Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 20:23
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Marea Evanghelie a lui Ioan - volumul 1 - Jakob Lorber


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 23, 24, 25  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 169
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 20:43 View PostDownload Post

Capitolul 169

O noapte răcoroasă pe pășunea alpină. Orbul - descendent al lui Tobie. Cinstea și onoarea încălzesc inima omului. Reproșul sever al îngerilor la adresa femeilor răutăcioase. Evanghelia râsului.


1. Am intrat atunci în cabană, iar femeile și fetele s-au apropiat de foc pentru a se încălzi, dar câțiva evrei furioși, văzând că aceste femei ocupă tot locul, au venit la Mine să se plângă. Eu i-am liniștit cu blândețe.

2. Toți au tăcut, în afară de un evreu din Capernaum, care continua să fie furios și să mormăie: "La ce bun toate aceste discursuri, deja am înghețat, atât de mult am stat pe afară, nu mai puteam rezista și, iată, acum aceste femei refuză să-mi facă și mie loc lângă foc, mie, care sunt bătrân și înghețat. Nu sunt obișnuit cu frigul de pe aceste înălțimi și am peste șaptezeci de ani! Eu sunt friguros de felul meu; nu vreau să fiu nepoliticos, dar spune-le acestor femei să mă lase să mă apropii de foc!"

3. Eu i-am spus acestui bătrân: "Nu știi tu că Eu aș putea să te încălzesc altfel decât cu focul, dacă ai avea credință?"

4. Bătrânul a spus: "Da, Doamne, cred, căci am văzut multe din miracolele Tale și cred că tot ceea ce dorești Tu se împlinește".

5. Eu am spus: "Mergi la cei trei care au fost cu noi pe vârful muntelui acum trei zile și te vei încălzi".

6. Bătrânul a făcut ceea ce i-am spus și a primit atâta căldură încât aproape că nu a mai putut suporta, drept pentru care Mi-a mulțumit, rugându-Mă de data aceasta să-l răcoresc!

7. Eu i-am spus: "Fă ce vrei, eu nu te-am legat de cei trei; pleacă de lângă ei și te vei răcori!"

8. Iar bătrânul a plecat, dar s-a întors foarte agitat, strigând înfricoșat: "Să se salveze cine poate, muntele este în flăcări, focul se apropie din ce în ce mai mult de cabană! Doamne, suntem pierduți cu toții!"

9. În timp ce bătrânul se plângea, a sosit Kisjonah, care fusese plecat cu treburile sale. El Mi-a spus: "Doamne, iartă-mă, dar, așa cum este obiceiul, am pregătit o mică sărbătoare, întrucât este ultima seară pe care Tu o petreci aici la munte, păstorii mei au strâns grămezi de coji și acum dansează în jurul focului și cântă psalmi de bucurie. Vrei să vii:să-i vezi?"

10. Eu am spus: "Oh! Cu dragă inimă, căci iubirea Mea pentru tine este infinit de mare!" M-am spălat și am ieșit urmat de toți discipolii.

11. Dar femeile râdeau de bătrânul evreu, care, crezând că a văzut muntele în flăcări, făcuse atâta gălăgie de parcă era sfârșitul lumii. Rușinat, bătrânul suporta cu răbdare râsetele femeilor.

12. Le-am pus pe aceste femei la punct din cauza lipsei lor de politețe și le-am certat. Ele i-au cerut scuze bătrânului și de asemenea Mie, spunând că nu au vrut să facă ceva rău.

13. Bătrânul le-a iertat din toată inima, dar cei trei îngeri au intrat și le-au spus: "Ascultați-ne, femeilor! Acest bătrân este un urmaș al lui Tobie, care era orb și căruia noi i-am redat vederea cu fierea unui pește; de asemenea, toți descendenții lui Tobie, care era gropar, au vederea slabă la bătrânețe, dintr-un motiv secret pe care numai Dumnezeu îl cunoaște! Dar este un mare păcat să râzi de un orb și să-l lipsești de afecțiune, în loc să-l ajuți. Dacă nu ați fi știut că acest bătrân, care se numește Tobie, este pe jumătate orb, voi nu ați fi păcătuit, dar voi știați și totuși ați râs. Păcatul vostru merită să fie pedepsit. Dar v-ați cerut iertare și, din moment ce el v-a iertat, vă iertăm și noi.

14. Dar nenorocire vouă dacă veți continua să batjocoriți un infirm, căci nenorocirea sa se va abate asupra voastră.

15. De altfel, oamenii aproape că nici nu ar trebui să râdă, sau doar foarte rar, căci râsul răutăcios trezește spiritele rele ascunse în ei!

16. O mișcare prietenească a mușchilor feței - în care recunoști expresia bunăvoinței - este divină, dar aproape toate celelalte feluri de râs vin din infern, căci diavolii râd fără încetare ori de câte ori le reușesc loviturile lor rele; în ceruri nimeni nu râde, aici toată lumea este plină de cea mai caldă și mai amicală bunăvoință față de bietele creaturi și este plină de compasiune față de toți frații care trebuie să sufere încă pe acest pământ. Amintiți-vă aceasta!

17. Când oamenii vor începe să râdă de slăbiciunile fraților lor, credința va dispărea la fel ca soarele la apus și iubirea se va răci în inima omului, așa cum s-a răcit noaptea aceasta, iar oamenii vor simți o suferință mare, cum niciodată nu au mai simțit

18. Amintiți-vă întotdeauna de această învățătură cerească; pedepsiți-vă copiii dacă își vor bate joc de ea. Mai bine să-i vedeți plângând decât să-i auziți râzând răutăcios, căci acest râs vine din infern, care este mereu plin de un râs sarcastic.

19. Există anumite situații, de altfel specifice oamenilor, în care se poate râde de un lucru prostesc și stupid, dar râsul este judecata celui care l-a declanșat.

20. Dimpotrivă, cel care râde din plăcere și caută ocaziile de a râde numai de dragul de a râde este un nebun! Căci numai inima unui nebun poate fi stârnită și provocată la un râs prostesc. Orice om înțelept înțelege cu ușurință faptul că viața este ceva serios și nu poate să o ia în râs.

21. Așadar, pe viitor să nu mai râdeți de alții; îndepărtați-vă de bufoni, farsori și comedianți, care sunt plătiți pentru a vă atrage în infern. Fiți mereu sobre și modeste, ca să fiți pe placul lui Dumnezeu și să vă păstrați cinstea și onoarea".

22. Aceste cuvinte au făcut o impresie deosebită asupra femeilor, care au promis să nu mai râdă de ceilalți toată viața lor.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 170
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 20:47 View PostDownload Post

Capitolul 170

Tămăduirea nocturnă a orbului Tobie. Un semn al timpului nostru. Masa în poiană.


1. Auzind la rândul lui ceea ce le spuseseră cei trei îngeri femeilor, bătrânul s-a apropiat de îngeri și le-a spus: "Dacă am înțeles bine, voi ați pomenit numele strămoșilor mei și ați demonstrat astfel că numele meu nu vă este necunoscut! Prin grația lui Dumnezeu, care este în voi, voi i-ați redat vederea bătrânului Tobie.

2. Vedeți voi, dragi și nemuritori prieteni ai lui Dumnezeu, eu sunt pe punctul de a deveni complet orb! Cu un ochi nu mai văd deloc, iar cu celălalt nu văd decât o slabă licărire. Ar fi oare posibil să-mi redați și mie vederea? Aveți milă de mine, căci pentru voi acest lucru trebuie să fie foarte ușor!"

3. Îngerii au spus: "Îl vezi tu pe Cel care privește focurile și ascultă cântecele păstorilor împreună cu Kisjonah? El și nu noi, este cel care i-a redat vederea lui Tobie. Mergi la El. El este Domnul și poate să facă orice dorește. Numai El poate să redea lumina ochilor tăi. Noi nu putem mai mult decât tine, căci nu suntem decât servitorii Lui și ascultăm doar de poruncile Sale".

4. Bătrânul a venit atunci să-Mi ceară să-i redau vederea. Eu i-am spus: Tu ai fost multă vreme un fariseu încăpățânat și un admirator al Templului din Ierusalim; ai crezut că Eu sunt un esenian, un mag. Cum de ți-a venit acum credința?"

5. Bătrânul a spus: "Doamne, am fost prezent și la Capernaum, unde Tu ai înviat-o pe fiica lui Iair. Atunci am avut credință! Dar trebuia să văd și să aud mai multe lucruri ca să cred. Am văzut, am auzit, iar acum cred că Tu poți, Doamne, tot ceea ce dorești; dacă Tu dorești să mă salvezi, Doamne, acest lucru îți este cu ușurință posibil!"

6. Eu i-am spus atunci: "Este oarecum absurd să redai vederea cuiva când este noapte; dar, de vreme ce credința ta este atât de puternică precum spui, îți poți regăsi vederea și noaptea, îți voi mai spune doar că, din punct de vedere spiritual, toți oamenii se află în întuneric și că ei sunt complet orbi! Mai mult, oamenii ar trebui să devină văzători nu numai pentru zi, ci și pentru noapte, căci numai atunci, din prima lor seară și dimineață, se va face pentru ei prima zi adevărată. Fie ca acest lucru să fie valabil și pentru tine, regăsește-ți vederea în timpul nopții!"

7. Imediat după aceste cuvinte, bătrânul a putut vedea focurile pe care le luase drept un incendiu și s-a minunat.

8. Când și-a dat seama că i-a revenit vederea, el a căzut în genunchi în fața Mea, în culmea bucuriei și nu mai reușea să Mă slăvească și să-Mi mulțumească atât cât ar fi vrut.

9. Eu i-am spus: "Ai înțeles porunca Mea, păstrează tăcerea asupra a tot ce ai văzut și ai auzit aici, altminteri ți se va petrece ceea ce v-am avertizat de atâtea ori". Bătrânul s-a ridicat, jurând că va tăcea ca un mormânt!

10. Și totul s-a împlinit pe acest munte, potrivit intenției divine. Iar întrucât focurile se stinseseră, cele cinci fiice ale lui Kisjonah au venit să Mă invite la masă, împreună cu toți cei prezenți și am mers să servim o masă bună, după care ne-am odihnit.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 171
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 20:52 View PostDownload Post

Capitolul 171

Mizerabila șiretenie a fariseului Rhiba, care propune să se debaraseze de Iisus.


1. Vreo treizeci de farisei care ne însoțiseră pe munte, mai buni decât colegii lor și care începuseră să facă progrese în credința lor, unii mai mult, alții mai puțin, s-au retras într-o cabană pentru a-și petrece noaptea discutând între ei.

2. Unul dintre ei, pe nume Rhiba, mai viclean și mai bun orator decât ceilalți, văzând că tovarășii săi nu ajung la nici o concluzie, a luat cuvântul și a spus: "Fraților, de două ore vorbiți fără să avansați câtuși de puțin în concluziile voastre. Voi mă cunoașteți și știți că, în acest gen de situații, eu pun întotdeauna punctul pe i". După ce am examinat, am ascultat și am observat tot ce s-a făcut și s-a spus, m-am gândit să nu mai rămân aici fără să fac nimic. Ascultați-mă!

3. Este evident că acest om, fiul dulgherului din Nazaret, face lucruri pe care în afară de Dumnezeu, nimeni altcineva nu le poate face. Pe scurt, toți cei neputincioși, cei slabi, care nu pot sesiza adevărul dintr-o singură privire, trebuie să fie complet năuci și-l consideră pe acest nazaritean un fel de semizeu, după modelul grecilor. Puțin a lipsit ca și eu să cad în cursă, căci acele apariții pe vârful muntelui au fost extraordinare și păreau din timpurile lui Moise și Ilie.

4. Dar, cu ajutorul simțului meu critic, anumite lucruri mi-au atras atenția și acum știu exact cum stăm. Oare voi nu i-ați remarcat pe acești oameni care au sosit, după spusele lor, ca îngeri și toată lumea a crezut? Dar știți voi cine sunt ei și de unde vin? Nu! Ei bine, eu vreau să vă deschid ochii.

5. Nu vă este necunoscut faptul că dulgherul nazaritean, pe nume Iosif, care a avut mereu reputația de cunoscător al hieroglifelor și al magiei perșilor, descinde în linie dreaptă din David și este numit, din când în când, fiul lui David! Tatăl lui Iosif, care se numea Elie și care era de asemenea tot arhitect, avea fără îndoială un caracter ireproșabil, dar el avea intenția secretă de a-și repune neamul pe tronul Iudeei. El l-a lăsat pe fiul său Iosif să călătorească în Persia și poate și în India, sub pretextul că merge să studieze arhitectura, dar de fapt mergea să studieze magia, ca să poată să înșele pe toată lumea și să treacă drept trimisul lui Dumnezeu, să urce pe tronul Iudeei și să-i izgonească pe romani. După mulți ani, Iosif s-a întors din călătoria sa, fără să găsească modalitatea de a pune în practică planul tatălui său. El era prea lipsit de curaj pentru a realiza acest plan și nu era un bun orator. Elie a recunoscut că s-a înșelat în calculele sale și l-a lăsat pe fiul său Iosif, care nu avea nici o aptitudine de a domni, să-și practice meseria pe care o știa. La moartea sa, Elie i-a dat binecuvântarea sa lui Iosif, sfătuindu-l să renunțe la proiectele sale secrete, deopotrivă el și urmașii săi. Astfel Iosif nu s-a mai gândit să aplice acest plan cu ajutorul copiilor primei sale soții.

6. Dar când soția lui a murit și când, prin magia învățată în Persia, el a reușit să o ia sub protecția sa, de la Templul din Ierusalim, pe tânăra și frumoasa Maria, care cobora tot din stirpea lui David, dorința de a domni a reînviat în Iosif. El a lăsat-o însărcinată pe Maria, care nu avea decât paisprezece ani, ceea ce i-a adus grave neplăceri la Ierusalim, de care nu a putut scăpa decât oferind mulți bani și folosindu-se de magia sa, după care, în cele din urmă, urmând sfatul unui prieten, a luat-o pe Maria de soție.

7. Părinții Mariei, un anume Ioachim și Ana, soția acestuia din Ierusalim, nu au fost prea mulțumiți de această căsătorie, dar Iosif le-a obținut consimțământul cu sprijinul prietenilor săi de la Templu, Simion și Zaharia.

8. La îndemnul soției sale, pe care o iubea foarte mult, Iosif i-a destăinuit acesteia proiectele sale faimoase pentru fiul pe care-i așteptau.

9. El a trimis mesageri în Persia să-i caute pe cei trei magi pe care-i cunoscuse în tinerețe. Aceștia au venit la Nazaret, dar nu l-au găsit acolo pe Iosif, care plecase cu Maria și copilul la Betleem, în Iudeea, pentru recensământul poruncit de Cezar Augustus.

10. Acești perși au mers de la Nazaret la Ierusalim să-l întrebe pe Irod unde se găsea regele nou-născut. Irod le-a explicat că această familie ar trebui să fie la Betleem,

11. Toate acele apariții magice, care i-au uimit chiar și pe romani, l-au obligat pe Irod să poruncească uciderea pruncilor. Cei trei magi i-au adus copilului o adevărată avere, destinată educației sale până în momentul când va deveni rege, după care au plecat înapoi în Persia.

12. Dar magii nu l-au pierdut nici o clipă pe copil din ochi și, prin magia lor, l-au ajutat de la distanță, până când acești trei 'îngeri' de alaltăieri au sosit să-l ajute pe Iisus să-și înfăptuiască opera și să conducă poporul ignorant, care nu știe ce s-a pus la cale în secret, fiind orbit de predicile și miracolele sale.

13. Dar noi, care suntem inițiați în toate misterele, nu putem să ne lăsăm orbiți și este datoria noastră sacră să-l supraveghem pe acest om în cele mai mici fapte și gesturi si să-l împiedicăm atunci când va merge prea departe. ;

14. Mai rău este că i-a atras pe romani de partea lui; truda noastră va fi în acest caz zadarnică. Trebuie să-l împiedicăm prin orice mijloace, altfel o să ne-o ia înainte și n-o să-l mai putem opri. Ce spuneți?"

15. Fariseii i-au răspuns: Poate că ai dreptate, dar dacă lucrurile iau o altă întorsătură, ceea ce se poate întâmpla, ce se va petrece cu noi?"

16. Rhiba le-a spus: "Nici nu trebuie să ne gândim la această posibilitate! Este oare el altceva decât un simplu om și poate el să fie mai mult decât un om? Noi nu ne putem asemui cu păgânii, care nu știu ce este Dumnezeu și cine este Dumnezeu și care adoră și venerează animale pe care le consideră zei!

17. Este oare acest nazaritean mai mult decât un om, este el un geniu inegalabil printre cei de același neam cu el?

18. Dacă el ar dori să rămână ceea ce este și să-și folosească arta pentru binele oamenilor și instruirea lor, pentru cei care sunt orbi, el ar fi într-adevăr de neprețuit, iar țara lui ar fi de invidiat. Dar tronul și sceptrul lui David nu-i dau pace; iată ce provoacă neîncrederea evreilor adevărați, care au încă vechiul spirit și care îl văd în adevărata lumină și înțeleg ce se întâmplă cu acest om, nelăsându-se orbiți precum vameșii, care oricum sunt pe jumătate păgâni și precum oamenii de cea mai joasă speță.

19. La ce folosesc umanității toate aceste învățături care dau naștere la secte, în care oamenii sfârșesc prin a se dușmăni din cauza credinței lor, sfâșiindu-se între ei precum animalele sălbatice, cei bătrâni întru credință detestându-i pe cei noi și aceștia din urmă pe primii? În acest fel, religia conduce tocmai la opusul său, generând ura în locul prieteniei, al dragostei și al păcii. Iată fructul tuturor noilor religii. Prima noastră datorie, a celor care conducem, este așadar să prevenim poporul asupra acestor pericole și să scăpăm lumea de astfel de magicieni, înainte ca milioane de oameni să fie masacrați datorită greșelilor unuia mai original".
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 172
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 21:05 View PostDownload Post

Capitolul 172

Contraatacul altui fariseu. Răutatea Templului.


1. Un alt fariseu a spus: "Ai dreptate, dacă privești din punctul de vedere lumesc. Dar dacă după moartea trupului urmează o viață a sufletului - și eu nu m-am îndoit niciodată de acest lucru - toate aceste observații n-au nici o valoare și acest Iisus este precum un soare pentru noaptea spiritului uman, care ne revelează adevărata cale prin care, chiar în acest corp fiind, noi putem privi în Lumea de dincolo, primind din locuința Tatălui minunata hrană a vieții eterne.

2. Iată ce a vrut el să-i învețe pe oamenii orbi atunci când ne-a îndemnat să gustăm vinul și pâinea oferite din ceruri, pe care le-am primit acum câteva zile, pe aceste înălțimi.

3. Istoria omenirii ne învață că noaptea și ziua se află într-o permanentă luptă. Noi vedem acest lucru în fiecare zi în natură. Aceasta este porunca lui Dumnezeu, împotriva căreia nici o putere umană nu poate face nimic.

4. Ce vei face dacă acest Iisus, o ființă atât de spiritualizată, îți va ghici gândurile și te va distruge, ce rezistență crezi că îi poți opune?

5. Eu cred că un om de care ascultă vântul, marea și toate spiritele rele, care învie morții și care, fără a folosi nici un fel de remedii medicale, vindecă orice boală prin simpla sa voință, trebuie să fie mai mult decât un simplu magician genial; căci ai văzut vreodată cum își pronunță magicienii incantațiile lor, cum își învârtesc bagheta magică și amuletele și câtă importantă dau ei lucrurilor aparent nesemnificative?

6. Acest Iisus nu are nici amulete, nici vreo baghetă magică. El nu are nici un unguent miraculos, nici iarbă, nici plante; nu este un mistic și nici un mare vorbitor. El este pur și simplu deschis față de oricine și este prietenul tuturor, este uman în sensul cel mai profund al cuvântului.

7. El nu este nici ipocrit, nici fățarnic, nici bigot; cuvintele sale curg precum mierea și laptele și, cu simplitatea lui extraordinară, el obține tot ce este mai minunat în lume; tot ceea ce dorește el se produce în modul cel mai miraculos. Sunt convins că ar putea să creeze o nouă lume, dacă ar dori acest lucru! Eu îl cunosc aproape de la nașterea sa și pot să spun că de mic copil făcea ceea ce face și acum.

8. Dacă un om înfăptuiește în fața noastră acțiuni pe care numai Dumnezeu le poate face, atunci ce m-ar putea împiedica să-l consider drept un Dumnezeu pe acel om?

9. Eu sunt născut în Galileea și am peste șaptezeci de ani; am fost preot mai mult de patruzeci de ani și de treizeci de ani vederea mea e slabă; mi-am pierdut complet vederea unui ochi și cu celălalt nu mai vedeam aproape deloc. Am fost la o mulțime de medici, veniți din lumea întreagă la Capernaum, care își practicau meseria și făceau lucruri aproape supranaturale: îmblânzeau șerpi, retezau într-o clipită grumazul păsărilor, pe scurt, făceau miracole. Am cheltuit mulți bani în speranța de a-mi vindeca ochii, dar nimic nu m-a ajutat!

10. Acum câteva ore, după masa de seară, el m-a vindecat cu un singur cuvânt și acum văd cu amândoi ochii poate chiar mai bine decât voi!

11. Găsiți-mi un singur om, în întreaga istorie, care a mai făcut asemenea miracole pe pământ! Prin grația lui Dumnezeu, Moise a făcut lucruri mari, care i-au fost permise prin puterea credinței sale. La fel au stat lucrurile și cu Avraam, cu ocazia celei de-a doua promisiuni; dar ce sunt miracolele lui Moise față de ceea ce înfăptuiește Iisus sub ochii noștri?

12. Și voi vă întrebați cum să vă descotorosiți de el! Ptiu, ce rușine, voi meritați mânia lui Dumnezeu și pedeapsa Lui veșnică.

13. Într-adevăr, se pare că se petrece cu acest Iisus ceea ce marele profet Isaiia a prezis copiilor lui Dumnezeu:

14. 'Iată Robul Meu, pe care Eu L-am ales, Preaiubitul Meu, în care sufletul Meu își găsește plăcerea. Am pus Duhul (Spiritul) Meu asupra Lui și El va vesti neamurilor judecata. El nu Se va lua la ceartă, nici nu va striga. Și nimeni nu-i va auzi glasul pe ulițe. Nu va frânge o trestie ruptă și nici nu va stinge un fitil care fumegă, până va face să biruie dreptatea în tot adevărul; nu va cunoaște nici slăbiciune, nici descurajare până când nu va fi reinstaurat dreptatea pe pământ. Și neamurile vor nădăjdui în Numele Lui.' (Isaiia 42, 1-4)

15. Dacă El ar dori un sceptru și o coroană, cerule, le-ar putea avea oricând, căci El poate să-și transporte discipolii prin aer, așa cum am văzut cu proprii noștri ochi! El ar putea să-i strângă laolaltă pe toți mai-marii pământului și să le spună pur si simplu: Eu sunt Domnul și voi nu veți mai domni vreodată; puteți să deveniți servitorii Mei, dacă doriți să rămâneți cu Mine, dar dacă nu vreți asta, plecați și mergeți spre propria voastră ruină!

16. Dar El, deși este într-adevăr atotputernic, ne-a amenințat să nu suflăm o vorbă despre ceea ce se petrece aici! El nu caută deloc celebritatea sau notorietatea; tot ce îl interesează este numai înnobilarea și perfecționarea spirituală a omului. El vrea să instaureze un regat spiritual între oameni și să readucă în Paradisul pierdut pe cei care nu mai știu unde se află. Iar noi să-l facem să dispară pentru aceasta! Niciodată, niciodată; blestemat să fie cel care are un asemenea gând în inima lui!

17. Niciodată nu a trăit pe pământ cineva mai uman și mai dezinteresat ca El! Iar voi vreți să ridicați mâna asupra Lui! întrebați-vă mai bine cui aparțineți voi, ai cui sunteți și Satana, care se află în inimile voastre, vă va răspunde: 'eu sunt visul vostru!'

18. Cu cine doriți voi să semene Mesia al vostru? Probabil cu voi, sau cu un uriaș de o mie de ori mai mare decât Samson, care ar uimi lumea prin forța sa și în cele din urmă v-ar pune pe voi pe tron și nu pe el; el ar trebui doar să vă servească drept măgar sau cămilă, drept câine de pază și leu care luptă în deșert împotriva dușmanilor voștri, drept vultur care se aruncă din înălțimea piscurilor să vă anunțe sosirea dușmanului pentru ca voi să puteți jelui netulburați pământul întreg și ca să vă puteți potoli poftele cu femeile ușoare.

19. Voi vreți să domniți și să-l aveți pe Mesia drept servitor; iată Mesia pe care vi-l doriți. Dar să-l numiți Domn pe Mesia, asta nu acceptați. Iată de ce vreți să-l îndepărtați din calea voastră!

20. Întrebați-vă inimile și veți vedea că ele vă vor răspunde prin da!

21. Dacă sunteți de părere că nu am dreptate, spuneți-mi și explicați-mi cum ar trebui să fie Mesia al vostru!

22. Noi, cei care ne spunem fiii Celui Preaînalt, ar trebui să ne simțim rușinați văzând cum păgânii, vameșii, pescarii, ne întrec în toate! Grecii, romanii, egiptenii, perșii și asirienii, aproape toate popoarele păgâne pe care le cunoaștem, datorită atașamentului față de idolii lor, își divinizează înțelepții, crezând că au fost trimiși de zeii lor în semn de recunoștință pentru că ei le-au ridicat temple. Nu există nici un exemplu de popor păgân care să nu fi venerat asemenea înțelepți!

23. Iar noi, evreii, care suntem poporul lui Dumnezeu, am lapidat pe cei mai mulți dintre profeții noștri, i-am blestemat și mai pretindem că suntem copiii lui Dumnezeu!

24. Ilie, unul dintre cei mai mari profeți, a trebuit să fugă la capătul pământului pentru a se feri de mânia 'copiilor lui Dumnezeu'! Iată-i pe frumoșii copii ai lui Dumnezeu!

25. Noi suntem cei care i-am lapidat pe trimișii lui Dumnezeu și tot noi vrem acum să-l facem să dispară pe acest Iisus, atât de bun. Dacă se va petrece așa ceva, înseamnă că Dumnezeu îl mai lasă încă pe cel rău să comită răul, dar numai până când măsura infernului se va umple. Eu vă prezic atunci blestemul veșnic al tuturor evreilor; ei vor fi prigoniți pe tot pământul, nu vor mai avea patrie și toată lumea se va cutremura la simplul auz al numelui lor, chiar și atunci când păgânii îl vor respecta.

26. La fel de adevărat cum este faptul că Dumnezeu există, eu vă spun că toate acestea se vor petrece întocmai și că nelegiuirea noastră ne va conduce în infernul veșnic. Amintiți-vă că eu, care sunt fariseu, v-am spus toate acestea!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 173
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 22:12 View PostDownload Post

Capitolul 173

Fariseii furioși vor să-l ucidă pe Tobie, dar îngerii îl protejează. Binefacerile răsăritului de soare.


1. Unii farisei au acceptat vorbele bătrânului fariseu (pe nume Tobie, despre care am mai vorbit), dar alții s-au mâniat foarte tare și au vrut să-i sfâșie veșmintele, ba chiar să-l ucidă cu pietre.

2. Dar bătrânul Tobie le-a spus: 'Voi puteți face orice doriți împotriva noastră, a celor care vă ofensăm, dar cei trei îngeri care sunt aici vă vor răsplăti în infern pentru osteneala voastră, iar diavolii vă vor sfâșia hainele".

3. Abia a terminat de adresat Tobie aceste cuvinte energice colegilor săi, care tocmai erau pe punctul de a-l lapida, când cei trei îngeri, cu fața mai luminoasă decât soarele, au și intrat în cabană.

4. Văzându-i, fariseii înnebuniți au căzut cu fața la pământ, cerându-și iertare și văitându-se.

5. Îngerii le-au spus: "Cine credeți voi că sunt prietenii voștri, dacă voi sunteți dușmanii celor animați și inspirați de Dumnezeu? Noi vă spunem în față: aceștia sunt demonii! Continuați astfel și veți simți pe pielea voastră puterea Celui Preaînalt!"

6. Tremurând de frică, fariseii au spus: "Ce trebuie să facem?" îngerii le-au răspuns: "Să fiți umili și să credeți în unicul Fiu al lui Dumnezeu, al cărui suflet este una cu Dumnezeu". Apoi, cei trei îngeri au dispărut și fariseii s-au ridicat în picioare, renunțând la intențiile lor rele.

7. Tobie i-a întrebat: "Ce vreți să faceți? Unde vă sunt pietrele blestemate, de ce nu puneți mâna pe cele trei personaje pe care le credeți magicieni perși deghizați?"

8. Fariseii au răspuns: "Știi bine că noi trebuie să ne supunem poruncilor lui Moise, căruia i-am jurat supunere în numele cerului și în numele Templului! Dar dacă învățătura acestui Iisus este împotriva Legii, nu ne este atât de ușor să ne schimbăm. Ne vom mai gândi și vom vedea ce trebuie făcut. Acum nu putem spune nici da, nici nu, căci stă scris că nici un profet nu va veni din Galileea și, oricât de fabuloasă ar fi această poveste, noi trebuie să rămânem circumspecți!"

9. Tobie a spus: "Este drept, nici un profet nu va veni din Galileea, dar s-a spus oare că nici Mesia nu va veni din Galileea? Asta nu scrie nicăieri, după câte știu eu și nicăieri nu scrie de unde va veni Acesta. Iar dacă Scriptura spune că nici un profet nu va veni din Galileea, se poate foarte bine ca de acolo să vină Mesia! Diferența între cele două concepții este uriașă!" Fariseii au spus: "Ai dreptate, ne vom mai gândi la asta".

10. Un alt fariseu, care ascultase în liniște, a luat cuvântul: "Prieteni și frați, pentru a ajunge la asemenea concluzii este necesară o stare sufletească deosebită; noi suntem, mai mult sau mai puțin, amețiți după masa bogată pe care am servit-o și complet adormiți, cum am putea așadar să dezbatem o problemă atât de serioasă?

11. Eu cred că trebuie să dormim puțin și să așteptăm până mâine pentru a lua o hotărâre. Se pare că mijește de ziuă; ar fi deci bine să începem Sabatul într-o stare de pace spirituală și nu risipindu-ne puterile în dispute inutile.

12. Grupul celor care-l urmează pe Iisus începe să se miște, după câte mi se pare. Ar trebui să-i observăm, dar cum am putea s-o facem dacă suntem morți de somn?"

13. Un altul a spus: "Este foarte ușor, nu avem decât să punem un paznic!" Primul a răspuns: "Cine, tu sau altul? Suntem cu toții obosiți și vom adormi imediat făcând de pază".

14. Un al treilea s-a băgat și el în discuție: "Nu mai este timp de dormit, ceilalți se pun deja în mișcare; nu ne rămâne decât să le urmăm exemplul, căci drumul de coborâre spre câmpie este lung și de acolo mai este încă mult până în sat".

15. Un al patrulea a spus: Iată, învățătorul Iisus este deja în fața ușii, gata de plecare. Nu ne mai rămâne decât să pornim și noi!"

16. Primul: "La asta mă gândeam și eu, ce călătorie vom face, pe jumătate amețiți de aseară și fără să fi dormit?"

17. Mai mulți au răspuns într-un glas: "Nu este nimic altceva de făcut, cei care au dormit nu ne vor aștepta! Vom dormi în sat!" în sfârșit, s-au ridicat cu toții și au ieșit în grabă din colibă.

18. Toți fariseii erau gata, dar întrucât Eu nu dădeam semne de plecare, ei au început să se enerveze și M-au întrebat de ce nu pornim!

19. Le-am răspuns: "Eu sunt stăpân și fac ceea ce vreau; nimeni nu are dreptul să-Mi ceară socoteală. Iar dacă ceea ce fac pentru Mine și pentru ai Mei îi displace cuiva, atunci acela să facă la rândul lui ce dorește și să plece. Dacă preferă să aștepte, să aștepte. Eu nu voi pleca înainte de răsăritul soarelui, iar înainte voi mânca ceva, pentru că drumul este lung și greu".

20. Fariseii au spus: "Atunci putem să dormim și noi puțin!" Le-am răspuns: "Desigur, la răsăritul soarelui, pământul nu are nevoie de lumina privirii voastre, ci de lumina ochilor Mei, ca să poată apărea lumina din întuneric".

21. Fariseii și-au spus în sinea lor: "Să înțeleagă cine poate!"

22. Bătrânul Tobie a spus: "În ceea ce mă privește, eu înțeleg și rămân aici, poate că o să se facă lumină și în mine".

23. Ceilalți i-au răspuns: "Fă ce dorești, bătrân ursuz, noi ne vom întoarce la cabană, să dormim puțin!" Acestea fiind zise, au plecat cu toții la cabană și s-au aruncat pe saltelele de paie.

24. Tobie a venit imediat la Mine pentru a-Mi relata, plin de respect, tot ceea ce s-a vorbit în cabană, dar Eu l-am liniștit, spunându-i: "Știu totul, căci dacă nu aș fi știut, cum te-aș fi putut ajuta la timp? Lasă asta! Celui care se va ridica împotriva Mea, înainte de a sosi ceasul, nu-i va fi bine. Nu-ți fie teamă, tu nu vei păți nimic rău!"

25. Am urcat apoi cu toții până în poiană, unde am așteptat cu nerăbdare răsăritul soarelui, care nu s-a lăsat mult timp așteptat.

26. A fost un răsărit de soare magnific, care ne-a întărit sufletul și membrele corpului, încălzindu-ne inima și șalele.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 174
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 22:16 View PostDownload Post

Capitolul 173

Fariseii furioși vor să-l ucidă pe Tobie, dar îngerii îl protejează. Binefacerile răsăritului de soare.


1. Unii farisei au acceptat vorbele bătrânului fariseu (pe nume Tobie, despre care am mai vorbit), dar alții s-au mâniat foarte tare și au vrut să-i sfâșie veșmintele, ba chiar să-l ucidă cu pietre.

2. Dar bătrânul Tobie le-a spus: 'Voi puteți face orice doriți împotriva noastră, a celor care vă ofensăm, dar cei trei îngeri care sunt aici vă vor răsplăti în infern pentru osteneala voastră, iar diavolii vă vor sfâșia hainele".

3. Abia a terminat de adresat Tobie aceste cuvinte energice colegilor săi, care tocmai erau pe punctul de a-l lapida, când cei trei îngeri, cu fața mai luminoasă decât soarele, au și intrat în cabană. 4. Văzându-i, fariseii înnebuniți au căzut cu fața la pământ, cerându-și iertare și văitându-se.

5. Îngerii le-au spus: "Cine credeți voi că sunt prietenii voștri, dacă voi sunteți dușmanii celor animați și inspirați de Dumnezeu? Noi vă spunem în față: aceștia sunt demonii! Continuați astfel și veți simți pe pielea voastră puterea Celui Preaînalt!"

6. Tremurând de frică, fariseii au spus: "Ce trebuie să facem?" îngerii le-au răspuns: "Să fiți umili și să credeți în unicul Fiu al lui Dumnezeu, al cărui suflet este una cu Dumnezeu". Apoi, cei trei îngeri au dispărut și fariseii s-au ridicat în picioare, renunțând la intențiile lor rele.

7. Tobie i-a întrebat: "Ce vreți să faceți? Unde vă sunt pietrele blestemate, de ce nu puneți mâna pe cele trei personaje pe care le credeți magicieni perși deghizați?"

8. Fariseii au răspuns: "Știi bine că noi trebuie să ne supunem poruncilor lui Moise, căruia i-am jurat supunere în numele cerului și în numele Templului! Dar dacă învățătura acestui Iisus este împotriva Legii, nu ne este atât de ușor să ne schimbăm. Ne vom mai gândi și vom vedea ce trebuie făcut. Acum nu putem spune nici da, nici nu, căci stă scris că nici un profet nu va veni din Galileea și, oricât de fabuloasă ar fi această poveste, noi trebuie să rămânem circumspecți!"

9. Tobie a spus: "Este drept, nici un profet nu va veni din Galileea, dar s-a spus oare că nici Mesia nu va veni din Galileea? Asta nu scrie nicăieri, după câte știu eu și nicăieri nu scrie de unde va veni Acesta. Iar dacă Scriptura spune că nici un profet nu va veni din Galileea, se poate foarte bine ca de acolo să vină Mesia! Diferența între cele două concepții este uriașă!" Fariseii au spus: "Ai dreptate, ne vom mai gândi la asta".

10. Un alt fariseu, care ascultase în liniște, a luat cuvântul: "Prieteni și frați, pentru a ajunge la asemenea concluzii este necesară o stare sufletească deosebită; noi suntem, mai mult sau mai puțin, amețiți după masa bogată pe care am servit-o și complet adormiți, cum am putea așadar să dezbatem o problemă atât de serioasă?

11. Eu cred că trebuie să dormim puțin și să așteptăm până mâine pentru a lua o hotărâre. Se pare că mijește de ziuă; ar fi deci bine să începem Sabatul într-o stare de pace spirituală și nu risipindu-ne puterile în dispute inutile.

12. Grupul celor care-l urmează pe Iisus începe să se miște, după câte mi se pare. Ar trebui să-i observăm, dar cum am putea s-o facem dacă suntem morți de somn?"

13. Un altul a spus: "Este foarte ușor, nu avem decât să punem un paznic!" Primul a răspuns: "Cine, tu sau altul? Suntem cu toții obosiți și vom adormi imediat făcând de pază".

14. Un al treilea s-a băgat și el în discuție: "Nu mai este timp de dormit, ceilalți se pun deja în mișcare; nu ne rămâne decât să le urmăm exemplul, căci drumul de coborâre spre câmpie este lung și de acolo mai este încă mult până în sat".

15. Un al patrulea a spus: Iată, învățătorul Iisus este deja în fața ușii, gata de plecare. Nu ne mai rămâne decât să pornim și noi!"

16. Primul: "La asta mă gândeam și eu, ce călătorie vom face, pe jumătate amețiți de aseară și fără să fi dormit?"

17. Mai mulți au răspuns într-un glas: "Nu este nimic altceva de făcut, cei care au dormit nu ne vor aștepta! Vom dormi în sat!" în sfârșit, s-au ridicat cu toții și au ieșit în grabă din colibă.

18. Toți fariseii erau gata, dar întrucât Eu nu dădeam semne de plecare, ei au început să se enerveze și M-au întrebat de ce nu pornim!

19. Le-am răspuns: "Eu sunt stăpân și fac ceea ce vreau; nimeni nu are dreptul să-Mi ceară socoteală. Iar dacă ceea ce fac pentru Mine și pentru ai Mei îi displace cuiva, atunci acela să facă la rândul lui ce dorește și să plece. Dacă preferă să aștepte, să aștepte. Eu nu voi pleca înainte de răsăritul soarelui, iar înainte voi mânca ceva, pentru că drumul este lung și greu".

20. Fariseii au spus: "Atunci putem să dormim și noi puțin!" Le-am răspuns: "Desigur, la răsăritul soarelui, pământul nu are nevoie de lumina privirii voastre, ci de lumina ochilor Mei, ca să poată apărea lumina din întuneric".

21. Fariseii și-au spus în sinea lor: "Să înțeleagă cine poate!"

22. Bătrânul Tobie a spus: "În ceea ce mă privește, eu înțeleg și rămân aici, poate că o să se facă lumină și în mine".

23. Ceilalți i-au răspuns: "Fă ce dorești, bătrân ursuz, noi ne vom întoarce la cabană, să dormim puțin!" Acestea fiind zise, au plecat cu toții la cabană și s-au aruncat pe saltelele de paie.

24. Tobie a venit imediat la Mine pentru a-Mi relata, plin de respect, tot ceea ce s-a vorbit în cabană, dar Eu l-am liniștit, spunându-i: "Știu totul, căci dacă nu aș fi știut, cum te-aș fi putut ajuta la timp? Lasă asta! Celui care se va ridica împotriva Mea, înainte de a sosi ceasul, nu-i va fi bine. Nu-ți fie teamă, tu nu vei păți nimic rău!"

25. Am urcat apoi cu toții până în poiană, unde am așteptat cu nerăbdare răsăritul soarelui, care nu s-a lăsat mult timp așteptat.

26. A fost un răsărit de soare magnific, care ne-a întărit sufletul și membrele corpului, încălzindu-ne inima și șalele.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 175
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 22:29 View PostDownload Post

Capitolul 175

Domnul în cabana lui Kisjonah


1. Am coborât repede. Kisjonah a alergat în întâmpinarea noastră, invitându-Mă, împreună cu toți discipolii, la un mic dejun, dar ne-a rugat să-l scuzăm pentru că masa era de această dată modestă, nefiind prevăzută. El nu se pregătise, crezând că Eu voi pleca chiar în aceeași dimineață. Și dacă, de această dată, micul dejun a fost mai modest decât de obicei, aceasta nu se datora lipsei lui de bunăvoință, ci imposibilității de a se fi putut pregăti mai bine.

2. Eu l-am liniștit, spunându-i: "Fii liniștit, nu-ți fie teamă, este bine așa și totul se petrece după voința Mea! În rest, trebuie să remarc, dragul Meu prieten și frate, că tu ai muncit prea mult în aceste zile.

3. Nu ai fi comis nici un păcat dacă nu ai fi invitat această legiune de farisei, care aveau tot aurul din lume ca să se descurce singuri. Bineînțeles, nu ai greșit că te-ai ocupat de ei, dar dacă le vei prezenta nota de plată, Eu nu te voi dezaproba! În ceea ce îl privește însă pe bătrânul Tobie, acesta este invitatul Meu!"

4. Kisjonah a spus: "Da, aș dori să procedez astfel, dar sunt și mulți sărmani; socoteala unora va face fericirea altora! Dar, Doamne, așează-te la masă cu discipolii Tăi, fariseii încă dorm în cabana mare și nu mi-ar plăcea ca ei să mănânce cu noi!"

5. Eu am spus: "Lasă, trezește-i și invită-i la masă. Eu și ai mei am vrea să postim până la amiază, vom mânca câte ceva doar după ce vom ajunge pe câmp".

6. Kisjonah a făcut ce i-am spus, cu toate că asta îl costa; fariseii și însoțitorii lor s-au trezit repede pentru a se așeza la masă, chiar dacă era ziua de Sabat, înfulecând în grabă mâncarea, înainte ca soarele să înceapă să strălucească deasupra cabanei, situată spre apus, știind bine că după ridicarea soarelui ei nu mai puteau să mănânce până la asfințit, cu excepția ceremoniei postului de la Templul din Ierusalim.

7. Kisjonah Mi-a adresat următoarea observație: "Povestea asta este destul de nostimă; pentru ei, Sabatul nu începe decât atunci când razele soarelui ating locul unde se găsesc și, așa cum ai putut să observi, soarele nu ajunge la această cabană decât către amiază; astfel, acești ipocriți nu vor începe Sabatul decât la amiază! S-au mai văzut oare vreodată asemenea caraghioși?"

8. Eu am spus: "Să-i lăsăm, chiar înainte ca noi să ajungem la câmpie se va ivi ocazia ca ei să vadă ce înseamnă Sabatul lor! Și asta încă nu-i nimic! Atunci când Sabatul nu convine afacerilor lor, ei se închid în Templu, închid ermetic ferestrele și ușile, nelăsând să intre nici un pic din lumina soarelui peste ochii lor ipocriți; atunci, pentru ei nu mai este Sabat! Iar zilele cenușii (înnorate) nu sunt adevărate Sabaturi pentru ei, decât dacă își aprind candelabrele cu șapte brațe pentru a sărbători sacrificii care le aduc venituri mari; și cât de mult preferă ei astfel de zile întunecate în locul zilelor însorite, ca cea de astăzi!

9. Dar ți-am mai spus, astăzi se va ivi ocazia când toate acestea vor fi scoase la lumina zilei! Acum să plecăm, căci se face foarte cald și nu este plăcut să umbli pe căldură mare".

10. Am pornit imediat la drum și am coborât în grabă muntele, fariseii - obosiți - urmându-ne gâfâind, furioși că trebuie să meargă așa de repede. Unu! dintre ei ne-a strigat, zicând: "De ce mergeți așa de repede, ați furat ceva de acolo de sus?"

11. Tânărul Matei, apostolul, nu s-a putut abține și i-a răspuns: "Mergeți cum doriți; la fel vom merge și noi, cum ne cade mai bine. Nu trebuie să dăm nimănui socoteală și cu atât mai mult nu avem nevoie să vă întrebăm cu ce viteză ar trebui să mergem, închideți-vă gura și mergeți așa cum vreți sau cum puteți! Pe noi nu ne interesează ce faceți voi, atunci voi de ce vă preocupați de noi?"

12. Unul dintre farisei, furios, a spus: "Ce mormăi tu printre dinți, vameș idiot? Nu știi că astăzi este Sabatul, când nimeni nu trebuie să se grăbească?"

13. Matei i-a răspuns: "Să înțeleg că Sabatul nu este valabil decât pentru mine, iar pentru voi nu? Cine s-a grăbit mai întâi? Și apoi, este scris undeva că în ziua de Sabat nu trebuie să ne grăbim? Dimpotrivă, voi ne cereți întotdeauna să ne grăbim spre sinagogă în ziua de Sabat. Așa că, noi nu încălcăm legea dacă astăzi, în ziua de Sabat, grăbim pasul mai mult decât de obicei. În sat, acolo jos în câmpie, se află o sinagogă mică, unde vom merge cu siguranță dacă vom ajunge la timp. Ce vreți mai mult?"

14. Fariseii au spus: "Ah, da, și semeni tu cu cei care merg la sinagogă și la școală! Să mori de râs când vezi un vameș vorbind despre sinagogă! Parcă noi nu te-am cunoaște; tu ești mai păgân decât un grec din naștere și susții că te grăbești spre sinagogă, Satana nerușinat ce ești!"

15. Matei: "Ar fi timpul să vă puneți frâu limbii, altfel ne vom lua libertatea de a vă întoarce Sabatul pe dos! Priviți la acești leneși și la drepturile pe care și le arogă ei! Încă o vorbă jignitoare și voi uita de Sabat și de bunătate și mă voi purta cu voi asemenea unui urs fioros".

16. La această amenințare, fariseii au tăcut, plini de furie.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 176
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.8.2010, 23:09 View PostDownload Post

Capitolul 176

'Milă voiesc, și nu jertfe'. Iisus este Domnul Sabatului. (Matei 12, 1-16)


(1) în vremea aceea, Iisus trecea prin lanurile de grâu, într-o zi de Sabat. Ucenicii lui, care erau flămânzi, au început să smulgă spice de grâu și să le mănânce.
(2) Fariseii, când au văzut lucrul acesta, I-au zis: "Uite, că ucenicii Tăi fac ce nu este îngăduit să facă în ziua Sabatului."
(3) Dar Iisus le-a răspuns: "Oare n-ați citit ce a făcut David, când a flămânzit, el și cei ce erau împreună cu el?
(4) Cum a intrat în Casa lui Dumnezeu și a mâncat pâinile pentru punerea înaintea Domnului, care nu-i era îngăduit să le mănânce nici lui, nici celor ce erau cu el, ci numai preoților?
(5) S-au n-ați citit în Lege că, în zilele de Sabat, preoții calcă Sabatul în Templu și totuși sunt nevinovați?
(6) Dar Eu vă spun că aici este Unul mai mare decât Templul.
(7) Dacă ați fi știut ce înseamnă: "Milă voiesc, și nu jertfe", n-ați fi osândit pe niște nevinovați.
(8) Căci Fiul omului este Domn și al Sabatului."
(9) Iisus a plecat de acolo și a intrat în sinagogă.
(10) Și iată că în sinagogă era un om care avea o mână uscată. Ei, ca să poată învinui pe Iisus, L-au întrebat: "Este îngăduit a vindeca în zilele de Sabat?"
(11) El le-a răspuns: "Cine este omul acela dintre voi care, dacă are o oaie, și-i cade într-o groapă, în ziua Sabatului, să n-o apuce și s-o scoată afară?
(12) Cu atât mai de preț este deci un om decât o oaie! De aceea este îngăduit a face bine în zilele de Sabat."
(13) Atunci a zis omului aceluia: "întinde mânai" El a întins-o și mâna s-a făcut sănătoasă ca și cealaltă. (14) Fariseii au ieșit afară și s-au sfătuit cum să omoare pe Iisus.
(15) Dar Iisus, ca unul care știa lucrul acesta, a plecat de acolo. După El au mers multe nomade. El a tămăduit pe toți bolnavii,
(16) și le-a poruncit cu tot dinadinsul să nu-L facă cunoscut;


1. Apropiindu-ne de câmpie, am ajuns la un câmp cu grâu, cu spicele aproape coapte. Drumul prin câmp era o scurtătură către sat. Am străbătut deci acest câmp în ziua de Sabat și discipolii, cărora le era foame, căci nu mâncaseră nimic din zori, au început să caute spicele cele mai coapte, au desfăcut boabele și au început să mănânce.

2. Văzând aceasta, fariseii, care erau deja furioși, s-au apropiat și au spus, cu îngâmfare: "Uite că ucenicii Tăi fac ce nu este îngăduit să facă în ziua Sabatului."

3. Eu le-am răspuns: "Oare voi nu ați citit niciodată despre ceea ce a făcut David și ai săi atunci când au flămânzit? El a intrat în Casa lui Dumnezeu și a mâncat pâinile pentru punerea înaintea Domnului, care nu-i era îngăduit să le mănânce nici lui, nici celor ce erau cu el, ci numai preoților. Sau nu ați citit niciodată în Lege că, în zilele de Sabat, preoții încalcă Sabatul în Templu, și totuși sunt considerați nevinovați?

4. Mi-ați văzut faptele pe munte și Mi-ați auzit învățăturile; de multe ori vi s-a spus Cine sunt Eu. Dacă toate acestea nu vă sunt de ajuns, Eu vă mai spun încă o dată în față, foarte aspru, că Cel care este în Mine este mai mare decât Templul!

5. În plus, dacă voi ați fi înțeles ce înseamnă dictonul; 'Milă voiesc, și nu jertfe", nu i-ați mai fi osândit în inimile voastre pe acești nevinovați. Farisei orbi și surzi, nu știți voi că Fiul omului - adică Eu - este de asemenea și Domnul Sabatului?" Aceste cuvinte i-au înspăimântat pe farisei, care s-au îndepărtat și nu i-au mai împiedicat pe discipoli să culeagă spice.

6. Kisjonah, care era mereu pe lângă Mine și căruia îi aparținea câmpul, Mi-a spus: "Doamne, plec înainte să pregătesc o masă bună, căci mi-e milă de acești sărmani discipoli, cărora le este foame".

7. Eu i-am răspuns: "Bine faci, dar Eu doresc să vizitez împreună cu discipolii o școală a acestor farisei, pentru a le mai calma furia. Ei s-au supărat pe Matei, care le-a spus că ne grăbim ca să ajungem la sinagogă și, dacă vom trece prin fața școlii din sat fără să ne oprim, vor comenta iarăși. Astfel, le vom putea închide gura, iar tu vei putea la sfârșitul Sabatului să le prezinți nota de plată, fără să te jenezi!" Kisjonah a plecat spre casa lui pe drumul cel mai scurt, unde a găsit totul într-o ordine perfectă.

8. Noi am luat-o la stânga, spre școala situată la capătul satului. Am intrat în școală, care era aproape goală, iar fariseii ne-au urmat ascunzându-și furia, căci discipolii își râdeau de prostia lor, pe câmp, când s-au plâns în legătură cu spicele.

9. În școală, fariseii au trecut imediat la treabă. Ei l-au pus să vină la Mine pe un om care avea o mână uscată, fiind incapabil să muncească. M-au întrebat apoi, fiindcă Eu pretinsesem că sunt stăpânul Sabatului, dacă era îngăduit să vindec în zilele de Sabat, și Mi-au pus această întrebare pentru a Mă acuza, căci inimile lor rele erau deja devorate de furie și de ură.

10. Eu le-am spus: "De ce îmi puneți această întrebare, ca și când și voi ați putea să-l ajutați pe acest bolnav și să-i vindecați mâna moartă? Dacă Eu vreau să-l vindec, nu am nevoie de aprobarea voastră!

11. Care dintre voi este atât de nebun încât să nu scoată din prăpastie o oaie care a căzut acolo în ziua de Sabat?"

12. Fariseii au tăcut. Am chemat la Mine omul, spunându-i: "întinde mâna!" El a întins mâna și mâna lui a devenit instantaneu la fel de sănătoasă ca și cealaltă, care nu fusese bolnavă niciodată.

13. Nemaiputând suporta, fariseii au părăsit școala, hotărâți să Mă ucidă.

14. Matei, care era un spion priceput, i-a urmat discret și i-a ascultat fără să fie observat. A revenit apoi în mare grabă și a spus cu voce tare tot ce aflase. Eu am trimis imediat un discipol la Kisjonah pentru a-i spune că era mai înțelept să nu vin să iau masa la el, deoarece fariseii aveau intenția de a atenta la viața Mea, iar Eu nu doream ca ei să devină chiar mai asasini decât erau deja. Urma așadar să mă îndepărtez din regiunea aceea pentru câtva timp. Discipolul a alergat ca o săgeată, știind unde trebuia să Mă găsească după aceea.

15. Auzind această veste, Kisjonah a lăsat totul și - ajutat de toți cei din casă - a asmuțit mulțimea și a ajuns la școală chiar în momentul în care fariseii voiau să intre în sinagogă ca să Mă lapideze.

16. Este inutil să mai descriu aici cum au fost tratați fariseii de către Kisjonah și ai săi. Eu am plecat însoțit de o mulțime numeroasă, căreia îi vindecasem bolnavii; căci, în timpul secerișului, această regiune din apropierea mării Galileei era infestată de viruși care provocau numeroase boli, mai ales la femei și acestea îmi ieșeau adeseori în cale, implorându-Mă să le vindec.

17. I-am vindecat pe toți și le-am interzis în mod special să vorbească despre locul unde îi vindecasem și încotro Mă îndreptam, înainte de a-i lăsa să plece în pace, ei au promis că așa vor face!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 177
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 1.9.2010, 00:07 View PostDownload Post

Capitolul 177

De ce se comportă Iisus uneori ca și cum i-ar fi teamă de oameni. (Matei 12, 17-21)


(17) ca să se împlinească ce fusese vestit prin proorocul Isaiia, care zice:
(18) "Iată Robul Meu, pe care L-am ales Preaiubitul Meu în care sufletul Meu își găsește plăcerea. Voi pune Duhul Meu peste El și va vesti neamurilor judecata.
(19) El nu Se va lua la ceartă, nici nu va striga. Și nimeni nu-I va auzi glasul pe ulițe.
(20) Nu va frânge o trestie ruptă și nici nu va stinge un fitil care fumegă, până va face să biruie dreptatea.
(21) Și neamurile vor nădăjdui în Numele Lui."


1. După ce au plecat acești bolnavi, au venit apostolii și M-au întrebat: "Doamne, câteodată Te comporți atât de enigmatic; noi Te-am văzut până acum făcând numeroase miracole și suntem atât de convinși încât nu ne mai putem îndoi nici măcar o clipă, chiar dacă am vrea, că Tu ești într-adevăr Fiul lui Dumnezeu cel viu. Nimeni nu a mai săvârșit până acum ceea ce ai săvârșit Tu, dar sunt momente când ni se pare că Ție chiar îți este teamă de oameni! Nu putem să înțelegem asta, de vreme ce atâtea miriade de îngeri atotputernici ai cerului sunt gata să Te asculte, după cum ne-am putut da seama!

2. Chiar și noi am putea să le venim de hac cu ușurință acestor farisei și tovarășilor lor dezarmați, care nu reprezintă decât o cincime din numărul nostru și sunt unii mai lași decât ceilalți. Un singur cuvânt de-al Tău ar fi de ajuns și acești farisei ar pierde pentru totdeauna dorința furioasă de a Te persecuta! Cum se face că Tu, care ești plin de întreaga putere divina, ai fugit din fața acestor ticăloși? Pentru noi, asta este o enigmă serioasă, absolut de neînțeles. Explică-ne, te rugăm, comportamentul Tău ciudat".

3. Eu le-am răspuns: 'Trebuie să fiți încă foarte slabi și orbi, dacă nu înțelegeți imediat. Aceasta se petrece pentru ca voi să înțelegeți că s-a împlinit ceea ce profetul Isaiia a anunțat. De fapt, el a spus: 'Iată Robul Meu, pe care L-am ales, Preaiubitul Meu, în care sufletul Meu își găsește plăcerea. Am pus Duhul (Spiritul) Meu asupra Lui și El va vesti neamurilor judecata (judecata semnifică aici adevărul lumina și viața). El nu Se va lua la ceartă, nici nu va striga. Și nimeni nu-I va auzi glasul pe ulițe. Nu va frânge o trestie ruptă și nici nu va stinge un fitil care fumegă, până va face să biruie dreptatea. Și neamurile vor nădăjdui în Numele Lui.'

4. Acesta este motivul pentru care Eu evit să Mă bat cu acești farisei și astfel se explică de ce nu vreau și nici nu pot să cad în mâinile lor.

5. În plus, Eu știam dinainte că Kisjonah nu-i va lăsa să plece fără o pedeapsă bună. Ei au fost de zece ori mai pedepsiți decât dacă ne-am fi ocupat chiar noi de ei. Pe de o parte, ei au fost bătuți zdravăn, așa cum trebuie, de oamenii lui Kisjonah și, pe de altă parte, ei nu au dreptul să spună nici un cuvânt la Capernaum despre cele văzute și auzite aici. Asta îi supără cel mai mult.

6. Căci dacă unul dintre ei ar spune chiar și un singur cuvânt, el ar deveni instantaneu surdo-mut și chiar orb, dacă este necesar, așa cum li s-a spus pe munte. Iată de ce au încercat să Mă ucidă, sperând să distrugă astfel efectul avertismentului pe care l-am dat pe munte.

7. Ei Mă consideră în continuare un magician rău, dar care ar deveni inofensiv după moarte. Mai rău pentru ei este că nu știu unde sunt Eu. Au trimis iscoadele să Mă caute spre răsărit, fiindcă ne-au văzut plecând de la sinagogă spre est, dar nu știu că după o oră de mers prin pădure am cotit-o brusc spre apus; și după ce vom traversa marea și vom trece pe celălalt țărm, urmărirea lor va deveni zadarnică. Problema voastră este acum rezolvată?"

8. Cei doisprezece, la care se adăugau și alți oameni, au răspuns: "Da, lucrurile sunt clare acum pentru noi și, de fapt, este chiar mai bine că nu suntem noi aceia care să ridice mâna asupra acestor caraghioși. Totul merge bine!"

9. Singur Iuda a spus laconic: "Cu excepția burților noastre! În afară de câteva spice de grâu, nu am mai mâncat nimic toată ziua. N-ar strica să înghițim repede ceva înainte de a pleca pe mare; nu ar fi decât spre binele stomacului nostru!"

10. Eu am spus: "Era vorba să postim astăzi, cel puțin până când vom ajunge pe celălalt mal, unde vom găsi ceva de mâncare!"

11. Dorind să-l mustre pe Iuda pentru grosolănia sa, Toma i-a spus: "Cum este posibil să vii și să faci niște observații atât de prostești, cu gândul numai la burtă, lângă învățătorul care ne dă o învățătură spirituală atât de sublimă? Oare chiar nu ai nici un pic de bun simț, nici un pic de rușine? Dacă ai o foame de lup, pe viitor ia-ți provizii de mâncare! Dar observațiile tale în fața Domnului sunt într-adevăr absolut deplasate și nu mai este nimic de adăugat".

12. Iuda a spus: "Da, da, am uitat că tu erai 'bunul' meu amic. Tu ești și vei rămâne mereu maestrul meu de ceremonii: se pare că-ți place să mă jignești la fiecare ocazie. Foarte bine! Dacă asta-ți place, continuă, eu nu mă voi supăra!"

13. Petru a spus la rândul lui: "Bine, bine! Toma are totuși dreptate, chiar dacă este uneori puțin cam dur! Să ne ținem pe lângă învățătorul nostru; dacă El spune ceva, este bine, este drept și fiecare trebuie să țină seama de cele spuse de El, iar dacă El nu spune nimic, cu atât mai mult noi nu avem ce spune! Eu cred că, în prezența învățătorului nostru, trebuie să veghem ca pacea și unitatea să domnească între noi!

14. Dragul meu Toma, dacă Iuda, care este înfometat, nu tace în fața învățătorului nostru, cu atât mai puțin îi va fi frică de tine și, chiar dacă trebuie să ne îmboldim unii pe alții, haideți s-o facem fără violență și să lăsăm toată supărarea de o parte, pentru ca acel verset din Isaiia, pe care Domnul tocmai l-a reamintit, referitor la El însuși, să fie împlinit și respectat și de către discipolii Săi".

15. Eu am spus: "Ai dreptate, dragul Meu Simon Petru, așa să fie între voi și între toți oamenii. Nu se poate vindeca o rană iritând-o, căci în acest caz nu faci altceva decât s-o agravezi. Pentru a vindeca și repara un rău al cărnii trebuie să pui balsam și ulei pe rană.

16. Dar iată barca prietenului Meu Kisjonah, care se îndreaptă către noi și la bord este chiar el. Să mergem la mal și să fim gata să tragem barca atunci când el va arunca frânghia, căci au vântul împotrivă și vor avea probleme cu acostarea, în schimb, același vânt ne va fi prielnic la plecare și ne va împinge rapid pe celălalt țărm. Să coborâm repede pe mal, pentru ca ei să nu trebuiască să facă eforturi inutile".
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 178
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 1.9.2010, 00:16 View PostDownload Post

Capitolul 178

Domnul, discipolii Săi și Kisjonah ajung pe celălalt țărm. Masa pe corabie. Vindecarea unui posedat orb și mut. (Matei 12, 22-23)


(22) Atunci I-au adus un îndrăcit orb și mut; și Iisus l-a tămăduit, așa că mutul vorbea și vedea.
(23) Toate noroadele, mirate, ziceau: "Nu cumva este acesta Fiul lui David?"


1. Am ajuns la mal tocmai la timp pentru a prinde frânghia bărcii. Petru, el însuși marinar experimentat, a prins frânghia ce fusese aruncată. Am tras apoi la țărm barca, în care am urcat-și care ne-a transportat într-o oră și jumătate pe celălalt mal, aproape de un sat locuit de greci și evrei.

2. Am ajuns aici la apusul soarelui, când ultimele raze luminau încă regiunea și încă se mai puteau vedea împrejurimile. Kisjonah a trimis doi oameni să caute o locuință pentru o sută de persoane, dar care au revenit fără să fi găsit nimic, astfel încât am fost nevoiți să ne petrecem noaptea la bordul vasului. Nu era vânt, iar marea era liniștită, cu valuri mici.

3. Kisjonah a adus pe vas cantități mari de pâine, vin și alte alimente, iar soția și fetele sale ne-au servit. Este inutil să mai spunem că momentul acesta a fost foarte apreciat de Iuda, pe care îl chinuia foamea încă de pe celălalt țărm.

4. Kisjonah M-a întrebat dacă doresc să facă focul pe corabie, căci nopțile pe țărmul mării deveniseră destul de reci, în pofida căldurii din timpul zilei. Am fost de acord cu ideea, iar el a aprins focul într-un recipient mare, metalic, folosindu-se în acest scop de rășină, ulei și alte materiale inflamabile care se găseau la bord. Acest foc de pe vas ardea ca o torță mare și răspândea în preajmă o lumină puternică. Atrasă de foc, o mulțime de curioși a apărut în curând din toate părțile. Cei care s-au apropiat mai mult de corabie M-au recunoscut, cu multă satisfacție, fericiți să vadă că Eu, celebrul Mântuitor, Mă aflam în regiunea lor, căci și aici erau mulți bolnavi.

5. Ei au alergat să povestească în toate împrejurimile că Mă găseam pe corabia aceasta.

6. Un mut, care era și orb, căci era posedat, a fost adus repede pe țărm, iar oamenii M-au rugat să-l vindec.

7. Câțiva farisei din localitate au alergat și ei să vadă ce se petrece, spunând mulțimii: "Individul ăsta nu va reuși să vă vindece!"

8. Chiar în acel moment, Eu l-am vindecat din barcă pe omul bolnav, care a început să vadă și să vorbească. Mulțimea a fost stupefiată, iar evreii care nu se temeau de farisei au strigat: "Este într-adevăr fiul lui David, cel pe care-l așteaptă toți evreii".

9. Atunci, un om drept și cinstit din satul respectiv s-a apropiat de barcă și a spus: "învățătorule minunat și divin, de ce să petreci toată noaptea pe acest vas care se clatină și unde vântul rece al nopții îți va tulbura odihna? După zilele foarte călduroase urmează, după cum fiecare știe în această țară, cele mai reci nopți, care cauzează tot felul de boli. Eu am o locuință mare, unde Tu vei găsi mai mult spațiu și confort decât este nevoie pentru Tine și discipolii Tăi. Veți putea rămâne aici oricât veți dori și nu vă vor lipsi proviziile de mâncare".

10. Eu i-am răspuns: "Accept invitația ta, căci Eu știu că sufletul tău este lipsit de prefăcătorie, dar aici se află și Kisjonah, cu soția și fiicele sale. Acest vas este al lui; el este un discipol credincios și un om după inima Mea. Ai loc și pentru el?" Bătrânul Mi-a răspuns: "Am chiar și pentru mai multe familii! Toți cei care sunt împreună cu Tine sunt bineveniți!"

11. Eu am spus atunci: "Casa ta să fie binecuvântată" și am adăugat în fața lui Kisjonah: "Du vasul cât mai aproape de țărm, ca să putem coborî ușor pe pământ". Zis și făcut! Și iată-ne conduși la casa bătrânului care ne-a făcut, împreună cu oamenii săi, primirea cea mai plăcută cu putință.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 18 of 25  [ 245 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 23, 24, 25  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !