Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 29.3.2024, 01:28
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
EPISCOPUL MARTIN - Evaluarea unui suflet din lumea cealalta (Jakob Lorber)


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 180
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 11.12.2018, 05:49 View PostDownload Post

Capitolul 180
Răspunsul afirmativ al înțeleptului dat lui Petru.
Criticile sale referitoare la profețiile Domnului.

1. Înțeleptul: "Da, prietene, suntem de acord cu tot ceea ce vrea Domnul. Căci nu este cu putință să te împotrivești Voinței Sale atotputernice - fie că El ne cere mult sau puțin. Și dacă nu facem acest lucru în mod liber. - Ceea ce este cea mai bună soluție - Trebuie până la urmă să-l îndeplinim căzând sub incidența judecății, iar aceasta ne duce la pierzanie! De aceea, preferăm de mii de ori să ne supunem în mod liber, câștigând astfel avantaje pentru viața noastră viitoare.

2. Deduc, din tot ceea ce ne-ai spus tu și antevorbitorul tău, că Domnul ne va lua înapoi capacitatea - pe care o aveam până acum - de a lăsa să acționeze nestingherită forța voinței noastre, pentru a crea cele trebuincioase nouă, și pentru a ne cultiva grădinile și a ne construi locuințele.

3. Desigur, noi știm, grație viziunii noastre interioare și prin intermediul a tot felul de spirite de pe Pământul tău, că niciodată Domnul nu-și realizează profețiile întocmai. Căci, cel căruia El i-a promis bogăție primește sărăcie. Cel căruia i-a fost promisă sănătatea trebuie să se aștepte ca în curând boala să se abată peste el și să-i pună degrabă capăt zilelor. Cel căruia i-a garantat libertatea devine foarte curând un prizonier pe Pământ. Pe cei pe care-i iubește, El îi expune ispitei și-i corectează cu severitate. Pe cei care-I sunt credincioși și care țin la Cuvântul Său, El îi lasă pradă mizeriei și diferitelor feluri de persecuții. Iar pe cei care-L iubesc mai presus de orice,
El îi răstignește - și aș mai putea continua!

4. Dar - așa cum am mai spus - nu face nimic! Căci El este Domnul Atotputernic al creațiilor Sale și El poate să facă ce vrea cu ele. Nimeni nu-I poate cere socoteală: "Doamne, de ce faci cutare sau cutare lucru, căci nouă nu ni se pare echitabil!" Căci El este Domnul și asta este de ajuns!

5. După cum știm, Domnul le-a promis regilor Săi de pe Pământ o împărăție fără de sfârșit; cu toate acestea, ei au murit la fel ca celelalte ființe umane. El i-a promis unui anumit popor o țară și o domnie veșnice și, după cum am aflat, acest popor ales nu mai are nici țară, nici domnie. Suntem informați și că El a ales înțelepți care trebuiau să vestească acestui popor intențiile Sale. Dar, atunci când a sosit clipă și când profeția trebuia să se împlinească, înțelepții au fost acoperiți de rușine, căci omnul nu a pus în aplicare ceea ce-i anunțase - și încă n-am terminat!

6. Vezi dar că nu poți lua profețiile Domnului ad literam. Probabil că la fel stau lucrurile și în privința diferitelor rugăciuni adresate Lui; oare cine L-ar putea obliga să le îndeplinească?

7. Cu toate acestea, noi acceptăm oferta ta, căci știm prea bine că ar fi curată nebunie din partea noastră să ne gândim s-o refuzăm! De aceea, facă-se Voia Atotputernică a Domnului!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 181
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 01:17 View PostDownload Post

Capitolul 181
Cuvântarea lui Ioan referitoare la semnificația spirituală a profețiilor Domnului.
Viziunea profetică a noii case și a noului oraș.

1. Ioan: "Prieteni, și mai ales tu, frate Uhron, care porți conversația! Dacă privim lucrurile din punct de vedere pământesc, s-ar putea să ai dreptate. Dar, dat fiind că Cuvintele și Profețiile Domnului sunt pur Spirit și că adevărata lor valoare nu se referă decât la acesta, și nu la carnea trecătoare, este necesară o justă înțelegere divină pentru a putea spune dacă Domnul este sau nu fidel profețiilor Sale!

2. Ceea ce prezice, El face să se împlinească negreșit, dar numai în ceea ce privește Spiritul, și nu trupul, care este muritor! - Am să vă fac acum o profeție în Numele Său. îmi vei spune dacă i-ai priceput sau nu sensul! Ascultă:

3. "Domnul va clădi o nouă casă, și un nou oraș se va pogorî din Ceruri. Și această casă va fi constituită, la fel ca și orașul, din multe alte case.

4. Și cei care vor locui în noua casă și, în același timp, în noul oraș și în numeroasele case ale acestui oraș, vor fi mai mari decât noua casă și decât orașul și decât numeroasele case ale orașului.

5. Când vor lua în stăpânire nouă casă a Domnului, aceasta se va închina în fața lor, la fel cum vor face și orașul și numeroasele case din el!

6. Această casă va fi mică pe dinafară, dar cu atât mai mare pe dinăuntru, pentru a cuprinde toți nenumărații săi locuitori, iar orașul, precum și toate casele sale, își vor află loc în ea!

7. Preafericiți vor fi cei care vor intra în această casă și în toate cele din oraș! Căci casa și orașul împreună cu numeroasele sale case vor îmbrăca veșmântul copiilor lui Dumnezeu!

8. Și ei vor fi cu toții umpluți de putere atunci când se vor afla în casă, în oraș și în nenumăratele sale lăcașuri! Dar cel care nu va locui în ea va fi slab, iar această slăbiciune va spori și până la urmă îl va ucide!"

9. Acum, prietene Uhron, ai luat cunoștință de profeția Domnului, care se va împlini întocmai. Spune-mi dacă ai înțeles acest tablou profetic care provine de la Dumnezeu și este autentic.

10. Dar pot să-ți spun dinainte că ar fi zadarnic să te aștepți la o împlinire exterioară, deci conformă cu litera profeției, la fel cum odinioară, pe Pământ, a fost odată un profet numit Iona care a așteptat zadarnic sfârșitul marii cetăți Ninive, care fusese prezis! Acum, spune-mi cum ți se pare această prezicere!"

11. Înțeleptul, după câteva clipe de chibzuință: "Prietene, ceea ce-mi dictează rațiunea este că această profeție de sorginte pur divină nu este nimic altceva decât o aiureală fără nici un înțeles. De aceea, ea nu poate dăinui în fața judecății înțelepciunii noastre extra lucide!

12. Iți spun cinstit: cel care vrea să-mi facă vreo profeție, mie și poporului meu, sau să ne transmită o lege, trebuie s-o facă prin cuvinte limpezi și ușor de înțeles. Noi nu vrem să știm nimic despre o asemenea prezicere, care este o absurditate împotriva firii și a ordinii lucrurilor!

13. Dacă suntem deja obligați să renunțăm la avantajele vieții noastre actuale pentru a atinge starea de copil al lui Dumnezeu - pe care niciodată până acum n-am căutat-o sau dorit-o - vrem cel puțin să ni se explice cât mai clar condițiile și viziunile profetice care se leagă de aceasta. Și asta, nu cu vorbe care pot fi sucite pe toate părțile, ci prin intermediul unui limbaj natural care să exprime cu claritate ceea ce trebuie să înțelegem!

14. Sunt de părere că năzuința mea nu este, în nici un caz, exagerată. De aceea, îndeplinește-mi dorința, și vom cădea cu ușurință de acord! Dar scutește-mă de o altă descriere a unei noi case clădite de Domnul - care va fi, chipurile, mai mică decât locuitorii săi și al cărei interior va fi mai mare decât exteriorul - și, de asemenea, a orașului împreună cu numeroasele sale case. Căci, la auzul unor asemenea contradicții, fiecare dintre noi va fi cuprins de un veritabil dezgust!

15. Chiar dacă Domnul este Spiritul Suprem cel mai pur, totuși El este Cel care a creat natura impură. Să vorbească în mod spiritual cu spiritele, dar cu noi, ființele naturale, să folosească tot un limbaj natural! Sunt de părere că El poate foarte bine să se facă înțeles în acest mod, de vreme ce starea naturală a lucrurilor este, și ea, tot opera Sa.

16. Este evident că Domnul are dreptul incontestabil de a vorbi cum dorește. Dar eu cred că și noi avem dreptul să spunem: "Doamne, noi nu înțelegem aceste cuvinte, ni se pare că sunt lipsite de sens; de aceea, vorbește așa cum știi că suntem în stare să pricepem!

17. Nu Te ascunde mereu în spatele norilor, ci apari în văzul tuturor, în proprietatea Ta! Căci nu ai nici un motiv de a Te jena în fața noastră, care suntem operele Tale, de vreme ce noi nu putem fi altfel decât cum vrei Tu să fim!

18. Tu cunoști cel mai bine limba pe care ne-ai dat-o și pe care suntem în stare s-o înțelegem. Vorbește în mod spiritual și celest cu spiritele Tale celeste și cu copiii Tăi, dar cu noi, exprimă-Te în mod natural!

19. Dar dacă Tu vrei să vorbești cu noi în mod spiritual și celest, în imagini transcendente, dă-ne mai întâi înțelegerea necesară; altminteri, Cuvintele Tale nu ne sunt de nici un folos și nu-Ți aduc nici o slavă! Nu poți aprecia la justa sa valoare ceva ce nu înțelegi - fie că provine de la Dumnezeu, de la un spirit sau de la o ființă umană. Și cum ai putea slăvi ceea ce nu poți aprecia?

20. Cred că am grăit pe înțeles; fă și Tu la fel, cu mine, și atunci Te vom urma cu toții, împreună cu toate nenumăratele popoare ale acestui tărâm pe care locuim, și cu puzderia lor de urmași!"

21. Ioan: "Prietene, ceea ce ceri tu este absolut imposibil și se află chiar în dezacord cu înțelepciunea voastră pur naturală! Cum vrei ca ceea ce este pur spiritual să fie înfățișat în mod complet natural? Sau, întrucât tu dorești un mod natural de a vorbi: înțelesul spiritual și celest al profeției mele - care mi-a fost transmisă de Domnul - Nu este oare cât se poate de natural, de vreme ce se bazează pe imagini care sunt tot naturale, dar al căror caracter spiritual și celest este la fel de real ca și propria ta viață spirituală care este conținută în trupul tău natural?

22. Ce folos ar trage spiritul tău de pe urma unor cuvinte materiale? Oare nu ar fi ele precum un fruct gol de miez, din care n-ar mai rămâne decât aparența exterioară, și care, prin urmare, ar fi incapabil să te sature?

23. De aceea, nu-ți pot transmite cuvinte și preziceri goale de înțeles din partea Domnului, ci dimpotrivă, trebuie să-ți grăiesc cuvinte pline de cea mai mare profunzime. Iar înțelegerea necesară îți va fi și ea dată. Spune-mi, ce vrei mai mult?"

24. Înțeleptul: "De acord, prietene: dacă ni se va dărui justa înțelegere a acestui limbaj, vreau cu dragă inimă să-l accept. Dar spune-mi: cum să fac pentru a pricepe mai bine toate aceste lucruri?

25. Ce trebuie să înțelegem prin această nouă casă și acest nou oraș, care se pogoară din ceruri, și prin acele numeroase case ale lui? Și ce înseamnă viața pe care o posedă? Cum pot locuitorii să fie mai mari decât casele lor sau decât întregul oraș? Cum se poate apleca spre ei acest oraș, împreună cu toate casele sale, și cum pot fi ele mai mici pe dinafară decât pe dinăuntru?

26. Vezi, acestea sunt lucruri foarte stranii pentru noi! Ne este cu neputință să le pricepem sensul! Dă-ne înțelegerea necesară, și le vom accepta în mare parte, chiar dacă la început ne vor rămâne la fel de enigmatice ca acum!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 182
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 01:30 View PostDownload Post

Capitolul 182
Ioan explica viziunea profetică.
Trezirea înțelegerii și a credinței înțeleptului.

1. Ioan: "Bine, atunci ascultă bine: noua casă înseamnă nouă revelație pe care Domnul tocmai v-a făcut-o și pe care a zidit-o în inimile voastre. Orașul viu care se pogoară din Ceruri îl reprezintă pe Domnul și pe noi, copiii Săi, care suntem plini de Viață veșnică. Iar voi ar trebui să pătrundeți în această revelație care vă este adresată și să faceți din ea adevăratul vostru cămin, pe viață; atunci, această Învățătură vă va deveni familiară și se va "închina" spre voi.

2. Dacă veți trăi conformându-vă acțiunile cu această revelație, atunci veți ajunge la o înțelepciune și mai mare decât cea pe care v-o dăruim acum. Și veți găsi în aceste câteva cuvinte, care nu exprimă, în exterior, decât puține lucruri, o înțelepciune interioară atât de mare încât n-o veți putea înțelege niciodată în toată amploarea sa. Iar nenumărații voștri urmași vor profita de această înțelepciune fără a reuși vreodată să-i atingă limitele ultime.

3. La fel ca ființa umană care posedă o casă materială în care locuiește, învățătura divină are drept sălaș veșnic spiritul omenesc, în care va sălășlui și vă acționa de-a pururi.

4. Orașul lui Dumnezeu și numeroasele case din el sunt precum această locuință. Cel care locuiește în el și acționează conform micii părți de înțelepciune conținută în spațiul redus al Cuvântului divin va putea intra în orașul Domnului. Asta înseamnă că el va putea intra în posesia plenitudinii înțelepciunii divine, dat fiind că va putea beneficia de tot ce posedă Domnul în casa Sa și în orașul Său veșnic, alcătuit din toate nenumăratele sale case.

5. Prietene, presupun că acum înțelegi mai bine tot ce ți-am spus. Spune-mi dacă ești de acord și dacă lucrurile îți plac mai mult astfel?"

6. Înțeleptul: "Da, bineînțeles, căci ele au căpătat un cu totul alt aspect! Incă de la prima referire la casă, am înțeles unde vrei să ajungi. Îmi dau seama că aceste comparații reprezintă adevăruri profunde; dar, cu toate acestea, ele sunt pe înțelesul nostru! De aceea, poți continua să ne revelezi Voia Domnului, iar noi o vom primi fără a crâcni!"

7. Ioan: "Prietene, v-am împărtășit deja ceea ce aveam de spus; dar acum, este rândul Lui! Ascultați-L; Cuvântul Său vă va transforma cu adevărat și vă va aduce adevărata libertate! Acordați-I toată atenția voastră, căci fiecare cuvânt rostit de El cuprinde în el Viața Veșnică și înțelepciunea Supremă! Ascultați-L, acum!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 183
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 01:49 View PostDownload Post

Capitolul 183
Locuitorii Soarelui îl primesc pe Domnul.
Cuvintele Domnului adresate înțelepților.
Umilința, mijlocul de a te elibera din materie.
Noile reguli de viața, o povară ușoara.

1. Atunci Eu înaintez spre ei, înconjurat ca și până acum de Cian-sa, de Gella și de cele trei fiice ale Soarelui, care între timp au purtat între ele o discuție aprinsă referitoare la Pământ. Văzându-Mă, înțeleptul, precum și poporul care se află în interiorul și în împrejurimile casei, cad cu fața la pământ și toți Mă slăvesc cu voce tare:

2. (Comunitatea de pe Soare): "Slavă și Glorie Ție, Ființă Nepătrunsă, Veșnică și Infinită! Primește profunda noastră recunoștință pentru grația sublimă și incomparabilă pe care ne-ai acordat-o onorându-ne pentru prima dată cu Prezența Ta vizibilă, pe noi, care nu suntem decât niște viermi din praful acestui Soare!

3. Ne dăm seama de îndrăzneala noastră spunându-Ți că o dorință a răsărit în inimile noastre: cea de a Te păstra pe veci printre noi! Pentru noi ar fi o fericire nesfârșită, și nu ne putem opri să-Ți împărtășim ceea ce inimile noastre doresc cu atâta înflăcărare, o Tu, Cel mai Sfânt printre Sfinți!

4. Tu, ale cărui picioare sunt prea sfinte pentru a călca pe acest pământ, iartă-ne că îndrăznim să formulăm o asemenea dorință! Dacă crezi că merită s-o faci, o Tu, Ființă Supremă și Sfântă, Te rugăm să ne adresezi câteva cuvinte pline de Viață, Te rugăm din adâncul inimilor noastre! Dar facă-se Voia Ta preasfântă, înainte de toate!"

5. După această cuvântare plină de umilință, Eu spun: "Ridicați-vă, copilașii Mei dragi! Ascultați cele ce am să vă spun Eu, Tatăl cel veșnic al Nemărginirii, Tatăl vostru și al miriadelor de frați ai voștri pe care i-am creat, pentru a popula această Nemărginire și a mărturisi pretutindeni că Eu sunt Tatăl lor Cel veșnic!"

6. Înțeleptul: "O Doamne, Doamne, Doamne. - Ochii noștri sunt mult prea nevrednici să contemple infinita Sfințenie a Feței Tale! De aceea, lasă-ne cu fața la pământ, căci eu consider că această poziție este singura care se cuvine pentru viermișorii ce suntem noi față de Creatorul Cel Veșnic și Atotputernic!"

7. Eu spun: "Dragii Mei copilași, desigur, umilința este prima și cea mai mare dintre virtuțile inimii omenești; dar ea trebuie folosită cu măsură, și la fel stau lucrurile cu orice altă regulă de viață.

8. Faptul că Eu sunt Creatorul vostru, iar voi - creaturile Mele, este o necesitate pe care nici chiar Eu Însumi n-o pot schimba. Căci dacă Eu vreau să creez ființe, trebuie să fac acest lucru potrivit Voinței Mele. Și este absolut imposibil să întrebi o creatură, înainte de crearea sa dacă îi place să existe, și în ce condiții; toate acestea nu depind decât de Mine însumi, adică de modul în care doresc Eu să fie!

9. Așadar, dacă o creatură este o necesitate a voinței Mele, și dacă aceasta din urmă este și ea o necesitate vizavi de această creatură - dat fiind că Ea este cauza reciproc mare lucru. Căci, pe cât sunt Eu o necesitate pentru creaturile Mele, tot astfel și ele îmi sunt Mie necesare, ca puncte de sprijin ale Voinței Mele.

10. Dar situația este cu totul diferită dacă Creatorul vrea să facă din creaturile Sale niște ființe independente și puternice, așa cum este El Însuși. în acest caz, ființa creată pătrunde într-o sferă de viață complet diferită! Prin Cuvântul Său liber, viu și plin de putere. Creatorul le dăruiește ființelor pe care le-a creat o forță care le devine proprie și le aparține întru totul; ele trebuie s-o aducă la maturitate îl ele însele prin îngrijiri asidue, pentru a deveni ființe libere și puternice prin propriile lor mijloace.

11. Astfel ia naștere, atunci adevărata umilință. Ea este singurul mijloc prin care o ființă se poate elibera complet de starea de dependența provocată de faptul de a fi fost creată. Atunci, ei îi este cu putință să fie, vizavi de Mine, Creatorul său, puternică și vie prin ea însăși, ca și cum ar fi al doilea Meu "Eu". Dar nu trebuie ca umilința de care trebuie în mod necesar să dea dovadă să fie exagerată; ea trebuie să rămână în limitele pe care Eu, Stăpânul oricărei Vieți, le-am stabilit; altminteri își pierde rostul de a fi.

12. De aceea vă spun tuturor să vă ridicat și să Mă priviți! Numai după aceea vă voi putea adresa Cuvintele pline de Viață pe care le așteptați! Ridicați-vă, acum!

13. După ce termin de vorbit, toți se ridică, inclusiv înțeleptul, care ia cuvântul:

14. (Înțeleptul): "Frați și surori, ne-am ridicat cu toții în fața Domnului și a Preasfintei Sale Fețe. Luați bine aminte în fața Cui ne aflăm și păstrați toate acestea adânc întipărite în inimile voastre!

15. El este Domnul, Spiritul Suprem de Sfânt și Veșnic, Creatorul Atotputernic al Cerurilor, al tuturor îngerilor, al tuturor lumilor, al tuturor oamenilor și al tuturor celorlalte ființe! El, Sfântul Sfinților, Ființa Supremă, ne-a spus să ne ridicăm și I-am dat ascultare cu cel mai profund respect.

16. El ne-a promis să ne adreseze și alte cuvinte, ceea ce este pentru noi un prilej de mare bucurie. Căci știm că tot ce provine de la Cel Preasfânt și Preaînalt este purtător de Viață, dat fiind că El însuși este Viața veșnică cea dintâi.

17. De aceea, bucurați-vă din toată inima împreună cu mine; căci Domnul - care este Viața însăși - ne va adresa cuvinte de Viață, de libertate, cuvinte atotputernice care vor schimba complet ființa noastră încă îndreptată spre materie. Deschideți-vă larg inimile și urechile, pentru ca nici unul dintre aceste cuvinte sfinte, care sunt noi pentru noi, să nu se piardă!

18. O Doamne, Tu, Sfântul Sfinților, inimile noastre sunt pregătite să Te asculte! Dacă aceasta este Voia Ta, Te rugăm să ne adresezi aceste cuvinte promise, pline de Viață și de Putere divină! Slavă veșnică Voinței Tale Sfinte!"

19. Eu spun: "Dragul Meu Uhron - cu adevărat, cu adevărat, inima ta a bucurat - O foarte mult pe a Mea. Puteți să vă așteptați, tu și poporul tău, la o mare bucurie. Iar această bucurie vă va rămâne în veci și nimeni nu vă va putea-o lua.

20. Vă asigur de aceasta, dacă veți urma învățătura Mea și cea a copiilor Mei, precum și a mesagerilor care Mă însoțesc. Acest lucru vă va fi cu atât mai ușor, cu cât sunteți deja cu mult mai avansați decât toate celelalte popoare!

21. De altfel, învățătura Mea este ușor de urmat, căci Eu, Creatorul vostru, știu mai bine decât oricine ce vă este necesar și ce reguli trebuie să respectați pentru a ajunge la eliberare ținând cont de natura voastră. De aceea, nu trebuie ca nouă povară pe care am să vă pun pe umeri să vă sperie! Vă spun: ea va fi foarte blândă și ușoară!

22. Iată, pe scurt, învățătura pe care v-o dăruiesc: iubiți-Mă pe Mine, Domnul, Dumnezeul și Tatăl vostru, din toate puterile voastre, și iubiți-vă tot astfel unii pe alții!

23. Fiecare dintre voi să urmărească să-i ajute pe ceilalți în Numele Meu! Nimeni nu trebuie să se simtă mai însemnat decât frații și surorile sale! Astfel veți deveni copiii Mei multiubiți, și așa veți rămâne în veci!

24. Păstrați-vă, de asemenea, puritatea moravurilor! Renunțați la plăcerea carnală care v-a mânat de o vreme încoace sub influența unui spirit pervers! Înmulțiți-vă potrivit vechii modalități spirituale, potrivit poruncii care i-a fost dată voinței, și nu cărnii voastre!

25. Puteți, bineînțeles, să concepeți potrivit modalității naturale, și să dați astfel naștere unor copii ai cărnii și ai lumii. Dar la ce v-ar ajuta aceasta? Astfel, nu ați zămisli decât hoți, bandiți și asasini, care în scurt timp ar deveni mai puternici decât voi și v-ar face sclavii tendințelor lor rele. De aceea, feriți-vă cu mare grijă să vă lăsați antrenați de instinctele voastre carnale, și evitați să vă atingeți de fiicele voastre; căci asemenea raporturi ar duce la zămislirea unor diavoli care s-ar naște în lumea voastră plină de puritate. Dacă veți urma aceste precepte, vă va fi ușor să deveniți copiii Mei!

26. Dar dacă vreți să continuați să vă lăfăiți în carnea voastră și în cea a fiicelor voastre, așa cum ați făcut până acum, capacitatea voastră de a zămisli în chip spiritual vă va fi în curând luată. în loc să aveți Un corp ușor și diafan, veți fi încătușați într-un înveliș carnal greoi și masiv, plin de urâțenie și afectat de tot felul de boli, în care spiritul cel veșnic nu s-ar putea mișca decât cu mare greutate. În plus, veți fi supuși morții, pe care n-ați cunoscut-o încă niciodată, până acum.

27.De aceea, conformați-vă vechii purități a moravurilor voastre și zămisliți-vă urmașii în chip spiritual! Căci numai ceea ce este conceput de Spiritul cel viu poate să păstreze Viața, care nu cunoaște moarte. însă ceea ce este conceput de carne rămâne mort și nu poate decât cu greu să fie adus la Viață, căci rădăcinile cărnii sunt moartea.

28. Cu spiritul, lucrurile stau la fel precum cu o mlădiță vie, care nu mai poate fi altoită pe un copac mort: nu este cu putință ca el să fie transplantat în carnea cea moartă pentru a câștiga Viața veșnică!

29. Puterea voinței voastre ar fi atunci slăbită și voi n-ați mai putea să vă cultivați grădinile și ogoarele numai prin forța sa. Ar trebui să vă mulțumiți cu plante care se reproduc prin semințele lor. N-ați mai putea, la fel ca acum, să extrageți mereu produse coapte din pământul vostru, ci ar trebui să așteptați temători și cu nerăbdare ca roadele sale să ajungă la maturitate.

30. La fel ar fi și cu construcția caselor voastre. Materialele necesare ar fi dificil de manevrat, grele și casante. N-ați mai putea să le faceți suple, ușoare și durabile prin forța voinței voastre.

31. Întotdeauna ați manifestat o mare bucurie de a putea intra în legătură cu spiritele fraților voștri decedați, de a le vedea, de a le vorbi și chiar de a le îmbrățișa. Toate acestea ar deveni foarte curând imposibile, dacă vă veți încăpățâna în rătăcirea voastră.

32. Dacă veți trăi conformându-vă învățăturii pe care v-am oferit-o, veți fi capabili nu numai să vă păstrați perfecțiunea, ci și să câștigați noi avantaje, pe care deocamdată nici măcar nu vi le puteți închipui.

33. Acum, v-am arătat tot ce aveți de făcut pe viitor. E rândul vostru să vă hotărâți dacă vreți să vă supuneți și să acționați în consecință.

34. Întrebați-vă inima și spuneți-Mi deschis cum stau lucrurile! CăcI Eu vă las deplină libertate și nu vreau nici măcar să vă citesc gândurile, pentru ca să puteți dispune în mod liber de voi înșivă și să puteți acționa întru totul așa cum doriți!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 184
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 02:00 View PostDownload Post

Capitolul 184
Răspunsul înțeleptului.

1. Înțeleptul: "O, Doamne, cerințele Tale la adresa noastră sunt de o clemență și de o blândețe inexprimabile și, în plus, fac dovada celei mai mari perfecțiuni. Nu trebuie să chibzuim absolut deloc și acceptăm cu recunoștință propunerea Ta. Cum am putea oare să ne întrebăm dacă ea ne convine sau nu?

2. O, Tu, Preasfânt Binefăcător, niciodată nu-Ți vom putea mulțumi îndeajuns pentru binefacerile și grația care ne sunt acordate! Tu ai dat dovadă, pogorându-Te - într-un mod de neînțeles pentru noi - de o iubire imensă, arătându-ne o cale nespus de ușor de urmat pentru a deveni copiii Tăi liberi și pentru a obține demnitatea celestă supremă. Ar trebui oare să mai stăm pe gânduri?

3. O, Doamne, o, Tată Veșnic și Sfânt - o mie de vieți dac-aș avea, și dac-ar trebui să le dau pentru a deveni măcar cât de cât copilul Tău - cu adevărat, le-aș da pe toate cu cea mai mare bucurie, chiar dacă pierderea fiecăreia dintre aceste vieți ar fi legată de cazne grele și de mari suferințe! Și ar mai trebui oare să stau pe gânduri dacă eu și poporul meu vrem să acceptăm grația supremă pe care Tu ne-o propui?

4. Tată Preasfânt, nu limba mea este cea care-Ți va spune "da" sau "nu". Acordă-ne grația de a privi în inimile noastre, care nu vor fi niciodată vrednice să Te contemple. Ele sunt cele care-Ți vor răspunde "da", un "da" de mii de ori mai fierbinte decât văpaia tumorii maligne care stă să se spargă.

5. O, Doamne, o, Tată, vom face tot, absolut tot ce vrei Tu, și asta în mod și mai precis decât micile lumi care gravitează în jurul tărâmului nostru, pe care Tu l-ai sfințit acum pe veci!

6. Dar nu respinge rugăciunea pe care o adresăm Sfintei Tale Inimi de Tată: nu ne mai văduvi de Prezența Ta vizibilă, ci arată-Te din când în când printre noi, după Voia Ta!

7. Căci vezi, inimile noastre s-au înflăcărat de o iubire imensă pentru Tine! Ce mare ar fi tristețea lor, dacă ochii noștri nu Te-ar mai zări niciodată și urechile noastre n-ar mai auzi Vocea Ta armonioasă de Tată! Căci Cuvintele Tale au umplut dintr-o dată presupusele noastre inimi cu o asemenea plenitudine a Vieții încât nu mai găsim cuvinte pentru a descrie Grația Ta divină și părintească!

8. De aceea, o, Doamne, lasă această rugăciune să ajungă până la Inima Ta de Tată! Și slăvită fie, în veci, Voia Ta Sfântă!"

9. Eu spun: "De mult intenționez să fac ceea ce Mi-ați cerut. Creatorul nu rămâne invizibil și misterios decât pentru creaturile Sale. Căci acestea sunt judecate în sânul puterii Creatorului și nu pot niciodată să stea în fața Lui, să-L vadă și să-I audă Vocea. Dar lucrurile stau cu totul altfel pentru copiii cărora le-am acordat libertatea, Eu, Creatorul și Tatăl lor, prin Cuvânt și prin învățătură. Copiii Mei Mă pot vedea și-Mi pot vorbi oricând doresc - cu condiția ca inimile lor să fie în acord perfect cu învățătura Mea!

10. Dacă lucrurile nu stau astfel, și dacă inimile se îndreaptă spre senzualitate, dacă lucrurile materiale și deșartele griji lumești le năpădesc și le fac să respingă Cuvintele Mele și învățătura Mea: atunci, nu Mă pot arăta lor și nu le pot vorbi, căci acești copii, care creșteau în Grația, în Iubirea și în Compasiunea Mea, vor îmbrăca din nou veșmântul creaturii judecate - lucru pe care, de altfel, pot să-l facă în mod absolut liber.

11. De aceea, vă spun: rămâneți de acum înainte, cu toții, credincioși învățăturii Mele. Păstrați în inimile voastre puritatea moravurilor pe care o cunoșteau strămoșii voștri, pentru că iubirea Mea de Tată să poată sălășlui în ele și să dea naștere unei noi vieți în voi, care este autentică, adevărată și liberă în sine. Atunci nu veți mai avea niciodată ocazia să vă plângeți, spunând: "Doamne, Tată, unde ești? De ce nu putem niciodată să Te vedem și să auzim Vocea Ta?"

12. Cu adevărat, vă spun: cei care acționează potrivit învățăturii Mele sunt singurii care Mă iubesc cu adevărat. Și întrucât ei Mă iubesc sincer, Eu voi fi întotdeauna printre ei, vizibil sau perceptibil într-un alt mod, și-i voi învăța Eu Însumi, crescându-i ca pe proprii Mei copii.

13. Dar acum, aduceți de mâncare și de băut în mari cantități! Vrem să ne saturăm cu toții și veți vedea că voi mânca și voi bea ca și voi, binecuvântându-vă, la fel ca și pe toți frații și surorile care ne însoțesc! Faceți așa cum v-am spus!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 185
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 02:13 View PostDownload Post

Capitolul 185
Bucuria și recunoștința înțeleptului.
Livezile inundate.
Satana pus pe fugă de către Petru și Martin

1. Aceste cuvinte îi provoacă o mare bucurie înțeleptului, care spune: "O, Doamne, o, Tată plin de iubire, de Bunătate, de Slavă, de Putere, de Forță și de Sfințenie! Acum, avem certitudinea că nu ne vei mai părăsi niciodată. Căci cel care acceptă să mănânce la masa noastră arată că vrea să rămână printre noi. Și astfel, așa cum tocmai ne-ai promis, vei rămâne în mijlocul nostru! Oh, numai a Ta fie slava, mărirea și recunoștința, în vecii vecilor!"

2. După aceste cuvinte, toți se zoresc să meargă în grădină pentru a aduce bucatele cele mai alese și a le așterne în fața Mea, în mari cantități.

3. Dar când ajung afară, ei au neplăcuta surpriză de a constata că apa expulzată de marea tumoare de foc s-a revărsat peste livezile lor și le-a inundat complet. Prin urmare, le este cu neputință să mai aducă ceva din marile lor grădini, inițial atât de bogate în roade alese. De aceea, ei se întorc foarte triști și înțeleptul spune:

4. "O, Doamne, iartă-ne, biete creaturi ce suntem! Vezi bine, răutăcioasa tumoare de foc a acoperit livezile noastre cu cea mai murdară apă de mare, și asta în așa fel încât nu mai putem recolta nici un fruct din ele. Te rugăm să alungi mai întâi aceste ape malefice, și atunci vom putea îndeplini dorința Ta."

5. Eu îi chem pe Martin și pe Petru și le spun: "Fratele Meu Petru și tu, Martin, mergeți afară și faceți să dispară inundația, și distrugeți acest ulcer de foc ticălos, pentru ca aceste ființe să nu fie împiedicate să îndeplinească porunca pe care le-am dat-o! Dacă însă potrivnicul nu vrea să se supună la primul avertisment, îi veți porunci în Numele Meu pentru a doua și a treia oară. Dacă continuă să se încăpățâneze, atunci folosiți în mod cât se poate de serios puterea celestă care sălășluiește în voi! Așa să fie!"

6. Petru și Martin se închină în fața Mea și ies degrabă afară, însoțiți de înțelept. La vederea spectacolului care-i așteaptă, Martin este cuprins de o mare uimire și spune:

7. "Ah - ce ticăloasă, ce nemernică, ce abjectă stârpitură! Dar ia spune-mi, frate Petru, oare această canalie, care dăinuie deja de o jumătate de veșnicie, nu va înceta niciodată să facă rău și să răspândească groaza pretutindeni?

8. Frate, ridici din umeri! Asta înseamnă: "Numai Domnul cunoaște răspunsul la întrebarea ta!" - Da, da, ai fără îndoială dreptate; dar îți spun, o să vadă stârpitură asta ce-o așteaptă dacă nu ne dă imediat ascultare! O să vadă ea ce scump o va costa încăpățânarea. Puterea celestă pe care ne-a încredințat-o Domnul și Tatăl nostru îi va arăta clar unde trebuie să-și săvârșească, de acum înainte, ticăloșiile! Frate, o vom chema imediat, sau vrei să faci tu însuți acest lucru, ori trebuie s-o chem eu pentru amândoi în Numele Domnului?"

9. Petru: "Cheam-o pentru noi amândoi în Numele Domnului!"

10. Martin: "Bine, am să încerc! Ascultă: tu, potop afurisit, și tu, ulcer viclean, și mai ales tu, bătrâne Spirit al Răului, îngrozitorule Satana: dați imediat înapoi și nu mai încălcați ordinea Domnului - altminteri, veți fi supuși celei mai severe și mai drepte judecăți divine! Amin! De trei ori amin, amin, amin!"

11. Acest apel este întâmpinat cu hohote răsunătoare de râs batjocoritor, și se aud următoarele cuvinte:

12. (Satana): "O tu, mizerabilă musculiță de carne de episcop! Tu, care ești de zece mii de ori mai mic decât nimic, vrei să-mi poruncești să mă retrag? Ascultă bine: nici Dumnezeu, nici toate puterile Cerești nu mă pot face să dau înapoi, fără a mai vorbi de tine, jalnică nulitate!

13. Iar acum, din pură mărinimie, vă avertizez, pe tine și pe toată plevușcă ta, să mergeți să vă pitiți în vreo vizuină, altminteri va trebui să gustați din bucățele delicioase și fierbinți care se coc în căldarea mea cea mare, și care în curând vor fi gata!

14. Nici nu se pune problema să mă răzbun, câtuși de puțin, pe cei de teapa voastră, căci un leu nu vânează musculițe. Ceea ce fac eu aici, o fac din necesitate, pentru a menține ordinea creației mele. Pentru ca niște nulități ca voi să nu fie distruse, vă sfătuiesc s-o luați la sănătoasa și să nu mai aveți vreodată neobrăzarea de a veni să mă deranjați! Nu-mi puneți răbdarea la încercare! Vai de voi dacă aș ajunge cumva la capătul ei!"

15. La auzul acestor insulte, Martin amuțește de mânie și nu găsește o replică imediată.

16. Dar Petru îl avertizează, spunând: "Frate, nu trebuie să te lași cuprins de mânie, fiindcă astfel faci exact ceea ce vrea el să obțină. Trebuie să procedezi într-un cu totul alt mod, dacă vrei să-i vii de hac! Uite, eu am să-l fac imediat să dea înapoi, și asta - păstrându-mi tot calmul! Pur și simplu, am să-i spun cu blândețe: "Satana, fie ca Domnul Iisus Hristos să fie și cu tine!" - Și vezi, deja apele se retrag, iar ulcerul de foc se chircește până când devine complet turtit. Cel Rău nu se mai face auzit, și este obligat să constate, cu mânie, că puterea mea cerească l-a făcut să se supună!"

17. Martin: "Ah, n-aș fi crezut niciodată că acest demon se va supune atât de repede! Oare asta este ceea ce se cheamă puterea celestă? Mi-aș fi închipuit-o într-un cu totul alt mod! Iți mulțumesc, frate, pentru această lecție plină de o înțelepciune cu adevărat divină. Grație ei, simt că am devenit deja de o sută de ori mai înțelept!

18. Vezi, apele s-au retras complet și nu se mai zărește nici cea mai mică urmă de ulcer! Slavă și Glorie Domnului, în vecii vecilor! Am impresia că această stârpitură de Satana sau de Satan nu se va mai arăta prea curând prin preajmă!"

19. Petru: "Nu-ți bate capul cu asta, fiindcă a mai primit deja multe alte lecții. Dar de-abia termini cu el, că și apare din nou, cu o altă năzdrăvănie. Sunt sigur că nu va întârzia să ne dea din nou de furcă. Dat fiind că nu există nici un mijloc de a-l pune pe fugă, suntem obligați să recurgem la puterea celestă pentru a-l învinge. Ia aminte la toate acestea, frate, și folosește această învățătură dată viitoare!"

20. Apoi, Petru i se adresează înțeleptului, care a rămas înlemnit în fața lor, cuprins de cea mai profundă uimire, și-i spune: "Acum, puteți da curs dorinței Domnului, căci grădinile voastre sunt din nou intacte!"

21. Înțeleptul se închină până la pământ și se grăbește să aducă mâncăruri și băuturi din livadă.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 186
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 02:20 View PostDownload Post

Capitolul 186
Bucuriile pure ale copiilor sunt și cele ale Tatălui Ceresc.
O taină a Iubirii divine.
Despre simplitatea copilăreasca.

1. Petru și Martin se întorc alături de Mine în casa de pe Soare și Martin vrea imediat să înceapă să-Mi povestească ce s-a întâmplat afară.

2. Dar Petru îi spune în taină: "Frate, crezi că Domnul nu știe deja dintotdeauna ceea ce vrei tu să-i povestești?! Tu nu știi că El este de-a pururi atotcunoscător?"

3. Martin se bate cu palma pe frunte și spune: "O, frate, și mai ales Tu, Doamne, iertați-mă că mă las cuprins din când în când de un fel de prostie pământească!

4. Este foarte adevărat că Tu, o, Doamne, știi totul și nu ai nevoie să Ți se povestească absolut nimic. Dar eu simt în mine nevoia stupidă de a-Ți povesti tot ce mi se întâmplă - ca unui prieten pământean - ca și cum Tu nu ai ști nimic!

5. Dar știu prea bine că Tu, o, Doamne, nu mă vei dojeni din cauza neghiobiei mele! Căci de acum înainte, voi fi foarte atent să evit asemenea prostii!"

6. Eu spun: "Ei bine, dragul Meu fiu Martin, să nu crezi că este atât de necuviincios să-Mi descrii sau să-Mi povestești ceva. Căci tuturor copiilor le place să vorbească, și mai ales cu Mine.

7. Dacă Eu nu i-aș lăsa să facă aceasta, dat fiind că toate lucrurile îmi sunt cunoscute, nicicând nu ar mai avea loc nici un dialog între noi. Dar Eu nu vreau ca iubiții Mei copii să fie lipsiți de o bucurie, și este bine ca ei să-Mi povestească tot ce li se întâmplă.

8. Căci vă asigur, în Numele Iubirii credincioase și veșnice a Inimii Mele de Tată: numai bucuriile copiilor Mei pot aduce bucurie în Inima Mea. Nu Divinitatea Mea, nici Înțelepciunea, nici Atotputernicia și nici Omnisciența Mea nu provoacă cea mai mare fericire în întreaga Mea Ființă; ci numai și numai Iubirea pe care o nutresc pentru adevărații Mei copii care Mă iubesc, la fel ca voi toți care sunteți adunați acum în jurul Meu.

9. Credeți-Mă: am fost infinit mai fericit pe Cruce decât atunci când am început să creez Cerurile și Pământul! Căci în calitate de Creator, eram un judecător neînduplecat în sânul Divinității Mele inaccesibile. Dimpotrivă, răstignit pe Cruce, eram un Tată de care te poți apropia, plin de cea mai mare Iubire, înconjurat deja de nenumărați copii - copii care totuși încă nu-L recunoscuseră complet pe Tatăl în Mine, căci Fiul răstignit, cu alte cuvine corpul Tatălui, îi împiedica s-o facă, dar, cu toate acestea, ei Mă iubeau din toate puterile și mai presus de orice ca Fiu al Tatălui Preaînalt!

10. Cu adevărat, vă spun, o inimă care Mă iubește cu adevărat îmi aduce mai mult decât toate Cerurile și lumile reunite, cu toate splendorile lor. Da, sunt gata să părăsesc nouăzeci și nouă de Ceruri pentru a pleca în căutarea unei singure inimi capabile să Mă iubească cu adevărat!

11. Care mamă, chiar în timpul unei petreceri pe care o dă la ea acasă, nu ar fugi imediat la bebelușul său, dacă ar afla că acesta plânge și riscă să se îmbolnăvească - chiar dacă oaspeții ar fi numeroși și ea le-ar fi oferit muzică și tot felul de jocuri? Căci, de la oaspeții săi, ea nu se poate aștepta să primească decât - cel mult - stimă și recunoștință; dar ceea ce bate în pieptul copilului ei conține sămânța iubirii pe care inima sa de mamă a sădit-o acolo.

12. Vă spun vouă tuturor: și această mamă ar lăsa baltă nouăzeci și nouă de petreceri, oricât de strălucitoare ar fi ele, pentru a fugi la copilașul său datorită iubirii pe care el o va simți pentru ea într-o bună zi; căci cea mai mică scânteie de iubire adevărată are mai multă valoare decât mii de lumi pline de cele mai neînchipuite minunății.

13. Și dacă o mamă pământeană ar acționa astfel, cu atât mai mult aș face-o Eu, care sunt în toată plenitudinea Tatăl și Mama copiilor Mei, Tată după Inima Mea și Mamă prin infinita Mea Răbdare, Blândețe și Bunătate.

14. De aceea, lăsați orice teamă în fața Mea, dragii Mei copilași, și vorbiți; povestiți-Mi ce vedeți și ce auziți! Dați frâu liber iubirii din inimile voastre, căci Eu nu Mă pot bucura de cele mai magnifice creații ale Mele decât atunci când vă plac și vouă!

15. Se poate spune oare că mama nu înțelege ce-i gângurește copilașul ei? Iar cuvântul "mamă" rostit pentru prima oară de copilul său iubit, oricât de neclar ar fi, o bucură cu siguranță de mii de ori mai mult decât cea mai savantă dintre cuvântări.

16. Ce rost au cele mai judicioase cugetări despre lumi, sori, popoare sau îngeri, când le compari cu strigătul "mămico" ce răsare dintr-o inimă de copil în care începe să încolțească iubirea? - La fel stau lucrurile și cu Mine. Ce măreție ar putea-o egala pe cea cuprinsă în cuvintele "mult iubitule Tată" pe care Mi le adresează în mod liber și sincer un copilaș care Mă iubește, atunci când se trezește din somnul necesar în care era adâncit prin judecată?

17. De aceea, dragul Meu fiu Martin, pe viitor, cedează nevoilor inimii Tale, și la fel stau lucrurile și pentru voi toți. Simplitatea voastră copilărească are pentru Mine mult mai multă valoare decât cea mai profundă înțelepciune. De aceea am spus și pe Pământ, vorbindu-le apostolilor Mei: "Dintre toți cei născuți din femeie de la începutul acestei lumi, nici unul nu a fost mai mare decât Ioan Botezătorul. Dar pe viitor, cel mai mic din împărăția Mea în care domnește Iubirea va fi mai mare decât El"

18. Dar acum, mesele sunt întinse din belșug și înțeleptul se apropie pentru a ne invita la masă. Vom asculta cu politețe cuvintele sale de bun-venit. Cu toate acestea, luați bine aminte la următorul lucru: vom lua loc la masa cea mare așa cum își va exprima el dorința! Așa să fie, copilașii Mei!”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 187
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 02:51 View PostDownload Post

Capitolul 187
Masa Iubirii Domnului împreună cu locuitorii Soarelui.
Locul cuvenit Domnului.

1. Înțeleptul, care tocmai a sosit, se închină până la pământ și vorbește cu cel mai profund respect de care este capabil: "O, Doamne, o, Dumnezeule, o, Tată al copiilor Tăi și Creatorule Cel mai Sfânt și Cel mai Puternic al tuturor operelor Tale fără de număr! Am îndeplinit Voia Ta Preasfântă, în măsura puterilor noastre, și am adus mâncăruri și băuturi de toate felurile pe masa cea mare. Acum, facă-se potrivit Voinței Tale Sfinte!"

2. Eu spun: "E bine! Dar acum, tu, care ești conducătorul întregii comunități, hotărăște împreună cu proprietarul acestei case unde vom fi așezați!"

3. Înțeleptul răspunde în același timp cu stăpânul casei: "O, Doamne, cum vrei ca noi, bieți viermișori, să putem măcar îndrăzni să ne gândim să-Ți indicăm locul pe care să Te așezi? O Doamne, o asemenea neobrăzare ar trebui să ne coste pe loc viața. Oare nu ale Tale sunt, pe veci, toate lucrurile? Nu contează locul în care Te afli: el va fi întotdeauna primul, cel mai înalt, cel mai sfânt; iar noi...? Nu, nu, nu pot repeta aceste cuvinte încă o dată!

4. O, Doamne, nu am decât o singură rugăminte să-Ți adresez: aceea că, aici, să nu ne ascunzi nimic din Preasfânta Ta Voință și să ne-o revelezi, pentru ca să ne putem conforma ei, întru totul. O vom păstra ca pe o preasfântă nestemată în inimile noastre și ne vom strădui s-o urmăm cât mai fidel cu putință!

5. Acordă-ne grația de a-Ți retrage porunca ce ne-ar obliga să vă așezăm la masa cea mare după voia noastră, pe Tine și pe sublimii Tăi copii."

6. Eu spun: "Cuvintele tale, dictate de iubirea pe care Mi-o porți, sunt bune. Dar dacă tu consideri Voia Mea drept nestemata cea mai sfântă a inimii tale, atunci trebuie să accepți porunca pe care v-am dat-o, ție și stăpânului casei, și să acționați în consecință! Altminteri, ar însemna că nu faci decât să vorbești despre Voia Mea, iar atunci când îți dau ceva de făcut, găsești de cuviință să Mă ofensezi nefăcând ce-Ți poruncesc. De aceea, îți spun: fă ceea ce vreau Eu! Atunci vei vedea de ce îți cer acest lucru!"

7. Atunci, înțeleptul și proprietarul se închină adânc, întrebându-se temători ce-i de făcut. Oare unde să Mă așeze? La ei, toate locurile sunt la fel. Locul-stăpânului casei și singurul loc mai elevat, cel al înțeleptului, nu le par convenabile, căci li se pare că s-ar glorifica pe ei înșiși dacă Mi l-ar da. Ei iau în considerare toate posibilitățile, însă fără a ajunge la o soluție.

8. Atunci, înțeleptul i se adresează lui Martin și-l întreabă dacă nu l-ar putea ajută. Dar Martin ridică din umeri, spunand: "Prietene, nu știu ce sfat să-ți dau! Aveți vreun loc pe care-l rezervați Iubirii?"

9. Cei doi cască ochii mari și spun: "Prietene, zău, niciodată n-am avut un asemenea loc! Ce-i de făcut?"

10. Martin: "Ei bine, descurcați-vă și faceți rost de unul, și totul va fi cum nu se poate mai bine!"

11. Cei doi întreabă: "Dar cum arată un asemenea loc? Cum trebuie el să fie?"

12. Martin: "Mergeți la cele trei fiice ale stăpânului casei, care se găsesc în preajma Domnului; ele vor găsi foarte repede locul cu pricina!"

13. Cei doi înțelepți se duc la cele trei fete și le prezintă problema lor.

14. Atunci, fiicele proprietarului își duc mâinile la inimă și spun: "Dragi frați, vedeți, aici este locul care I se cuvine Domnului Slavei! De aceea, nu vă bateți capul pentru a găsi o soluție, ci mai degrabă căutați-o cu inima voastră, iar atunci primul loc care se va ivi va fi și cel mai bun!"

15. Acest răspuns are darul de a le deschide ochii celor doi înțelepți, și atunci ei înțeleg ce vreau Eu. Atunci, ei vin imediat lângă Mine, se închină adânc, apoi, ridicând capul, spun:

16. (Cei doi înțelepți): "O, Doamne, Dumnezeule și Tată! A Ta este Slava și Mărirea, și toată recunoștința și iubirea noastră! Grație ajutorului dragului nostru frate Martin și al dragelor noastre fiice, am putut înțelege ce doreai Tu de la noi.

17. O, Doamne, Dumnezeule și Tată - vezi: aici, în pieptul nostru, am găsit locul cel mai important și care Ți se cuvine cel mai mult, Ție și celorlalți frați și surori. De aceea Iți spunem: vino acum, Tu, cel mai bun și Cel mai Sfânt dintre Tați, precum și toți cei pe care Tu îi iubești, și intră în posesia acestui loc, pe veci!

18. Căci știm acum că această masă încărcată cu bunuri materiale nu este decât o reprezentare vizibilă a ceea ce trebuie să-Ți oferim în inimile noastre, Ție, Tată Sfânt și plin de Iubire!

19. Trebuie însă să recunoaștem că masa Vieții noastre interioare nu este deocamdată, nici pe departe, la fel de bogat încărcată cu bunătățuri plăcute Ție. Dar binecuvânteaz-o, Tată Preasfânt, pentru ca ea să se îmbogățească cu faptele iubirii, ale umilinței și ale celei mai mari blândeți! Atunci Iți vom putea cânta, Tată multiubit și Sfânt, un viu și veșnic Osana!

20. Fie ca Numele Tău, care reprezintă Voia Ta atotputernică și sfântă, să fie de-a pururi lăudat de întreg Infinitul!"

21. Eu spun: "îmi plac aceste cuvinte, noii Mei copii multiubiți. Dacă veți rămâne așa cum sunteți acum, atunci tot ce v-a fost prezis se va îndeplini pe deplin. Să mergem acum la masa cea exterioară și vizibilă.

22. Voi binecuvânta aceste mâncăruri și voi împărtăși cu voi masa Iubirii. Și toți cei care vor mânca la ea mă vor primi în inima lor și vor purta în ei Viața veșnică, adevărata Lumină și Adevărul!

23. Să mergem acum cu toții la masă. Dar nici unul dintre voi să nu se îngrijească de locul pe care se va așeza, căci primul care se va ivi va fi potrivit. Lucrurile exterioare nu au nici o valoare; numai cele care se află în voi contează! Să fie așa cum am spus!"

24. Atunci, toți se îndreaptă spre masă și așteaptă ca Eu să iau loc. După ce mă așez pe jilțul cel mai apropiat, având alături de Mine pe cele cinci fecioare, apoi pe Ioan, Petru, Martin, Borem, Chorel și toți ceilalți care Mă însoțesc, locuitorii Soarelui se așează, plini de respect, vizavi de noi, iar Uhron și Shonel (stăpânul casei) stau în fața Mea.

25. După ce se instalează cu toții la masa cea mare, fiind în număr de aproximativ treizeci de mii, Eu binecuvântez fructele și băuturile, spunându-le să mănânce și să bea. Eu însumi mănânc și beau împreună cu cei care M-au însoțit, iar locuitorii Soarelui fac același lucru, cu un imens respect, și se simt cu toții cuprinși de cea mai mare bucurie văzându-Mă că împărtășesc masa lor.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 188
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 02:56 View PostDownload Post

Capitolul 188
Binecuvântarea celui care se afla la masa Domnului.
Metamorfoza subită a celor trei fiice ale Soarelui.
Un sfat referitor la puterea Iubirii și la miracolele cărora ea le da naștere.

1. Masa se încheie în curând; toți se simt întăriți și se miră de savoarea deosebită â mâncărurilor întrucât totul a fost consumat și masa este acum goală, Uhron și Shonel Mă întreabă cu umilință:

2. (Uhron și Shonel): "O, Tu, dragul și Sfântul nostru Tată, dacă aceasta este și Voia Ta, am dori să încărcăm din nou masa cu mâncăruri!"

3. Eu spun: "Nu este nevoie. Căci, atunci când cineva a mâncat la Masa Mea, el s-a săturat cu Viața veșnică. Nu este nevoie să Mă ia încă o dată în el, fiindcă deja sunt în el pe veci!

4. Dar, dragii Mei copilași, trebuie să mai stabilim un lucru, care va fi tot o mâncare, însă o mâncare spirituală și nicidecum materială.

5. Am să le trec în rândurile copiilor Mei pe cele trei fete care au ieșit în întâmpinarea Mea; ele sunt primele care M-au recunoscut, cu toată ardoarea iubirii care sălășluiește în inimile lor, și au ieșit biruitoare dintr-o încercare dificilă. însă, numai dacă sunteți de acord! Căci capacitatea pe care o aveți, de a trăi în mod fizic atâta timp cât doriți, nu vă va fi luată. De aceea, vă cer să-Mi spuneți dacă acceptați ca Eu să le scurtez viața în această lume și să le iau cu Mine!"

6. Uhron și Shonel: "Doamne, o, Tu, Tatăl nostru drag și iubit! Voinței Tale Sfinte îi datorăm cu toții viața noastră, precum și forma și toată ființa noastră! Noi Iți aparținem Ție, care ne-ai creat, și nu nouă înșine! Cum am putea oare să-Ți spunem dacă ne convine sau nu?

7. O, Doamne! Ceea ce vrei Tu este întotdeauna, pe deplin, pe placul inimilor noastre; căci Sfânta Ta Voință a devenit iubirea și viața noastră! Tu le-ai trezit odinioară la viață pe cele trei fiice ale noastre și ni le-ai dat! De aceea, ele Iți aparțin și le poți lua când vrei! Lăudată fie numai Voia Ta Sfântă, în veci!"

8. Eu spun: "Dragi copii, cuvintele voastre îmi sunt plăcute, căci ele nu izvorăsc numai din gură, ci și din inima voastră. Și vedeți: fiicele voastre nu se mai află în corpul lor terestru, ci au îmbrăcat deja corpul lor spiritual, aici, alături de Mine. Căci ele au fost metamorfozate chiar în clipa în care inimile voastre Mi-au acordat, pline de bucurie, încuviințarea lor! Remarcați vreo schimbare între felul cum arătau înainte și cum arată acum?"

9. Uhron și Shonel: "O, Tată, nici cea mai mică diferență! Cum s-a petrecut acest lucru și ce învățăminte putem noi desprinde de aici? Căci vezi, răposații noștri au o aparență mult mai ușoară și mai diafană, în vreme ce fiicele noastre dau impresia de a se afla încă în trupul lor terestru! Pe de altă parte, defuncții noștri își lasă aici învelișul carnal pe care noi îl ducem într-un anumit loc unde se descompune complet. Dar aceste trei fete nu sunt lipsite de trupul lor! Cum s-a întâmplat asta?"

10. Eu spun: "Dragii Mei copilași, luați aminte: atunci când o ființă este cuprinsă de o Iubire pentru Mine la fel de înflăcărată ca cea pe care Mi-o poartă aceste fete, se întâmplă uneori ca ea să se metamorfozeze încă de pe când se află în corpul său carnal, prin propria sa forță. Prin urmare, carnea să se descompune în curând, prin focul spiritului său, se purifică și se unește cu însăși Viața ființei spirituale, fără ca pentru aceasta corpul să aibă nevoie de a fi total separat de spiritul său.

11. De aceea: urmați exemplul acestor trei fete și metamorfoza voastră va fi asemănătoare celei pe care au suferit-o ele! Căci vă spun: cu adevărat cel care cu adevărat Mă iubește la fel de mult ca ele și părăsește totul din iubire pentru Mine va beneficia de aceeași transfigurare!

12. Martin: "O, Doamne și dragă Tată Iisuse, acesta ar fi un lucru foarte bun pentru micul nostru glob. Dar corpurile fraților mei pământeni sunt probabil alcătuite dintr-o materie prea grosieră pentru a permite o asemenea metamorfoză?"

13. Eu spun: "Martin, Pământul nu este Soarele și Soarele nu este Pământul. Dar Eu sunt mereu același, pretutindeni în Ceruri, adică pe Soare ca și pe Pământ, și la fel stau lucrurile și în privința adevăratei Iubiri, a forței și a efectului său!

14. Și Pământul cunoaște destule asemenea metamorfoze, fie în noi sau străvechi. Dar, pentru ca un asemenea efect să se producă, trebuie ca el să fie precedat de cauza cea justă! Nici chiar ceara nu se topește dacă nu există suficientă căldură, iar oțelul - de mii de ori mai puțin! Înțelegi tu aceste lucruri?"

15. Martin: "O Doamne, înțeleg foarte bine. Căci eu însumi am fost precum ceară, sau precum oțelul, și aveam mult prea puțină căldură în mine pentru a-l putea topi! Cred că există un mare număr de frați și surori de-ale mele, pe Pământ, care nu seamănă doar cu oțelul, ci care sunt, cu siguranță, la fel de duri ca diamantul cel mai pur. Iar această materie este, desigur, mai greu de transformat decât cea a acestor trei fete celeste."

16. Eu spun: "Martin, nu este oportun să vorbim despre asta acum. Insă trebuie să știi că multe lucruri care ți se par imposibile nu-Mi sunt tot astfel și Mie. îți spun, miracole se petrec chiar și în morminte, miracole care nu pot fi văzute de ochii de carne ai oamenilor!

17. Dar să nu mai vorbim despre aceste lucruri, căci ne așteaptă treburi cu totul diferite. Vă spun, va trebui să ne ocupăm de ceva important, căci dușmanul nostru ne-a pregătit o nouă uneltire! De aceea, fiți cu băgare de seamă!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Hoper
Initiator
Initiator

Hoper is offline

Joined: 31 May 2007
Member: #232
Posts: 642
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 189
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.12.2018, 03:09 View PostDownload Post

Capitolul 189
Martin propune să-l facă pe Satana inofensiv.
Domnul explica de ce sunt permise acțiunile malefice ale lui Satana.
Martin primește puteri depline pentru a-l alunga pe Satana.

1. Martin: "Nu ne mai lasă odată în pace bestia asta dezgustătoare? Oh, de-aș avea cea mai infimă părticică din Atotputernicia Ta, l-aș țintui pe acest netrebnic pe un glob pământesc oarecare, astfel încât să nu mai miște în veci! Căci dacă cel Rău nu este legat fedeleș, situația bietelor lumi nu se va mai îmbunătăți niciodată!

2. Din cât pot eu să apreciez, cred, o, Doamne, că Creația Ta există deja de câteva decilioane de ani pământești, sau chiar de ani solari.

3. De-a lungul tuturor acestor vremuri, de o întindere nesfârșită, și chiar înaintea oricărei creații, Satana a existat și a fost întotdeauna la fel de rău ca acum. În ciuda pedepselor nenumărate și severe care i-au fost administrate, el nu s-a făcut deloc mai bun. Iar veșniciile care vor urmă îl vor schimba la fel de puțin cât au reușit s-o facă vremurile trecute!

4. De aceea, părerea mea este că această creatură ar trebui surghiunită și încătușată pe veci pe oricare planetă nelocuită, pentru că tot restul creației să rămână în pace!

5. Căci dacă Tu îi lași o oarecare libertate, chiar și dintre cele mai reduse, o Doamne, lucrurile nu se vor ameliora niciodată, în întreaga nemărginire, și ea ne va da veșnic de furcă!

6. Știu că Tu, Doamne, cunoști situația mai bine decât noi și că Tu știi de ce manifești o răbdare atât de nesfârșită, însă dacă privesc aceste lucruri din punctul meu de vedere, situația se prezintă exact așa cum am descris-o! Desigur, Tu vei face ceea ce-Ți va dicta Iubirea Ta eternă și Înțelepciunea Ta; dar în locul Tău, eu aș face ceea ce Ți-am spus!"

7. Eu spun: "Dragul Meu fiu Martin, tu vorbești așa cum îți îngăduie propria ta înțelepciune. Iar un altul ar vorbi într-un cu totul alt mod. Dar cel care ajunge să înțeleagă profunzimile ordinii pe care am stabilit-o va vorbi la fel ca Mine!

8. Spune-Mi, ce importanță are dacă această creatură distruge ceva ce noi oricum putem reface? N-ai fost chiar tu la școala ei, pe Pământ, unde ai fost distrus în mod cu totul special? Și vezi, acum ești refăcut, pe veci!

9. Poți oare să afirmi că-ți mai pasă de starea în care te aflai atunci? - Ești de părere că nu este deloc așa! Ei bine, lucrurile stau la fel și pentru alte trilioane de semeni ai tăi!

10. Există, cu siguranță, un mare număr de bolnavi care suferă mult, dar noi putem să-i ajutăm. Iar atunci când își revin după boala lor, oare redevin ei suferinzi din cauza durerilor lor trecute? Cred că, nici în acest caz, lucrurile nu stau deloc așa! Căci cineva care este perfect sănătos uită degrabă starea în care se află un bolnav, și adeseori îi lipsește compasiunea față de cei care suferă!

11. Este exact ceea ce ți se întâmplă. Tu ți-ai recăpătat sănătatea în mod desăvârșit, și nu mai știi ce este durerea, frica sau spaima; dar cel care este foarte bolnav, acela le resimte din plin!

12. De aceea, noi, care suntem sănătoși și puternici, trebuie să avem multă răbdare chiar și cu Satana, care suferă de boala cea mai cumplită; și asta, cu atât mai mult cu cât el trebuie chiar să ni se dovedească util prin boala lui!

13. Sau poate crezi că Satana, care este judecat, are libertatea de a face tot ce vrea? Oh, dacă crezi asta, te afli într-o mare greșeală!

14. Vezi, el nu poate acționa decât în măsura în care acest lucru îi este permis! Desigur, voința sa este în întregime orientată spre răutate. Dar nu-i este cu putință s-o pună în aplicare fără permisiunea Mea. Tu nu poți înțelege încă de ce îi permit din când în când să facă uz de ea. Dar când vei învăța să cunoști mai bine munca bazată pe iubire care se săvârșește în Ceruri, vei vedea sensul multor lucruri care-ți sunt încă ascunse, și care așa vor rămâne pentru multă vreme!

15. Poți, desigur, să-ți păstrezi părerea! Dacă vrei să-l surghiunești pe Satana pentru a oferi pacea veșnică întregului infinit, cu adevărat, Eu nu Mă împotrivesc! Iți voi dărui chiar o putere suficientă pentru a-l struni după placul tău. Astfel, vei putea acționa total conform voinței tale. Dar ai grijă să nu desfaci chiar tu, prematur, legăturile cu care vrei să-l ții prizonier. Acum, poți face ce vrei; ți-am dat deja forța și puterea necesare!"

16. Martin: "O, Doamne, de vreme ce am forța necesară și încuviințarea Ta, am să-i vin eu de hac acestei stârpituri! Dar va trebui ca unul dintre frați să fie alături de mine!"

17. Eu spun: "Nu numai unul! Ci vei fi însoțit de Ioan, Petru, Borem, Chorel, Uhron și Shonel, și asta cât mai degrabă. Căci, pe marea zonă centrală a Soarelui, exact vizavi de locul în care se află picioarele noastre. - Deci, oarecum pe jumătatea inferioară a Soarelui - Satana a prevăzut mari distrugeri și a întrecut orice măsură; îl vei găsi acolo, pradă mâniei și durerii, înverșunându-se la munca cea mai grea. Fă atunci ce vrei cu el, după cum vei crede de cuviință. Așa să fie!"

18. Martin: "Îți mulțumesc, o Doamne, o Tată; dacă Tu mă vei ajuta, sunt sigur că totul va fi cât se poate de bine! Fraților, să pornim imediat la drum, altminteri acest monstru va distruge în curând jumătate din Soare!"

19. Petru: "Frate, dacă vom călători cu cea mai mare viteză, vom fi la fața locului fără a ne clinti din loc. Căci, în spirit, mișcarea care duce dintr-un loc într-altul nu durează decât o clipită!"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 19 of 21  [ 205 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !