Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 11:21
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Marea Evanghelie a lui Ioan - volumul 1 - Jakob Lorber


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3 ... 23, 24, 25
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 239
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:17 View PostDownload Post

Capitolul 239

Continuarea procesului. Cei unsprezece farisei, aflați în încurcătură, abandonează toate comorile pentru a-și recâștiga libertatea.


1. Faustus s-a întors apoi către cei unsprezece farisei și le-a spus: “Așadar, unde este distrugerea cu care mă amenințați? Ce aveți de spus, servitori care sunteți „unșii Domnului”? Într-adevăr, trebuie să fie oribil pentru servitorii unși ai Domnului să trebuiască să apară în fața Tribunalului ca niște simple canalii. Dar așteptați, va fi mult mai rău! Până acum nu a fost decât prologul!

2. Într-adevăr, nu trebuie să mulțumiți decât unei singure persoane pentru că nu v-am dezbrăcat pentru a vă biciui, blestemându-vă în numele împăratului. Și această persoană este alături de mine; este Iisus din Nazaret, pe care l-ați blestemat încă de mult timp și pe care îl hăituiți dintr-un loc în altul pentru că și-a asumat dreapta libertate de a vă demasca în fața poporului. 3. Priviți în voi înșivă și spuneți dacă Satana, luat singur, ar putea fi mai rău decât voi!

4. Voi îi învățați pe oameni să creadă într-un Dumnezeu în care voi înșivă nu ați crezut niciodată, căci dacă ați fi crezut în Dumnezeul despre care Moise v-a învățat și în care părinții voștri au crezut și au sperat, nu v-ați mai bate joc atât de mult de Dumnezeu Cel Atotputernic și nu ați mai face atât de multe lucruri scandaloase.

5. Voi cereți pentru voi, care vă autointitulați 'unși ai Domnului”, onoruri care nu i se cuvin decât lui Dumnezeu și reduceți din punct de vedere spiritual poporul la starea de moarte, cerându-i sacrificii exorbitante și închizându-i calea care conduce la împărăția vieții și a luminii.

6. Mărturisiți, există dușmani mai răi ai lui Dumnezeu, ai împăratului și ai bietei umanități decât voi?

7. Oh, răbdare imensă și de neînțeles a lui Dumnezeu! Dacă aș fi avut doar o singură scânteie din puterea lui Dumnezeu care a creat cerul și elementele, nu ar mai rămâne nici un singur foc pe care să nu-l fac să cadă pe capetele voastre.

8. Doamne, de ce pe vremea lui Avraam ai pedepsit atât de sever orașele Sodoma și Gomora, ai cărei locuitori erau niște îngeri în comparație cu aceste canalii, al căror număr în întreaga Iudee este astăzi mai mare decât al celor două orașe de atunci?

9. Voi vă spuneți copiii lui Dumnezeu! Și pretindeți că Dumnezeu este Tatăl vostru; într-adevăr, nu știu ce să cred despre un Dumnezeu care a creat asemenea fii ca voi! Pentru noi, romanii, după mitul lui Pluton, nu este nici o îndoială că Satana sau Belzebut este tatăl vostru!

10. Voi sunteți sămânța cea rea pe care Tatăl vostru o amestecă mereu printre semințele divine și care sufocă plantele divine și voi vă spuneți 'unșii Domnului'!

11. Dacă nu ați fi fost atât de satanici, v-aș fi condamnat mai puțin sever, grație prezenței Celui care este aici! Dar sunteți prea răi și prea satanici. Nu vreau să-mi mânjesc numele; vă voi trimite la Judicio criminis atri (Tribunalul cauzelor negre) la Sidon, unde Judex honoris își va spăla mâinile de șapte ori.

12. La aceste cuvinte, cei unsprezece au început să tremure și au implorat să fie grațiați, promițând că se vor schimba, că vor deveni mai buni și că îi vor răsplăti de o sută de ori mai mult pe toți cei pe care i-au nedreptățit.

13. Faustus a spus: “La ce mai folosește aceasta? Grota este în mâinile noastre, de unde veți mai lua alt aur și alte comori? Mai aveți cumva și alte grote pline de perle, de aur și de argint?”

14. Cei doisprezece au spus: “Stăpâne, mai avem alta, lângă Horazin, unde se află comori vechi din perioada cuceririi Babilonului; comorile Templului și ale altor sinagogi au fost ascunse acolo. Până la noi nimeni nu le cunoștea, dar acum 17 ani, când eram la o vânătoare de fazani și la o recoltare de miere, la treizeci de stade de graniță, pe un munte de pe teritoriul grecesc, am găsit în pădure un fagure de ceară plin cu miere care curgea pur și simplu pe un perete stâncos, de la o înălțime de cel puțin trei înălțimi de om. Mai sus de acest perete era o deschizătură prin care ar fi putut trece un băiețel de doisprezece ani, iar deasupra acestei deschizături era un al doilea perete stâncos înalt de cel puțin șaptezeci de înălțimi de om, astfel încât era imposibil de ajuns la acel fagure de miere fără o scară.

15. Această scară a fost fabricată repede și a fost aprins un foc de paie și de ierburi uscate pentru a alunga albinele, după care, cu prețul câtorva înțepături de albine, operația a reușit. Am recoltat mai multe sute de livre din mierea cea mai pură și tot atâta ceară, căci erau mai mulți faguri de ceară, fiecare având mii de celule!

16. În timp ce eram ocupați să recoltăm toată ceara din acea grotă, am căzut pur și simplu peste niște obiecte de cult din metal; privindu-le mai de aproape, am descoperit că erau din aur și argint veritabil. Am pătruns mai adânc în grotă și am văzut că ea devenea din ce în ce mai mare, fiind plină de comori nenumărate și inestimabile; am lăsat tot ce era în grotă și am închis intrarea cu pietre, lăsând acolo un gardian, care și astăzi le păzește în secret. Dacă ne vei grația și dacă, în numele împăratului, vei suspenda teribila condamnare, îți vom da toate aceste comori”.

17. Faustus a spus: 'Voi face un consiliu în acest sens, dar spuneți-mi încă o dată cum ați știut despre grota din munții lui Kisjonah? Și pe aceea ați găsit-o plină cu comori, când mergeați să culegeți miere? Iar dacă ați umplut-o voi înșivă, de unde ați luat comorile pe care le-ați ascuns acolo?”

18. Cei unsprezece farisei au spus într-un glas: “Această grotă înseamnă cincisprezece ani de comerț și trudă. După o lege nouă a Templului, noi nu avem dreptul să păstrăm pentru noi decât o mică sumă necesară pentru întreținere; tot ceea ce este în plus trebuie vărsat la Templu și dacă vreunul dintre noi își păstrează mai mult decât are dreptul, Templul poate să-l pedepsească. Pentru a evita această pedeapsă și pentru a nu fi surprinși, noi aveam această grotă, pe muntele lui Kisjonah, unde ne păstram surplusurile, utile în caz de nevoie”.

19. Faustus: “Drumul pe care l-ați construit duce până la grotă?”

20. Cei doisprezece farisei au spus: “Nu, Stăpâne, drumul se oprește acolo unde se îndesește pădurea. Doar noi cunoaștem poteca ce duce la grotă”.

21. Faustus: “Bine, mâine ne veți conduce acolo; pentru această noapte este de ajuns. Pentru moment, cunoaștem suficient”.

22. Cei unsprezece s-au aruncat la picioarele lui Faustus pentru a-i implora grația. Faustus le-a spus: “Aceasta nu mai depinde de mine, ci de altcineva, dacă El vă va ierta, atunci și eu vă voi ierta la rândul meu; acum să ieșim din sala Tribunalului și să mergem să ne odihnim”.

23. Lidia ne aștepta la ușa casei, pe Mine și pe soțul ei. Ea ne-a salutat și și-a exprimat regretul pentru cele două ore cât durase această dură confruntare.

24. Faustus și-a salutat soția și i-a spus: “Da, dulce Lidia, a fost o confruntare dură, dar grație ajutorului divinului prieten Iisus, care merită El singur întreaga onoare și glorie, am găsit soluția dorită. Dar să lăsăm asta, mai avem încă multe de făcut”.

25. Cu excepția gărzilor, au plecat apoi cu toții să se odihnească.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 240
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:19 View PostDownload Post

Capitolul 240

Despre adevăratul Sabat Cei unsprezece farisei sunt repuși în libertate, împărțirea comorilor. Întoarcerea copiilor la părinții lor.


1. A doua zi de dimineață era o zi de Sabat. Fiind roman, Faustus M-a întrebat dacă și el ar trebui să sărbătorească Sabatul și ce ar trebui să facă cu cei unsprezece farisei.

2. Eu i-am răspuns: “Scumpul meu prieten și frate, orice zi în care realizezi fapte bune este o adevărată sărbătoare a Sabatului. Astăzi, fiind o zi tradițională de Sabat, fă tot binele pe care îl dorești și pe care îl poți face și nu-ți va reproșa nimeni nici un păcat! Poate doar nebunii acestei lumi care blestemă vântul, ploaia și stolurile de păsări pentru că se mișcă în ziua de Sabat! Noi nu ne ocupăm însă de acești nebuni! Dar nu trebuie nici să uităm exemplul lor cumplit; ei blestemă binele și ar dori ca răutatea lor să fie lăudată de toată lumea! Iată ceea ce trebuie să știi despre Sabat!

3. În ceea ce îi privește pe cei unsprezece, pune-i în libertate. Când vei fi stăpânul comorilor, trimite ceea ce i se cuvine împăratului, explicându-i de ce s-a întârziat atât și dăruiește Templului ceea ce îi revine din grota din Horazin, dar explică-i Marelui Preot cum aceste comori care aparțineau Templului au fost reținute de către acești unsprezece farisei timp de mai mulți ani. Templul va ști bine ce are de făcut cu cei unsprezece!

4. Cât despre comorile care există în grota lui Kisjonah, dă-i lui o treime în numele împăratului, ia o treime pentru tine, iar cea de-a treia parte împarte-o săracilor care au venit aici să-și caute copiii. Și astfel, totul se va termina pentru totdeauna! Toate acestea îți vor ocupa întreaga zi!

5. Baram și Kisjonah au corăbii bune; pe un vânt bun, în câteva ore, ei vor rezolva problema comorii din Horazin, în timp ce alții se vor ocupa de grota lui Kisjonah. Astfel, dacă veți acționa repede, chiar în această seară conținutul celor două grote va fi adus aici și veți putea să îl repartizați.

6. Eu aș putea, este adevărat, ca prin Arhiel să fac ca toate aceste comori să ajungă aici într-o clipă, dar este prea multă lume și un asemenea miracol ar face prea multă vâlvă. Deci, voi renunța. Dar, totuși, vă voi ajuta în taină și veți rezolva într-o singură zi o treabă care altfel ar fi durat trei zile. Acum terminați cu visele și treceți la treabă!

7. Nu luați cu voi decât un singur fariseu; ceilalți vor rămâne aici sub supraveghere.

8. Pilah trebuie să rămână aici; el este prea bun ca să se ocupe de asemenea lucruri, pe care copiii lui Dumnezeu nu trebuie să le atingă decât minimum cu putință. Tu nu trebuie să mergi în cele două locuri unde se află comorile, un comisar însărcinat cu depline puteri din partea ta va fi de ajuns. Iar noi ne vom ocupa să adăpostim bunurile confiscate și să restituim copiii părinților lor”.

9. Cine ar fi putut să fie mai fericit decât Faustus? El avea trei avantaje. Primul - că putea să rămână alături de Mine; al doilea - că putea să fie aproape și de soția lui, pe care o iubea nespus de mult și al treilea - că în felul acesta avea suficient timp să-i scrie liniștit împăratului, pe un frumos pergament și să-i descrie în detaliu conjuncturile care i-au permis să trimită la Roma aurul și comorile.

10. Îndată ce comisarii au plecat în căutarea comorilor, noi am început să restituim bunurile și copiii care își găsiseră deja părinții în timpul nopții. Totuși, mai mulți dintre acești părinți, care se îmbolnăviseră de supărare și de disperare, nu au putut să vină la Kis.

11. Acești părinți bolnavi și-au trimis vecinii, ca să le aducă copiii și bunurile furate. Restituirea s-a efectuat cu atâta grijă, încât fiecare a primit tot ceea ce trebuia! După ce Kisjonah și-a luat partea sa, așa cum îi spusesem, au mai rămas de împărțit o sută de livre de bani fiecărei părți lezate (erau mai multe sute de oameni). Pe măsură ce încheia cu fiecare, Faustus le dădea instrucțiuni și îi încuraja personal.

12. Repartizarea bunurilor a durat mai mult de șapte ore, după care Kisjonah a pregătit pentru drum toate navele sale și marea caravană s-a întors la Horazin, la Capernaum și la Nazaret, unde fiecare a ajuns cu bine la casa lui.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 241
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:21 View PostDownload Post

Capitolul 241

Dieta copiilor. Influențele spiritelor rele asupra copiilor. Cauzele maladiilor infantile.


1. S-ar putea pune întrebarea, în aceste timpuri actuale, când învățătura Mea a fost retransmisă din nou umanității printr-un servitor pe care Eu l-am ales, la aproape două mii de ani de când, ca Dumnezeu întrupat, am trăit și am propovăduit pe acest pământ:

2. Cum se face că nu am adresat nici măcar un singur cuvânt acestor copii furați, dintre care mai mult de jumătate urmau să fie vânduți, în maxim zece zile, ca sclavi în porturile din Tyr, Sidon, Antiohia, Cezareea și chiar Alexandria, mai ales că Eu îi primeam foarte bucuros să vină la Mine pe asemenea micuți, pentru a-i strânge la piept și a-i binecuvânta în fața tuturor.

3. Iată ce trebuie spus ca răspuns la această întrebare: Cea mai mare parte dintre acești copii aveau mai mult de nouă ani și printre ei erau și fete și băieți de 14-15 ani, astfel încât noi nu am fi putut să intrăm în dormitoarele acestor tineri pe jumătate dezbrăcați fără a isca un adevărat scandal. De altfel, nu erau numai copii inocenți, ca aceia pe care îi întâlneam din când în când; majoritatea erau complet corupți, cu trupul și cu sufletul, căci pederastia și deflorarea nu erau în nici o altă parte mai degradante și mai răspândite decât la frontierele dintre greci și evrei. Și, pentru acești copii corupți, oribila aventură pe care am permis să o trăiască nu a fost o lecție în zadar. Ea pedepsea sever degradarea lor, pe de o parte, iar pe de altă parte, ea îi avertiza să nu mai satisfacă senzualitatea grecilor libidinoși și îi îndemna să trăiască cu teamă de Dumnezeu, dacă nu voiau să fie din nou pedepsiți, mult mai sever, în cazul în care repetau păcatul lor. Iată ce urmărea Faustus să-i facă să înțeleagă pe copii și pe părinții lor, prin cuvinte energice și insistente de mustrare.

4. Se înțelege atunci că, din cauza sfințeniei divine a lui Dumnezeu însuși, Eu nu puteam și nu trebuia să mă apropii personal de acești păcătoși care aveau trupul impur din cauză că se mențineau într-o asemenea stare, cu toate că Eu sunt plin de iubirea divină absolută pentru fiecare ființă umană. Dar, în asemenea cazuri, intervenea mereu principiul “Noii me tangere” (Nu mă atinge!)

5. Căci este o mare diferență între un copil pur și un copil impur. Pe primul îl pot ghida direct, fără ocolișuri, dar pe al doilea îl pot ghida numai indirect, pe căi care sunt în mod necesar acoperite cu spini, așa cum a fost evident cazul în situația aceasta.

6. Nu trebuie să vă mirați că acești copii, care nu comiseseră aparent nici un păcat, au fost tratați de Mine mai sever în ceea ce privește trupurile lor decât vechii păcătoși îndărătnici, ale căror păcate erau la fel de numeroase ca firele de nisip din mare.

7. Căci adevăr vă spun: cine vrea să dea unui arbore o anumită direcție, trebuie să înceapă să-i imprime arborelui curbura încă de când este tânăr. Când a ajuns arbore bătrân, oricât am încerca să-l modificăm, doar cu mijloace excepționale vom mai putea reuși să-i dăm o altă direcție decât cea pe care o urmează în mod natural.

8. De aceea Eu, care sunt Stăpânul, sunt mai sever față de copii și chiar față de cei foarte mici, decât față de un adult, căci spiritele rele sunt mult mai active în preajma copiilor; ele ajută sufletul să-și construiască propriul trup, pentru ca acesta să le ofere o locuință comodă și oricând disponibilă.

9. Ce face atunci Domnul, căruia nimic nu-i este necunoscut?

10. Iată: El îl trimite pe îngerul Său și face să se sfărâme opera insidioasă și perfidă a spiritelor rele, pe care le alungă, blestemându-le. Aceste spirite rele ies atunci din corp, provocând simptomele maladiilor infantile.

11. Observați diversele boli ale copiilor și ale sugarilor. Adevăr vă spun, ele nu sunt decât o formă de eliminare a materialului malefic și străin utilizat de spiritele rele pentru a-i construi sufletului un corp care să le stea la dispoziție oricând.

12. Dacă excesele de orice fel nu ar fi foarte sever și energic stopate la copii, ar rezulta o mulțime atât de mare de posedați, de surdo-muți, de cretini și de schilozi de tot felul, că ar fi dificil de găsit pe pământ o singură ființă sănătoasă!

13. Se poate atunci pune întrebarea: cum de înțelepciunea supremă a lui Dumnezeu poate îngădui ca spiritele rele să pătrundă astfel în corpurile tinere ale acestor suflete?

14. Vă răspund: Iată ce întreabă omul orb, care nu știe că întregul pământ, da, toată creația, chiar și învelișul material cel mai exterior al tuturor elementelor sale, nu este decât un conglomerat de spirite supuse judecății și fixate în trup pentru un timp determinat.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 242
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:24 View PostDownload Post

Capitolul 242

Secretul forței vitale. Efectul purificator al bolilor și dieta.


1. De fiecare dată când sufletul cere pentru trup o hrană materială și acesta i-o furnizează, sufletul primește în corpul său o legiune de spirite disponibile, care pot fi, în plus, rele și impure, dar de care el are nevoie pentru creșterea corpului său.

2. Aceste spirite se adună din ce în ce mai multe și, în final, ajung să alcătuiască un fel de suflet inteligent. Când s-a atins acest stadiu, acest nou suflet creat încearcă să-i sustragă sufletului autentic dreptul său de proprietate și începe prin a-l domina, impunând corpului ceea ce dorește bun pentru el însuși.

3. Dacă tânărul corp al acestor suflete mereu înfometate și mereu nesătule - cum este adeseori cazul - a atins un grad înalt de dominație asupra ființei, la copil vor apărea anumite manifestări ale bolilor infantile.

4. Elementul străin trebuie expulzat printr-o boală serioasă, pentru ca respectivul copil să nu devină un posedat, sau pentru a nu pune la o încercare extrem de dificilă un suflet prea fragil; astfel, legea permite prezenței străine să subziste în corp un anumit timp, până în momentul în care, prin învățături spirituale interioare sau exterioare, ființa atinge o anumită viziune interioară care îi va conferi facultatea de a alunga de bună voie 'paraziții' prin post și tot felul de privațiuni; dar dacă, dimpotrivă, 'paraziții' sunt mult prea tenaci, atunci copilului respectiv i se va lua corpul, pentru ca sufletul să învețe ce înseamnă viața eternă într-o altă lume.

5. Moartea precoce a unui copil, uneori atât de dureroasă pentru părinți, are această cauză. De aceea, părinții care cunosc asemenea aspecte trebuie să vegheze în mod special ca hrana copiilor lor să fie în conformitate cu nevoile acestora, adică să fie cât mai pură.

6. Dacă mama dorește să consume alimente interzise de Legea lui Moise, atunci ea nu trebuie să-și alăpteze copilul, ci să-l dea la alăptat unei femei a cărei hrană este pură, căci în caz contrar, acea mamă îi va face mult rău copilului ei.

7. De aceea, de la Avraam și în special de la Moise încoace, a fost dată evreilor lista alimentelor pure. Cei care au respectat această lege nu au avut niciodată copii bolnavi și chiar ei înșiși au ajuns la vârste foarte înaintate.

8. Dar, în aceste timpuri, când oamenii aleargă după delicatese străine, fără să-i intereseze dacă aceste dulciuri sunt pure sau impure, ajungându-se chiar, în unele țări, să mănânce absolut orice, în afară de pietre sau pământ, este un adevărat miracol că acești oameni orbi nu au recăzut din punct de vedere fizic în starea de animal - care le corespunde din punct de vedere spiritual.

9. Dacă, încă din primii lor ani de viață, copiii sunt deja atinși de tot felul de rele, aceasta se datorează în special hranei nepotrivite care permite unei mulțimi de spirite impure să le pătrundă în corp, ajungând chiar pe punctul ca acești copii să trebuiască să-și părăsească corpurile fizice, pentru binele sufletului lor. Adeseori, orbirea părinților este singura responsabilă de moartea copiilor lor, căci acești părinți urmează orice alte sfaturi, în afară de învățăturile lui Dumnezeu din Cartea Sfântă.

10. Iată, în fiecare an, Eu realizez prin intermediul îngerilor Mei purificarea arborilor fructiferi. Astfel, nici un măr, nici o pară, nici un singur fruct a cărei floare a fost fecundată nu se poate coace dacă este locuit de către un spirit impur. Aceste fructe sunt înlăturate de către arbore înainte de a se coace.

11. Această purificare este valabilă pentru toți arborii fructiferi, toate cerealele și toate plantele comestibile.

12. Dar omul, în orbirea sa, nu înțelege asemenea lucruri și mănâncă, la fel ca un polip, tot ceea ce-i place; și ce surpriză are atunci când cade bolnav puțin după aceea sau se simte greoi, obosit, infirm și din ce în ce mai mizerabil!

13. Astfel, cartofii de orice fel, în ceea ce privește coaja, sunt foarte toxici, în special pentru copii și pentru femeile însărcinate, sau pentru femeile care alăptează. Mult mai toxică este însă cafeaua. Dar pentru cei mulți orbirea este deplină, astfel încât omul nu vede nimic și se delectează cu una sau cu alta plin de lăcomie; astfel, copiii se îmbolnăvesc și, în final, așa pățesc și adulții. Dar ce importanță are aceasta pentru cei orbi, ei mănâncă și alte otrăvuri, de ce atunci nu le-ar consuma și pe acestea două?

14. Voi indica acum din nou hrana cea bună pe care trebuie să o consume omul. Dacă va respecta aceste indicații, el va fi sănătos; dacă nu, el va alerga spre propria sa pierzanie și va sfârși în suferință întocmai ca un animal sălbatic în deșert.

15. Dar ajunge cu aceste explicații, să revenim acum la subiectul nostru principal.

- sfârșitul volumului 1 -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Index Tematic
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 28.9.2010, 16:59 View PostDownload Post

INDEX TEMATIC


A
ACTIVITATE 44.2/ 221
ADAM 144.11/ 166/ 193
ADEVĂR 8/ 50.12/ 51.2/ 55/ 56/ 62 / 65/ 67.7/ 68/ 69/ 70/ 71/75.4/ 76/ 79.16/ 83/ 102.19/ 105. 10/ 114/ 116/ 117/ 118/ 123/ 124/ 125/ 155.13/ 201
ADOLESCENT, BĂIAT ,TÂNĂR (ÎNGER) 35. l / 47.2/ 51.3/ 53.20/ 57.2/ 60.2/ 61.l/ 64.2.17/ 65/ 66/ 68.5/ 78.8/ 195/ 196/ 197 AFECTAT (a afecta) 76.13/ 161
AMABILITATE 16.12/ 120. 10/ 131.5/ 164/ 165/ 188/ 195
AMBIȚIE 49.13
ANGAJAMENT MORAL 68.19
APĂ 26.l,6/ 28.2/ 33.9
APĂRARE (legitimă) 81.l/ 131.15/ 146.12/ 180
ARBORE 36.3/ 49.13/ 134
ARTIȘTI 109.6/ 186/ 221
AVARIȚIE 95.8/ 168/ 197/ 212/ 217
AVERE 171 / 204
AVUT, AVUȚIE 53.25/ S3.28/ 104

B
BIGOT 83.6/ 172
BISERICĂ 202
BLÂND, BLÂNDEȚE 45.5/ 51.12/ 75.12/ 76.3/ 114.28/ 121 4/ 131.5/ 136/ 137/ 139/ 146.16/ 148.4/ 149/ 166/ 169/ 195/223/226/ 232
BOB DE MUȘTAR 192
BOGĂȚIE, SĂRĂCIE 43.9/ 60.7/ 76.8/ 125.22/ 191/ 132.9/ 231
BOLI 16.5/ 78.8/ 79.3,8/ 101.8/ 102/ 120.16/ 131.20/ 134.4/ 242
BOLI INFANTILE 241
BOLI SPIRITUALE 79.3/ 86.3/ 100.8
BOTEZ 2.14/ 5.11 / 6.8/ 7/ 23.3/ 24.6/ 51.9/ 122.5/ 123.3/ 142.13/ 144.12
BRAȚUL CREDINȚEI 71.9
BUCURIE 9.6/ 10,6/ 24/ 28.8/ 29.6/ 30.8/ 31.4/ 32.3/ 35.4/ 51.6/ 52.2/ 54.7/ 62.2/ 66/ 77.6/89.9/90.5/ 100.14/ 104.18/ 107.6/ 108.8/ 114/ 116.17/ 121.l/ 128.3/ 146.6/ 154/ 169/ 170/ 189/ 191/ 204/ 205/ 206/ 210/ 218/ 220/ 224/ 229/ 235/ 236
BUNĂ CUVIINȚĂ - vezi BUNE MANIERE
BUNĂVOINȚĂ 60.7/ 121.4/ 125.4/ 169/ 174/ 203/ 238
BUNE MANIERE 16.12, 15

C
CĂLĂTOR FĂRĂ BANI 136.2-5
CĂMĂTAR 211
CĂSĂTORIE 236
CÂȘTIG 89.4/ 94/ 95/ 124/ 125.20/ 135.19/ 139/ 141.10/ 185/ 190/ 191/ 198/ 204/ 220/ 221/ 233/ 235/ 239
CAFENEA 242
CARITATE 174.4
CARNE, TRUP, MATERIE 21.3/ 24.4/ 58.5, 6/ 69.6/ 76.8/ 86.7/ 165/ 185/ 193/ 194/ 213
CARTOF 242
CASĂ DE RUGĂCIUNI 49.11
CASTEL 55 l
COMPASIUNE,
CONȘTIINȚĂ l/ 2/ 3/ 4/ 45.3/ 49.11/ 68.19/ 72.2/ 73.5/ 77.9/ 86.3/ 92.14/ 104/ 120.13/ 121.13/ 125/ 126/ 146/ 150/ 157/ 169/ 176/ 200/ 207/ 213/ 222
CONDAMNARE 70.3/ 145.4/ 148.7/ 172/ 174/ 230/ 234/ 237/ 238/ 239
CONFUZIA TEXTELOR 1.1
COPAC - vezi ARBORE CORP 138.16/ 144.11/ 145.2/ 152/ 164/165/ 166/ 172/206/207/211/214/218/220/ 232/ 241/ 242
CORUPȚIE 241
CREAȚIE (GENEZA) 151/ 156/ 157/ 158/ 159/ 160-162
CREDINȚĂ 9.8/ 11.14/ 12.5/ 22.2/ 23.3/ 26.7/ 31.l/45.11/ 48.10/ 49.3,8/ 50.8/ 58.1/ 61.4/ 62.4/ 78.2/ 85.8/ 90/ 92.14/ 97/ 102.4/ 116.12/ 124.16/ 126/ 128/ 130/ 135.20/ 141/ 155/158/ 160/ 163/ 164/ 169/ 170/ 182/ 187/ 211/218/ 228
CHRISTOS 123.3/ 127/ 166/ 216
CULT 199/ 200/ 201
CULTURĂ 168
CUNOAȘTERE 42.8-10/ 53.11/ 54.13/ 68.15/ 158/159/ 157/ 220
CUNOAȘTERE PURĂ A VOINȚEI DIVINE 73.3
CURAJ' 8.11/ 11.14/ 25.2/ 74.2/ 80.8/ 84.15/ 85.3/ 88.l/ 99.6/ 104.15/ 106/ 114/ 117.1-9/ 121.2/ 123.2/ 225
CURTOAZIE 55.10

D
DA (a da) 58.2 DATORIE 145/ 171 DEȘERT 8.9/ 20.7/ 122.6/ 133.2/ 137.17/ 143/ 144/ 152/ 163/ 168/ 181/ 186
DELICVENTĂ 81.2
DEMON 79.4/ 131/ 138/ 147/ 167/ 168/ 173/ 174/ 184/ 185/ 186/ 198/ 229/ 233
DESĂVÂRȘIRE 39. 10/ 16.19/ 23.3/ 36.13/ 47.2/ 50.12,13/ 68/ 117.15/ 161/ 165/ 214
DESĂVÂRȘIT 39.5,8/ 50.13/ 71.13/ 120.17/ 131.12/ 155/ 159/ 162/ 185/ 193/ 206/ 207/ 214/ 236
DESFRÂNARE, DESFRÂNAT 33.5/ 86.8/ 135.9/ 146.8/ 186/ 189/ 198
DEZMĂȚ 207
DIETĂ 241/ 242
DIVINITĂȚILE POEȚILOR 69. l, l O
DIVINIZAREA MĂRIEI 108.12
DOVADĂ, SEMN 23.4/ 29.6/ 36.5/ 50.12/ 61.4/ 71.5/ 100.4/ 102.9/ 126.18/ 129.3/ 140/ 141.3/ 142.15/ 152/ 160/ 163/ 165/ 167/ 170/ 179/ 186/ 191/ 200/ 206/ 208/ 217/ 219/ 225/ 230
DOVEZI 23.4/ 51.14/ 85.7/ 90.3/ 100.4/ 191/ 235/ 237
DREPTATE 31.2/ 45.2/ 55.12/ 56.14/ 79.15/ 136.7/ 137.17/ 157/ 162/ 177
DURITATE - vezi și RĂUTATE 43.8/ 139.3/ 212 EDUCAȚIE 120/ 127.3/ 155/ 165/ 167/ 171/ 236

E
EGOISM 16.7/ 50.8, 10/ 62.3/ 76.8/ 80.2,6/ 92.14/ 103.2/ 107.15/ 118.15/ 124.13/ 125.14/ 126.13/ 142.15/ 166/ 197/ 212/ 217 ELEVARE SPIRITUALĂ 39.7
ELIBERARE 60/ 69.11/ 75.4/ 132.l/ 152/ 155/ 166/ 179/ 182/ 185/ 200/ 201/ 210/ 217/ 220/ 226/ 187
EROARE 1.1/48.10/185
ESENIAN 152/ 170/ 181/ 223
ETERN 10.15/ 11.18/ 14.13/ 16.16/ 19.l/ 21.1.4/ 23.3/ 24/ 26.9/ 27.12/ 29.5/ 30.13/ 31/ 32.6/ 36.7/ 40/ 42/ 44.27 58/ 69.6/ 70.5/ 71/ 72.87 73.5/ 75.4/ 79.16/ 81/ 83/ 84/ 85.5/ '87.2/91.67 109.13/ 113.10/ 123/ 125.22/ 150/ 154/ 159/ 160/ 161/ 165/ 172/ 201/ 210/ 213/ 216/ 220/ 229/ 242
ETERNITATE 24.13/ 32.6/ 48.6/ 58.6/ 70.6/ 113.10/ 127.17/ 126.16/ 150/ 155/ 194/ 210/ 230

F
FAPTE 106.4/ 121.6/ 129.8/ 131/ 138.27 / 143.13/ 147.14/ 148/ 150/ 163/ 171/ 176/ 185/ 191/ 201/ 205/ 216/ 222/ 229/ 237/ 240 FEMEIE 166/167
FIDELITATE 126.16/233
FORȚĂ, PUTERE 64.15/ 67.1/ 68.10/ 73.9/ 87.8/ 98.2/ 111.15/ 116.13/ 129.6/ 136.6/ 139.5/ 145.4/ 128/ 131/ 134/ 135/ 136/ 140/ 145/ 155/ 159/ 164/ 166/ 172 / 177 / 182/ 185/ 187/ 193/ 196/ 200/ 204/ 222/ 228/ 229/ 239
FORȚE VITALE 242
FRICĂ 138.21/ 201
FUNDAMENTUL ADEVĂRULUI 113.13
FURTUNĂ 103.7/ 137.11/ 138/ 147.9/ 151/ 192/ 193/ 208/ 209/ 225

G
GÂNDIRE PRIMORDIALĂ 1.13
GELOZIE 49.13/ 136.7/ 168/ 197/ 217/ 221
GENEZĂ 157/158/159/160
GREȘEALĂ 37.8/ 135.16/ 168/ 174/ 202/ 221

H
HERUVIMI 154
HOMOSEXUALITATE 241
HRANĂ 206.14 ILUZIE, ILUZII 58.6/ 69.8/ 139.6/ 155/ 157

I
IMPUR , IMPURITATE 16/ 18.8/ 28.2/ 45.4/ 51.4,5/59.1/ 114.18/ 118.8/ 123.11/ 151/ 174/ 186/ 207/ 241/ 242
INDIA 171/ 228
INFERN 24.2/ 42.8/ 75/ 94.14/ 125.15/ 128.8/ 226
INIMĂ 32.4/ 45.5,8/ 49.3/ 61.4/ 73.8/ 157.15/ 159/ 160/ 161.5
INTELIGENTĂ ȘI CREDINȚĂ 125.12-20/155
INTROSPECȚIE 224/ 226
IUBIRE 22.7/ 27.15/ 29.6/ 36.5 / 73.8 / 75.12/ 76.3/ 114.28/ 139/ 140/ 205
IUBIRE DE SINE 16.7/ 80.2
IUBIREA APROAPELUI 130.8/210.15

Î
ÎMPRUMUT 58.2/ 211/ 214/ 222/ 230
ÎNĂLȚARE 226
ÎNȚELEGERE 155. 10/ 157
ÎNȚELEPCIUNE 19.2/ 20.2/ 21.l/ 53.2/ 59.1/67.6/ 147.14/ 162.6,8
ÎNTRUPARE 165/ 215
ÎNTRUPAREA LUI HRISTOS
ÎNCEPUT 1.5/ 157
ÎNGERI 9/ 35/ 48.l,2/ 53/ 65.2/ 68.5/ 72/ 73.12/ 76/ 79.16/ 80/ 82.6/ 83.12/ 96. 10/ 107.14/ 109.16/ 110.12/ 112.17/ 126/ 195/ 196/201.8/ 206.14
ÎNGERUL PĂZITOR 76/ 80/ 92.14/ 196
ÎNGERUL PĂZITOR AL LUMII VEGETALE 186/ 196
ÎNTINDEREA CERULUI (BOLTA CEREASCĂ) 160/ 161.5
ÎNTUNERIC 20. 10/ 62.9/ 155/ 157/ 160/ 170/ 1737 229
ÎNVĂȚĂTURĂ 11.15/ 20.9/ 22.2/ 124.1-5/ 151/ 155/ 156/ 163/ 168/ 169/ 183/ 191/ 199/ 216/ 221/ 2237 226/ 228/ 236/ 241/ 242 ÎNVIERE 11.18 JUDECATĂ 21.4,7/ 74.16/ 75/ 83.l/ 142.6/ 152/ 155/ 163/ 168/ 172/ 174/ 177/ 209/ 232

J
JUDECATA DE APOI 148/ 186 LEGE 75.4/ 124.12/ 160/ 164/ 165/ 174/ 176/ 186/ 197/ 233/ 239/ 242

L
LEGEA LUI MOISE 151 / 180/ 242
LENE 175/ 220/ 221
LIBER 1.14/ 18.9/61.4/62.9/ 120.17/ 144/ 152/ 155/ 164/ 186
LIBER ARBITRU (LIBERTATEA VOINȚEI UMANE) 14.11/ 92/ 113.6/ 113.6/ 129/ 145/160/1617 165/ 166
LIBERĂ ALEGERE 129.11 LIBERTATE 3.6/43.6/75.4/ 129/ 137/ 145/ 152/ 155/ 160/ 163/ 165/ 201/ 213
LIPSĂ DE ENTUZIASM 221.18
LUCRĂTOR SPIRITUAL 62.10
LUME SENSIBILĂ 140
LUMINĂ 1.6/ 4.13/ 6.3/ 20.10/ 21.15/ 157.5/ 158
LUMINĂ PRIMORDIALĂ 2.2,3/3.5/5.1

M
MAGICIAN, MAGIE 53.4/ 82.2/ 146/ 150/ 171/ 172/ 177/ 179/ 183/ 186/ 223/ 226
MÂNIE 49.13/ 63.97 70.3/ 76.3/ 78.9/ 79.4/ 187.21
MANIFESTARE 220 / 221
MARIA 86.9/ 89.2/ 105.6/ 108/-111.2/ 121.2/- 171/ 188/ 189/ 190/ 196/ 208/ 221/ 230
MASĂ (la masă) 61.11/ 120.11/ 170/ 175/ 182/ 188/ 189/ 196/ 223/ 226
MATERIAL (lume materială) 83.5/ 127/ 140/ 156/ 157-167/ 206/ 222
MATERIALISM 125/ 126.4/137.1-22
MATERIALIZARE 126
MATERIE 191.24/206/207/226
MESCHIN 43.8
METEOROLOGIE 156.2
MINCIUNĂ 53.6,24/ 56/ 65.7/ 69.2 / 69.2/ 70.5/ 74.6/ 187.21
MIOPIA SUFLETULUI 159.11
MIRACOLE, MINUNI 14.13/ 15.l/ 71.4/ 77.2/ 82.2/ 121/ 126/ 131/ 133/ 142/ 148/ 154/ 163/ 168/ 172/ 177/ 179/ 184/ 189/ 213/ 230/ 240
MOARTE 70.5/ 125/ 127/ 128/ 135/ 137/ 138/ 139/ 149/ 152/ 164/ 172/ 214/ 219/ 227/ 230/ 242
MOARTE (condamnare la moarte) 79.6/ 81.4/ 131/ 138/ 174/ 180/ 233
MOARTE SPIRITUALĂ 103.2/ 201/ 207/ 215/ 221/ 239
MODEST 121.47 161.5/ 169
MORȚI (a îngropa) 103.1
MORȚI (spirite ale morților) 152
MORTIFICARE 207.10 MUNCĂ 11.2/ 30/ 33.4/ 34.2/ 40.4/ 50/ 124.8/191.22/220/222
MURDĂRIREA SUFLETULUI 207
MURDĂRIT 24.18

N
NAȘTERE (noua naștere) 2.13/ 3/ 9.13/ 10.16/11.18/69.2/ 193.9/226
NATURA SERII 157
NATURA TERESTRĂ 16.3
NEDREPTATE 45.2/ 53.29/ 55.14/ 79.15/ 80.2/ 136/ 142/ 191
NOAPTE SPIRITUALĂ 157
NOAPTEA PĂMÂNTULUI 226
NOAPTEA SPIRITULUI 144
NOD GORDIAN 69.5,9
NONȘALANȚĂ 221

O
ODIHNĂ 50.9/220.9
OM INTERIOR 194.3
OM NOU 4.12/ 140
ONOARE 31/ 34.6/ 46.10/ 65.14/ 120.10/ 169
ORBIRE 24.4/40.10/ 107/ 127/ 144/ 150/ 202/ 242
ORDINE 92.l/ 129/ 158/ 160/ 164/ 207/ 214/226
ORGOLIU 1.18/ 80.2/ 103.2/ 168/ 179/ 197/ 217
ORIGINE 1.6/151/156/157

P
PĂCAT 11.14/ 15.12/ 28.2/ 335/ 51.9/ 53/ 63.3/ 64/ 757 76/ 77/ 78/ 86/ 94/ 96/ 107/ 116/ 122.6/ 150/ 154/ 167/ 169/ 174/ 182/ 185/ 203/ 206/ 207/ 217/ 241
PACE 10.2/ 24.10/ 45.l/ 76/ 80/ 111.12/ 131/ 136/ 138/ 139/ 167/ 173/ 177 / 187/ 194/ 201/ 211/ 220/ 221/ 225/ 226/ 237 PACE INTERIOARA 194
PASIUNI 226
PATIMI 86.5
PATRIE SPIRITUALĂ 194
PEDEAPSĂ 76.3/ 131/ 163/ 177/ 190/211/ 212/ 232/ 233/ 239
PENITENȚĂ 123/ 144
PERFECȚIUNE 155/ 214/ 221/ 222
PERFECT 125/ 130/ 131/ 134/ 154/ 160/ 161/ 165/ 166/ 176/ 226/ 236
POCĂINȚĂ 2.l/ 145
POLITEȚE 169/ 222/ 228
PORUNCI 164
POSESIUNE 217/ 241 / 242
POSTI (a posti) 1.22.5/ 123/ 207.8
PROCYON 213/214
PROFEȚI 141/ 150-152/ 154/ 156/ 163/ 172/ 173/l77/ 182/ 186/ 192/ 199/ 212/ 228
PROFEȚI MINCINOȘI 141
PROMISIUNI 198.1
PUDOARE 36.18
PUR, PURĂ 125/ 130/ 138/ 140/ 144/ 146/ 157/ 160/ 162/ 165/ 167/ 187/ 201/ 221/ 241
PURIFICARE 123/ 135/ 143/ 151/ 161/211/ 242
PURITATE 72.8/ 167
PUTERE vezi FORȚĂ.

R
RĂBDARE 45.5/ 75.12/ 76.3/ 78/ 114.28/ 1247 137/ 146/ 201
RĂBDARE DIVINĂ 124/ 212/ 228/ 239
RĂSĂRIT DE SOARE 173.25/ 174.1
RĂUTATE 187.21
RĂZBUNARE 79.4/ 163/ 185/ 187/ 221
RÂNDUIRE DIVINĂ 42.6/ 51.5
RÂNDUIREA CEA BUNĂ 207.11
RÂS 107.7,14/ 147/ 150/ 169
REÎNTRUPARE 5.9/ 144.18/ 213/ 214
RELAȚIA CORP - SUFLET - SPIRIT 214
RELIGII ASIATICE 134.15-17
RENUNȚARE 9/ 18.8
REPREZENTĂRI (false) 58.6
REVELAȚIE 72.2/ 83.5/ 91/ 155/ 216
RIDICARE 51.16

S
SATANA 217/224/226
SCRIPTURĂ (a cunoaște scriptura) 119.7/ 157/ 166/ 193/223
SECERIȘ 30.6/ 109/ 176
SEMĂNA (a semăna) 32.11/ 43.4/ 137/ 191 / 192/197
SEMN (DOVADĂ) 132.6/ 160/ 167/ 170/ 186/ 200/ 217
SENS SPIRITUAL 1.4/157
SENZUALITATE 16.6/ 166.7/ 241
SETE 28.l/ 32.9/ 125/ 153/ 154
SETE DE CUNOAȘTERE 155/182
SFÂRȘITUL LUMII 72/ 197/ 199
SLĂBICIUNE TRUPEASCĂ 86.5/ 123
SMERENIE 174.4
SOARE 84.6/ 144/ 160/ 164/ 165/ 172/ 173/ 174/ 213
SOMN 220 SPAȚIU 140/ 160/ 164/ 212/ 236
SPIRIT 24.9/ 69.9/ 122/ 123/ 126/ 134/ 135/ 137/ 139/ 144/ 145/ 155/ 161/ 168/203/ 206
SPIRIT RĂU (posesiune) 53.25/53.287 104/13-1 / 134/ 138/ 169/ 174/ 186.14/ 217/ 241/ 242
SPIRIT (împărăția spiritului) 36.7/ 62.5
SPIRIT (al poporului) 185
SPIRIT (trezirea spiritului) 8.3 / 18.3/ 135
SPIRITE (ale morților) 152
SPIRITE ALE LUNII 153
SPIRITE PURE 165.10
SPIRITISM 226
SPIRITUAL 120/ 136/ 137/ 139/ 140/ 149/ 152/ 155/ 157-163/ 165/ 194
SPIRITUALITATE 131/219
Spiritul lui dumnezeu 155/ 157/ 179/ 185/ 209/ 228
SUFERINȚĂ 28.2/ 128/ 133/ 137/ 166/ 169/ 221
SUFLET 125/ 127/ 128/ 132/ 137/ 138/ 139/ 143/ 149/ 157/ 161/ 165/ 206/ 207/ 211/ 213/ 217/ 242
SUFLET (noaptea sufletului) 22.2/ 157
SUFLET (slăbiciunea sufletului) 122/ 145
SUFLET ȘI SPIRIT 122/ 145/ 161/ 165/214/ 155/206

Ș
ȘCOALĂ 197/213
ȘTIINȚĂ 537 126.13/ 162.7

T
TĂRÂMUL ÎNTUNECAT AL PĂMÂNTULUI, NOAPTE 62.9/96.1
TEMPLU 9.5/ 11.18/ 12/ 13/ 14/ 15/ 16/ 17/ 27/ 27/ 35.9/ 38/ 49/ 62.3/ 85/ 86/ 88/ 94.10/ 98.5/ 105/ 116/ 118/ 119/ 116/ 118/ 119/ 159/ 163/ 166/ 171/ 172/ 176/ 180/ 181/ 182/ 187/ 189/ 238/ 239
TRUP 123.5/ 135.11/ 137.15/ 138/ 139/ 140.12/ 145/ 149/ 153/ 156/ 161/ 165/ 172/ 193/ 196/ 201/ 205/ 207/ 211/ 219/ 241

U
UMILINȚĂ 1.18/ 18.8/ 54.4/ 64.15/161.5
UMOR 116.7/ 117/ 226/ 230
URĂ 21/ 40.2/ 138.11/ 176.6

V
VEȘNIC 10.16/ 20/ 21/ 24/ 26/ 30/ 31/ 36.7/ 40.11/ 43.4/ 47.6/ 56.15/ 62.6/ 72.6/ 123.11/ 157/ 161/ 201/ 210/ 216/ 229 VEȘNICIE 9.13/222/226
VIN CERESC 63.1
VIN NOU 19.12/ 199
VINDECARE 66/ 71.1/ 90/ 97.3/ 116/ 178/ 180/211/ 223
VIOLENȚĂ - vezi și MÂNIE 135/ 138/ 143/ 180/ 232
VIRTUTE 16.12.15/ 136/ 121/ 174/ 182/220 VIS 37. 10/ 129/ 172/ 214/ 233/ 236
VOINȚĂ 8.6/ 17.12/ 44.2/ 59.3/ 64/ 67.6/ 83.2/ 92.'15/ 93.10/ 121.4/ 152/ 154/ 155/ 159/ 161/ 164/ 172/ 205/ 217/ 220/ 223
VOINȚĂ DIVINĂ 160/ 164/ 166/ 182/ 199/ 211/ 232/ 236
VOINȚĂ LIBERĂ - vezi și LIBER ARBITRU 161.5/ 165 ZEL 155/ 187/ 211/ 220.7
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 25 of 25  [ 245 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3 ... 23, 24, 25
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !