Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 19:47
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Marea Evanghelie a lui Ioan - volumul 1 - Jakob Lorber


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 229
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 15:42 View PostDownload Post

Capitolul 229

Lașitatea lui Iair. Dezaprobarea lui Borus. Răsplata din Lumea de dincolo.


1. Iair va spune: “Prietene! Te înțeleg mai bine decât crezi, dar sunt lucruri care rămân de neînțeles pentru omul preocupat de poziția lui în lume.

2. Tu ești un om de lume, adeseori tu trebuie să râzi când ai vrea poate să plângi și trebuie să te lamentezi atunci când poate că ți-ar plăcea să sari în sus de bucuriei Dar ce poți face singur? Ești capabil să înoți împotriva curentului?

3. Noi, oamenii, avem pielea sensibilă și stomacul chiar mai sensibil, care ne cere fără încetare să fie satisfăcut astfel încât nu ne mai rămâne decât să ne suprimăm rațiunea și judecata pentru a ne lăsa duși de val sau pentru a ne ascunde, la fel ca un sărac lipit pământului, într-o gaură unde să crăpăm precum vânatul rănit de arma vânătorului.

4. Crede-mă, între noi fie spus: eu îl cunosc pe Iisus mai bine ca tine, dar în fața Romei și a Ierusalimului, la ce servește aceasta? La cea mai mică mișcare, ești mort!

5. Iisus poate fi într-adevăr Fiul lui Dumnezeu Cel Atotputernic, lucru despre care nu am nici cea mai mică îndoială, dar având în vedere poziția mea socială, eu nu-mi pot exprima în mod deschis credința interioară, căci dacă aș face-o, ce s-ar întâmpla?”

6. Borus va răspunde: “Lumea atașată de propriul său bine a pus întotdeauna întrebări prostești celor care prețuiau mai mult adevărul decât bogățiile blestemate ale acestui pământ; iată de ce acest sfânt adevăr și-a găsit mereu mormântul în pielea și în pântecele omului lacom de plăceri.

7. Cel pentru care binele personal și gloria în această lume contează mai mult decât adevărul divin și care pune astfel de întrebări stupide deoarece îi este rușine de sentimentele sale lăuntrice, se îndepărtează de la lumina divină și se reîntoarce în întunericul lumii. De ce îl reneagă el pe Dumnezeu și lumina Sa, te întreb, ce nevoie din inima sa îl împinge la aceasta? Nimic altceva decât înclinația lui către plăceri de tot felul. Cu lăcomie, el încearcă să pună stăpânire pe tot ceea ce ar putea să-i ofere o plăcere sigură și, când și-a atins scopul, grație unor eforturi penibile, el aruncă peste bord tot adevărul, realizând că acesta i-ar putea incomoda plăcerile; astfel ajunge omul să se opună tiranic chiar și celei mai mici scântei de adevăr.

8. El preferă să-și exercite tirania asupra tuturor celor care au în ei cea mai mică scânteie de adevăr; dar dacă ajunge în mizerie și boală, el aleargă imediat la medic, dorind un ajutor adevărat. De ce acceptă el adevărul doar în această situație și nu și în celelalte?

9. Privește, fiica ta este acolo, atinsă de o boală incurabilă. Ce i-ai oferi tu unui medic adevărat care ar putea să o vindece? Îți spun, nu există decât un singur medic autentic și foarte experimentat, care ar putea să-ți salveze fiica. Și dacă acest medic o va salva, acesta va fi fără îndoială tot adevărul! Da, pentru un asemenea adevăr, tu ai dărui totul, dar pentru adevărul care ți-ar putea vindeca sufletul, nu numai că nu vrei să dai nimic, dar îl mai și persecuți în numele propriului tău bine. Spune-mi, cum se poate numi un asemenea comportament?

10. Tu știi la fel de bine ca și mine că gunoiul de la Templu nu folosește la nimic. Știi că cea mai crasă dintre superstiții acoperă ca un nor negru fiecare scânteie de lumină și totuși tu îl persecuți îngrozitor și îl pui pe rug pe cel care îndrăznește să spună adevărul coreligionarilor tăi.

11. Îți poți imagina oare că un Dumnezeu veșnic drept, care este El însuși lumina și adevărul intangibile și eterne, admite să facă negoț cu adevărul? Ce ar spune acest Dumnezeu servitorilor de teapa ta?

12. Într-adevăr, nici unul dintre voi nu îi veți scăpa, fie că voi credeți sau nu aceasta! De dincolo de mormânt, în Lumea de dincolo, fiecare va fi răsplătit după faptele și realizările sale!

13. Acest lucru nu-mi este necunoscut, căci eu am căutat și am găsit. Am în propriile mele mâini viața mea eternă și aș dărui de o mie de ori viața mea fizică dacă aș putea obține eternitatea cu acest preț.

14. Dar am această viață eternă și ea m-a învățat să disprețuiesc viața terestră și să nu-i dau o valoare pe care nu o are. Și, dacă am ajuns la această înțelegere și la acest adevăr, datorez acest lucru lui Iisus, cel care mi-a arătat drumul ascuns!

15. Iar pe acest Iisus, Dumnezeu coborât printre oameni, voi îl persecutați trecându-L prin foc și prin sabie și nu vă veți liniști până când nu-i veți aplica același tratament pe care părinții voștri l-au aplicat profeților.

16. Dar nenorocire vouă, voi care sunteți poporul lui nedrept. Dumnezeu v-a numit copiii Lui; El v-a trimis din ceruri un Dumnezeu ale cărui cuvinte reprezintă fiecare adevărul etern al lui Dumnezeu, pe care orice om îl poate înțelege și pune în practică; și voi vreți să-L omorâți pentru că vă mătură gunoiul din Templu!

17. Nenorocire vouă, mânia lui Dumnezeu se va abate în curând asupra voastră!

18. Da, desigur, aș putea să o ajut pe fiica ta, simt în mine această forță, dar nu vreau, căci voi nu mai sunteți oameni, sunteți cu toții niște demoni, iar eu nu voi întinde niciodată mâna unui diavol”.

19. Aceste cuvinte vor atinge ca un trăznet inima lui Iair. El va vedea adevărul lor profund și va fi chiar pe punctul de a dori să renunțe la funcția pe care o are dar, fiindu-i teamă pentru reputația sa, el îi va spune lui Borus:

20. “Nu ești prea amabil, dar cuvintele tale sunt adevărate. Ce bine ar fi dacă aș putea să-mi iau funcția de pe umeri, fără a declanșa un scandal, pentru a-mi salva fiica mult iubită! Dar gândește-te la scandalul pe care l-ar declanșa un asemenea eveniment! Trebuie să așteptăm un moment mai potrivit”.

21. Borus va adăuga: “Am spus ultimul cuvânt și plec fără îndoială pe un drum mai bun decât cei care m-a adus la tine, căci este evident că aici este infernul! Nici un înger nu ar putea să facă aici binele; și, în ceea ce mă privește, eu nu sunt decât un sărman muritor!”

22. Spunând acestea, Borus va părăsi casa lui Iair și va pleca foarte agitat. Aceasta se va petrece la două zile după întâlnirea noastră cu mesagerii de la Capernaum”.

23. Ne aflam așadar pe colina pe care făcusem popas, atunci când am anunțat aceste evenimente, o zi înainte ca ele să se înfăptuiască.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 230
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 15:46 View PostDownload Post

Capitolul 230

Bucuria discipolilor și recunoștința Mariei. Eu și Tatăl una suntem, Iosis povestește că fiecare proprietar nu este decât păstrătorul unor bunuri împrumutate de la Dumnezeu. Ultimele cuvinte ale lui Iosif


1. Auzind aceste cuvinte, discipolii ar fi vrut să poată să-l îmbrățișeze și să-l sărute pe Borus, pe care îl cunoșteau cu toții foarte bine pentru curajul de care a dat dovadă. Ne-am întors după aceea la Kis, unde am ajuns pe la asfințit.

2. Masa pregătită de Baram ne aștepta; am mâncat bucuroși, după o zi grea de muncă. Masa l-a făcut pe Iuda să-și regăsească umorul. El a lăudat curajul lui Borus, pe care și el îl cunoștea bine.

3. Am mai vorbit încă mult timp după masă. Chiar și Maria, mama Mea, nu mai înceta să-l binecuvânteze pe Borus, care a vorbit atât de bine șefului fariseilor care îi luase căsuța.

4. Unul dintre fiii mai mari ai Iui Iosif a spus: “Cred că mica noastră proprietate ne va fi restituită în cele din urmă!”

5. Kisjonah a spus: “Să nu vă doriți acest lucru; aveți aici lucruri mult mai bune de făcut și sunteți mai la adăpost de persecuții. Vă dăruiesc hanul din capătul golfului, în deplină proprietate, împreună cu o sută de pogoane de pământ. Acest schimb vă va ajuta să uitați pierderea micii voastre proprietăți și, în plus, aici sunteți cu o zi mai aproape de Ierusalim decât ați fi fost la Nazaret!” Iosis ar fi fost de acord, dar Mi-a cerut sfatul.

6. Eu i-am spus: “Mai binele urmează întotdeauna binelui. Acceptă deci, dar să consideri mereu bunurile tale materiale ca pe un împrumut de la Dumnezeu pentru scurt timp.

7. Iosis a adăugat: “Doamne și frate, tatăl nostru Iosif ne-a învățat mereu asta și noi nu am considerat niciodată că micul nostru domeniu de la Nazaret este proprietatea noastră, ci mai degrabă că suntem păstrătorii unui bun împrumutat nouă de Dumnezeu pentru această scurtă existență terestră; în fiecare zi petrecută alături de Tine, noi îi mulțumim și îl rugăm să apere acest mic giuvaer folositor nevoilor noastre terestre. Iar acest lucru s-a petrecut atât timp cât a fost voința Sa și eu am spus la fel ca Iov: “Domnul ni l-a dat, Domnul ni l-a luat, facă-se voia Sa. Slavă și glorie Lui! Dar ni s-au luat din păcate și uneltele de lucru. Și ne gândim că ar trebui să ne fie înapoiate sau că ar trebui să fim ajutați să ne procurăm altele”.

8. Eu am spus: “Fii fără grijă, în trei zile ne vom întoarce la Nazaret și totul ne va fi restituit. Nu avem oare cu noi un înger atotputernic? Un singur gest din partea lui și totul va fi în ordine. Iar dacă acest înger nu este suficient, o legiune de îngeri este gata să ne slujească în orice clipă!

9. Adevăr vă spun, ceea ce Eu cer Tatălui în inima Mea, El împlinește și ceea ce vrea Fiul, Tatăl vrea de asemenea, în eternitate. Nu există nici o diferență între voința Tatălui și voința Fiului. Credeți-Mă, Tatăl și Fiul nu sunt doi, ci unul în toate. Fiți liniștiți și credeți că așa este”.

10. Iosis a spus: “Doamne și frate, credem cu toții; cum am putea să nu credem tocmai noi, care am fost mereu alături de Tine încă de la nașterea Ta și care am fost martorii nenumăratelor miracole care ne-au arătat limpede cine ești Tu? Fratele Iacov a scris o carte groasă, de la nașterea Ta până la vârsta de doisprezece ani, de când nu ai mai dat nici un semn despre divinitatea Ta și de când ai trăit și ai muncit la fel ca noi; eram chiar pe punctul de a uita cine ești Tu, când a survenit, acum câțiva ani, lovitura teribilă a morții fizice a tatălui nostru.

11. Iosif era în brațele Tale când ne-a părăsit, cu acel surâs divin, care a însoțit ultimele sale cuvinte:

12. 'Oh! Doamne Dumnezeul meu, ce milostiv și bun ești cu noi; văd acum cu claritate că moartea nu există, că voi trăi de-a pururi. Ah! Doamne, ce minunate sunt cerurile Tale. Copiii mei, îl vedeți pe Cel care îmi ține capul meu cel muritor? El este Creatorul meu, Dumnezeul meu. Oh! Ce magnific este să mori pe acest sărman pământ, în brațele Creatorului tău'.

13. Spunând aceste cuvinte, el nea părăsit și noi am plâns cu toții. Doar Tu nu ai plâns! Dar noi am înțeles de ce Tu nu ai plâns!

14. Și iată că din acea clipă, noi nu am mai uitat cine ești Tu, căci Iosif, în ultimele sale clipe de viață, nea spus limpede. Cum să nu credem tot ce spui Tu, atunci când știm bine Cine ești cu adevărat?”

15. Eu am spus: “Foarte bine, dragii mei frați, ceea ce ați spus este perfect adevărat, căci noi cei care suntem adunați aici, suntem cu toții inițiați, iar o asemenea cunoaștere nu poate aduce condamnarea nimănui, în afară de cei pe care aceasta îi revoltă, în tain㔠(aici era vizat Iuda).

16. Dar atâta vreme cât vom rămâne alături de copiii lumii, trebuie să păstrăm tăcerea. Haideți acum să ne odihnim, pentru ca mâine să fim proaspeți și bine dispuși”. Acestea fiind spuse, au mers cu toții să se odihnească.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 231
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 15:48 View PostDownload Post

Capitolul 231

Arestarea unui grup de contrabandiști. Dispozițiile lui Kisjonah și ale judecătorului roman pentru a rezolva problema.


1. Atunci, Kisjonah, Baram, Jonael, Jairuth și servitorul Arhiel au ieșit iar Kisjonah a început să verifice dacă totul este în ordine pe proprietatea sa. Supraveghetorii și perceptorii de la posturile de vamă l-au informat foarte bucuroși pe stăpânul lor că se întrevedea o bună captură pentru noaptea următoare.

2. Kisjonah a întrebat neliniștit despre ce era vorba și dacă nu erau cumva doar niște oameni sărmani, care își duceau micile lor recolte la piață pentru a-și plăti impozitele!

3. Perceptorul vămilor a spus: “Stăpâne, tu știi că noi respectăm poruncile tale extrem de corecte, care sunt atât de ușoare pentru cei sărmani, dar aici nu este vorba despre sărăcie; dimpotrivă, este vorba despre josnicia unor farisei, preoți și leviți.

4. Ei comit tot felul de hoții, oprimă populația din întreaga regiune a Capernaum-ului și în această seară, la miezul nopții, ei vor trece spre piața din Ierusalim aducând vite, cereale, vinuri și uleiuri de tot felul, nu pe calea legală, ci pe drumul cel mai lăturalnic ce traversează muntele.

5. Tu știi că din cauza falezelor înalte care sunt aproape perpendiculare pe țărm nu există un drum pentru a ajunge de aici în țările din Sibarah, unde se află vama a cărui proprietar ești tu. Negustori, animale și oameni, totul trebuie să fie transportat pe mare. Dacă aceasta este liniștită, ceea ce se petrece doar arareori, se poate astfel ajunge la Pirah, unde, de zece ani, tu ai o altă vamă.

6. Dar, pentru a evita controlul la aceste vămi, fariseii cei bogați au impus noi corvezi populației și au construit un drum prin munți, ce traversează Samaria și astăzi, ei folosesc pentru prima oară acest nou drum.

7. La două mile de aici, în valea care dă spre Cana, ei vor străbate muntele, trecând prin locul unde noi am construit un pod peste râul care se află dea lungul drumului; acest drum străbate valea până la Cana. Am așezat deja aproape două sute de oameni înarmați în punctele cele mai strategice, îți spun, părinte și stăpâne, nici un șoricel nu va putea trece! Acești borfași vor trebui să învețe să-l cunoască pe Dumnezeu, acum își vor reaminti de El!”

8. Kisjonah a spus: “Ați procedat corect! Argintul pe care acești negustori îl transportă le va fi confiscat, iar toate vitele, cerealele, făina și uleiurile vor fi puse în depozit până când acești bandiți vor mărturisi de unde le-au furat, după care totul va fi restituit celor în drept.

9. Și pentru că au construit un drum pe pământurile și prin pădurile mele fără aprobarea mea, vor fi obligați să plătească o mie de livre de argint judecătorului roman care și-a stabilit biroul aici, în casa mea. După legea în vigoare, două treimi din această sumă va fi vărsată împăratului, iar cea de-a treia îmi revine mie!”

10. A sosit și judecătorul roman, care a întrebat ce se petrece la vamă, dacă trebuie să aștepte sosirea hoților și dacă trebuie să cheme armata! Vameșul șef i-a spus judecătorului roman că deja a făcut acest lucru în timpul zilei.

11. Judecătorul a zis: “Ah! Foarte bine, aranjați totul ca să-i putem surprinde pe acești borfași, îi vom învăța puțin ce înseamnă obiceiurile și legile Romei, iar nevoia lor de a fura se va mai potoli; ei, cei care spun mereu că nu-și pot plăti impozitele pe care le datorează împăratului și care niciodată nu pot să scoată nici măcar un stater (n.t. monedă de argint sau de aur la vechii greci și macedoneni) din buzunar. Acești bandiți își administrează cu zgârcenie aparenta lor sărăcie, ascunzându-și aurul, argintul, perlele și pietrele prețioase. Din acest punct de vedere, acești oameni din Capernaum se comportă exact la fel ca cei din Horazin. Așteptați puțin! Specie de lepădături, veți vedea ce veți păți și vă va fi învățătură de minte!”

12. Abia a rostit judecătorul aceste cuvinte, că un mare zgomot s-a și auzit de departe, din vale. Vameșul și-a frecat mâinile și a spus cu o voce laconică: “Ah, ah! Iată-i deja pe toți; într-un sfert de oră vor fi aici. Să aprindem toate torțele, locul să fie luminat ca în plină zi și nici una dintre aceste secături să nu poată scăpa”.

13. Au fost imediat aprinse patruzeci de torțe; ele luminau în întregime împrejurimile și au surprins caravana care era alcătuită din doisprezece farisei delegați să conducă la destinație toate produsele de negoț.

14. Oamenii cei mai voinici au pus mâna pe farisei și i-au condus la Kisjonah, spunând: “Stăpâne, iată cinci păsări rare din Capernaum, trei din Nazaret și patru din Horazin, toți veritabili asasini care valorează greutatea lor în aur! După ei urmează o mulțime de boi, vaci, viței, capre și oi, aproape patru sute de măgari încărcați cu cereale și tot atâția catâri ducând burdufuri cu vin, plus încă cinci sute de măgari și alte animale de povară ducând fete și băieți deosebit de frumoși având între 12 și 18 ani, destinați pieței din Sidon și, desigur, o mulțime de servitori ai acestor douăsprezece păsări rare; toate au ajuns, trebuie să le punem în siguranță!”

15.Kisjonah a spus: “Deschideți depozitele dinspre mare și puneți acolo totul; duceți copiii la hanul din vârful dealului și dați-le să mănânce și să bea, căci aceste douăsprezece animale cu siguranță că nu le-au dat nimic de mâncare pe drum! Oh, Doamne, de ce permiți Tu ca asemenea diavoli să aibă puterea de a teroriza în acest fel biata umanitate pașnică?”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 232
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 15:50 View PostDownload Post

Capitolul 232

Eliberarea copiilor furați Pregătirile pentru proces.


1. Țipetele și plânsetele copiilor care fuseseră smulși cu violență din brațele părinților lor puteau fi auzite de departe. Kisjonah, Baram, Jonael, Jairuth și îngerul s-au grăbit să ajungă la copii. Judecătorul a poruncit imediat ca cei doisprezece farisei să fie legați fedeleș și închiși.

2. În sfârșit, a sosit și cortegiul copiilor. Îngerul le-a desfăcut legăturile care îi țineau prizonieri, așezați câte doi-trei pe un măgar. Erau mult mai numeroși decât spuseseră călăuzele celor doisprezece farisei. Toți acești copii tremurau de frică și de spaimă, crezând că îi așteaptă ceva groaznic; dar îngerul le-a vorbit cu multă blândețe și le-a spus că nu li se va petrece nimic rău, că nu li se va face decât bine și că a doua zi se vor afla în brațele părinților lor, care probabil că erau disperați. Copiii s-au mai liniștit.

3. Câțiva dintre ei au continuat totuși să plângă, din cauza loviturilor primite. Corpurile lor fragile aveau răni sângerânde; cei care plângeau fuseseră bătuți pentru a înceta cu strigătele care ar fi putut să trădeze caravana. Cei mai mulți dintre ei erau goi, ei fiind dezbrăcați de haine pentru a nu putea fi recunoscuți în timpul drumului. Trebuia deci să li se procure rapid niște haine.

4. Kisjonah a oferit imediat o mare cantitate de pânză fină de in pentru a li se confecționa niște haine, pe care mai multe slujnice au început să le coasă în grabă. A doua zi, toți erau îmbrăcați. Dar mai întâi, toți acești copii au fost conduși la hanul cel mare.

5. Au sosit apoi turmele de animale, împreună cu toate celelalte produse, care au fost înregistrate pe loc. Slujitorii fariseilor au fost, de asemenea, închiși.

6. După ce tot acest balamuc s-a terminat și fiecare gardian a fost așezat la postul său, Kisjonah și însoțitorii lui au mers să se odihnească, dar numai pentru scurt timp, căci ziua nu a întârziat să apară și mai aveau încă multe treburi de rezolvat.

7. Până la trezire a fost liniște. Dar după trezire, îndată ce toți au fost în picioare, Kisjonah a venit primul la Mine pentru a-mi povesti ce se petrecuse în timpul nopții și pentru a-Mi cere sfatul, în dorința evidentă de a acționa în conformitate cu voința lui Dumnezeu.

8. Eu i-am ieșit însă în întâmpinare și i-am povestit chiar Eu ce s-a petrecut în timpul nopții, sfătuindu-l ce era cel mai bine să facă pentru început.

9. “Frate, trimite imediat un mesager acreditat pe lângă Tribunalul Imperial, la comandantul Cornelius din Capernaum, pentru a-i cere să ne trimită un comisar care să-i interogheze pe cei doisprezece păcătoși, care să le hotărască pedeapsa și să-i facă să mărturisească numele celor pe care i-au nedreptățit, pentru ca acești oameni să-și recupereze cât mai repede bunurile confiscate și mai ales copiii. Nu trebuie în nici un caz să faceți vreo aluzie la Mine!

10. Cei doisprezece farisei vor da mult de furcă marelui Tribunal. Jaful lor nu este suficient pentru a fi considerat un cap de acuzare; la fel, nici faptul că au înșelat vama, deoarece au un pașaport pentru toate țările și cum ei sunt din regiune, nu li se poate cere să plătească vama. Ei au urmat acest drum lăturalnic pentru a evita mânia mulțimii, cu care au mai avut de-a face.

11. Nu rămâne decât un singur punct de litigiu valabil pentru tribunal și anume, violarea proprietății; ei au pătruns pe teritoriul pădurilor lui Kisjonah și întreaga captură realizată în această noapte memorabilă nu va ajunge pentru a plăti amenda.

12. Este deci necesar să aduci de urgență experți însoțiți de o persoană de la tribunal pentru a estima pagubele cauzate pădurilor tale, căci totul trebuie să fie pregătit în cazul în care tribunalul se va deplasa aici pentru o judecată excepțională; fără această expertiză, tribunalul va da el însuși dispoziții pentru a cerceta cazul mult și bine, iar bunurile nu vor fi restituite proprietarilor decât abia peste un an! Dar dacă totul este gata, tribunalul va putea trece foarte repede de la judecată la executare”.

13. După ce a aflat toate aceste lucruri, Kisjonah i-a căutat imediat pe angajații săi și le-a ordonat tot ceea ce Eu I-am sfătuit să facă.

14. Un mic velier (vas cu pânze) a pornit imediat pe mare, purtat de un vânt prielnic, în direcția Capernaum, de unde a sosit un procuror roman, însoțit de experți. El a pornit împreună cu opt experți pe muntele din stânga văii și l-a trimis pe comisar însoțit de alți opt experți pe muntele din dreapta văii.

15. Pe la ora patru după-amiaza, tribunalul i-a reunit pe acești comisari, iar doi scribi au notat rezultatele celor două anchete, pentru a stabili lista pagubelor.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 233
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 15:53 View PostDownload Post

Capitolul 233

Cei doisprezece farisei interogați au fost sever condamnați, în ciuda pașaportului lor semnat de Cezar Augustus.


1. S-a început cu o procedură preliminară, apoi au fost aduși cei doisprezece farisei. Judecătorul a început să-i interogheze, iar ei au răspuns: “Suntem proprii noștri stăpâni și avem propriul nostru tribunal la Templu; în afară de Dumnezeu și de acest tribunal, noi nu trebuie să dăm socoteală nimănui. Și dacă ne vei interoga, nu vei obține de la noi nici un răspuns. Suntem pe un teren legal foarte solid și nu puteți să ne acuzați”.

2. Judecătorul a spus: “Am totuși un mijloc de a acționa în fața refuzului vostru: biciul și varga. Cu siguranță că acestea vor reuși să vă facă să vorbiți, în fața legii, toate castele sunt egale, tribunalul nu face nici o diferență”.

3. Șeful fariseilor a spus: “Oh, cunoaștem foarte bine acest mijloc și efectele sale. Dar și noi dispunem de unele modalități și dacă vom face apel la ele, ceea ce te asigur că se va întâmpla, nu vei mai avea nici o putere asupra noastră! Cunoști pașapoartele semnate de mâna lui Cezar Augustus, pe care împăratul le-a dat preoților Templului și unde este stipulat că:

4. 'Această preoțime este mai favorabilă tronului împăratului și Romei decât toate celelalte; de aceea, toate, legile și privilegiile ei vor fi protejate cu sfințenie. Nefericire celor care i se opun. Toți cei care nu vor respecta acest decret vor fi foarte sever pedepsiți. Acest decret este valabil timp de treizeci de ani'. Iată, din memorie, ceea ce stipulează el, în cazul în care tu ai dori să-l ignori. Fă cum îți place, noi vom face, la rândul nostru, cum ne place!

5. Noi am obținut în mod legal, cu depline drepturi, ceea ce avem și nimeni nu ni le va lua. Momentan suntem neputincioși să ripostăm, dar de îndată ce vom fi puși în libertate, vom ști bine să ne apărăm”.

6. Procurorul a spus: “Eu nu am fost chemat să vă judec faptele, care sunt hoțiile cele mai josnice în fața lui Dumnezeu și a tuturor oamenilor cinstiți și cunosc prea bine ce privilegii ați obținut, prin vicleșuguri, de la împărat.

7. Dacă Augustul v-ar cunoaște într-adevăr așa cum vă cunosc eu, v-ar fi dat un cu totul alt decret. Din nefericire, el s-a lăsat păcălit de înșelătoria voastră, luând felinarele voastre drept razele soarelui și acordându-vă aceste privilegii!

8. Dar mie și comandantului Cornelius ne revine sarcina să-i arătăm împăratului adevărata voastră față și atunci orice privilegiu vă va fi ridicat. De altfel, puteți să aduceți orice contra-acuzație doriți, deoarece și eu mă aflu pe un teren legal. Noi, judecătorii din această țară, tocmai am primit o nouă ordonanță din partea împăratului, cu recomandarea expresă de a fi cu ochii pe voi și vă asigur că respectăm cu fidelitate acest ordin, cum deja v-am demonstrat din plin.

9. Voi sugeți sângele supușilor împăratului până la ultima picătură, ca o iguană; îi aduceți pe toți cei pe care puteți la cerșetorie, iar ceea ce rămâne îi lăsați lui Irod, pentru a-și întreține concubinele, în acest timp, sărmanul popor se află în mizeria cea mai cruntă. Este drept așa?

10. Dacă ar exista un Dumnezeu la fel de drept ca mine și care ar proteja umanitatea la fel cum mă acoperă roba mea, le-ar fi imposibil unor demoni ca voi și ca Irod să umilească în acest fel sărmanul popor!

11. 'Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți' - este una dintre legile din cărțile sfinte pe care vi le-a dat Dumnezeu! Iar voi ce faceți?

12. În realitate, legea voastră constă în a-i urî pe toți cei care nu sunt de acord cu existența voastră lubrică și monstruoasă și, de aceea voi considerați drept lege toate maltratările pe care le comiteți.

13. Din fericire, ați comis, printre toate actele voastre criminale, un delict pe care nici una dintre legile voastre nu mă poate împiedica să vă condamn și acesta este chiar motivul pentru care a fost convocat acest tribunal: este vorba despre o violare a proprietății, comisă în pădurile magnifice ale lui Kisjonah, un grec, supus al împăratului iar împăratul protejează drepturile supușilor săi, cu legiuni întregi dacă este nevoie. Pentru aceste drepturi, Kisjonah plătește în fiecare an o mie de livre de argint, ceea ce nu este puțin!

14. Pe traseul urmat de contrabandiștii voștri, ați distrus aproape o mie de arbori foarte tineri și frumoși, aducându-i astfel lui Kisjonah un prejudiciu mai mare de zece mii de livre, după estimarea experților acreditați”.

15. Șeful fariseilor a spus: “Tu nu știi că pământul aparține lui Dumnezeu și că noi suntem copiii Lui, cărora El le-a dăruit acest pământ? Doar Dumnezeu însuși are dreptul să facă ceea ce vrea cu pământul și noi, care suntem copiii Lui, avem același drept și putem așadar să facem din pământ orice dorim. Puterea păgânilor care ne-a luat acest drept nu va dura mult, Dumnezeu îl va lua de la ei și ni-l va da înapoi nouă, care suntem copiii Lui.

16. Noi nu am comis nici o violare a dreptului divin al proprietății, deoarece întregul pământ ne aparține și putem să facem cu el orice dorim, în ceea ce privește această putere terestră, care nu este decât aparentă și pe care voi romanii o exercitați împotriva drepturilor noastre, noi o respectăm! Dar în ceea ce privește cele zece mii de livre, ar trebui scăzute nouă mii, căci noi cunoaștem bine valoarea arborilor pe care i-am tăiat și din care nu am folosit decât o mică parte pentru. construirea podurilor. De ce pagube vă plângeți atunci? Grație nouă, acum există un nou drum pe care Kisjonah, vameșul, îl poate închiria! Dacă l-ar fi construit el însuși, l-ar fi costat cel puțin o mie de livre; el poate să stabilească o nouă taxă vamală și, într-un an, va câștiga de trei ori mai mult decât ne-a costat pe noi!”

17. Procurorul a spus: “în numele împăratului și a legii sale foarte înțelepte, în conformitate cu pagubele estimate de către experții acreditați de tribunal și deoarece, în calitate de așa-ziși copii ai iui Dumnezeu, vă arogați toate puterile pe acest pământ - unde, după opinia voastră, chiar împăratul însuși ar trebui să vă fie supus, ceea ce nu este cu siguranță visul său - și, sub acest pretext absurd, ați comis o crimă de lezmajestate împotriva persoanei sacre a împăratului, vă condamn la o amendă de douăzeci de mii de livre, dintre care o treime o va lua Kisjonah și două treimi împăratul, în plus, vă este retras orice drept de proprietate asupra prăzii care v-a fost sechestrată.

18. Cum crima de lezmajestate este pedepsită în mod irevocabil cu exilul pe viață sau cu pedeapsa cu moartea, nu aveți decât să alegeți ce preferați: fie eșafodul și securea, fie exilul pe pământurile înghețate ale Europei! În numele împăratului și al dreptății sale foarte înțelepte, am spus; așa să fie! Lumea întreagă se poate nărui, dar dreptatea va triumfa!”

19. Iată cum proceda pe vremea aceea un procuror roman, căruia nu-i era teamă decât de Dumnezeu și de împărat.

20. După obiceiul roman, s-a adus apă și judecătorul și-a spălat mâinile, iar aprodul a rupt un băț în două și l-a aruncat la picioarele celor doisprezece farisei.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 234
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 15:56 View PostDownload Post

Capitolul 234

Fariseii, aflați la strâmtoare, plătesc amenda cu argintul pe care îl furaseră din taxele imperiale


1. Resimțind șocul, fariseii au început să se clatine pe picioare. Totuși, unul dintre ei, puțin mai curajos decât ceilalți, i-a spus judecătorului: “Stăpâne, anulează cea de-a doua sentință și vom plăti de patru ori mai mult, în patruzeci și opt de ore”.

2. Procurorul i-a răspuns: “Accept oferta voastră, dar veți primi zece ani de exil. Sunteți mulțumiți?”

3. Fariseii au spus: “Stăpâne, vom plăti de cinci ori mai mult în monezi de argint, dacă ne anulezi pedeapsa”.

4. Procurorul: “Da, dar cu mențiunea specială că timp de zece ani veți rămâne sub supravegherea politiei romane și orice tentativă de manevră ilegală pe care o veți încerca împotriva Statului roman sau a împăratului său suprem, orice sechestrare arbitrară fără asentimentul său, indiferent care va fi natura acestui sechestru, va fi pedepsită cu zece ani de exil în Europa, fără nici o posibilitate de a revizui această hotărâre. Banii trebuie aduși în patruzeci și opt de ore, aici, în această sală de tribunal. Dacă veți întârzia chiar și numai o oră, nu va mai fi primit nimic și va rămâne valabilă prima condamnare.

5. Și încă ceva: înainte de a vă lăsa liberi, îmi veți spune numele și adresele tuturor celor pe care i-ați jeluit într-un mod atât de mârșav, pentru ca să-i pot chema aici să le dau înapoi bunurile pe care li le-ați luat, copiii, vitele, cerealele și vinurile”.

6. Fariseii au acceptat cererea și au indicat toate numele și adresele. Judecătorul a trimis imediat mesageri la toate acele adrese și, în mai puțin de zece ore, toți cei chemați au sosit la Kis pentru a-și recupera bunurile.

7. Cei doisprezece farisei au descoperit șaretele la care erau înhămați catâri și toți cei de față au rămas împietriți de stupefacție în fața imensei cantități de aur și argint ce a ieșit la iveală. Aveau acolo cât să plătească de cinci ori amenda cerută. Procurorul roman a rămas el însuși perplex, regretând ușurința cu care acceptase propunerea fariseilor.

8. Din fericire, i-a venit ideea înțeleaptă să-i mai cheme o dată pe cei doisprezece farisei, cărora le-a spus:' “Ascultați, acum ați plătit amenda cerută și aveți chitanța în mână. Dar, văzând o asemenea cantitate de aur și de argint în posesia voastră, mi se pare imposibil să fi putut să o procurați pe cale legală și, dacă împăratul însuși ar trece pe aici cu toate comorile lui, mă îndoiesc că bogățiile lui le-ar întrece pe ale voastre; explicați-mi deci, foarte pe scurt și cât mai simplu, cum au ajuns toți acești bani în posesia voastră, căci totul mi se pare extrem de dubios”.

9. Primul fariseu a spus: “Cum dubios, cum dubios? Sunt banii strânși din întreaga țară timp de peste cincizeci de ani de către toți fariseii, preoții și leviții, pentru Templu; răgazul a trecut și banii se îndreaptă acum către Ierusalim. Este cea mai mică sumă vărsată Templului de către Capernaum! Sunt aici sacrificii și daruri oferite pentru crearea Templului și, prin urmare, sunt sume primite perfect legal”.

10. Procurorul a spus: “Să lăsăm aceste pretexte de legalitate și chiar dacă ar fi fost adevărate, deturnarea prin abuz de putere și impozitele pe moșteniri care stau la originea tuturor acestor bogății, sunt departe de a fi legale.

11. Dar mi s-a comunicat de la Roma, acum câteva luni și toți judecătorii au fost informați în acest sens, că se așteaptă de un an banii de pe impozitele din Asia Mică și din orașele din Pontul Euxin. Acești bani au fost trimiși de mult timp și nu au ajuns. Este vorba despre aur, argint, pietre prețioase și perle; aurul și argintul nu sunt marcate. Este vorba despre douăzeci de mii de livre de aur, șaizeci de mii de livre de argint și valoarea echivalentă în perle și pietre prețioase.

12. Văd că mai aveți încă cinci căruțe. Descoperiți-le ca să pot arunca o privire”.

13. Aflați în mod vizibil în încurcătură, fariseii au descoperit cele cinci căruțe care erau pline de tot felul de pietre prețioase, majoritatea neprelucrate, în stare brută. O singură căruță conținea mai mult de o tonă de perle de toate mărimile, încă neprelucrate.

14. După ce a examinat totul, procurorul a spus: “Mi se pare că totul devine limpede; iată unde erau impozitele și comorile din Asia Mică și din Pontul Euxin. În ciuda tuturor vicleniilor și șireteniilor voastre, va fi greu să vă justificați; și jur pe toți zeii și pe toate cerurile că aici, înaintea mea, se află impozitele și comorile așteptate la Roma de atâta timp! Nu mișcați de aici până când părțile implicate nu vor fi prezente; voi deschide o anchetă mult mai amplă”.

15. La aceste cuvinte ale procurorului, fariseii au pălit, cuprinși de febră, semne care nu i-au scăpat procurorului. El i-a spus judecătorului din Kis: “Frate, cred că am prins în plasă aceste păsări de pradă!”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitalul 235
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 15:58 View PostDownload Post

Capitalul 235

Întâlnirea dintre Iisus și procurorul Faustus


1. Judecătorul din Kis a spus: “Ascultă prietene, de trei săptămâni, celebrul Iisus din Nazaret se află aici și va mai rămâne încă trei zile. Îți spun, El este un Dumnezeu, căruia lucrurile cele mai ascunse îi sunt la fel de clare ca și lumina soarelui; ne-a dat în acest sens mii de dovezi. Să ne adresăm deci Lui în ceea ce privește problema care ne frământă! El ar putea să ne lumineze cu atât mai mult cu cât nu este deloc prietenul acestor hoți siniștri de la Templu. Am auzit cu urechile mele cum le-a prezis iadul cel mai adânc preoților și fariseilor din Horazin și din Capernaum. Eu sunt sigur că El ne va lumina”.

2. Foarte surprins, procurorul a spus: “Cum, acest om-Dumnezeu este aici? Ah, de ce nu mi-ai spus mai devreme? L-aș fi lăsat în locul meu și astfel aș fi economisit două treimi din trudă. Conduceți-mă imediat la el; comandantul Cornelius m-a însărcinat, printre altele, să mă interesez despre acest om care este cel mai sfânt dintre toți oamenii.

3. Dacă va afla că Iisus este aici, comandantul va veni cu toată familia lui, căci el și întreaga sa familie se roagă acestui Iisus, iar eu cred în El la fel ca și ei. Lăudat fie Dumnezeu cel adevărat care mi-a acordat încă o dată privilegiul neprețuit de a-L revedea pe cerescul meu prieten Iisus și de a-i vorbi; condu-mă repede la El, partida este câștigată”.

4. În timp ce procurorul se îndrepta spre poarta principală, având dorința fierbinte de a Mă vedea și de a-Mi vorbi, Eu am ieșit în întâmpinarea lui. Văzându-Mă, el a strigat cu bucurie: “Iată-Te, iată-Te! Tu, prietenul meu divin, fratele meu dacă îmi este permis să Te numesc așa!

5. Oh, lasă-mă să Te îmbrățișez și să-Ți acopăr chipul sfânt cu sărutări prietenești și fraterne. Oh, Tu, sfântul meu prieten, nici nu pot să-Ți spun cât sunt de fericit că te revăd în sfârșit, într-adevăr, Tu ești întotdeauna gata să-i ajuți pe oameni atunci când au probleme. Ah! Cred că bucuria de a Te fi întâlnit aici nu se va sfârși”.

6. Eu i-am spus, strângându-l cu putere la piept: „Te salut de mii de ori, căci inima ta nu a ezitat o singură clipă în sarcina ta dificilă de judecător și te iubesc infinit, așa cum te-am iubit dintotdeauna și cum am binecuvântat munca ta.

7. „În realitate, dacă i-ai prins pe acești hoți, a fost prin grația Mea și a Celui care se află în Mine!

8. Să mergem acum în casă, unde ne așteaptă o masă îmbelșugată și vom discuta după aceea”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 236
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:00 View PostDownload Post

Capitolul 236

Faustus vede în vis grandoarea cerurilor. Iubirea lui Faustus pentru Lidia. Omul nu trebuie să separe ceea ce Dumnezeu a unit.


1. Procurorul, judecătorii, Kisjonah, Baram, Jonael, Jairuth și Arhiel au venit cu Mine în sufragerie, unde, la o jumătate de oră după apusul soarelui, am servit o masă excelentă. Procurorului, care era încă celibatar, i-a plăcut foarte mult fiica cea mare a lui Kisjonah, drept pentru care Mi-a spus: “Nobilul meu prieten, Tu știi cât de mult te-am iubit mereu, în ciuda diferențelor dintre noi, referitoare la educație și la religie. Am regăsit în Tine nu un evreu viclean și dogmatic, ci un om deschis, foarte liberal, cu o educație excepțională și un bun cunoscător în toate științele.

2. Îți mărturisesc că îmi place foarte mult fiica lui Kisjonah, dar, după cum știi foarte bine, eu sunt roman, iar ea este fără îndoială o evreică ce nu are dreptul să-și ofere mâna unui păgân, așa cum ne numesc ei. Ce s-ar putea face, spune-mi, prietene, nu există oare nici un mijloc pentru ca ea să devină soția mea? Te rog, spune-mi cum să fac?”

3. Eu i-am spus: Tu ești roman, iar ea este grecoaică și nu evreică; nimic nu te poate împiedica să o ceri în căsătorie lui Kisjonah, care va fi de acord, fără nici o îndoială. Și chiar dacă ea este evreică întru spirit, la fel ca întreaga ei familie care urmează învățătura Mea, care nu-ți este de altfel necunoscută, aceasta va fi oare pentru tine o piatră de încercare?”

4. Procurorul, care se numea Faustus și era fiul Iui Caius, a răspuns: “Deloc, eu însumi sunt, în adâncul inimii, unul dintre cei mai înfocați adepți ai învățăturii Tale divine, căci eu cred că un Dumnezeu care a creat lumea și toate ființele și care în final a dat viață omului, trebuie să aibă o înțelepciune desăvârșită. Dacă un asemenea Dumnezeu, a cărui înțelepciune este desăvârșită, a vrut să dea omului o învățătură, eu cred că El nu ar fi putut să dea oamenilor, care sunt creaturile Sale, decât o învățătură înțeleaptă, în perfectă armonie cu natura și cu principiul conservării speciei umane.

5.Învățătura Ta respectă întru totul acest principiu și este în întregime divină; eu am acceptat-o pentru tot restul vieții mele și o propovăduiesc întregii mele familii și tuturor subalternilor mei. Totul pare deci a fi în ordine, de aceea voi cere consimțământul tatălui!”

6. Eu i-am spus: “îl ai deja, la fel ca și iubirea frumoasei Lidia; privește în spatele tău, Kisjonah este în culmea bucuriei că o asemenea onoare este făcută casei sale”.

7. Faustus s-a întors și Kisjonah a spus: “Doamne și stăpâne al Galileei și al Samariei, într-adevăr, o dorești pe Lidia de soție?”

8. Faustus i-a răspuns: “Oh, da! Este singura mea aleasă dintre mii de femei, dacă ești de acord să mi-o dai”.

9. Kisjonah a chemat-o la el pe Lidia, care a venit îmbujorată de emoție și de bucurie, după care Kisjonah i-a spus: “Ei, bine! Draga mea Lidia, ești de acord să te căsătorești cu acest om minunat?”

10. Iar Lidia, cu ochii aplecați spre pământ, a răspuns imediat: “De ce mă mai întrebi? De la sosirea acestui minunat Faustus, când l-am văzut pentru prima dată, mi-am auzit inima murmurând: 'Ce fericită trebuie să fie soția acestui bărbat!' Cum aș putea oare să-l refuz, acum, când mă cere în căsătorie?”

11. Kisjonah a spus: “Dar ce va spune Iisus, pe care îl adori?” Lidia: “Noi îl iubim cu toții! El este Creatorul, iar noi suntem creaturile Sale, din care El face copii Săi! El se află în adâncul inimii mele!”

12. Uluit, Faustus a deschis ochii mari și a spus: “Ce, ce? Ce să înțeleg, înseamnă că ultimul vis frumos pe care l-am avut are o semnificație! Am văzut în el cerurile deschizându-se; totul era numai lumină, erau nenumărate ființe de lumină și, deasupra tuturor. Te-am văzut pe Tine, prietenul meu Iisus și toate ființele așteptau poruncile Tale pentru a le revela spațiului infinit.

13. Am crezut că l-am văzut pe Zeus sub chipul Tău, a cărui strălucire o depășea cu mult pe cea a soarelui și am fost surprins de o asemănare atât de mare cu Zeus. De atunci, Te-am considerat, în taină, ca pe un fiu terestru al celui mai mare dintre zei, care au toți aceeași identitate divină, fie că este Iehova al evreilor, Brahma al indienilor și toți ceilalți zei care sunt fiii pe care Zeus i-a avut cu fetele pământene și care sunt de asemenea părți ale acestei unice entități.

14. Iar acest vis capătă, dintr-o dată, o cu totul altă dimensiune. Tu, care ne înveți înțelepciunea Ta divină, Tu ești Zeus întrupat, Brahma sau Iehova; Tu ai venit în locul fiilor Tăi, acei profeți care nu au știut să înfăptuiască așa cum trebuie opera dorită de Tine!

15. Dacă este așa, înseamnă că voi primi, fără nici o îndoială, pe soția mea chiar din mâna lui Dumnezeu, Creatorul meu și nu trebuie să mă mai întreb dacă voi fi fericit împreună cu ea.

16. Deci dorința mea capătă o cu totul altă semnificație. Oh, preafrumoasă Lidia, privește-l pe Domnul, iată că această căsătorie nu mai depinde de dorințele noastre sau de nevoile noastre reciproce, ci numai de voința cea mai sfântă a celui unic între cei unici, a gloriei lui Dumnezeu, a acestui Dumnezeu al tuturor Dumnezeilor, care a creat soarele, luna, cerul și pământul.

17. Tu, Iisus al meu, Adevăr suprem în întreaga sa plenitudine, ești de acord ca Lidia să devină soția mea? Dacă acest lucru nu îți este pe plac, indiferent din ce motiv, spune-ne!”

18. Eu am spus: “Nobilul meu frate, Eu v-am dat deja binecuvântarea Mea și de acum înainte voi formați o singură ființă, dar să vă amintiți mereu:

19. Ceea ce Dumnezeu a unit, nici un om nu trebuie să separe, o căsătorie adevărată este indisolubilă, în schimb, o căsătorie falsă, făcută după criterii lumești, nu reprezintă o unire în fața lui Dumnezeu și poate să se desfacă, la fel ca toate relațiile trupești care există între oameni (fără binecuvântarea lui Dumnezeu) și care nu sunt decât cele mai rele destrăbălări, care mijlocesc venirea pe lume a fiilor lui Satana.

20. Sunteți deci, de acum înainte, bărbat și femeie, o singură ființă în fața lui Dumnezeu! Amin!”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 237
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:11 View PostDownload Post

Capitolul 237

Sosirea lui Philopold. Răfuiala fariseilor cu justiția. Eficacitatea lui Faustus.


1. Philopold a sosit la Cana după ce necazurile provocate de aceste evenimente s-au încheiat. El a venit degrabă la Mine, pentru a-Mi povesti cum și-a rezolvat toate afacerile la Cana.

2. Eu l-am salutat prietenește și i-am spus: “Cunosc totul; mergi și caută-i pe ceilalți discipoli ai Mei; îți vor povesti multe lucruri. Eu am de rezolvat câteva probleme în această noapte. Mâine vom vorbi mai mult; aștept de la tine să fii un bun colaborator”.

3. Philopold s-a întors către discipoli și, aproape în același moment, gardienii au anunțat că toți cei care au fost chemați de la Capernaum și de la Horazin au sosit deja și așteaptă instrucțiuni.

4. Eu le-am spus: “Conduceți-i la copiii lor și dați-le să mănânce și să bea! Între timp, noi vom realiza o procedură excepțională cu cei doisprezece farisei”.

5. Gardienii s-au retras, după care Faustus M-a întrebat dacă nu ar fi mai bine ca Eu însumi să-i audiez pe cei doisprezece, iar El să facă doar protocolul.

6. Dar Eu i-am spus: “Nu, frate, nu se poate; tu ești singura autoritate care contează pentru ei, căci tu ai pe mâna ta dreaptă inelul puterii imperiale, iar alături spada și sceptrul; tu trebuie să declanșezi confruntarea. Dar te voi inspira în ceea ce le vei spune și nu vor putea să-ți scape. Să ne apucăm repede de treabă, căci orele sunt înaintate”.

7. Am intrat apoi în sala tribunalului, unde cei doisprezece farisei îngroziți și cei treizeci de acoliți principali ai lor așteptau, sub o supraveghere riguroasă. Acești farisei nu avuseseră timp să-și găsească o duzină de martori falși, care ar fi avut astfel privilegiul de a minți și de a jura strâmb pentru ei, căci era o favoare cu totul specială de a putea aduce o mărturie falsă în folosul Templului și al servitorilor săi; dar pentru aceasta ar fi trebuit ca martorii falși să fi fost instruiți în detaliu, ceea ce, în cazul de față, era practic imposibil.

8. Noi am intrat însoțiți de Kisjonah, Baram, Jonael, Jairuth și îngerul Arhiel, împreună cu judecătorii și scribii.

9. Încă de la intrarea noastră, șeful fariseilor l-a apostrofat pe Faustus, spunând: “Ce înseamnă acest mod de a ne ține prizonieri ca pe niște răufăcători de rând, de vreme ce am fost de acord, fără a opune nici o rezistență, să plătim amenda. Noi suntem adevărații slujitori ai lui Dumnezeu și, dacă nu vom fi puși imediat în libertate, Dumnezeu ne va răzbuna”.

10. Faustus le-a spus: “Fiți liniștiți, căci altminteri voi fi obligat să vă fac eu să păstrați tăcerea. Avem lucruri foarte importante să lămurim împreună. Ascultați-mă cu multă atenție.

11. V-am spus deja că imensele voastre comori seamănă în mod uluitor cu cele de care am vorbit mai devreme. Cunosc atentatul care a fost comis pentru a fura comorile din Pontul Euxin și Asia Mică, dar mai rămâne de lămurit un singur aspect:

12. Acest convoi care transporta banii proveniți din impozite și toate celelalte comori era escortat de o mulțime de soldați romani. Și nu este deloc ușor să-i vii de hac unei asemenea companii; trebuia fie să-i exterminați pe toți, fie să-i puneți pe fugă!

13. Nu mă îndoiesc de faptul că ați luat acești bani mai degrabă prin viclenie decât prin forță, sau poate cu ajutorul șiret al colegilor voștri, care au știut să-i corupă pe șefii noștri. Nu avem nevoie de dovezi, există mai mult de o sută de martori, dar trebuie să aflu cum ați comis acel furt și să știu exact pe ce sumă ați pus mâna, pentru a putea preciza cantitatea de bani și de comori pe care le voi trimite împăratului”.

14. Primul fariseu a spus: “Stăpâne, este o calomnie prea mare, pe care nu o voi tolera. Și poți să ai și o sută de martori, nu-ți vor folosi la nimic, căci noi ne cunoaștem foarte bine faptele, iar tu nu vei reuși să te atingi nici măcar de un singur fir de păr de pe capul nostru; retrage acuzația împotriva noastră, căci noi nu vom răspunde acestei acuzații.

15. Dacă nu-i cunoști pe farisei, vei învăța să-i cunoști. Noi nu tolerăm o asemenea acuzație. Am recunoscut violarea proprietății forestiere, chiar dacă legile noastre ne permit să nu ne supunem; am acceptat condamnarea ta nedreaptă, pentru a obține pacea. Dar asta este de ajuns și, dacă îndrăznești să te atingi de un singur stater, de o singură piesă din aur sau de o singură piatră prețioasă, s-a terminat cu toată puterea ta, căci se va afla în ce mod infam am fost tratați”.

16. Faustus a spus: “Ah! Deci așa încercați să scăpați! Ei bine, acum știu foarte limpede ceea ce voi face cu voi. Ședința se suspendă, faptul a fost văzut de peste o sută de martori. Vinovăția voastră a ieșit la lumina zilei. Nu voi mai adăuga nimic și am să vă dau un ultimatum; aprozii sunt la ușă!

17. Dacă cei treizeci de acoliți ai voștri vorbesc, li se va cruța viața; dacă nu vorbesc, chiar în această noapte, la fel ca voi, vor avea capul tăiat! Și veți vedea dacă îmi este frică de voi!”

18. La aceste cuvinte energice ale lui Faustus, cei treizeci de acoliți au strigat într-un glas: “Stăpâne, lasă-ne viața și-ți vom povesti totul în detaliu”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 238
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:14 View PostDownload Post

Capitolul 238

Procesul templierilor, mărturisirea acoliților lor. Faustus reduce condamnarea.


1. Faustus a spus: “Atunci vorbiți! Pe onoarea mea că nu vi se va întâmpla nimic rău!”

2. Un fariseu, tremurând de frică, a spus: “Stăpâne, îmi lași și mie viața dacă vorbesc?”

3. Faustus: “Da, ți se va lăsa și ție viața, căci tu ești unul dintre cei mai puțin vinovați”.

4. Ceilalți farisei au început imediat să strige: “Nu știi tu că este mai bine să mori decât să-l superi pe Dumnezeu?”

5. Fariseul a răspuns: “Da, știu bine, dar aici nu este vorba despre Dumnezeu, ci doar despre modalitatea voastră rușinoasă de a-i înșela pe romani. Cu o stratagemă inedită care ar surprinde lumea întreagă, ați reușit să-i înșelați și să le furați toate bunurile!

6. Tu, cel mai mare savant în ticăloșii, te-ai deghizat în marele Guvernator roman din Tyr și din Sidon, cu inelul imperial pe deget, spada de aur și sceptrul Palestinei, Cele-Siriei, Asiei Mici și Pontului Euxin.

7. Cu ajutorul înfățișării tale de bătrân venerabil tu te-ai dat drept onorabilul Cyrenius; ai luat numele lui, ți-ai făcut o escortă și, cu întreaga pompă a lui Cyrenius, te-ai urcat pe un cal magnific și ai pornit în întâmpinarea convoiului. La distanța de o jumătate de zi de mers de Tyr te-ai întâlnit cu acesta, iar ofițerul roman care conducea convoiul te-a luat drept marele Guvernator, te-a salutat și ți-a arătat pergamentul cu ordinele scrise de Cyrenius și ți-a încredințat banii și comorile pe care oamenii tăi deghizați în soldați romani le-au primit. Tu i-ai dat ordin să se întoarcă degrabă în regatul Pont, pretextând că populația, din cauza-impozitelor, s-a ridicat împotriva Romei și s-a aliat cu puternicele hoarde ale sciților.

8. Se înțelege de la sine că imediat comandantul roman a făcut cale întoarsă împreună cu cei trei mii de cavaleri și s-a întors la Pontul Euxin, de unde venea și, în câteva ore, era destul de departe pentru ca nimeni să nu se mai teamă de el. Templul ne-a cumpărat tăcerea promițându-se două sute de livre de argint pe care ar fi trebuit să-i primim la Ierusalim. Destinul a hotărât altfel și iată că nu vom mai primi cele două sute de livre.

9. Banii și comorile au, fost escortate noaptea la Capernaum, unde au fost ascunse vreme de două luni, timp în care s-a construit drumul secret pentru a le trimite, traversând muntele, până la o grotă unde alte mii de livre de aur și de argint le așteaptă de mult timp.

10. Doar cei doisprezece farisei cunosc secretul; nimeni nu știe despre ce este vorba în afară de cei treizeci de acoliți, dar ei nu știu în ce scop este transportată această comoară. Li s-a spus că banii sunt pentru a-L ajuta pe Mesia să ne elibereze de sub jugul romanilor; dar eu știu bine că sunt pentru un cu totul alt scop; plăceri după plăceri și mijloace de corupție pentru a-i face la nevoie pe romani să danseze după cum vrem noi, sau pentru a obține o funcție de la Templu, ceea ce costă întotdeauna mulți bani! Iată, acum cunoști totul, îi poți face pe cei treizeci de acoliți să vorbească, îți vor spune toți același lucru.

11. Doar lucrurile sechestrate erau pentru Ierusalim, pentru a ne asigura bunăvoința Templului. Banii și comorile trebuiau să fie duse în grotă, dacă nu s-ar fi produs acest naufragiu dezastruos. Acum tu știi totul, fă ceea ce ți se pare drept, dar nu fii foarte sever cu mine și cu cei treizeci de acoliți!”

12. Faustus a spus: Pentru tine și pentru cei treizeci de acoliți nu voi fi un judecător, ci un protector; în schimb, în ceea ce-i privește pe ceilalți unsprezece farisei, Cyrenius va decide. Dar spune-mi un lucru; nu a fost sustras nimic din acest bănet și din aceste comori aduse din Asia Mică? Mai mult, cunoști tu ceva despre acea grotă?”

13. Fariseul a spus: “Tot ce a fost înregistrat este perfect intact; iar în ceea ce privește grota, fiind eu însumi unul dintre conspiratori, cunosc tot ceea ce ea conține; în afară de noi, nimeni nu ar putea găsi intrarea”.

14. Atunci, Faustus l-a felicitat pe bietul fariseu, care se numea Pilah și i-a spus lui Kisjonah: “Bine, prietene și socru drag, ceea ce s-a hotărât că ți se cuvine din prima sentință va fi luat din grota, care, în mod evident, se află pe proprietatea ta. Mai mult, te rog să primești sub supravegherea ta banii și comorile împăratului până la sfârșitul procesului; la tine sunt cel mai în siguranță

15. În contul meu, ai grijă de Pilah și veghează ca cei treizeci de acoliți să aibă unde dormi. Până când grota nu va fi în întregime golită, nu-i pot repune în libertate. După aceea, vor putea merge unde vor dori, nu vreau să fie biciuiți, bunăvoința lor ne-a ajutat să descoperim totul”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 24 of 25  [ 245 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !