Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 18:40
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Cine este Dumnezeu, cine este Lucifer, ce este omul, Explicate de insusi Dumnezeu prin Bertha Dudde


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cine este Dumnezeu, cine este Lucifer, ce este omul, Explicate de insusi Dumnezeu prin Bertha Dudde
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 03:31 View PostDownload Post

Cine este Dumnezeu, cine este Lucifer, ce este omul, Explicate de însuși Dumnezeu prin Bertha Dudde

„Prea iubiților, să nu dați crezare oricărui duh; ci să cercetați duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieșit mulți prooroci mincinoși.
„Duhul lui Dumnezeu să-L cunoașteți după aceasta: Orice duh, care mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu;“ (1Ioan 4/1,2.)
„Nu stingeți Duhul. Nu disprețuiți proorociile ci cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun.“ (1Tes.5/19-21.)
„... voi pune legile Mele în mintea lor și le voi scrie în inimile lor.“ (Evr.8/10;10/16.)
“Cine are poruncile Mele și le păzește, acela Mă iubește; și cine Mă iubește, va fi iubit de Tatăl Meu. Eu îl voi iubi, și Mă voi arăta lui.“ (Ioan 14/21.)


Texte scrise de Bertha Dudde:

CARE ESTE SCOPUL VIEȚII PĂMÂNTEȘTI?
CREAREA OMULUI - CĂDEREA ÎN PĂCAT
CREAȚIA SPIRITUALĂ ȘI MATERIALĂ
SFÂNTA TREIME A LUI DUMNEZEU
VOINȚA LUI DUMNEZEU
DE UNDE VINE LUCIFER, CINE L-A CREAT ?
CREAREA "PĂMÂNTULUI"
CREAREA OMULUI - CĂDEREA ÎN PĂCAT
DE CE ESTE IISUS HRISTOS MÂNTUITORUL NOSTRU ?
CE ROL ARE PĂMÂNTUL ȘI CARE E SCOPUL VIEȚII ?
CARE ESTE DE FAPT PĂCATUL NOSTRU ?
LUMEA SPIRITUALĂ ȘI CEA PĂMÂNTEASCĂ
SFÂNTA TREIME A LUI DUMNEZEU

Și multe altele:

DUMNEZEU VORBEȘTE Șl ASTĂZI

Este BIBLIA încheiată ?
De ce există mereu noi dezvăluiri ?
De ce li se adresează Dumnezeu oamenilor ?

- Avertisment -

Primite pe cale profetică și așternute pe hârtie conform făgăduinței Evangheliei lui Ioan 14,21 prin Bertha Dudde între 1937-1965

Bertha Dudde a scris între anii 1937 și 1965, aproape zilnic, peste 9000 de revelații date de DUMNEZEU prin Cuvântul lăuntric sfânt direct în inima ei.

Traducere: 1. Andronic. Responsabil de ediție: Ștefan Leitermann Aceste scrieri sunt mai presus de confesiune!

Aceste revelații nu au intenția de a converti la vreo confesiune sau la o comunitate religioasă, nici de a abate pe cineva de la apartenența sa religioasă. Singura lor menire este de a face accesibil oamenilor Cuvântul lui Dumnezeu pe care El ni-l transmite în zilele noastre conform promisiunii sale din Evanghelia lui Ioan 14,21.

Ștefan Leitermann: St.-Ludwig-Str. 31 41844 Wegberg-Dalheim / Germania


Copierea și traducerea este permisă numai pe capitole, fără nici o modificare și numai cu indicarea sursei.
Citește-l și dă-l mai departe! Oamenii au nevoie de el!

Până în prezent au apărut în limba română următoarele caiete, conținând selecțiuni tematice din Cuvântul Domnului primit de Bertha Dudde pentru întreaga omenire:

1 Dumnezeu vorbește și astăzi
2 Cine este Dumnezeu
3 Planul de mântuire al lui Dumnezeu

Website în limba germană cu revelațiile date la Bertha Dudde în limbile engleză, germană, spaniolă, sârba, franceza, rusă, etc. : www.bertha-dudde.info

CUPRINS

BERTHA DUDDE - AUTOBIOGRAFIE
ESTE BIBLIA ÎNCHEIATĂ?
VEȘNIC RĂSUNĂ CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU
DUMNEZEU ÎNSUȘI VORBEȘTE OAMENILOR
IOAN 14,21: "CINE ARE PORUNCILE MELE Șl LE PĂZEȘTE..."
NUMAI DUMNEZEU POATE SĂ LE DEZVĂLUIE OAMENILOR ADEVĂRUL
DE CE LE VORBEȘTE DUMNEZEU OAMENILOR?
VORBINDU-LE OAMENILOR, DUMNEZEU DOREȘTE SĂ LE CÂȘTIGE DRAGOSTEA
PRIN DEZVĂLUIRI, DUMNEZEU VA AJUTA SĂ VĂ RIDICAȚI
DE CE EXISTA ÎN REPETATE RÂNDURI NOI DEZVĂLUIRI
OMUL ARE DATORIA SĂ VERIFICE BUNURILE SPIRITUALE!
NU ÎNTREPRINDEȚI NIMIC FĂRĂ IISUS CERCETAȚI TOT Șl PĂSTRAȚI CE ESTE BUN!
ÎNTÂIA EPISTOLĂ A LUI IOAN, CAPITOLUL 4, I-3: "CERCETAȚI DUHURILE DACĂ SUNT DE LA DUMNEZEU!"
DARUL ÎNDURĂRII ÎNAINTE DE SFÂRȘIT
CHEM OAMENII LA ÎNTOARCERE
CINE-MI PRIMEȘTE CUVINTELE, MĂ PRIMEȘTE PE MINE
ASTFEL VORBEȘTE DOMNUL


CINE ESTE DUMNEZEU?

CAUZA DEZVĂLUIRILOR LUI DUMNEZEU
ÎMPLINIREA FĂGĂDUINȚEI LUI DUMNEZEU - ADEVĂRUL
INTRODUCERE ÎN CUNOAȘTEREA SPIRITUALA
IMPORTANȚA CUNOAȘTERII
DEOSEBIREA DINTRE CUNOȘTINȚELE ÎNVĂȚATE ȘI CUNOAȘTEREA VIE
NOȚIUNEA CORECTĂ DE DUMNEZEU
EU SUNT ÎNCEPUTUL TUTUROR LUCRURILOR!
DUMNEZEU ESTE DE NEPĂTRUNS
DUMNEZEU ESTE O FIINȚĂ
POATE FI DOVEDITĂ EXISTENȚA LUI DUMNEZEU?
DUMNEZEU ESTE UN SPIRIT CARE S-A MANIFESTAT ÎN IISUS HRISTOS
CREDINȚA ÎN DUMNEZEU PRIN IISUS HRISTOS
CELOR CARE NEAGĂ EXISTENȚA LUI DUMNEZEU
DIVERSE DOVEZI ALE EXISTENȚEI LUI DUMNEZEU
EXISTENȚA LUI DUMNEZEU - ÎNȚELEPCIUNEA LUMEASCĂ
EXISTENȚA LUI DUMNEZEU NU E VOIE SĂ FIE DOVEDITĂ
IMAGINE FALSĂ DESPRE DUMNEZEU; ÎNVĂȚĂTURI FALSE
SFÂNTA TREIME A LUI DUMNEZEU
CREDINȚA OARBĂ E FĂRĂ VALOARE
DORINȚA SERIOASĂ DE ADEVĂR CONSTITUIE GARANȚIA ADEVĂRULUI
CARE ESTE SCOPUL VIEȚII PĂMÂNTEȘTI?
OPERA MÂNTUIRII SĂVÂRȘITĂ DE IISUS HRISTOS
CERCETAȚI SPIRITELE!
ÎNȚELEGEREA ACTIVITĂȚII SPIRITULUI TREZIREA LA VIAȚĂ
VIAȚA TRĂITĂ ÎN ZADAR
VOINȚA LUI DUMNEZEU

PLANUL DE MÂNTUIRE A LUI DUMNEZEU

CREAȚIA SPIRITUALĂ ȘI MATERIALĂ
DE UNDE VINE LUCIFER, CINE L-A CREAT ?
DE CE ESTE IISUS HRISTOS MÂNTUITORUL NOSTRU ?
CE ROL ARE PĂMÂNTUL ȘI CARE E SCOPUL VIEȚII ?
CARE ESTE DE FAPT PĂCATUL NOSTRU ?
CUNOAȘTEREA PLANULUI DE MÂNTUIRE AL LUI DUMNEZEU
CREAREA LUI LUCIFER ȘI A FIINȚELOR SPIRITUALE ORIGINARE
TRANSFORMAREA FIINȚELOR SPIRITUALE ORIGINARE CĂZUTE ÎN CREAȚIUNE
CREAREA "PĂMÂNTULUI"
DRUMUL DEZVOLTĂRII PARCURS DE FIINȚELE SPIRITUALE PRIN CREAȚIE
READUCEREA LOR
CREAREA OMULUI - CĂDEREA ÎN PĂCAT CUM TREBUIE ÎNTELEASĂ
CĂDEREA ÎN PĂCAT A PRIMILOR OAMENI
CUNOAȘTEREA PĂCATULUI ORIGINAR ESTE NECESARĂ PENTRU ÎNȚELEGEREA OPEREI MÂNTUIRII
NU PUTEȚI DOBÂNDI LIBERTATEA FĂRĂ IISUS HRISTOS
VIAȚA PĂMÂNTEASCĂ ESTE CALEA, DAR NU ȚELUL
CE ESTE PĂCATUL MOȘTENIT
DE CE LI S-A LUAT OAMENILOR MEMORIA RETROSPECTIVĂ
LUMEA SPIRITUALĂ ȘI CEA PĂMÂNTEASCĂ
DE CE PROCESUL ÎNAPOIERII LA DUMNEZEU NU ESTE GENERAL CUNOSCUT
REALIZAREA PLANULUI DE MÂNTUIRE
CAUZA DEZVĂLUIRILOR LUI DUMNEZEU
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Bertha Dudde -autobiografie
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 03:40 View PostDownload Post

BERTHA DUDDE -AUTOBIOGRAFIE


Dând curs dorinței mai multor prieteni, Bertha Dudde a scris în 1953 următoarea autobiografie:

Aștern pe hârtie dezvăluirile primite prin "cuvânt lăuntric" începând cu data de 15 iunie 1937. Dând curs unei dorințe des exprimate de prietenii MEI, dau aici o scurtă descriere a recepției spirituale, a drumului vieții mele, precum și a propriilor mele vederi.

M-am născut la 1 aprilie 18 91, la Liegnitz, în Silezia, fiind a doua fiică a unui pictor. Am avut parte de o copilărie armonioasă alături de cei șase frați ai mei. Am cunoscut de timpuriu grijile existenței. Din dorința de a-mi ajuta părinții mi-am pus în practică înclinația pentru croitorie, câștigând bani. Necazurile bănești ale părinților s-au menținut și odată cu ele grijile. Astfel m-am făcut utilă familiei până nu de mult.

Părinții au aparținut unor confesiuni diferite. Tatăl meu a fost Protestant, iar mama catolică. Noi, copiii am fost crescuți în credința catolică, însă nu am fost supuși unor presiuni sau la strictețe în ce privește respectarea rânduielilor bisericești, astfel că mai târziu fiecare a putut să hotărască în deplină libertate cărei orientări religioase dorește să-i aparțină, în ce mă privește,am fost credincioasă, însă n-am putut să mă subordonez întru totul doctrinelor catolice, cu toate că respectam biserica, însă mi-a fost imposibil să le urmez de formă, fără convingere lăuntrică. Nu m-am mai dus deci la biserica, și n-am mai ascultat predici. N-am citit nici un fel de scrieri religioase, nici științifice, nu aveam de loc cunoștințe biblice și n-am aderat la nici o sectă sau orientare religioasă.

Cine cunoaște religia catolică, știe la ce procese de conștiință ajunge omul care vrea să se desprindă de ea. Nici eu nu am fost scutită de acestea. Rămăsese în mine întrebarea: Care este și unde este adevărul?

Spunând "Tatăl nostru", adesea m-am rugat fierbinte ca Domnul să mă facă să găsesc împărăția Sa. Și această rugă a găsit ascultare. Aceasta a fost la 15 iunie 1937. M-am rugat și mi-am îndreptat atenția spre interior, rămânând într-o stare de liniște deplină. Stăteam adesea în această stare, pentru că în acest fel mă cuprindea o liniște minunată, și gânduri - care îmi veneau nu din cap, ci din regiunea inimii - îmi dădeau mângâiere și putere.

Însă nu știam că aceste gânduri le "primeam". Aceasta până ce un vis deosebit, care mai târziu s-a dovedit a fi un vis prevestitor, m-a determinat să notez aceste gânduri. Astfel am stat și în această zi memorabilă cu auzul îndreptat spre interiorul meu, când am auzit foarte dar și deslușit o înșiruire de cuvinte, pe care le-am notat. Acesta a fost primul capitol care mi s-a dat, care începea cu cuvintele: "La început a fost cuvântul! Un Tedeum creatorului cerului și pământului!"

După aceea au apărut îndoielile: Oare am scris acestea de la mine însămi? Pe scurt – m-am frământat, m-am rugat și am dus multe lupte lăuntrice, însă cuvintele veneau iar și iar, ca un torent-un preaplin de înțelepciune de care mă cutremuram, însuși DUMNEZEU mi-a luat îndoielile. El mi-a răspuns și eu L-am recunoscut în cuvântul LUI ca TATĂL nostru. Credința mi-a crescut, îndoielile s-au împuținat și astfel am notat zilnic ceea ce am primit.

Cuprinsul celor așternute pe hârtie îmi depășeau cunoștințele, îmi parveneau neîncetat expresii, denumiri și trimiteri fie științifice, fie în limbi străine pe care înainte nu le-am auzit și nici nu le-am citit vreodată. Cuvintele, nemaiauzite până atunci, care exprimă dragostea TATĂLUI ceresc, constituie un refugiu și sunt un răspuns la toate problemele vieții.

Transmiterea "cuvântului" are loc după cum urmează: După o rugăciune din profundă simțire și o scurtă reculegere îmi îndrept atenția spre interior. Acolo urmează acum cu claritate gândurile. Cuvintele curg unul câte unul, deslușit, câte trei patru la rând - ca la radio, la buletinul meteorologic maritim, dictat pentru a fi notat. Părțile de propoziție urmează unele după altele încet, în așa fel încât să pot scrie pe îndelete. Cuvintele le notez Stenografie, ca după dictare, fără să particip cu gândirea sau în vreun fel constructiv. Nu mă aflu nici într-o așa numită stare de transă, nici nu formulez eu propozițiile, ci cuvintele îmi vin pe rând, fără să înțeleg în timp ce scriu legătura dintre ele.

După câteva zile, uneori de abia după câteva săptămâni transcriu stenograma pe curat, fără să o citesc înainte. Transcriu cuvânt cu cuvânt, fără să schimb nimic sau să "îmbunătățesc" măcar o silabă. Nici într-un caz nu prelucrez sensul celor spuse și nu le stilizez. Durata unei astfel de dictări este de jumătate de oră. Subliniez în mod deosebit că fenomenul nu suportă nici o stare de constrângere și nu are loc în stare de extaz. Totul se petrece simplu și în stare de luciditate, fără orice fel de inducție sau influență din partea propriei mele voințe. Pot oricând să fac o întrerupere. Pot să continui scrierea dezvăluirilor întrerupte la mijlocul unei propoziții după câteva ore sau zile. Fără să recitesc ceea ce mi-a fost transmis înainte, continuarea îmi este dictată fluent. Voința mea este deci liberă de orice constrângere. Ceea ce vreau, e să slujesc voinței lui DUMNEZEU, deci să-Mi fie permis să îndeplinesc voința SA sfântă.

Pot să spun că am fost inițiată în adevărul divin ca un școlar, primind noțiuni care-mi erau și trebuiau să-Mi fie în orice privință străine. De-abia după ani am găsit în altă parte confirmarea celor ce mi-au fost transmise: mi-au căzut în mână scrierile misticului Lorber.

Nimeni nu poate să înțeleagă cât de fericită am fost la lectura marilor opere ale lui Jakob Lorber, a "Evangheliei lui Ioan" și a "Copilăriei lui Iisus". De-abia acum am aflat că și altor oameni le-a fost dat cuvântul DOMNULUI, că DOMNUL DUMNEZEU a vorbit în toate timpurile copiilor săi și va vorbi și de acum înainte, după cum nesfârșita dragoste și îndurare a TATĂLUI nici nu poate face altfel. Am regăsit la Lorber ceea ce îmi fusese dat și mie înainte. Deseori nu înțelegeam cele spuse, dar TATĂL ceresc îmi dădea explicațiile plin de dragoste. Minunate sunt trăirile și întâmplările prin care am trecut și care nu pot fi amintite fiecare în parte - toate însă arată inimaginabilul fel de a se cobori la noi al TATĂLUI, nespusa LUI blândețe părintească.

Având în vedere lipsa culturii generale, mereu aveam impresia că sunt o pagină nescrisă. Lipsa de bani și de timp nu mi-a permis să citesc cărți bune și să merg la prelegeri. N-am cunoscut decât munca încordată de dimineață până seara. Și cu toate acestea primeam zilnic prețioasele daruri spirituale, fără a ști însă, cui îi mai sunt destinate.

Că am primit darurile spirituale fără nici o obiecție, se datorește faptului că n-am cunoscut deloc biblia, nici scrierile și învățăturile catolice. După experiența mea de acum, un catolic sau un Protestant convins, ale cărui cunoștințe sunt înrădăcinate în cunoștințe dogmatice, e mult prea orientat spre acestea, pentru a se putea apropia fără obiecții și rețineri de aceste noi revelații divine, lăsându-le să rodească înlăuntrul lor.

Totuși oamenii de știință de la mai multe facultăți urmăresc cu interes crescând aceste învățături divine și discută cu seriozitate asupra lor. Interesul lor se îndreaptă nu numai către incontestabilele explicații referitoare la nașterea materiei și posibila ei disoluție ci și către explicarea erorilor din învățăturile diferitelor sisteme religioase și a diferitelor confesiuni, în revelațiile pe care le-am primit este arătat în ce constă eroarea, alături de chemarea - adresată tuturor - de a atrage atenția cu fiecare ocazie, asupra greșelilor fiecărei învățături, însă fiecare om are libertatea de a pune sau nu la inimă cuvintele DOMNULUI. Cine a înțeles spiritul Cuvintelor părintești și totuși nu trăiește după ele, mărește distanța dintre el și TATĂL nostru din ceruri. Atunci el nu urmează sfatul primit prin cuvintele dragostei, supunându-se astfel cu necesitate judecății și va pierde îndurarea în aceeași măsură în care disprețuiește porunca dumnezeiască a dragostei.

Din mila lui DUMNEZEU, evanghelia este din nou transmisă oamenilor, atrăgându-li-se atenția în modul cel mai serios asupra scopului existenței omenești. Astfel încearcă dragostea milostivă a lui DUMNEZEU să salveze ceea ce se mai lasă salvat înainte de sfârșit - căci acesta vine! Timpurile despre care vorbeau clarvăzătorii și profeții tuturor timpurilor - vremurile din urmă - au început!

După însemnările mele, DOMNUL nu face deosebire între copiii săi. "Veniți cu toții la MINE!" - iată cum sună chemarea LUI. Ferice de cel care îi ascultă cuvintele și îl urmează. DUMNEZEU își iubește copiii și vrea să-i facă pe toți fericiți - chiar dacă ei nu vor să știe de EL. Bertha Dudde, 22 noiembrie 1953

La 18.9.1965 Berthei Dudde i s-a permis să-și părăsească învelișul pământesc și să se reîntoarcă la casa părintească din ceruri, lăsându-ne moștenire peste 9000 de dezvăluiri.

(Jakob Lorber, mistic austriac, 1800-1864, care a scris tot prin cuvântul dictat în inimă de către Dumnezeu mai multe capodopere, în total de peste 10.000 de pagini și în timpul a 25 de ani. Alți mistici care a primit cuvântul au fost Gottfried Mayerhofer, Leopold Engel, Emanuel Schwedenborg.)
Chiar și acum sunt cunoscute in Germania 5 persoane care primesc cuvântul de la Dumnezeu, vezi Link in limba germana : http://jesusoffenbarungen.ch ( n.r.)]

B.D. Nr. 8054 03.12.1961
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
ESTE BIBLIA ÎNCHEIATĂ ?
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 03:45 View PostDownload Post

ESTE BIBLIA ÎNCHEIATĂ ?


E o mare greșeală să credeți că odată cu scriptura, cu cartea bătrânilor, Cuvântul MEU ar fi încheiat - că EU însumi am pus un hotar, în sensul că nu MĂ mai dezvălui, că nu le mai vorbesc oamenilor.

Cine vă da dreptul să presupuneți aceasta? Cine ar putea să-Mi interzică să le vorbesc - ca TATĂ - copiilor MEI? Cine vă dă dreptul să afirmați că Biblia singură e suficientă și că în afară de aceasta nu mai aveți nevoie de cuvintele MELE?

Voi, cei care respingeți orice nouă dezvăluire din partea MEA, vă aflați încă în cel mai mare întuneric spiritual! Și în acest întuneric nu înțelegeți nici Biblia - deci pentru voi aceasta încă este o carte zăvorâtă! Nu înțelegeți încă sensul spiritual al literelor, altminteri ați fi găsit în ea trimiterile referitoare la necontenitele MELE dezvăluiri și ați înțelege și activitatea Spiritului (Duhului) MEU. Câtă vreme nu v-ați trezit încă spiritual nu pricepeți nici sensul cuvintelor pe care le-am spus ucenicilor MEI când am trăit pe pământ.

Cât de săraci ați fi voi oamenii dacă ar trebui să vă mulțumiți cu o carte pe care nu o puteți verifica în ce privește starea neschimbată a conținutului ei, dacă nu vi s-ar oferi mereu de sus adevărul curat, prin care puteți să măsurați dacă vă mai aflați, în adevăr. Voi care considerați ca fiind valabilă doar "Cartea bătrânilor", n-ați pătruns încă în " Cuvânt ". L-ați citit doar cu mintea, însă nu i-ați permis spiritului din voi să vorbească, pentru a vă învăța și a vă lămuri înțelesul cuvintelor. Voi încă vă opriți la litere și nu înțelegeți sensul lor spiritual!

Iar când vreau să vă introduc EU însumi în adevăr, îmi negați activitatea și îi suspectați pe slujitorii MEI de relații cu potrivnicul MEU. Îmi contestați voința și puterea de a vorbi celor care se oferă cu deplină credință să MĂ slujească - și care sunt prin aceasta capabili să-Mi audă glasul. Rămâneți cu încăpățânare la părerea că cuvântul MEU s-a încheiat odată cu scriptura pe care o recunoașteți drept singura carte prin care M-am dezvăluit. Dar aceasta e o mare pierdere pentru voi! Căci refuzând cuvintele MELE venite de sus dovediți că sunteți doar niște creștini morți.

Căci creștinismul viu înseamnă "activitate în dragoste". Aceasta ar duce la iluminarea spiritului vostru și v-ar face să înțelegeți ajutorul MEU deosebit în vremuri de mare nevoie spirituală! Ați înțelege atunci și cuvintele Bibliei, făgăduințele pe care EU însumi vi le-am dat și care arată că MĂ dezvălui celor care țin poruncile MELE. (Ioan 14,21)

Cum vreți să vă explicați aceste făgăduințe ale MELE, dacă negați orice "nouă dezvăluire" din partea MEA? Vreți să spuneți că v-am mințit când v-am anunțat venirea Mângâietorului, care "vă învață adevărul" (Ioan 14,26)? Cum înțelegeți aceste cuvinte, care trebuie să se împlinească, dat fiindcă tot ce am făgăduit oamenilor în timpul vieții MELE pe pământ se îndeplinește?

Și de ce nu vreți să credeți? - Pentru că aveți spiritul îngâmfării în voi! Pentru că lăuntric sunteți lipsiți de viață, nu v-ați trezit din punct de vedere spiritual și de aceea credeți că puteți să-Mi hotărâți și să-Mi îngrădiți activitatea după bunul vostru plac!

Dar vă înșelați. Chiar dacă credeți că prin studiu ați ajuns la o cunoaștere care vă îndreptățește să refuzați cuvintele MELE venite de sus - aveți spiritul îngâmfării în voi și din această cauză nu vă pot face niciodată dezvăluiri, Căci numai umilului îi dăruiesc îndurarea MEA - iar vouă vă lipsește aceasta umilință. De aceea trăiți încă în întuneric Și nu ieșiți din el pentru că vă feriți de lumina care, dacă ați dori să pășiți în raza ei, v-ar putea dărui cunoașterea.

Niciodată nu va înceta dragostea MEA față de făpturile MELE și de aceea nu voi pierde niciodată ocazia să vă vorbesc când undeva există condițiile care permit aceasta. Cuvintele MELE vor răsuna mereu celor care au bunăvoință, cărora EU, TATĂL, pot să le vorbesc ca unor copii care au credință vie în EL. Lor le voi da mărturie despre MINE. Ai MEI îmi vor recunoaște glasul, căci pot să fiu prezent la ei și să MĂ dezvălui - după cum am făgăduit. Amin.

B.D. Nr. 8522
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
VEȘNIC RĂSUNĂ CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 03:51 View PostDownload Post

VEȘNIC RĂSUNĂ CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU


V-am făgăduit să rămân cu voi până la sfârșitul lumii - și de aceea cuvântul MEU va răsuna veșnic adresându-vi-se vouă, făpturilor MELE, ca semn al prezenței MELE. Veșnic se va stabili legătura între DUMNEZEUL și CREATORUL vostru din veșnicie și voi, Ființele născute din dragostea LUI.

Astfel, dragostea MEA față de voi se va manifesta întotdeauna, vorbindu-vă. Căci la începuturi cea mai mare fericire a dragostei MELE era să poată comunica prin cuvânt cu făpturile sale. La fel, suprema fericire a tuturor Ființelor constă în a primi continuu puterea dragostei MELE. Iar această revărsare de putere către ele are loc direct, prin cuvânt.

EU însumi MĂ exprim prin cuvânt. Fericirea MEA e ca, transmițându-vă gândurile MELE, să vă fac să-Mi răspundeți. Astfel poate să aibă loc dialogul dintre TATĂ Și copil, ceea ce deja în sine e o mare fericire. Cu cât o ființă este mai perfectă, cu atât îi răsună mai clar în inimă cuvintele MELE. Ceea ce din punct de vedere spiritual înseamnă că ea se află în starea celei mai depline cunoașteri, are aceeași voință cu MINE și gândește ca Mine, aflându-se datorită stării ei de perfecțiune în strânsă legătură cu MINE.

Ființele aflate la un nivel mai scăzut de maturitate pot de asemenea să MĂ audă, dacă restabilesc conștient legătură cu MINE, însă fericirea pe care o resimt este mai mica. Dar îndată ce restabilesc legătură cu MINE ele se trezesc la viață și astfel starea de moarte spirituală e învinsă. Căci numai aceasta le împiedică să MĂ audă. Însă știu doar foarte puțini oameni că DUMNEZEUL și CREATORUL lor dorește să le vorbească și că, trăind după voința LUI, ar putea să-L audă. Numai puțini oameni au parte de fericirea ca DUMNEZEU să li se adreseze direct, doar puțini oameni stabilesc o strânsă legătură cu EL, iar când vorbesc semenilor despre aceasta, nu li se dă crezare și sunt Luați în derâdere, însă "Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele MELE nu vor trece".

Voi, oamenii, interpretați și această promisiune a MEA altfel, crezând că ea se referă la faptul că "cuvântul scris" rămâne neschimbat, însă voința omenească nu lasă nimic neschimbat și pentru aceasta e necesar să-Mi transmit în repetate rânduri cuvintele pe pământ, căci cuvintele nu se păstrează în mod garantat în curățenia lor de odinioară.

Dar această promisiune a MEA are și o semnificație mai profundă. "Cuvintele MELE nu vor trece" - adică cuvintele MELE sunt o veșnică mărturie a legăturii dintre făpturile create și MINE. Făpturile MELE vor putea, deci, veșnic să MĂ audă. Căci fericirea lor constă în faptul că le vorbesc nemijlocit, că ele mereu îmi află voința, care este acum și a lor; că pot să vorbească cu DUMNEZEUL și CREATORUL lor așa cum vorbesc copiii cu tatăl lor. Ele sunt pătrunse astfel de cea mai profundă cunoaștere, conformă cu adevărul, și de înțelepciunea supremă - ceea ce le face nespus de fericite.

Toate acestea sunt rezultatul dialogului purtat cu MINE prin cuvânt. Dacă cuvintele MELE n-ar putea răsuna în toate Ființele, n-ar exista nici viață corect trăită. Căci cuvântul MEU este viața, puterea și fericirea. De n-ar fi așa, aș fi un DUMNEZEU îndepărtat și de neatins și n-ar exista nici un motiv pentru a stabili cu MINE o legătură care oricum n-ar avea nici un fel de urmări.

"Voi rămâne cu voi până la sfârșit" - Nu veți rămâne fără MINE, fără prezența MEA, afară de cazul în care încă îi aparțineți dușmanului MEU, în al cărui teritoriu EU nu pătrund, pentru că întoarcerea voastră la MINE trebui să aibă loc de bunăvoie.

Dar imediat ce vă desprindeți de el și vă străduiți în mod serios să ajungeți la MINE, cuvintele Mele vor răsuna în voi. Ce-i drept, la început doar încet de tot, ca glas al conștiinței; însă dăruindu-vă numai MIE, îmi veți distinge glasul din ce în ce mai clar. Veți simți nevoia lăuntrică de a vorbi cu MINE în gând și veți primi răspuns. La început nu vă veți da seama că e răspunsul MEU, veți crede că sunt gândurile voastre. Dar cu cât vă veți izola de lume și MĂ veți căuta numai pe MINE, cu atât mai tare vor răsuna în voi cuvintele MELE - iar credința în faptul că vă vorbesc vă face să-Mi așteptați cuvintele conștient.

Și MĂ veți auzi! Felul în care MĂ percepeți, felul în care îmi auziți cuvintele depinde numai de gradul de maturitate al sufletului vostru, de măsura în care iubiți. Și pentru că aparținându-MI, progresați continuu, cuvintele MELE nu vă vor mai părăsi niciodată. Voi fi și voi rămâne cu voi și vă voi vorbi mereu. Dialogul continuu dintre MINE și voi, realizat prin cuvântul MEU, vă va spori continuu fericirea. Amin.

B.D. Nr. 8599 28.8.1963
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
DUMNEZEU ÎNSUȘI VORBEȘTE OAMENILOR
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 03:56 View PostDownload Post

DUMNEZEU ÎNSUȘI VORBEȘTE OAMENILOR


Transmit cu deosebită plăcere oamenilor adevărul, vă dau cu deosebită plăcere cunoștințele despre scopul propriu-zis al existenței voastre, despre cauza și țelul final al vieții voastre pământești. Căci de-abia când sunteți lămuriți asupra acestora începeți să trăiți conștient, străduindu-vă să realizați scopul vieții.

Până atunci însă sunteți morți din punct de vedere spiritual și fiecare zi ce trece astfel e pierdută pe când - prin orientarea corectă a voinței - ar putea să vă apropie de țintă.

Însă voi oamenii nu vreți să credeți că vă vorbește însuși DUMNEZEUL și CREATORUL vostru, TATĂL vostru din veșnicie și că prin urmare puteți să acceptați și cunoașterea primită de la EL ca fiind adevărată. Nu vă gândiți că EU sunt un DUMNEZEU al dragostei și că dragostea vrea să vă ofere tot ce aveți nevoie pentru a vă atinge scopul vieții pe pământ. Iar scopul este întoarcerea voastră definitivă la MINE, la cel de la care ați pornit cândva și de care v-ați îndepărtat din proprie voință.

Și de aceea trebuie să știți care e situația cu viața voastră pământească și cum trebuie să trăiți, ca ea să fie încoronată de succes. Căci e posibil să parcurgeți zadarnic întregul drum pământesc și tocmai de aceasta vreau să vă feresc. EU sunt veșnica lumină - o lumină strălucitoare. Voi încă trăiți pe tărâmuri întunecate, căci sunteți cu totul neștiutori și neluminați. De aceea vreau să-Mi trimit lumină în acest întuneric și adevărat vă spun, veți avea parte de fericirea de a primi o cunoaștere care corespunde adevărului.

Căci semenii voștri pot să vă dea și învățături false, dacă ei înșiși nu cunosc încă adevărul. Aceste învățături însă nu destramă întunericul în care vă aflați, ci sunt lumini oarbe, care în loc să lumineze, doar tulbură gândirea.

Eu vă învăț cu drag și puteți primi referitor La toate explicații, dar numai cu condiția de a avea intenția serioasă de a afla purul adevăr. Nu trebuie decât să aveți aceasta voință, și să vă încredințați MIE, celui care, fiind însuși adevărul, vă poate dezvălui adevărul. Și adevărat vă spun, veți primi o învățătură și cunoștințe vaste care vă vor face fericiți. Totul vă va fi pe înțeles și fiecare întrebare va primi răspuns. Astfel se va lumina de ziuă înlăuntrul vostru și veți ieși din bezna spirituală, bucurându-vă de lumina care vă iluminează spiritul.

Însă dorința de a afla adevărul o resimțiți de-abia când se aprinde în voi focul dragostei - căci dragostea, lumina și adevărul țin unele de altele - nici una nu poate fi închipuită fără celelalte. Un om lipsit de dragoste nu dorește să afle adevărul care izvorăște din MINE și niciodată nu e dornic de lumină. Pe când cel care trăiește în dragoste vrea să scape și din întuneric. Lumina înțelepciunii izvorăște din focul dragostei. Iată de ce cei care trăiesc în dragoste activă față de semeni vor dobândi și cunoașterea. Căci EU însumi sunt dragostea, și pe cei care îmi permit aceasta în mod conștient îi învăț prin Spiritul MEU. Și cu cât pot să împart mai multe cunoștințe pline de lumină, cu atât MĂ bucur mai mult de starea spirituală a acelor oameni care au fugit de noapte și prin aceasta de principele întunericului, care vrea să țină oamenii în întuneric, ca ei să nu MĂ poată recunoaște pe MINE, DUMNEZEUL și CREATORUL lor.

EU fiind DRAGOSTEA, iar voi toți ființe născute din dragostea MEA, nu vreau nimic altceva decât să vă fac veșnic fericiți. Pentru aceasta însă e necesară comuniunea cu MINE. Trebuie înainte de toate să vreți să vă apropiați din nou de MINE. Atunci veți primi și darurile îndurării MELE, permițându-MI să vă dau învățătură, îndeplinindu-MI apoi voința pe care v-o dezvălui prin aceasta. Atunci ați pornit de bunăvoie pe drumul care vă readuce la MINE, cel de la care ați plecat odinioară - și aceasta datorită faptului că aveți deja în voi lumina care să vă arate drumul cel bun. Învățăturile primite de la MINE v-au dat cunoașterea și știți deja care este sensul și scopul vieții pământești.

Îndată ce ajungeți să credeți că vă vorbesc, veți și dori s-o fac, și adevărul izvorât din MINE vă va face fericiți. Credința vie în aceasta o dobândiți prin dragoste. Trăiți-vă deci viața în dragoste dezinteresată față de semeni! Prin aceasta veți ajunge să fiți în strânsă legătură cu MINE, astfel că vă voi putea vorbi, introducându-vă în adevăr după cum v-am făgăduit. Amin

B.D. Nr. 7375 23.6.1959
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
IOAN 14,21: "CINE ARE PORUNCILE MELE ȘI LE PĂZEȘTE..."
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 04:02 View PostDownload Post

IOAN 14,21: "CINE ARE PORUNCILE MELE ȘI LE PĂZEȘTE..."


Dacă îmi țineți poruncile, MĂ iubiți, iar EU pot să MĂ dezvălui vouă. Întotdeauna MĂ voi dezvălui celor care vor să MĂ audă. Niciodată, nu voi amuți și nu MĂ voi retrage, pentru că vă iubesc și nimic nu-Mi doresc mai mult decât să vă pot vorbi, să pot dialoga cu voi și prin aceasta să MĂ dezvălui vouă ca TATĂL căruia îi e dor de copiii SĂI, de când aceștia s-au rupt de EL și au căzut.

Dragostea MEA față de cei căzuți a rămas neschimbată, fapt pentru care fac totul pentru a-i chema înapoi, îndată ce ei îmi aud glasul și îl recunosc ca fiind glasul MEU, îndată ce doresc ca să le vorbesc, au și pășit pe drumul de reîntoarcere - se află deja aproape de inima TATĂLUI lor. Acum nu trebuie decât să caute conștient legătura cu MINE, pentru a regăsi comuniunea cu MINE, care le va reda fericirea de care au avut parte la începuturi!

Voi, dragii MEI de pe pământ, nu trebuie decât să-Mi respectați poruncile, adică să-Mi îndepliniți voința și atunci puteți fi siguri oricând că vorbesc cu voi. Și atunci vă aflați într-o abundență nemăsurată a harului MEU! Căci faptul - că vă vorbesc înseamnă transmiterea unor daruri ale îndurării MELE pentru a vă ajuta să ajungeți la desăvârșire și să deveniți fericiți, pentru a vă face mai ușor drumul reîntoarcerii la MINE - deci pentru a vă atinge scopul vieții.

Dar cât de puțini oameni cred că EU doresc să le vorbesc și că ei pot să MĂ audă dacă vor, și nu trebuie decât să îndeplinească condițiile necesare pentru ca glasul MEU să răsune în ei! Puțini sunt și cei care recunosc glasul tatălui lor când le vorbesc prin solii MEI. Vor cu toții să fie "copiii" MEI, dar nu sunt în stare să recunoască glasul tatălui lor pentru că încă sunt departe de MINE, pentru că li se pare greu să-Mi respecte poruncile și din această cauză nu pot să perceapă în inimile lor vocea MEA înceată. EU însă le vorbesc și fiecare om care crede în MINE și respectă poruncile dragostei față de DUMNEZEU și față de semeni poate să MĂ audă dacă își îndreaptă auzul - în liniște și cu credință - spre înăuntrul lui - ascultând ceea ce vreau să-i spun. Și auzindu-MĂ, va fi nespus de fericit când TATĂL va vorbi cu copilul SĂU. Amin

B.D.: Nr. 8757 19.2.1959
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
NUMAI DUMNEZEU POATE SĂ LE DEZVĂLUIE OAMENILOR ADEVĂRUL
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 04:33 View PostDownload Post

NUMAI DUMNEZEU POATE SĂ LE DEZVĂLUIE OAMENILOR ADEVĂRUL


Lăsați-MĂ să vă vorbesc și acceptați-MI învățăturile. Credeți în faptul ca vi se dă cel mai curat adevăr și dați-l mai departe. Atunci veți fi adevărați lucrători în via MEA. Căci oamenii sunt în mare nevoie spirituală și din această cauză trebuie să afle adevărul curat. Câtă vreme oamenii nu MĂ recunosc cu adevărat și nu au cunoștințe corecte despre DUMNEZEUL și CREATORUL lor, despre ființa LUI, nici nu se străduiesc să ajungă la MINE. Căci până nu știu că dragostea este însăși ființa MEA și că nu vreau altceva decât să le dăruiesc și să primesc de la ei dragoste, ei gândesc că nu se merită să-și dea osteneala.

Pentru ca oamenii să-Mi poată dărui dragostea lor, ei trebuie să-și dea seama de suprema perfecțiune a ființei, MELE și să-Mi poată simți dragostea. Aceasta este însă posibil numai dacă ei îmi deschid inimile lor și MI se dăruiesc de bunăvoie, ca lumina dragostei MELE să-i poată atinge, făcându-i fericiți. Pentru această trebuie de asemenea să știți că sunteți făpturi create de MINE, că însăși dragostea MEA nețărmurită v-a dat ființa. Trebuie să știți că sunteți rezultatul voinței MELE de a iubi și a puterii dragostei MELE, și că la baza și ființa voastră este dragoste. Dar astfel de cunoștințe nu pot să vă dau decât EU însumi, care știu totul. De aceea dați-MI voie să vă învăț și dați apoi aceste cunoștințe mai departe la cei care nu sunt încă în legătura cu MINE.

Căci toți oamenii trebuie să știe cine sunt ei de fapt și trebuie să se străduiască să se reîntoarcă la origine, pentru că astfel vor fi nespus de fericiți. De-abia când oamenii recunosc că EU sunt cea mai desăvârșită ființă în toată nemărginirea, se aprinde în inimile lor dragostea față de MINE, pentru că atunci ei știu că dragostea sunt chiar EU însumi, și atunci dragostea e atrasă de dragoste. Câtă vreme însă nu li se dă oamenilor explicația corectă referitor la ființa MEA și le sunt prezentat ca un DUMNEZEU care condamnă și se mânie, oamenii nu-MI ies în întâmpinare încrezători ca niște copii și de aceea n-au cum să-Mi cunoască dragostea. Cu atât mai puțin MĂ pot iubi și ei la rândul lor, căci nu simt decât teamă față de MINE și nu se stabilește între MINE și ei relația dintre tată și copil. EU însă aceasta vă cer pentru a putea să vă fac fericiți cu dragostea MEA nemărginită.

Dar potrivnicul MEU acționează deformând imaginea pe care v-o faceți despre MINE. El subminează și tăinuiește adevărul, presărându-l cu erori. Oameni, care prin voința lor îi aparțin dușmanului MEU luptă împotriva adevărului punând în circulație bunuri spirituale false, despre care ei susțin că ar fi adevărate, împotriva acestora trebuie să acționați voi, cei care căutați să-Mi îndepliniți voința și să-Mi slujiți ca lucrători în vie.

Căci ați primit de la MINE drept sămânță adevărul curat ca să însămânțați cu el acele inimi care se deschid de bunăvoie, căci adevărul nu poate fi dat nimănui cu forța. El trebuie oferit cu drag și primit de bunăvoie. Atunci el are un efect binecuvântat, în așa fel că oamenii care înainte - neavând lumină - rătăceau în negură, vor trăi în lumină. Vă dau din belșug sămânță ca să însămânțați ogoarele, ca acestea să dea roade bune. Însă numai EU pot să vă dau aceste bunuri de preț, ele nu pot să vină decât de la MINE. EU singur sunt izvorul din care țâșnește fântâna vieții - doar de la MINE vă puteți lua adevărata hrană.

Voi, care aveți bunăvoință, puteți să dați această hrană și semenilor voștri. Și ei au nevoie urgentă de hrană dătătoare de puteri și băutura care să-i învioreze, pentru a-și putea continua, plini de putere, drumul pământesc. Căci drumul pământesc îl parcurgeți cu scopul maturizării sufletului vostru. Trebuie să-L căutați și să-L găsiți în viața pământească pe DUMNEZEUL și CREATORUL vostru. Iar EU, ca TATĂ al copiilor MEI, al făpturilor ce au purces din MINE, îl las pe fiecare om, care MĂ caută cu seriozitate, să MĂ găsească.

Iar când MĂ găsiți, dragostea MEA vă copleșește continuu cu daruri: veți primi bunuri spirituale și pământești. Veți primi cunoștințe spirituale despre ceea ce a fost înaintea existenței voastre ca oameni și veți afla de strădaniile MELE pline de dragoste de a vă aduce în stare de perfecțiune. Bunurile spirituale ce le primiți înseamnă iluminarea cu vaste cunoștințe de ordin spiritual. Vi se aprinde astfel o lumină care strălucește până departe și vă oferă o privire în domenii pe care nu le puteți descoperi decât pe cale spirituală.

Cel care are parte de acest mare har de a primi astfel de cunoștințe cuprinzătoare să se arate recunoscător și să dea mai departe aceste daruri ale îndurării MELE. El trebuie să se gândească mereu la semenii săi, care fiind încă total lipsiți de dragoste, sunt la strâmtoare spirituală. Aceștia trebuie mai întâi îndemnați la fapte pornite din dragoste. Astfel se vor deschide și ei și vor deveni receptivi la darurile spirituale pe care le oferiți.

De aceea, aveți mereu marea îndatorire să le reamintiți oamenilor poruncile dragostei lăsate de MINE, căci numai viața trăită în dragoste îi duce pe oameni la adevăr. Numai trăind în dragoste dobândiți înțelegerea cunoștințelor mai profunde. Numai dragostea poate să-l facă pe om să recunoască scopul și cauza vieții sale pământești, ca apoi să se străduiască în mod serios să-l realizeze. Amin

B.D. Nr. 8568 24.7.1963
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
DE CE LE VORBEȘTE DUMNEZEU OAMENILOR?
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2010, 04:47 View PostDownload Post

DE CE LE VORBEȘTE DUMNEZEU OAMENILOR?


Gândiți-vă ce însemnătate are faptul că însuși DUMNEZEUL și CREATORUL vostru se apleacă la voi ca să vă vorbească. Aceasta înseamnă că EL urmărește un scop pe care voi nu-l puteți înțelege în toată profunzimea. EU însumi MĂ aplec la voi ca să vă vorbesc, deci trebuie să fie foarte important să ascultați ceea ce vă spun, pentru a dobândi o cunoaștere pe care EU o consider foarte necesară.

Nu vă dau numai sfaturi și avertismente, ci caut să vă ridic și capacitatea de cunoaștere, pentru aceasta vă dau îndrumări referitoare la felul în care puteți realiza aceasta, în primul rând vreau să vă scap de întunericul în care trăiți. De aceea vreau să vă spun care este cauza acestuia și cum puteți să-l înlăturați. Vreau să vă dau lumină, căci întunericul e o stare nefericită, iar voi, aflându-vă în întuneric, nu găsiți drumul care duce la lumina zilei.

V-ați lepădat cu totul de lumină, de cunoaștere, și nu mai știți nimic despre MINE, DUMNEZEUL și CREATORUL vostru, care vrea să vă fie tată. Nu mai știți nimic despre voi înșivă, despre ceea ce ați fost la început, despre schimbarea voastră și despre scopul existenței voastre pe pământ. Aceasta este o stare cu totul lipsită de cunoaștere, care nici pe departe nu-i dumnezeiască. - Pe când voi sunteți de origine dumnezeiască. Ați fost cândva perfecți, aflându-vă în lumină; cunoșteați totul, știați de dragostea MEA nesfârșită care vă ilumina, ferindu-vă de întuneric. Astfel știați de toate corelațiile și dispuneați de o cunoaștere de care numai o ființă dumnezeiască poate să dispună.

Însă v-ați lepădat de bunăvoie de aceasta cunoaștere, de lumină, de înțelegere, căzând într-o stare lipsită de lumină. Noțiunile vi s-au încețoșat și n-ați mai putut înțelege nimic - nici cine sunteți, nici scopul existenței voastre, nici legătura voastră cu MINE, cel care v-am dat ființă din puterea dragostei MELE. Ați căzut în întuneric și veți rămâne prizonierii acestuia până când nu doriți din proprie voință ca dragostea MEA să vă lumineze, dându-vă iar lumina cunoașterii.

În acest întuneric răsună acum cuvântul MEU venit de sus. - Vă puteți da seama cât de profundă e dragostea MEA, care dorește să vă dăruiască din nou tot ce ați abandonat cândva de bunăvoie? Vă puteți da seama că cuvintele MELE nespus de prețioase sunt cel mai mare dar al îndurării din partea MEA, pe care-l dăruiesc oamenilor ca să le fac posibil și ușor drumul de reîntoarcere?

Vă vorbesc direct, arunc o punte peste marea prăpastie care încă ne desparte și din împărăția luminii trimit pe pământ un șuvoi al îndurării ca să aline marea secetă spirituală și să vă redea viața.

Vreau să schimb starea mizerabilă în care se află oamenii dându-le ajutor ca să poată ieși din întuneric, venindu-le în întâmpinare cu lumină. Ei trebuie s-o primească și să-i permită ca de acum înainte să le lumineze viața, ca să ajungă în mod sigur la țintă - ceea ce întotdeauna este posibil numai în lumină, niciodată în întuneric.

E un act nemăsurat de mare al îndurării MELE față de oameni, faptul că le ofer din nou lumina dragostei pe care ei au refuzat-o odinioară, faptul că o transmit pe pământ cu toate că oamenii nu o doresc, afară de câțiva de care MĂ folosesc ca intermediari, ca să ducă lumina și într-acolo unde încă este întuneric.

Toți oamenii au voie să se împărtășească din ea, nu-i refuz nimănui acest dar al îndurării MELE. Vreau să-l aduc pe fiecare om în cercul MEU de lumină și caut să-l luminez, ca apoi să poată fi îndrumat în împărăția luminii, care nu așteaptă decât ca oamenii să se deschidă ajutorului oferit cu dragoste.

Mereu voi trimite lumină pe pământ, căci întunericul încă va mai spori până la sfârșit - însă cine va fi dornic de lumină, o va primi. Va avea parte din nou de cunoaștere, fiind introdus de MINE însumi în cunoștințe profunde, pe care nimeni nu i le poate da dinafară, afară de solii MEI, pe care i-am inițiat EU însumi.

B.D. Nr. 8917 24.1.1965
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
VORBINDU-LE OAMENILOR, DUMNEZEU DOREȘTE SĂ LE CÂȘTIGE DRAGOSTEA
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 30.10.2010, 18:07 View PostDownload Post

VORBINDU-LE OAMENILOR, DUMNEZEU DOREȘTE SĂ LE CÂȘTIGE DRAGOSTEA


Ce mari bogății aveți voi, cei care primiți continuu darurile îndurării MELE și aveți prin aceasta o dovadă a prezentei MELE, care nu vi se mai poate lua. - Primiți inițiere în cunoștințe ieșite din comun, care nu pot fi infirmate, căci astfel de cunoștințe nu pot veni decât de la SINGURUL care știe totul și care dorește să dea aceste cunoștințe fiecărui om care dorește aceasta cu seriozitate.

EU știu cu mult mai mult decât sunteți voi în stare să cuprindeți. Aceasta să vă fie un stimulent pentru a vă spori mereu maturitatea sufletului. Căci pe măsură ce aflați tot mai mult despre activitatea MEA și cu cât pătrundeți mai mult în tainele veșnicului MEU plan de mântuire, aveți parte de o fericire nemărginită. Iar odată pătrunși în tainele creației, când ați ajuns să înțelegeți mersul lucrurilor, bunurile pământești nu mai au farmec pentru voi.

Căci vă aflați iar într-o stare în care ați redobândit cunoașterea - vă aflați deci în lumină și vă apropiați de starea voastră inițială, în care ați fost nespus de fericiți. Atunci existența voastră ca oameni se apropie de sfârșit, vă puteți lepăda de învelișul vostru trupesc și vă puteți întoarce în împărăția MEA, care este adevărata voastră patrie.

De aceea străduiți-vă neobosit să ajungeți la o maturitate cât mai mare a sufletului vostru și credeți în faptul că vă așteaptă minunății nebănuite în împărăția MEA, care nu-i de pe lumea acesta. Străduiți-vă să vă apropiați din ce în ce mai mult de MINE,căutați să fiu mereu prezent în gândurile voastre. Vreau să fiu cu voi și să vă învălui din nou în razele dragostei MELE - ceea ce are ca urmare faptul că se face lumină în voi și puteți să-Mi auziți glasul într-atât de clar, că nu vă mai îndoiți că EU însumi vă vorbesc și vă învăț.

Din strădaniile MELE de a vă câștiga dragostea, trebuie să vă dați seama că dragostea MEA față de voi e veșnică. V-am urmat în adânc și v-am ajutat să vă ridicați, astfel că v-ați putut întrupa ca oameni. Dragostea MEA față de voi n-a încetat nici acum, ci vă oferă har după har și e gata de orice ajutor. Se străduiește să vă obțină dragostea, vorbindu-vă și dându-vă putere, de care nu trebuie decât să vă folosiți corect pentru a vă ridica din nou în înalt, ca în final să puteți intra în împărăția MEA, căci dragostea MEA vrea să vă primească acolo drept copii ai MEI - vrea să vă ofere cea mai mare fericire, de neînchipuit pentru voi. Iată ce doresc să obțin vorbindu-vă: să fiți convinși de prezența MEA, să-Mi împărtășiți dragostea și să vă deschideți inimile ca să vă pot lumina cu dragostea MEA ca apoi să aibă loc uniunea în dragoste cu MINE - ceea ce face parte din fericire. După aceasta MĂ veți slăvi mereu și îmi veți cânta în veci cântece de laudă și mulțumire pentru că ați redevenit din nou desăvârșiți, cum ați fost la început, cum e și TATĂL vostru în ceruri. Amin

B.D. Nr. 8268 9.9.1962
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
PRIN DEZVĂLUIRI, DUMNEZEU VĂ AJUTĂ SĂ VĂ RIDICAȚI
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 30.10.2010, 18:13 View PostDownload Post

PRIN DEZVĂLUIRI, DUMNEZEU VĂ AJUTĂ SĂ VĂ RIDICAȚI


De o veșnicie aveți parte de grija MEA iubitoare, căci a trecut deja o veșnicie de când v-ați depărtat de MINE și sunteți nefericiți din această cauză, în viața pământească nu știți nimic de timpul nesfârșit care a trecut de atunci până la întruparea voastră ca oameni și pe care, lăsându-l în urmă, l-ați depășit. Iar acum parcurgeți drumul pământesc și până ce nu porniți din proprie voință către MINE, nu știți către ce soartă vă îndreptați.

De-abia atunci sunteți în afara pericolului de a cădea din nou în adânc și de a fi nevoiți să parcurgeți din nou drumul nesfârșit de lung care v-a adus aici. Și pentru că vă iubesc cu toată dragostea, caut mereu să vă înrâuresc pentru a vă determina să vă dăruiți acelei puteri care v-a dat ființă. Pentru aceasta, în timpul vieții pământești, nu e nevoie decât de decizia voinței voastre, care are deplină libertate. Ea poate să vă readucă la fericirea supremă dar poate să vă ducă și la o nouă cădere, căci numai voința voastră liberă hotărăște ce soartă vă așteaptă în veșnicie.

Atât timp cât voința v-a fost legată - cât sufletul vostru a trăit în lucrurile și creaturile pământești, fiind astfel supus legilor obligatorii - nu erați în pericolul de a cădea, fiindcă potrivnicul MEU nu avea putere asupra voastră. Aceasta îi era retrasă iar dragostea MEA vă trăgea constant în sus. Acum însă, ca oameni, sunteți liberi și de aceea potrivnicul MEU are din nou dreptul să vă influențeze - iar voi trebuie să-i țineți piept din liberă voință. Trebuie să porniți din proprie voință pe drumul care duce la MINE. Cu aceasta treceți cu bine ultima probă a vieții pământești și puteți să vă descătușați de orice formă exterioară.

Ați luat ființă din dragostea MEA, care nu s-a împuținat și nici nu se va împuțina vreodată. De aceea voi fi mereu alături de voi și voi lupta și EU pentru voința voastră, la fel ca potrivnicul MEU. Voi face ca toate evenimentele să se apropie de voi în așa fel ca să vă îndrepte gândurile către MINE. Căci obținând ca voi să MĂ recunoașteți ca ființă cu totul desăvârșită, care vă iubește și nu dorește decât să vă facă fericiți, v-am și câștigat pentru MINE. În acest scop trebuie să vă fac dezvăluiri, trebuie să MĂ străduiesc să luați cunoștință de existența unei puteri care v-a dat viață. Trebuie să vă dau lămuriri despre natura acestei puteri și să vă dau cunoștințe despre activitatea acestei ființe și despre legătura în care vă aflați cu ea.

Și pentru că sunteți înzestrați cu darul gândirii, vă îndemn mereu să gândiți și pătrund EU însumi în gândirea voastră, dirijându-vă viața în așa fel ca să vă puteți gândi la MINE. Caut deci să acționez în toate felurile asupra voinței voastre, astfel ca ea să se îndrepte către MINE și să MI se dăruiască. Fac aceasta din marea MEA dragoste față de voi, care e dornică să fie din nou în legătura cu voi. Pentru aceasta însă e nevoie de decizia liberei voastre voințe.

Ați parcurs un drum lung până a vă întrupa ca oameni. Ca oameni vă aflați acum în acel stadiu de maturitate în care nu trebuie decât să vă folosiți de darurile ce țin de existența omenească pentru a ajunge la țintă. Fiecare zi vă oferă posibilități pentru a dobândi cunoașterea despre DUMNEZEUL și CREATORUL vostru. Aveți zilnic ocazia să vă manifestați dragostea, să duceți la bun sfârșit: fapte pornite din dragoste, care vă garantează totodată și corectitudinea gândirii, clarificându-vă și faptul că aveți de îndeplinit o menire pe pământ. Și atunci vi se pot dezvălui marile cunoștințe despre cauza vieții voastre pământești. (Vezi și „Secretele Vieții”, n.r.) Iar aceasta cunoaștere vă poate îndrepta către MINE, cel care însumi vă dau aceste cunoștințe. Căci trebuie mai întâi să MĂ cunoașteți, ca apoi să porniți către MINE conștient.

Dragostea MEA face totul ca să puteți duce la bun sfârșit drumul dezvoltării voastre, care vă readuce la MINE pentru totdeauna. - Însă un lucru nu poate face nici dragostea MEA nemăsurată: nu poate să vă constrângă la întoarcere. Drumul vieții pământești trebuie să-l parcurgerii în deplina libertate, însă veți deveni și veți rămâne nespus de fericiți dacă vă decideți din proprie voința pentru MINE. Nu mai trebuie atunci să vă temeți de o nouă cădere, căci țin bine și nu mai cedez în veci adversarului MEU ceea ce am câștigat odată pentru MINE. Însă în viața pământească luptă și el pentru sufletul vostru. Trebuie să știți și de faptul acesta, pentru ca apoi să luați decizia conștient și să-i opuneți rezistență, îndreptându-vă pașii către MINE, ca EU să vă ajut, și să apelați la darurile obținute pentru voi prin opera mântuirii înfăptuită de Iisus Hristos. EU însumi am venit prin EL pe pământ ca să plătesc prețul pentru răscumpărarea sufletelor voastre. Căci îi aparțineți și dușmanului MEU, pentru că l-ați urmat din libera voință.

Trebuie deci să știți că, dacă vă îndreptați către cruce, dând dovadă prin aceasta că voința voastră a optat pentru MINE, puteți să vă eliberați de sub stăpânirea lui. Iată de ce MĂ dezvălui necontenit oamenilor, dându-le cunoștințe despre cauza vieții lor pământești și despre posibilitatea mântuirii definitive prin Iisus Hristos, prin care EU însumi v-am adus izbăvirea de păcat și de moarte. Amin.

B.D. Nr. 9002
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Bertha Dudde - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 5  [ 49 Posts ]
 

Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !