Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 14:28
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Drept la replica - Cecilia Tiz vs Yogaesoteric


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Ingeras
Practicant
Practicant

Ingeras is offline

Joined: 31 Oct 2007
Member: #320
Posts: 119
Country Flag: Andorra
Style: Unique4 (6)
Medals: None
Groups: None
Re: Alt articol denigrator
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 11.1.2009, 04:50 View PostDownload Post

josipocrizia @ Joi 08 Ian, 2009 00:59 wrote:
Haide sa ne intalnim sa mergem impreuna la BOR, eu cu poza Ceciliei

Imi cer scuze, despre ce poza e vorba ?  ups
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este Domnul și Stăpânul meu !
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
poza cu diavolita
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 12.1.2009, 00:06 View PostDownload Post

Ingeras @ Duminica 11 Ian, 2009 03:50 wrote:

Imi cer scuze, despre ce poza e vorba ?  ups

Aceasta:

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.

Varianta originala se pare ca e aceasta:

http://img231.imageshack.us/img231/6345/licentacutraexmisayz6.jpg
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Ingeras
Practicant
Practicant

Ingeras is offline

Joined: 31 Oct 2007
Member: #320
Posts: 119
Country Flag: Andorra
Style: Unique4 (6)
Medals: None
Groups: None
Re: poza cu diavolita
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 19.1.2009, 23:29 View PostDownload Post

Duhul @ Luni 12 Ian, 2009 00:06 wrote:

Aceasta:

Offf, ce trist.  talk
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este Domnul și Stăpânul meu !
Back to top See my Info
josipocrizia
Novice
Novice

josipocrizia is offline

Joined: 08 Jan 2009
Member: #422
Posts: 28
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: poza cu diavolita
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.1.2009, 16:24 View PostDownload Post

Ingeras @ Mon 19 Jan, 2009 22:29 wrote:
Duhul @ Luni 12 Ian, 2009 00:06 wrote:

Aceasta:

Offf, ce trist.  talk

Intr-adevar, cand in secolul 21 unii inca gandesc precum in evul mediu, nu ne putem astepta decat la o noua inchizitie.
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Unde dai si unde crapa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.2.2009, 21:21 View PostDownload Post

josipocrizia @ Simbata 10 Ian, 2009 13:03 wrote:
Duhul @ Sat 10 Jan, 2009 02:38 wrote:
Eu am pus intrebarile lui yoghinita. Nu inteleg de ce te bagi tu in dialog si nici macar nu oferi din partea ta niste raspunsuri la aceleasi intrebari. Ii lipseste curajul d-nei yoghinite ?

Ce ma intereseaza pe mine personal, ca om, daca MISA prezinta sau nu ce spui tu ? Eu am pus problema intre mine ca om si membru participant la acest forum si alt membru, yoghinita. Adica am oferit un posibil raspuns intr-o viziune crestina pe care eu il pot oferi la intrebarea ei: "cum dovediti ca sunt posedata?". Faptul ca MISA ar avea si ea vreo tendinta diavoleasca in care ar prezenta o furca draceasca nu o pot comenta intrucat nu cunosc simbolistica acelui gest cuprins in acele poze, insa sigur stiu ca in viziunea crestina a pune coarne de drac in mana si a avea furca diavoleasca este un semn clar de posesiune diavoleasca.

Ce spun eu este ca aplicand acelasi set de standarde, in speta cele crestine, Cecilia este acuzata de posedare de catre adoratorii dracului. Eu nu spun ca este intr-un fel sau altul dar MISA, cea care ofera cursuri de adorare a unor zeitati pagane ce sunt zugravite(traditional) cu simboluri diabolice(in viziune crestina), deci o secta satanica conform acestei biserici, in imesa ei ipocrizie are tupeul sa acuze o persoana incomoda de posedare. Cu ocazia asta am lamurit si de ce mi-am luat acest nume.

Ce spun eu si ce raspunzi tu. Exista o vorba la romani in care cica unii fac pe prostii sau se fac ca ploua si evita raspunsul sau arata in alta directie.

Ma repet si altfel ca poate nu poti sau nu vrei sa intelegi ce spun:

Ce ma intereseaza pe mine personal, ca om, daca MISA prezinta sau nu ce spui tu ? Eu am pus problema intre mine ca om si membru participant la acest forum si alt membru, yoghinita. Adica am oferit un posibil raspuns intr-o viziune crestina pe care eu il pot oferi la intrebarea ei: "cum dovediti ca sunt posedata?". Faptul ca MISA ar avea si ea vreo tendinta diavoleasca in care ar prezenta o furca draceasca nu o pot comenta intrucat nu cunosc simbolistica acelui gest cuprins in acele poze, insa sigur stiu ca in viziunea crestina a pune coarne de drac in mina si a avea furca diavoleasca este un semn clar de posesiune diavoleasca. M-am uitat acum si la acele poze ale yoghinilor si sa stii ca acea furca sau trident cum ii spun yoghinii nu seamana DELOC cu furca diavoleasca. In schimb coarnele de drac si furca de diavol a lui yoghinita, aka Cecilia Tiz seamana PERFECT cu ale unui uciga-l toaca.

Nici pe departe sa iau eu apararea yoghinilor, ci i-am raspuns acestei "yoghinite" la intrebarea ei penibila. Si daca iti intorc rationamentul ce trebuie sa recunoastem ca e de toata jena, cum te apuci tu o diavolita yoghina sa "demasti" o alta secta satanica yoghina ?  sceptic Te lauzi ca ai atestate de instructoare de yoga, deci urmand rationamentul tau tu de fapt ne declari in fata ca esti o diavolita facand parte din alta secta diabolica, ce in cel mai bun caz e deranjata de concurenta pe care o face alta secta yoghina. Sa inteleg ca reactia voastra face parte din spumele specifice concurentei pe care vi-o face "secta MISA", ca misa asta are "oite mai multe, mandre si cornute ..." si pe tine si secta din care faci parte este deranjata de alta secta ?  look

Lasa cum este, yoghinita nu raspunde la intrebarile si afirmatiile mele de bun simt, insa trimite pe altul sa-i spale rusinea, sau probabil scrie tot ea sub alt pseudonim, "josipocrizia". Pai ce ipocrizie mai mare e asta cand esti intrebata ceva, cand ti se arata ca tu insuti dovedesti prin ce faci si arati ca esti ceea ce zic altii (nu conteaza cine, yoghini sau ce or fi ei), adica ea arata cu degetul la cei care au numit-o posedata si incearca sa tipe mai tare ca ei. Eu ca persoana am pus problema dpdv crestin. Si daca am inteles bine, aceasta Cecilia yoghinita a fost la MISA, a crescut la MISA, in doctrina MISA si dupa un timp a inceput sa scuipe colegii si mentorul. Ea face asta, zice din motivele ei personale, insa procedand in acest fel ea a dat dovada de cutrism si tradare, motivand ceva nu conteaza ce, e problema ei, nu ma intereseaza neaparat. Ea este cea care a inceput aceasta actiune, zice ea de demascare a ceva rau, a ceva demoniac. Ok, sa presupunem ca ea ar avea dreptate cu ce motive personale are ea, repet, nu ma intereseaza motivele ei sau cine o plateste pentru asta, ci faptul ca si-a pus coarne de drac si furca de diavol. Asta arata cine e ea de fapt, nu cine e nu mai stiu eu cine la MISA. Eu nu am vazut, e drept, nu am avut timp si atractie sa caut dupa asemenea articole cu subiecte MISA, insa repet, eu din cat am rasfoit netul pana acum nu am vazut pe cineva din MISA asta sa poarte corne sau furca de impielitat, in schimb am vazut acolo ingerasi si alte astfel de manifestari ale grupului lor. Apreciez aceasta manifestare sublima, dar pastrez retinerea in ceea ce priveste doctrina lor, pe care de altfel nu am citit-o, dar ar fi suspect ca o secta anti-Dumneziasca sa insiste atat de mult pe realitatea angelica a Ingerilor si sa insiste ani la rand cu aceasta actiune. Daca MISA e ceva de factura diavoleasca, este pur si simplu straniu sa aibe astfel de manifestari cu ingeri, sa vorbeasca despre iubire, despre Dumnezeu si despre dusmanii lui Dumnezeu. Repet, e ANORMAL ca niste diavoli sa invoce ingerii si iubirea si sa demaste dusmanii lui Dumnezeu. In schimb Cecilia yoghinita ce face ? Isi pune coarne si se plange cat de mult rau i-a facut ei MISA si ce rea si diavoleasca e MISA. Dumnezeule, ne credeti prosti pe toti ?  scared Nu realizati ca prin actiunea voastra, prin indarjirea si modul jenant, ipocrit si alunecos in care va expuneti ideile si va prezentati ca imagine atrageti si mai mult atentia asupra MISA si o "martirizati" in schimb atrageti anatema asupra voastra cu aceste corne de diavol ?

Am citit mai multe mesaje demascatoare ale unor preoti si patriarhi crestini in care este infierata de exemplu masoneria. Vad ca si MISA aceasta o incrimineaza mai abitir decat orice alta organizatie sau site din Romania. Ba mai mult, ea a trecut prin cizma securitatii care nu a facut decat sa confirme anumite afirmatii ale grupului MISA. Oripilarea nu are margini cand citesti ca securitatea numeste operatiunea lor "Christ". Nu le este rusine sa le fie ?! Cum poate sa-l compare pe un om, fie el si mentor yoga sau ce o fi dansul, cu Christos ? Si chiar si asa, ce vrea sa spuna cu asta, ca vor sa-l crucifice pe Bivolaru asa cum a fost Iisus Cristos vanat si crucificat de fariseii si de romani ?  error

Aceasta situatie jenanta nu face decat sa arate cu degetul catre cei care au ordonat aceasta operatiune si nu catre MISA. De ce vor sa-i martirizeze sau sa-i faca sa para martiri sau victime daca ei sunt doar niste sectanti sau deviati, in opinia celor care au ordonat operatiunea ?  sceptic Ar trebui sa-si de macar acum seama ca prin aceasta actiune nu a facut decat sa ridice si mai la vedere nedreptatile pe care MISA le prezentau ca fiind posibile sa fie facute asupra lor de catre Masonerie prin intermediul parghiilor aservite acestei organizatii satanice.

Quote:
De acord cu tine. Exista posibilitatea, foarte mare in opinia mea, ca multi dintre cursantii MISA sa fie niste cautatori autentici. Dar daca Cecilia este judecata conform standardelor religiei oficiale asa cum propui in prima parte a mesajului, cu aceleasi standarde trebuiesc judecati si cursantii MISA.

Nu a judecat-o nimeni, ci cel mult eu am pus aceasta intrebare si mi-am exprimat aceasta opinie. Din partea MISA sa vorbeasca cine e desemnat sa faca asta, oficialii lor, problema lor nu a mea. I-am pus ceciliei o intrebare simpla: "a vazut ea vreun parinte crestin cu corne de drac, sau cu furca diavoleasca ?" Nu a raspuns pentru ca e o lasa si se simte cu musca sau mai bine zis cu coarnele pe caciula, dar iata ca a aparut "josipocrizia" cu o incercare jenanta de a devia atentia in alta parte. Despre furca lui Kali sau Shiva sa raspunda oficialii MISA nu eu, caci e problema lor daca au asa ceva sau urmeaza o astfel de doctrina. Eu insa cand privesc la cine vorbeste si cum vorbeste si cum se prezinta el personal, nu vad decat BILE MARI NEGRE in dreptul celor care zic ei ca demasca MISA. Am tras o privire pe site-ul acela al vostru exmisa si am vazut cuvinte si atitudini oribile, obscene si chiar diavolesti.  censored Pai cu o astfel de prezentare si imagine veniti sa ne spuneti ca ne deschideti ochii dpdv spiritual ? Si apoi, ce mai cauta pe acel site al vostru textele si doctrinele lor, despre care ziceti voi ca sunt diavolesti ? In primul rand ca le-ati furat munca, indiferent care ar fi ea, sau cum ar fi ea, buna sau rea. Apoi, daca e ceva rau, de ce contribuiti si voi la raspandirea raului daca voi sunteti cei buni ?

Quote:
Altfel rad si curcile de "rationamentele" si sofismele noastre. De acord? Daca am spus ca multi cursanti pot fi cautatori autentici, asta nu exclude posibilitatea ca un escroc (Bivolaru) sa profite de ei. Aceasta este intr-adevar trist.

Pai asta si incerc sa va te fac sa vezi, inclusiv si pe cecilia, ca rad si curcile de motivele pe care le invocati. De regula nu poti profita decat de pe urma unor prosti sau idioti si asta nu pentru mult timp. Daca totusi in 20 de ani sau cati or fi de cand MISA aceasta exista, numarul lor pare sa se mareasca si nu sa se micsoreze nu pot sa nu ma gandesc si la modul in care crestinii s-au inmultit si s-au raspandit in lume. Chiar asa, sunt numai tampiti si idioti in MISA ? Voi, cei care spuneti ca ati plecat din MISA, cati ani ati fost si ati ramas niste tampiti si idioti si v-ati lasat dusi de nas ? Daca doctrina MISA aduce intunericul, in special la tampiti, ce anume v-a luminat pe voi ? Ce religie sau doctrina spirituala v-a luminat si pe care acum o urmati ?

Cecilia spune ca la MISA sunt practici diavolesti. De fapt, mai mult tu indici asta prin ideile pe care le-ai sustinut mai devreme si ai pus niste linkuri. Deci yoga asta este pana la urma ceva diavolesc, zici tu si ea. Cum de totusi mai urmeaza aceasta doctrina, ba mai mult, a facut si scoala de mentori yoghini ? E ca si cum cum ne spune ca acum e pregatita in a invata si initia in doctrine diavolesti pe altii !  sceptic Ar fi fost cu adevarat demn de observat daca de exemplu ea ar fi spus: gata cu yoga diavoleasca, am trecut la crestinismul cel mai pur, sau un asa zis crestinism esoteric, dar asa, ea isi schimba doar pielea dar naravul ei ramane acelasi.

Quote:
Hai sa-ti mai povestesc ceva. Cand eram mai tanar, naiv si cursant MISA pe deasupra, am mers la spovedanie in localitate la mine. Eu mandru de mine ca descoperisem o "cale spirituala", ma mananca limba si-i spun preotului ca fac yoga. Cred ca-ti imaginezi ce mustruluiala mi-am luat. Deci iata ca nu doar masoneria ataca MISA. Ci chiar si biserica ortodoxa (acel preot reprezenta BOR la mine in oras).

Nu-mi spune ca la MISA sunt numai tineri si e normal sa fie naivi, iar dupa ce se maturizeaza, pleaca toti oripilati si formeaza grosul unor asa zisi indivizi exmisa ? Mai sa fie, chiar asa sa fie cum spuneti voi ? La MISA sunt numai tineri inconstienti si naivi si fiinte mature nu mai e nici una ?  lens Nu cred asa ceva, caci dupa 20 de ani de cand activeaza MISA "tinerii" aia au ajuns deja maturi. Si apoi, in paranteza fiind spus, nu pareti mai mult de 5-10 insi activi acolo pe site-ul vostru ex.

Chiar si asa, daca BOR are motive sa atace MISA nu-si pune nimeni din BOR coarne de drac si furca diavoleasca in mana cand face asta. Intelegi diferenta intre BOR si Cecilia tu si alti atacanti ai MISA de pe exmisa sau pe unde mai sunteti voi ? BOR nu si-ar fi permis in veci sa numeasca actiunea lor de demascare sau anatema asupra MISA ca fiind "operatiunea Christ" !

Quote:
Quote:
Dincolo de asta, astept in continuare raspunsurile yoghinitei si te-as invita si pe tine sa raspunzi la aceleasi intrebari, evident daca ai curajul, sinceritatea si onestitatea unei persoane care vrea sa ne sugereze ca are repulsie fata de ipocrizie. Te rog dovedeste ca nu e tot o ipocrizie mascata in spatele altei ipocrizii. Multumesc anticipat si Domnul Iisus sa fie alaturi de tine, evident, daca nu ai alte preferinte cu sau fara furci si coarne.  ups

Este irelevant ce credinte personale am eu, intr-o dezbatere trebuiesc evaluate argumentele.

D-aia nu are ursul coada.  löl  Este foarte revelant ce credinta are cel care arata cu degetul catre credinta altuia. M-am convins cu cine am de a face si nu cred ca mai are rost s-o lungim prea tare.  no Iisus sa va lumineze mintea si inima, si voua cei care atacati MISA si celor din grupul misa.  talk
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
josipocrizia
Novice
Novice

josipocrizia is offline

Joined: 08 Jan 2009
Member: #422
Posts: 28
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Drept la replica - Cecilia Tiz vs Yogaesoteric
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.2.2009, 12:45 View PostDownload Post

Hai sa le luam pe rand. Rationamentele tale sunt (corecteaza-ma daca am inteles gresit):

1. Cecilia si-a pus coarne de plastic si tridentul lui Neptun in mana => Cecilia (in viziune crestina) este posedata;
2. Un drac nu ataca alt drac;
3. Din pt. 1 si pt. 2 => MISA e organizatie divina.

Supliment:
a. Cecilia critica MISA;
b. MISA = Yoga;
c. MISA e satanica => yoga e satanica;
d. Cecilia e instructor de yoga => Cecilia instructor satanic.

Anterior te invitam sa mergem la BOR sa rugam pe cineva competent sa evalueze niste poze. Faceam acest gest deoarece eu nu sunt un expert in dogma crestina. Cultura mea generala este destul de limitata in acest domeniu. Daca tu sustii afirmatiile din articolul de pe situl MISA si care este calomniator la adresa Ceciliei, poate n-ar strica sa ne dai si niste referinte. Unde scrie (in texte crestine) ca este posedat cel ce apare intr-o poza similara cu cea in care apare Cecilia?

Daca citeai pe www.exmisa.ro vedeai ca MISA este criticata in special pt. faptul ca isi impinge cursantii catre prostitutie si activitati degradante (dans in baruri in Japonia). Pe subiectul asta cel mai bine e sa nu cereti dovezi deoarece sunt convins ca multi au preferat sa taca si sa protejeze pe naivele care cred ca evolueaza spiritual dansand la bara.

Quote:
Apreciez aceasta manifestare sublima, dar pastrez retinerea in ceea ce priveste doctrina lor, pe care de altfel nu am citit-o, dar ar fi suspect ca o secta anti-Dumneziasca sa insiste atat de mult pe realitatea angelica a Ingerilor si sa insiste ani la rand cu aceasta actiune.


Si daca tot vorbeai de ingerii de la MISA, uite ce cadou ne face situl oficial: http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=5729 . Eu am numarat 7 aparitii ale cuvantului SHIVA o Tripura Sundary si o Chinnamasta. Cele doua sunt zeitati feminine in tantrismul Indian. In plus printre toate aceste activitati "spirituale", din punct de vedere crestin, mai gasim doua intalniri cu titlul: Întâlnirea GRUPULUI PENTRU APROFUNDARE A RELAȚIEI GHID SPIRITUAL-ASPIRANT. Ghici cine este acel ghid, G. Bivolaru sau Iisus?

Tot legat de ingeri eu tin minte ca Iisus spunea (am cautat dar nu mai gasesc unde): "Satana se poate arata ca inger de lumina". Asta a fost to referitor la ingerii de la MISA. Lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum par.

Haide acuma sa-ti inlatur cateva confuzii. Yoga asa cum este ea descrisa de Patanjali in tratatul Yoga Sutra este o disciplina a mintii. Acolo autorul prescrie niste procedee de antrenament mental si face cateva referiri la un antrenament al trupului. Tratatul de care vorbesc este tratatul de baza al filozofiei yoga si nu are nici un fel de aluzii sau conotatii religioase. Mai tarziu au aparut diverse alte tratate care detaliau practicile fizice, ceea ce a captat numele de Hatha Yoga. Pana aici nimic religios. In continuare procedeele yoga au fost preluate de adeptii diverselor religii si le-au mixat cu cu elementele credintei lor. Asa a aparut o yoga Shivaita, o yoga Buddhista etc.

In consecinta poti fi instructor de yoga fara sa ai cea mai mica coloratura religioasa la fel ca orice instructor de educatie fizica si/sau psiholog.

MISA preda un amalgam incoerent de practici si care, observ eu, in ultima perioada sunt din ce in ce mai mult axate pe aspectele devotionale fata de zei hindusi si fata de G. Bivolaru, care este identificat cu Shiva. Din acest motiv consider ca fiind ipocrizie din partea MISA critica la adresa Ceciliei. Si MISA si Cecilia afiseaza acelasi set de simboluri.

Quote:
Este foarte revelant ce credinta are cel care arata cu degetul catre credinta altuia. M-am convins cu cine am de a face si nu cred ca mai are rost s-o lungim prea tare.

Ai inteles gresit demersul meu. Eu nu am aratat cu degetul nici o credinta. Tot ce am facut a fost sa arat ca daca folosim acelasi set de creiterii(crestine) si cel acuzat si acuzatorul(MISA) sunt in aceeasi oala (sau cazan daca preferi). big grin
Daca te ajuta in vre-un fel, poti considera despre mine ca sunt un adept al religiei Zoroastriene. Schimba acest lucru in vre-un fel datele problemei? Nu cred.
Back to top See my Info
yoghinita
BANED
BANED

yoghinita is offline

Joined: 07 May 2008
Member: #370
Posts: 12
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Drept la replica - Cecilia Tiz vs Yogaesoteric
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.2.2009, 18:07 View PostDownload Post

[quote="Suport Unique @ Sun 21 Dec, 2008 15:21"]
yoghinita @ Tue 16 Dec, 2008 13:58 wrote:
Si baga la cap, domnu Thunder, una e sa minta una pe care tu ai stampilat-o ca fiind cutra ......

De regula stiam ca mai mult barbatii au o problema cu bagatul, ideea de bagat sau folosirea acestui termen ce uneori are fie o conotatie obscena, fie jignitoare.
Dragule, nu poate decit sa imi para rau pentru tine, pentru ca din pleiada de variante in care se foloseste in limba romana verbul a baga ( http://dexonline.ro/search.php?cuv=baga ), te-ai gindit tocmai la conotatia asta obscena. G.Bivolaru in astfel de situatii da un citat pe care poate il stii si tu: "adeseori ii judecam pe ceilalti dupa propria noastra perversitate".

Quote:
Te rugam ca pe viitor sa-ti alegi mai bine termenii si cuvintele pe care le folosesti si sa lasi "barbatii" sau badaranii sa foloseasca acesti termeni.

Eu mi-am ales foarte bine termenii si te-as ruga ca pe viitor sa nu imi interpretezi cuvintele dupa criteriile psihologiei practicate la colt de strada si sa nu cauti intelesuri ascunse in cuvinte care nu ascund nimic altceva decit ceea ce exprima.


Quote:
In alta ordine de idei, aici pe forumul unique nu sunt tolerate tendintele de cearta si jigniri, mai ales din cele gratuite sau neconforme cu realitatea.

Si pe cine am jignit sau unde am cautat cearta, de imi atragi atentia?
Pina una alta atit Thunder cit si Duhul mi-au atribuit niste "calitati" atit gratuite cit si neconforme cu realitatea. Ca sa nu mai vorbesc de tine, care ai atribuit unui cuvint folosit de mine conotatii obscene.

Quote:
Te rugam, adica noi cei din Echipa Unique, sa-ti editezi singura mesajul si sa-i schimbi formularea, sa para ca fiind un mesaj de la o doamna, care speram ca se respecta si nu este chiar asa cum ar spune altii.

Imi pare rau, dar nu am timp sa fac identificari cu spiritul echipei Unique (si nici nu stiu daca sint asa de talentata ca sa imi iasa figura) ca sa imi dau seama care cuvinte in viziunea ei au conotatii negative si care nu. De asemenea nu stiu ce inseamna la voi o doamna si cum se exprima ea.
Poate ar fi indicat sa publicati o lista cu cuvintele care dupa parerea voastra au conotatii negative si nu doriti sa fie folosite pe forum, ca sa stie lumea ce si cum.

Quote:
PS. Ca o remarca personala, din ce am citit am sesizat ca tu esti cea care s-a autostampilat cu termenul de cutra, ba chiar ti-ai ales user yahoo cu acest termen, asa ca este cel putin ciudat sau hilar sa-i atragi atentia cuiva ca te stampileaza cu acest termen cand tu singura ti l-ai ales.

N-ai citit destul si poate nici unde trebuie, ca sa iti dai seama cum stau lucrurile. Pentru ca sint fata buna, am sa iti explic pe scurt.
In 2005 intr-un email de la Grieg m-a numit cutra. Drept urmare userii exmisa de pe forumuri imi spuneau in gluma cutra si apoi mahacutra. Cindva mi-am luat ca id pe mess si forum, tot in gluma.
Este hilar, ca cineva sa identifice id-ul unui user cu personalitatea sa. Daca mi-as fi zis 25081966 cum ati mai fi corelat asta cu personalitatea mea?
Cita vreme se trag concluzii in legatura cu calitatile sau defectele mele ca om pe baza unui nume pe forum, nu este ok. De aia am zis ce am zis. Daca mi-ar fi zis in gluma cutra, ar fi fost alta mincare de peste.

Quote:

Deasemenea eu personal nu vad ce banc ai vrut sa spui cu aceasta MINCIUNA PENIBILA cum sa esti o femeie vaduva cu trei copii,  

Asta este, nu te-ai prins de banc. S-au mai vazut cazuri. Cit despre vaduva cu trei copii, din anumite puncte de vedere, chiar este adevarat. Dar asta e si mai greu de inteles.

Quote:
dar ti-ai atras cu ocazia asta modul serios sau neserios in care ar putea fi catalogate afirmatiile tale.

Mi-am asumat riscul asta.
:)
Back to top See my Info
yoghinita
BANED
BANED

yoghinita is offline

Joined: 07 May 2008
Member: #370
Posts: 12
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Alt articol denigrator
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.2.2009, 18:42 View PostDownload Post

Duhul @ Wed 07 Jan, 2009 00:50 wrote:
yoghinita @ Marti 09 Dec, 2008 21:56 wrote:


Vă invit să probați afirmația că aș fi „informatoare a securității sau posedată de entități demoniace”.


Sa ma ierte Dumnezeu,

Sa te ierte, si pe noi pe linga tine, daca te-am dus in vreun fel in ispita.

Quote:
dar daca tu singura ti-ai facut poza aia cu coarne de diavol si cu furca aia de drac, mai trebuie sa dovedeasca cineva ca esti sau nu posedata ?  sceptic


Normal! Daca ma echipez de carnaval in Iisus si iti ies in cale, o sa zici ca sint reincarnarea lui si o sa mi te inchini?

Quote:

Ai vazut tu vreodata sau ai auzit candva de vreun sfant parinte care macar si in joaca sa faca un asemenea gest ? Sau macar vreun preot cu har, sau patriarh ai vazut sa faca asa ceva ?


Dragul meu, nu cunosc personal astfel de personalitati ca sa ma pot pronunta si daca n-am vazut eu ca pamintul se invirte, nu inseamna ca nu se invirte. Nu-i asa?
Intrebarea ta oricum nu are sens. Nu era vorba de parerea mea, ci de opinia unui specialist in posedari demoniace si chestii in gen.

Quote:
De ce nu mergi la BOR cu poza aceea in mana si sa intrebi daca esti sau nu posedata ?

Pentru ca:
1. nu ma consider posedata
2. cei care au afirmat ca as fi posedata trebuie sa dovedeasca asta, altfel nu sint decit niste "mincinosi nerusinati si calomniatori abjecti"
3. BOR-ul asta e la circa 2000 Km de locul unde traiesc eu.


Quote:
Nu mai stiu eu ce yoghini sau scoala ezoterica trebuie sa concluzioneze asupra acestui fapt al posesiunii diavolesti, ci un preot cu har si chiar parintii si preafericitii bisericii crestine, de exemplu BOR. Aceasta institutie este recunoscuta de stat ca fiind stalul credintei romanesti si are o autoritate spirituala.

Sint de aceeasi parere cu tine, ca la MISA nu este nici unul apt sa puna astfel de "diagnostice".
No, si daca zici ca e considerata autoritate in domeniul spiritual, poti sa te informezi ce parere au dumnealor despre MISA si Gregorian Bivolaru. Atunci sa te vad.

Quote:
Sa ma scuzi dar singura ti-ai spus stampila, sau poate chiar anatema. Iar asta ma pune pe ganduri vis a vis de adevaratele tale intentii si tind sa le dau dreptate,

Din cite stiu eu, nu haina face pe om.
Daca pe tine costumatia cuiva te pune pe ginduri, nu vreau sa stiu ce ai spune daca l-ai vedea pe G.B. in sutien si bikini de dama pe litoral sau in vestitele poze cu pletele slinoase si unghiile netaiate.
Oricum, ceea ce gindesti tu despre altul este meritul sau pacatul tau si n-are nici o treaba cu ce e omul ala in realitate, sper ca ti-e clara treaba asta.

Quote:
macar si pe alocuri celor care zici ca te-au "insemnat" in articolul la care tu prezinti o asa zisa replica.

Cum adica o asa zisa replica? Ce-i lipseste ca sa fie o replica ne asa zisa?
Quote:

Sa nu spui ca interventia mea a fost prea habotnica si nu te cunosc prea bine,

Nu, o sa spun ca nu ma cunosti deloc. Atit.

Quote:
te rog spune-ne parerea ta despre:

1. [b]Dumnezeu Tatal

2. Iisus Christos

Cine sunt sau ce reprezinta Ei pentru tine ? Ce rol are Dumnezeu Tatal in viata ta ? Dar Iisus ?

Multumesc anticipat.


Parerea mea despre personajele enumerate de tine mai sus  n-are nici o legatura cu subiectul in discutie si e o tema prea vasta pentru a fi discutata aici. In general nu ma bag in discutii de genul asta decit atunci cind ma enerveaza vreun fanatic religios. Si tu nu pari a fi nici fanatic religios si nici nu m-ai enervat.
Back to top See my Info
yoghinita
BANED
BANED

yoghinita is offline

Joined: 07 May 2008
Member: #370
Posts: 12
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Alt articol denigrator
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.2.2009, 19:38 View PostDownload Post

Duhul @ Sat 10 Jan, 2009 01:38 wrote:

Eu am pus intrebarile lui yoghinita. Nu inteleg de ce te bagi tu in dialog si nici macar nu oferi din partea ta niste raspunsuri la aceleasi intrebari.

Din cite stiu eu, daca vrei raspunsuri numai de la o persoana, ii dai PM, nu postezi pe forum. Pe forum discuta toata lumea la gramada. Nu e motiv de suparare.
Si ai mare grija cu verbul bolduit, ca are conotatii obscene in viziunea echipei Unique.

Quote:
Ii lipseste curajul d-nei yoghinite ?

De ce sa punem raul inainte? Ai auzit de gindirea pozitiva?
Quote:

Ce ma intereseaza pe mine daca MISA prezinta sau nu ce spui tu ?

Ar trebui sa te intereseze, daca vrei sa judeci obiectiv.
Quote:

Eu am pus problema intre mine si yoghinita, adica un posibil raspuns la intrebarea ei "cum dovediti ca sunt posedata" intr-o viziune crestina.

Ai pus tu problema asa, dar nu e corect sa o pui asa. Ca nu m-a acuzat BOR sau crestinatatea ca as fi posedata, ci MISA (yogaesoteric reprezentind opinia oficiala a MISA si G.B., cum scrie chiar pe site) care  nu are caderea sa afirme asa ceva.
Dincolo de asta, e cu fundul in doua luntri, ca sa zic asa, adica promoveaza atit ideile crestine (dupa care insemnele de care zici tu sint diavolesti) cit si cele pomenite de josipocrizia.

Quote:
Faptul ca MISA ar avea si ea vreo tendinta diavoleasca in care ar prezenta o furca draceasca nu o pot comenta intrucat nu cunosc simbolistica acelui gest cuprins in acele poze, insa sigur stiu ca in viziunea crestina a pune coarne de drac in mina si a avea furca diavoleasca este un semn clar de posesiune diavoleasca.

Unde scrie chestia asta? Vreun link ceva? Multumesc.


Quote:
Un alt mare semn de intrebare este acela ca daca MISA este o manifestare diavoleasca, cum de mesagerii lui uciga-l toaca ataca atat de indarjit pe alti acoliti ai lor ?  look

Care-s mesagerii aia ai lui uciga-l toaca, care ataca MISA?

Quote:
Stim foarte clar din cartea sfanta ca asa ceva este imposibil. Iisus Cristos ne anunta clar asta si nu poti sa spui ca Iisus minte sau nu stie ce spune.

Mt 12:25  Isus, care le cunostea gîndurile, le-a zis: "Orice împaratie desbinata împotriva ei însasi, este pustiita; si orice cetate sau casa, desbinata împotriva ei însasi, nu poate dainui.

Mr 3:24  Daca o împaratie este desbinata împotriva ei însasi, împaratia aceea nu poate dainui.

Lu 11:17  Isus le-a cunoscut gîndurile, si le-a zis: "Orice împaratie desbinata împotriva ei, este pustiita; si o casa desbinata împotriva ei, se prabuseste peste alta."

No, apai atunci conform cu spusele lui Iisus, MISA nu poate dainui de vreme ce e dezbinata. Uite aici un extras din brosura de asta vara de la Costinesti, unde se confirma faptul ca MISA este dezbinata si cursantii sint indemnati, ca niste adevarati crestini plus yoghini avansati, sa se toarne ca pe vremea lui Stalin: http://www.exmisa.ro/viewtopic.php?p=16812#p16812

Quote:
Crede-ma si eu si alti crestini cu bun simt nu au cum sa nu sesizeze aceasta discrepanta, aceasta situatie bizara: un drac sa atace alt drac. Eu uit modul in care crestinii si Iisus Cristos au fost catalogati si umiliti si ucisi de acei asa zisi "religiosi oficiali" ai acelor vremuri. Prin acesta atacuri murdare, perfide si jenante riscati sa-i martirizati pe cei de la MISA si nu stiu daca ei merita sau sunt niste cautatori spirituali autentici, asa cum erau acum 2000 de ani crestinii, adica discipolii lui Iisus. Faptul ca niste fiinte cu coarne si furci sau chiar o anume elita mondiala ce a fost aspru criticata si dovedita de catre anumiti parinti crestini ataca intr-un mod atat de incrancenat aceasta MISA, mie personal imi ridica niste mari semne de intrebare.

Ah, astia iti erau dracii, care ataca MISA? Francmasonii. Ma faci sa rid.
Ce a spus MISA despre francmasonerie, ce sa nu fi fost spus de altii inainte, ca sa se supere si sa atace? Ca mai tot ce au produs editurile de sub egida MISA au fost informatii copiate din carti din vest. Aia cu semnalele masonice in presa (prima varianta, nu fituicile in doua volume de acum) este scrisa de  Johannes Rothkranz, eu am adus-o din Germania. Dupa care a dat-o G.B. la tradus si a prezentat chestiile din ea ca pe revelatiile lui ultrazguduitoare, nesuflind o vorba despre autorul adevarat. Daca arunci un ochi pe cartea aia, ai sa vezi ca majoritatea personalitatilor din pozele de acolo sint germane, de unele habar n-au romanii cine sint sau cu ce se ocupa. Deci iata ...
Back to top See my Info
yoghinita
BANED
BANED

yoghinita is offline

Joined: 07 May 2008
Member: #370
Posts: 12
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: poza cu diavolita
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.2.2009, 19:52 View PostDownload Post

Ingeras @ Mon 19 Jan, 2009 21:29 wrote:
Duhul @ Luni 12 Ian, 2009 00:06 wrote:

Aceasta:

Offf, ce trist.  talk


Nu mai fi trist. Nu e cazul sa va agitati asa pentru o poza in care cineva tinea defapt un mop (de spalat pe jos) in mina si pe care a mizgalit cineva niste cornite si un trident.
Poate gasesc pe undeva muzica pe care se exemplifica la MISA simtul umorului, ca v-ar prinde bine.
Special pentru voi mi-am facut un avatar angelic.
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> Școli și orientări spirituale contemporane si Anunturi cu tematica ezoterica si grupuri spirituale, Școli și grupări spirituale din România -> MISA - Mișcarea de Integrare Spirituală în Absolut, Invățătura spirituală prezentată în cadrul MISA
   -> Dialog MISA, "Dialog" cu cârcotașii
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 2 of 13  [ 130 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !