recomandari nu-ti recomand nici eu nimic. In esenta amintesc doar: "cind discipolul e pregatit, maestrul apare". Daca ai inteles ceva de aici bine, daca nu, "cauta" in continuare in exterior.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aștrii înclină, dar nu determină
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index
   -> Despre portalul spiritual UNIQUE, Sugestii, întrebări și anunțuri pentru gazdele portalului
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 4 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !