Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 13:58
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
VIZIUNILE VALENTINEI GÂRLEA - fragmente din cartea "Fenomenul Valentina" a lui Florin Gheorghiță


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page 1, 2, 3, 4  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
VIZIUNILE VALENTINEI GÂRLEA - fragmente din cartea "Fenomenul Valentina" a lui Florin Gheorghiță
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:45 View PostDownload Post

Vă prezentăm o selecție a celor mai importante fragmente din cartea lui Florin Gheorghiță, "Fenomenul Valentina". Redăm atât cuvintele Valentinei Gârlea, binecunoscuta clarvăzătoare din Iași, cât și adnotările autorului, precum și citatele sale din alți autori importanți. Laolaltă, toate aceste surse de informare esoterică ne lărgesc orizontul de gândire, corelându-se între ele, precum și cu alte referințe din acest site și de pe internet. Rămâne ca temă de meditație individuală și de dezbatere în cercurile esoterice cât anume din viziunile Valentinei sunt absolut obiective (confirmate și de alți clarvăzători în lumea subtilă) și cât se datorează modului de înțelegere și structurii sale strict personale...

Schimburi energetice între oameni, compatibilități cu plantele medicinale  |  Prima vedere a spiritelor sferice  |  Îndoirea spicelor  |  Viața și organizarea spiritelor  |  Planurile subtile  |  Vederea eterurilor  |  Spiritele rele  |  Radioactivitatea  |  Gândul modelează materia  |  Gândurile rele și entitățile negative  |  Arhiva din Akasha  |  Anatomia subtilă a omului  |  Mecanismul clarviziunii  |  Culorile aurei ne trădează  |  Prana, nadis, chakre  |  Terapia cu bioenergie  |  Fătul și mama sa  |  Păcătoșii  |  Moartea clinică și moartea obișnuită  |  La o înmormântare  |  Vederea spiritelor  |  OZN-uri eterice  |  Trepte de inițiere  |  Ida și Pingala  |  Îngeri păzitori  |  Marile inteligențe  |  Profeții din Akasha  |  Lăcașurile secrete de sub piramide  |  Sfinxul din Bucegi  |  Maestrul Djwal Khul  |  Încheiere
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Schimburi energetice între oameni, compatibilități cu plantele medicinale
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:46 View PostDownload Post

SCHIMBURI ENERGETICE ÎNTRE OAMENI,
COMPATIBILITĂȚI CU PLANTELE MEDICINALE


-   Alo, Valentina? Hai să stăm puțin de vorbă la telefon. Ce mai faci?

-   Păi, ce să fac? Numai bine, de la bine în sus. Am uitat tot ce a fost rău până acum și îl rog pe Bunul Dumnezeu să-mi mai dea viață ca să văd tot mai multe din minunățiile acestei lumi. Deși sunt oarbă, pe zi ce trece văd tot mai multe lucruri și sunt toate atât de minunate, că nu mă mai satur să mă uit la oameni și la tot ce e în jurul meu. Dacă ați ști ce culori frumoase au unii oameni în jurul trupului lor... Dar, ce păcat că sunt tare puțini aceia care ie au frumoase, față de cei care au culori urâte, murdare... Și dacă ați vedea cum schimbă culorile unii cu alții, ați sta și dumneavoastră numai cu ochii închiși, cum fac eu,.. Dar iaca, și acum, așa cum stăm de vorbă aici la telefon, noi amândoi schimbăm culori! Mai puțin, nu prea mult, că suntem la distanță. Eu va trimit lumină galbenă, căci becul dumneavoastră galben sau, cum îi ziceți mai domnește, chakra cea de deasupra buricului, e cam leneș, și se învârte încet și cu o lumină slabă. Dumneavoastră îmi trimiteți însă, mie, lumină.

-   Dar dacă am fi față în față, am schimba mai multă lumină colorată?

-   Da, sigur! Ne-am lua fiecare cât avem nevoie și cât are de unde da fiecare. Dacă oamenii ar ști cum își dăruiesc unul altuia lumini colorate, cred că ar fi mai buni și nu ar mai fi așa haini unii cu alții. Și, să știți că văd uneori culori atât de frumoase, că nu am cuvinte să le zugrăvesc... Da domnule Florin, ia stați mai drept! Ce tot stați așa îndoit de spinare?

-   Cum, tu mă vezi de acolo de la tine cum stau eu aici la telefon? Doar între noi sunt câțiva kilometri buni.

-   D-apoi cum ? Ce credeți că asta-i o problemă? Ce, nu vă văd eu cum stați toată ziua aplecat spre masă și tot scrieți, că de asta v-ați și gârbovit! Ia îndreptați-vă coloana, că mosorelele nu mai stau bine fiecare la locul lor...

-   Îmi vezi chiar și vertebrele...?

-   D-apoi cum, dacă așa le spuneți dumneavoastră... Da' ia vedeți ce faceți cu luciosul dintre mosorelele de mai jos de cap, că s-a subțiat și de asta vă doare acolo.

-   Am și eu o spondiloză ca toată lumea de vârsta mea și, ai dreptate: când nu mai iau câte o aspirină, mă cam doare acolo.

-   Ia mai lăsați pastilele alea în pace! Doar puteți și singur să alungați boala! Ia faceți să lumineze mai bine becurile sau, cum le spuneți dumneavoastră, chakrele, că doar știți cum să faceți să se curețe și să se învârtă mai repede și o să vedeți cum vă lasă în pace junghiurile.

-   Dar, ia spune-mi, pe mine mă poți ajuta, așa, stând de vorbă la telefon? Știi, am niște probleme cu ficatul...

-   Apoi dacă stați toată ziua pe scaun și scrieți și nu mai faceți mișcare și nici nu vă îngrijiți să vă faceți becul galben să lucească mai bine... Ar trebui să beți niște ceaiuri...

-   Da, mi-a luat soția niște plante medicinale, dar nu știu dacă sunt cele care îmi trebuie.

-   Ia luați câteva firișoare în mână, din fiecare, și tot schimbați-le ca să le văd.

[N.A.: M-am dus repede și am adus pungile lângă telefon și am tot schimbat în căușul palmei smocuri din fiecare fel de plantă.]

-   Asta, prima, nu vă trebuie la ficat, vă ajută puțin la rinichi. A douavă ajută la stomac. Da, asta, a treia e cea care vă trebuie. Asta ajută la punga aceea lungă de lângă ficat, care e cam leneșă la dumneavoastră -punga aceea care face fierea și care are niște canale pe care le văd că merg prin spatele ficatului, către stomac. Cum se cheamă, că parcă am auzit pe un domn doctor că îi spunea colicist sau colecist?

-   Da, ai văzut bine, e colecistul. Dar, iar m-ai făcut curios. Spune-mi, cum de știi tu de la distanță care din plantele pe care l-am luat în mână este cea care-mi folosește?

-   Apoi din fiecare plantă, vie sau uscată, ies ca niște raze care se duc acolo unde îi fac bine omului. Pleacă de la ele ca o lumină bună către locul care are nevoie. Știți, eu la vară aș vrea să stau mai mult de vorbă cu plantele, căci parcă sunt mai bune decât oamenii. Ele se oferă singure să-l ajute pe omul bolnav când trece pe lângă ele. Omul ar trebui însă ca, înainte de a le rupe, să le roage să-l ierte că le ia viața și chiar mai mult, să le roage să-l ajute. Dacă oamenii ar ști cât de mult suferă bietele plante atunci când le rup așa, fără nici un rost... Dar iertați-mă, am cam obosit încercând să văd luminițele plantelor unde se duc în trupul dumneavoastră, căci e mai greu de la distanță. De aproape, mi-ar fi fost mai ușor... Sănătate multă la toți din casă și Doamne-ajută!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Prima vedere a spiritelor sferice
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:48 View PostDownload Post

PRIMA VEDERE A SPIRITELOR SFERICE


Valentina Gârlea: Da' iată că după un timp, când ridicam ochii în sus, chiar dacă nu mai vedeam copacii din jur, am început să văd altceva, care mă mira tare mult: veneau tot felul de baloane, de diferite mărimi, cam ca mingea sau mai mari, despre care, înainte, nu știam nimica. într-o zi, fiind cu Tata, l-am strigat și i-am spus: - Tata, uite cât de multe baloane văd!...

[N.A.: Așadar, de la vârsta de zece ani, Valentinei i s-a "deblocat" vederea superioară, vederea în lumea eterică, în acea lume care nouă ne este invizibilă! Acele "baloane" pe care ea începuse să le vadă prin "ochii ființei sale subtile" erau, în fapt, trupurile globulare ale diferitelor entități ce populează invizibila "lume de dincolo". Această lume, extraordinar de numeroasă și de variată, a cărei existență este chiar mai veche decât însăși apariția pe Pământ a omului încarnat, își desfășoară nevăzut viața planetară atât în jurul nostru, cât și deasupra noastră, fără ca noi, cei încarnați, să fim conștienți cu adevărat de această coexistență paralelă fundamentală. Abia în secolul al XX-lea, în special în ultimele decenii, au fost obținute tot mai numeroase "dovezi materiale" prin înregistrări fotografice întru totul obiective, care au devenit documente  edificatoare. ]

[N.N.- Apariția, tot mai des în ultimul timp, a formelor luminoase circulare în fotografiile luate de diverși oameni, în diverse ocazii, se datorează proiecției pe peliculă sau pe suportul digital a perispiritelor unor spirite ce se pot face vizibile în anumite condiții. Nu există altă explicație “științific㔠pentru aceste globuri luminoase (care privite mai atent, sunt formate din cercuri concentrice), decât aceea a împregnării pe suportul suprasensibil fotografic a urmei energetice a ființelor invizibile numite tradițional “spirite”.]

- Baloanele care coborau printre frunzele copacilor erau de diferite mărimi și diferite culori. Erau de un verde mai închis, altele de un verde mai deschis sau de un alb-verde mai strălucitor, dar erau și albastre, și galbene; am văzut și câteva roșii. Dar ele - astea toate - veneau de sus, de sus tare, de undeva mai sus decât cerul pe care îl știam înainte. Da' într-o zi o venit un balon mai mare, verde, mare cât un bostan, și o stat deasupra mea. Atunci i-am spus lui Tata: - Tata, uite, ăsta îmi dă credința în mine că nu mai trebuie să mă mai duci mata de mână și nici Badea [fratele cel mai mare] și nici nimenea: de-acum o să merg singură, căci înaintea mea o să meargă bostanul ăsta verde și eu o să merg în urma lui.

[N.A.: De fapt, astfel de comunicări între copii și entitățile lumii paralele invizibile se repetă adesea, părinții sau cei din jur neînțelegându-le însă fondul real. în astfel de situații, atunci când copiii le povestesc, sunt considerați că fabuleazâ sau, în cazuri mai nefericite, sunt considerați ca bolnavi psihic. În fapt, mare parte din ceea ce noi numim "inspirație" - poetică, muzicală, în invenții etc. - își are fondul de bază sugerat de ființe mai evoluate din lumea paralelă invizibilă, fără ca poeții, compozitorii, inventatorii etc. să-și dea seama de acest fenomen extraordinar, dar natural. Din păcate, și multe fapte rele - certuri, sinucideri etc. - sunt sugerate, de asemenea, telepatic, dar de entități inferioare, rău-intenționate, care descoperă la diferiți oameni rezonanța - temporară sau permanentă - a unor gânduri asemănătoare.]
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Îndoirea spicelor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:49 View PostDownload Post

ÎNDOIREA SPICELOR


Valentina Gârlea: Și am mers așa prin ograda bisericii, dar s-o întâmplat un lucru tare curios pentru fratele meu, Badea, lucru care a fost văzut după aceea și de Tata, și de oamenii din sat: pe unde mergea bostanul acela de culoare verde, ardea toate vârfurile de la luțernă și le îndoia tulpinile, presându-le în jos. Am plecat așa, prin fața bisericii, prin partea de către răsărit, exact pe unde mă ducea bostanul acela verde. Cum se tot sălta el și se tot dădea de-a tumba, făcea ca o cărare și pe acolo mergeam eu. Fratele mergea în urma mea, dar nu vedea nimic; da' el culegea câte o mână de frunze din alea arse ca să le ducă sa le arate lui Tata.

[N.A.: În cartea Straniile Inteligențe invizibile - scrisă și editata cu mai mulți ani înainte de a o cunoaște pe Valentina -, la sesizarea biologului clujean Al. Sift, constatasem încă din anul 1974, în pădurea Hoia-Baciu, același fenomen: într-o porțiune restrânsă a păduri, unde biologul fotografiase adeseori prezențe ale unor ființe globulare nevăzute, rămurelele tinere prezentau niște arsuri cu totul neobișnuite (mai intense în interiorul țesuturilor vegetale și mai reduse la nivelul cojii)].

[N.N. - Un fenomen similar se constată și în lanurile de grâne unde se formeaz㠓spontan” diverse forme geometrice complexe, așa numitul fenomen misterios al cercurilor din lanuri (cropcircles). Este un mod de comunicare dinspre entități inteligente către oameni. Se pare deci că acele entități sunt chiar spiritele superioare ale Pământului, și nu extratereștrii!]
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Viața și organizarea spiritelor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:50 View PostDownload Post

VIAȚA ȘI ORGANIZAREA SPIRITELOR


Valentina Gârlea: Atunci îi spuneam poziția lor, cutările, mărimile lor, ce făceau sau dacă urmăreau ceva. Seara le vedeam cum se adună toate, împreună. Ziua erau amestecate, verzii printre cele albastre, sau galbenele cu cele roșii sau cu cele movulii. Seara însă, se separau între ele, toate. Albastrele, deși erau de nuanțe felurite, mai închise sau mai deschise, iar unele mai frumoase și mai strălucitoare, toate cele care erau pe albastru se strângeau la un loc. Și cele verzi, la fel se adunau cu cele verzi ale lor, de parcă le punea cineva cu mâna. Și ii spuneam lui Tata: -   Uite, acum vine acela albastru mai închis și altele albastru mai deschis, și altele cu tot felul de albastru și se adună; și verzile fac la fel. -   Da'  unde se adună? -   Se așază mai întâi unele lângă altele, iar apoi se urcă în sus, sus de tot, nu unde erau norii, ci mult mai sus. Și acolo rămân toate, de parcă stau și plutesc.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Planurile subtile
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:51 View PostDownload Post

PLANURILE SUBTILE


Valentina Gârlea: - Atunci când aveam zece ani, îi spuneam lui Tata toate semnele care le vedeam pe cer. Când îndreptam capul către cer, că eu tot așteptam lumina zilei ca să se termine cu întunericul, îi ziceam lui Tata că acolo sus, mult mai sus decât norii, sunt straturi de culori.

Acestea le văd și acuma foarte bine. Dar acolo sus nu sunt ca cele din jurul omului, să se schimbe întruna. Din contra, acolo se schimbă numai de pe o zi pe alta, în funcție de formele foarte mici și grăuncioarele lor care sunt în aer. Acolo, altfel se schimbă culorile. Sus, nu se mai află culoarea neagră, gri, cenușie, maro sau maro închis. Ce este acolo, e foarte adevărat, dar e foarte, foarte sus. Acolo văd stratul albastru, stratul violet, stratul verde și unul galben auriu.

Straturile le văd pline, pe suprafețe mari, cu globuri luminoase în ele. Pe albastru, pe violet, pe verde și pe auriu. După ultimul strat, de sus de tot, vine o lumină albă. E un alb pur de tot. Acolo nu mai văd baloane, ci numai forme. Dar, nu le pot urmări. E un alb ca laptele, dar e ceva strălucitor, un alb strălucitor.

Zonele astea colorate le vedeam și în copilărie, dar acum le văd mai bine. Nu se amestecă niciodată. Stau așa, ca niște straturi, sus de tot. Dar au distanțe între ele, însă nu-i ceva să fie gol, liber. Sunt ca niște scări, ca niște trepte mărunte. [N.A.: Este vorba de acele diferențieri ale tipurilor de particule din cadrul aceleiași categorii de materie eterică și respectiv de nuanțe în cadrul unei aceleiași culori.]

Există și un strat roșu, care îi cel mai aproape de pământ. El parcă face legătura cu gândurile oamenilor, pe care le văd ca un roșu aprins.

În cursul zilei însă, eu văd că aerul din jur și de deasupra noastră e plin cu tot felul de forme mici de tot, tare mici, care sunt colorate și pe care le văd și în straturile de sus. Ele vin cu energiile care cad de acolo, de sus, de peste tot, la fel. Când sunt afară, le văd că vin ca niște curenți mari, vin de sus tare. Dar le văd și în încăperile din case. Și sunt de atâtea feluri de culori frumoase în jurul nostru, de parcă stăm tot timpul într-un curcubeu...

[N.A.: Reluând faptele expuse în vechile texte ale înțelepciunii orientale și reactulizându-le la nivelul principiilor științifice ale sfârșitului de veac XIX, iată în acest sens unele considerații ale inițiatului englez C.W. Leadbeater:

"Cei care se simt atrași în mod deosebit de această problemă, ar face bine să citească articolul d-nei Annie Besant privind "Chimia ocultă", care este ultimul capitol din Înțelepciunea Antică.

...Materia subtilă nu este deloc simplă, ci complexă; se știe că ea există de asemenea, în stări proprii, corespunzătoare oarecum stărilor materiei fizice - stări pe care noi le denumim solide, lichide, gazoase sau eteruri. Continuând procesul de subdiviziune, se ajunge astfel la un alt atom... este atomul acelei regiuni a naturii pe care spiritualiștii o numesc Lumea Astrală.

Procesul poate fi continuat: divizând și acest atom astral, ne vom găsi în fața unei alte lumi, mai elevată, și mai subtilă, totuși materială și ea... rezultatul final este că investigațiile noastre ne conduc o dată în plus la un alt atom... este atomul celei de a treia mari regiuni a naturii, pe care Teosofia o numește Lumea Mentala... Se știe totuși suficient de bine că putem fi siguri de existența unui număr considerabil de regiuni diferite, fiecare dintre acestea fiind, într-un anume sens, o lume prin ea însăși. Dar într-un sens mai larg, vedem că toate aceste regiuni formează părțile unui tot prodigios. În literatura noastră, aceste regiuni diferite ale naturii sunt denumite adesea ca planuri. În studiul nostru, este util uneori să le figurăm ca fiind unele deasupra altora, în funcție de gradele diferite ale densității materiei din care sunt compuse. Trebuie sâ ținem cont însă că această aranjare a fost adoptată doar prin convenție, în mod simbolic și că în nici un caz nu reprezintă relațiile existente ale acestor planuri diferite. Nu trebuie să ne imaginăm că ele sunt suprapuse ca rafturile unei biblioteci, ci mai degrabă că ele umplu același spațiu, interpenetrându-se unele cu altele. ...Este   universal   acceptat   faptul   că   eterul   interpenetrează   toate substanțele cunoscute - solidul cel mai dens sau gazul cel mai rarefiat. Și cum acesta se mișcă în deplină libertate în materia cea mai densă, la fel și materia astrala o interpenetrează și, la rândul ei, se mișcă cu totul liber printre particulele acesteia. Dar, la rândul ei, și materia mentală o interpenetrează pe cea astrală, în aceleași condiții. Aceste regiuni diferite ale naturii nu sunt deci, în nici un caz, separate în spațiu. Ele există toate în jurul nostru și în apropierea noastră, astfel încât, pentru a le vedea sau a le studia, nu este deloc necesar ca noi sâ ne ducem în spațiu. Este suficient doar de a trezi în noi înșine acele simțuri cu ajutorul cărora pot fi percepute."]
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Vederea eterurilor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:52 View PostDownload Post

VEDEREA ETERURILOR


[N.A.: Prof. S. Demetrescu, în urmă cu șase decenii, referindu-se la perceperea directă a unora dintre cele optzeci și unu de tipuri de materii eterice existente în spațiul aferent planetei Pământ:

"Persoanele care au vederea spirituală văd prin aer puzderie de particule luminoase. Aceste infime punctulețe luminoase nu sunt decât aglomerările de particule de fluid magnetic sau vital. Ele sunt mai vizibile când se privește într-o zi cu soare, cu multă luminozitate. Ele sunt într-o continuă mișcare sau vibrație."

Pentru patru feluri principale de materii eterice -care intervin foarte frecvent în fenomenele din mediul terestru apropiat -au devenit cunoscuți următorii termeni:

•   eterul fierbinte (căldura) - perceput ca având culoare roșie;

•   eterul lumină - sesizat ca radiind în galben; asocierile de particule specifice redau forme triunghiulare;

•   eterul chimic - emite radiații albastre; particulele sale se asociază în formă de semilună;

•   eterul vieții (vital) - este remarcat prin nuanțe violaceu-purpurii.

Valentina Gârlea: - În aer, eu văd zilnic tot felul de forme foarte mici. Văd foarte multe forme de piramidă [N.A.: S-ar părea că acestea sunt componentele eterului lumină] care se joacă fie cu vârful în sus, fie cu vârful în jos, fie oblic. Sunt și niște pătrățele, dar parcă mai bine zic că-s cuburi. Suni și cubulețe mai mici. Da sunt și niște cârlige, cât și niște cornulețe [N.A.: Probabil componentele în formă de semilună ale eterului chimic], dintr-acelea de Anul Nou, în care suflă copiii atunci. Mai sunt și globidețe, Și jumătăți de mingiuțe.

Toate piramidele joacă în aer. Fiecare își are o pereche de o altă culoare. Ele niciodată nu o să se întâlnească una verde tot cu una verde. Cea verde e cu una albastră, cea galbenă cu una portocalie, cea roșie cu  una movidie.

Dar, cu ele, am văzut ceva frumos. Când ne întorceam într-o zi înainte de asfințit, de la Dobrovăț, or oprit mașina mai jos de dealul acela mare, de-i zice Repedea, acolo la motel. Mi-a plăcut să mă uit într-o parte, în care toți spuneau că e apusul soarelui. Am stat acolo o jumătate de oră și m-am tot uitat pe cer. Când soarele o trecut de cealaltă pane, toate piramidele se adunau după culori. Și asta am mai văzut de multe ori și se întâmpla la fel în fiecare zi. Da' se așeza așa: o parte, un șir se pun cu vârful în jos, un alt șir cu vârful în sus. După aceea, vine șind cu cele încârligate care stau înclinate, într-o parte. Toate rămân așa câtă vreme soarele e plecat. Așa rămân peste noapte formele astea mici și multe. Cele care îs în trei colțuri, ca triunghiul, se bagă înăuntrul cornulețelor și se adună multe la capătul fiecărui cornuleț. După aceea, cele care sunt cubulețe se așează unele peste altele, așa cum ar face o podină. Și totul începe așa de acolo, de unde apune soarele.

Despre grăuncioarele colorate din văzduh, care se întind în sus, în înaltul cerului, până la Dumnezeu, cât pot cuprinde cu ochii mei, văd mii, zeci și sute de mii de forme foarte mici și colorate: sunt sau piramiduțe, sau un fel de cornulețe- un fel de seceri fără coadă (care și ele stau fie cu vârful în jos, fie culcate, fie oblice-, sau mingiuțe, sau bastonașe, sau cârligașe - un fel de cârjuțe). Da să vedeți; înăuntrul lor sunt alte forme și mai mici! De exemplu, forma de piramiduță are pereții făcuți din niște biluțe mici, turtite. Acestea dau culoare pereților. însă, dacă iau fiecare biluță în parte, separat, și biluța are în ea sumedenie de piesuțe foarte, foarte mici. Și acelea îs colorate în fel și chip, la fel cum văd firuțele de energii care vin de sus. Piesuțele sunt în formă de pătrate, iar în interiorul pătratelor astea atât de mici, văd - da trebuie să măresc foarte mult - văd niște așchiuțe colorate care mai de care, și astea tot joacă întruna. Dar sunt atât de mici, atât de mici, vai ce mici sunt!...

[N.A.: Este evident că ea vede moleculele, atomii și particulele elementare ale materiilor eterice! Or, aceste entități ale materiilor invizibile nu au putut fi puse încă în evidență nici de cele mai performante instrumente ale științei moderne, în primul rând datorită dimensiunilor lor extrem de reduse... Dar oare, "așchiuțele" colorate percepute de Valentina, care "tot joacă" întruna" nu sunt înseși "corzile vibratorii"" - "string-urile" – care formează obietul unei teorii în fizica contemporană?!]
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Spiritele rele
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:53 View PostDownload Post

SPIRITELE RELE


Valentina Gârlea: - În toată ziua eu văd mulțimile astea de forme mici și colorate. Ele susțin să plutească in aer baloanele cele întunecate - cele roșii și cele maroetice, cele gri și cele negre -, care știu că sunt sufletele celle joase și josnice. Baloanele astea rămân sub șirurile de forme mici și colorate, că formele, deși sunt atât de mici, nu le dau voie să se urce la înălțime. Culorile formelor astea atât de mici sunt foarte frumoase și foarte vii. Formele colorate fiind foarte dese, atunci când baloanele întunecate vor să se ridice în sus, le reped înapoi, de parcă baloanele se frig când le ating. Piesuțele astea mici care le reped, sunt cele colorate în verde, în albastru și cele în mov (movul și el este de mai multe feluri: mai închis, mai deschis, mai roz). Culoarea asta mov le frige cel mai tare, dar nu ajung așa de sus, până la ea, căci stratul mov stă cel mai sus, mai sus decât toate piesuțele astea multe.

[N.A.: Când am întrebat-o care "piesuțe" colorate sunt acelea ce "frig" entitățile globulare întunecate]: - Sunt formele de culoare verde-albăstrui [N.A.: Se pare că acestea sunt componentele eterului chimic], cât și cele de culoare mov - atât acelea in nuanțe mai închise, cât și cele mai deschise, către roz [N.A.: Probabil că este vorba de eterul vieții (vital)]. Culorile astea parcă le ucid.

[N.A.: Cei care au studiat literatura spiritualistă cunosc faptul că entitățile globulare ale sufletelor cel mai puțin evoluate, nu pot într-adevăr să se ridice spre înălțimi: ele rămân mereu în mediul mai apropiat solului terestru. Unii autori - inițiați ai științelor spirituale - au explicat rămânerea sufletelor inferioare (cele mai puțin evoluate, a căror radiație este întunecată- din spectrul culorilor negru, gri, maro, roșu) în zone apropiate solului terestru, prin faptul că mediul respectiv le este cel mai favorabil compoziției și structurii trupului lor globular. Totodată, se consideră că ar interveni și efectul atracției gravitaționale, întrucât atomii materiilor eterice care le alcătuiesc trupul sunt dintre cei mai grosieri, mai grei. Pe de altă parte, se explică această localizare și prin dorințele permanente ale ființelor globulare întunecate de a rămâne cât mai aproape de mediul pământesc pe care l-au iubit atât de mult, de unde pot să-și mai extragă încă unele plăceri specifice vieții încarnate, stând alături și rezonând cu vibrațiile oamenilor care își satisfac aceleași patimi (fumatul, băutura etc).]
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Radioactivitatea
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:54 View PostDownload Post

RADIOACTIVITATEA


[N.A.: S-ar părea că eterurile chimice emit o altfel de energie, dar la fel de "dură" ca și radioactivitatea cunoscută de știința modernă. Fac această ipoteză întrucât, pe de o parte, un atare aspect a rezultat într-o manieră penibilă din acel "Oranur Experiment" desfășurat în Statele Unite ale Americii prin anii '50. în cadrul unui laborator neoficial, la timpul respectiv, cercetătorul german dr. Wilhelm Reich (stabilit în SUA), studiind interacțiunea dintre radiația unor substanțe radioactive și energia orgonică - specifică eterului chimic -, a constatat un antagonism între acestea, cu importante degajări de energie. Din păcate, în experiențele sale nu a mai putut stăpâni fenomenele de distrugere a vegetației și a viețuitoarelor din juail laboratorului, datorate unor radiații de tip necunoscut care generau totodată și o luminiscență la fe! de neînțeleasa. Intervenind autoritățile, laboratorul a trebuit să fie demolat, iar experimentele au fost total interzise, fiind arse și toate însemnările cercetătorilor implicați.

Dar antagonismul dintre radioactivitate și energiile materiilor eterice a fost văzut direct, în intimitatea lui, de către Valentina, însă în cu totul alte condiții și la o altă scară. Procesele fizice deosebite pe care le-a perceput ea în mod inedit, s-au derulat într-o zi în care, în municipiul Iași crescuse mult doza de radioactivitate din aer, ca urmare a unor emanații ivite intempestiv de sub carcasa de beton a reactorului atomic avariat al electrocentralei de tristă faimă de la Cernobîl. în acea zi, populația a resimțit intens nocivitatea radiațiilor aduse de curenții de aer.]

Valentina Gârlea: - Într-o zi, am văzut un lucru tare urât. Toate piesuțele astea luminoase au fost foarte supărate atunci când au venit razele și colbul acela care ne zdrobea globulele roșii [N.A.: Valentina descrie perfect interiorul globulelor roșii și modul în care acestea preiau la nivelul alveolelor pulmonare oxigenul din aerul inspirat.] Ele nu mai jucau în aer, ca de obicei. Puterea culorii le scăzuse mult, parcă le-o ștergea, că ele-s toate colorate. Slăbite, unele se lipeau de altele, atrase ca de un magnet. Da' asta se întâmplă numai în zilele când - așa cum spun domnii- sunt radiații.

Eu văd piesuțele astea mici de tot- care sunt triunghiulare, cubulețe, mingiuțe, cârliguțe și altele - numai prin lumina lor, prin culoarea lor care este foarte vie, transparentă și foarte frumoasă. Noaptea nu le mai văd, căci se strâng împreună.

[N.A.: Așadar, energiile emise de eterul chimic și, implicit, de eterul vieții apar ca fiind afectate de radioactivitatea materiei dense. Totuși, nu trebuie uitat faptul că aceste "energii eterice" activează contoarele Geiger, pârând a genera deci un "alt fel de radioactivitate". Și, deși "piesuțele" eterice își pierd strălucirea individuală, invizibilă ochiului uman, antagonismul celor două feluri de radiații face ca aerul să devină luminos în domeniul vizibil (așa cum s-a demonstrat în "Oranur Experiment"). Am putea aprecia că prin implicarea unor astfel de procese fizice ne-am putea explica, măcar în parte, diferite "fenomene enigmatice" rămase neelucidate până în prezent - cum ar fi, de exemplu, iluminări ale cerului apărute subit pe mari porțiuni ale boltei ș.a.

Pentru a încerca să înțelegem cât de cât atari fenomene, ar trebui să cunoaștem mai întâi, de ce atât Valentina, cât și alți suprasenzitivi văd "grăunțele" (molecule, atomi, particule) materiilor eterice atât de viu colorate, și, pe de altă parte, de ce vivacitatea culorilor acestora este remarcată în mod special în timpul zilei. Pentru cititorii care cunosc într-o anumită măsură fizica particulelor elementare, este clar faptul că fiecare fel de particulă (respectiv, fiecare asociere de particule) are o anumită frecvență vibratorie specifică a radiației proprii, atunci când este activată energetic și, deci, are o culoare anumită. Intensitatea radiației colorate depinde astfel de nivelul fluxului exterior de energie care, excitând particulele, activează și amplifică radiațiile emise. Deși energia cosmică - energie care "curge" permanent, oricând și oriunde - este factorul activant de bază, în special în partea superioară a atmosferei și în exteriorul acesteia (unde acționează radiația cosmică primară, neatenuată), fluxul energetic solar face într-adevăr ca ziua, componentele mediului atmosferic și cele ale mediului eteric să fie mult mai excitate, să aibă un colorit mai viu (nesesizabil totuși, de ochiul uman).

Cercetătorii fizicii eterice cunosc faptul că, în ierarhia categoriilor de materii eterice, cu cât un fel de particule sunt mai "fine", cu atât potentele lor energetice sunt mai mari și proprietățile specifice sunt mai complexe. În plus, particulele mai fine dețin și proprietățile celor "inferioare". Astfel, "eterul vieții" produce și efectele eterului chimic, ale eterului lumină și ale eterului căldură. "Eterul chimic" generează și efectele eterului lumină, precum și ale eterului căldură etc. Deci, o aglomerare (un strat) sau o entitate care au în compunere particule mai fine, vor fi cu atât mai "potente energetic".

Fizica eterică afirmă că fiecare categorie de materii invizibile ar avea atomii proprii. Neexistând o aparatură de identificare a acestora, singura posibilitate de investigare este vederea extrasenzorială a puținelor persoane care au obținut-o. Această scară atomică "paralelă" a fost prezentată de inițiatul englez C.W. Leadbeater și de inițiatul C. Jinarajadasa.]
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Gândul modelează materia
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.11.2008, 06:56 View PostDownload Post

GÂNDUL MODELEAZA MATERIA


[N.A.: După cum, sub controlul gândirii, omul poate modela cu mâinile sale sau prin instrumentele pe care le-a conceput, orice fel de materie densă (lutul, lemnul, piatra, metalele), și energia gândirii poate modela în mod direct materiile eterice! "Instrumentele" în aceste acțiuni, sunt fluxurile energetice concentrate având ca bază imaginea gândită și având ca parametri fizici frecvența vibratorie și intensitatea specifică fiecărei categorii de materie eterică! Mai mult, atomii eterici antrenați într-o astfel de "modelare energetică" controlată de gândirea ființelor omenești pot rămâne fixați în structura modelată o durată mai scurtă sau mai lungă, în funcție de intensitatea și de "programul" emis! Această proprietate uimitoare pentru noi face ca materiile eterice să fie un admirabil suport pentru înregistrarea de durată a ideilor, a imaginilor gândite și chiar a evenimentelor curente, în care gândirea unui om sau a unor grupuri de oameni a emis fluxuri mai intense fie sub impulsul unor puternice stări emotive, fie sub influxul spiritual al voinței concentrate.

Noi, oamenii obișnuiți, nu cunoaștem o realitate fundamentală, specific umană și întru totul naturală: în mod permanent, zi de zi, secundă de secundă, gândurile noastre modelează în jurul nostru tot felul de aglomerări din materii eterice, care persistă mai mult sau mai puțin timp în aer, în funcție de intensitatea energiei pe care o emitem în diferitele momente cotidiene. La fel de real - dar, din păcate, la fel de neștiut - este și faptul că atmosfera fiecărei localități poate fi poluată energetic de gândurile inferioare ale oamenilor chiar mai mult decât ar face-o unele fabrici - și invers, prin gânduri benefice ar putea fi purificate înseși condițiile noastre de viață zilnică. Aceste "gânduri-forme" au cele mai diferite culori și forme, în raport cu "calitatea" și conținutul energiilor-gând emise. Din păcate, clarvăzătorii sunt singurii oameni care le văd în mod direct. însă, o parte dintre aceștia mai văd și alte procese fizice specifice "formelor-gânduri" pe care le pot "citi" atât după coloritul lor, cât și după ciudatele "modele" care, deși se deplasează în aer, rămân totuși legate de emițătorul lor. Pe cele emise la intensități reduse ale energiei-gând le văd și cum se destramă. În schimb, dacă se adună grupuri de oameni care gândesc la fel (în fapt, pot să existe persoane care gândesc asemenea, dar care se află la distanță față de un anumit grup), atunci particulele eterice activate de energii cu aceleași lungimi de undă și frecvențe vibratorii se adună și ele, mărind mult "formele-gând" respective (fie ele luminoase, fie întunecate). Inițiatul german O.E. Bernhardt a prezentat mai pe larg (sub pseudonimul Abd-ru-shin) acest fenomen al concentrării de forme-gând care devin adevărate "centrale de energii" invizibile. Acestea se pot menține și ele timpi mai îndelungați, în măsura în care persoanele respective sau altele continuă să le "alimenteze" energetic cu aceleași gândiri. Drept urmare, astfel de "centrale" nevăzute, prin simpla lor prezență spațială, pot să influențeze chiar și pe alți oameni, cu totul neimplicați, dar receptivi la frecvențele vibratorii și la lungimile de undă specifice aglomerărilor mai mari de materii eterice astfel activate. Influențele pot fi în bine, luminoase, dar pot fi și în râu, întunecate. . Astfel, dacă energiile puse în joc sunt ale unor gândiri benefice, înălțătoare (acțiuni caritabile, pentru pace, participări la servicii religioase sau la educări spiritualiste etc), frecvențele vibratorii sunt mai ridicate șj dau un aspect luminos acelor "centrale energetice eterice". Dar, daca sunt gânduri de ură, de răzbunare, de gelozie, de agresiune etc, culorile acestor aglomerări eterice alimentate prin energia gândurilor variază de la roșu, maro, până la negru (Nu întâmplător, în vorbirea curentă regăsim expresii ca "gânduri luminoase", sau din contra, "gânduri întunecate".)

În cartea Evoluția ocultă a umanității, C. Jinarajadasa specifica: "Aceste gânduri-formă pot fi de scurtă durată sau pot dura ore, luni, sau chiar ani; astfel, ele pot fi considerate, pe drept cuvânt, ca făcând parte din locuitorii lumii invizibile. Li s-a atribuit de aceea denumirea de "Elementali".]
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> Spiritualitatea Universală, Texte profetice, profeti, prooroci, channeling, clarvazatori, scribi ai lui Dumnezeu
   -> Channeling, Clarvazatori, Scribii lui Dumnezeu, Clarvazatori si profeti contemporani
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 4  [ 32 Posts ]
 

Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !