Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 29.3.2024, 12:32
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Televiziunea si raitingul sau altfel spus, televiziunea in slujba prostului


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Televiziunea si raitingul sau altfel spus, televiziunea in slujba prostului
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 3.1.2009, 01:32 View PostDownload Post

Din intamplare, sau cum ar spune altii din necesitate, am gasit acest comentariu la un articol. Articolul ca articolul, o fi sau nu adevarat, dar eu zic ca merita sa meditam in special la acest comentariu pe care il reproduc mai jos.  Vorba lui Mircea Badea: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".  mute

loner said

am January 2 2009 @ 10:12 pm

Intamplator (sa nu) lucrez intr-o televiziune de “succes” Stiu cum se obtine ratingul, si stiu si cine il da. La inceput mi-a fost si mie greata, mai ales ca aveam contact direct cu toate boarfele umane. Apoi am innteles mersul lucrurilor. Televiziunea comerciala are ca target prostimea. De ce ? E foarte simplu: productiile sunt ieftine, iar publicul - din belsug. OTV-ul a dechis drumul, Diaconescu a aratat cum se pot scoate bani frumosi exploatand interesul idiotilor. Este falsa premisa ca televiziunea tampeste. Si eu asa credeam la un moment dat. Nu, televiziunea aduna oamenii selectiv. Productiile pt. oameni inteligenti costa. Trebuie documentare, oameni inteligenti, timp mai mare de productie… iar toate acestea creaza un raport dezavantajos pt. acea televiziune. Ganditi-va, dau un exemplu aleatoriu, un documentar despre viata si opera lui Enescu costa echivalentul a 8 - 9 emisiuni cu manelisti sau curve. Dureaza si mai putin, iar ratingul este net inferior. Nu exista castig, iar televiziunea ar merge in pierdere. Vantu e singurul patron ce incearca sa mentina un anumit nivel cu Realitatea desi merge evident pe minus. Ca standardul este mentinut din anumite motive, mai mult sau mai putin politice, e altceva.
Ati observat patrunderea tiganilor manelisti din ce in ce mai des pe micile ecrane. Nu inseamna ca manelele au luat amploare, ci ca televiziunile s-au orientat catre manelisti. Toparlanii au fost delimitati, si li se ofera emisiuni pe gustul lor. Restul nu conteaza, pt. ca din fericire exista si alte mijoace de informare. Internetul face diferenta, si e de abia la inceput.
S-a pus problema TVR. Corect. Ei au fonduri pt. productii inteligente, insa au si probleme… specifice. Mai intai directorasii numiti pe interese politice sau pe pile, si apoi angajatii delasatori si incompetenti. Cei cativa profesionisti de acolo, fie s-au resemnat, fie au plecat si s-au apucat de altceva.
Cu toate ca lucrez in televiziune, eu nu am televizor acasa. Nu ma intereseaza. Nu il consider nociv ci inutil.

sursa: http://www.urbaniulian.ro/2009/01/02/prostul-nu-i-prost-daca-nu-este-si-fudul/
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Anahi
Aspirant
Aspirant

Anahi is offline

Joined: 24 Jan 2010
Member: #536
Posts: 2
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Televiziunea si raitingul sau altfel spus, televiziunea in slujba prostului
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 25.1.2010, 00:31 View PostDownload Post

Foarte tare si foarte adevarat ce spui tu...si adevarul e ca daca esti scarbit de ceea ce vezi acolo, cu siguranta nu iti mai doresti sa vezi si la televizor aceleasi lucruri.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Vremea in Romania
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Revista presei - Manipularea - Informații cenzurate - Dialog cu persoanele publice si invitatii Forumului Unique
   -> Revista Presei, Revista presei - prezentări, comentarii
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 2 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !