Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 29.3.2024, 00:58
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 10 - Enoh descopera osanda pacatosilor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 1.3.2011, 23:07 View PostDownload Post

Enoh descopera osanda pacatosilor

1. Îngerii mei m-au dus atunci sus de tot, spre Miazănoapte, și mi-au arătat un loc cumplit  unde aveau loc nenumărate forme de tortură. Într-o ambianță întunecată, pe care o simțeam pe cât de crudă, pe atât de cumplită, simțeam flăcările unui incendiu plutind prin văzduh. Ele proveneau de la un râu de foc care înainta necontenit. Acel loc era în întregime cuprins de flăcări. Totuși, în acel loc care îți stârnea setea și care mă făcea să tremur de spaimă, vedeai și chiciură și gheață. și niște Îngeri neînduplecați, purtând arme îngrozitoare, continuau să-i chinuie pe Îngerii prizonieri. Atunci mi-am zis: "Dumnezeule, ce loc îngrozitor."

2. Dar Îngerii mi-au explicat: "Enoh, acest loc le este destinat celor care nu-L respectă pe Dumnezeu, celor care săvârșesc păcate pe Pământ – cum ar fi relațiile sexuale cu copii, magia neagră, ritualurile de vrăjitorie, invocarea demonilor, lauda de sine, furtul, minciuna, calomnia, pizma, ranchiuna, omorul – și care, blestemați fiind, fură sufletele oamenilor. Acest loc este și pentru cei care fură bunurile celor săraci pentru a se îmbogăți, pentru cei care pentru bani îi bat pe semenii lor, pentru cei care-și umflă burțile lăsându-i pe alții să moară de foame, și în sfârșit pentru cei care, pentru a se îmbrăca ei, i-au dezbrăcat pe cei oropsiți și pentru cei care se prosternează în fața unor zei morți. Toți aceștia vor moșteni acest loc cumplit."
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 11 - Enoh este dus în cel de-al Patrulea Cer
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 1.3.2011, 23:09 View PostDownload Post

Enoh este dus în cel de-al Patrulea Cer

1. Tovarășii mei m-au dus apoi în cel de-al Patrulea Cer și mi-au arătat înlănțuirile succesive ale lucrurilor, precum cele ale razelor Soarelui și Lunii.

2. Am putut astfel să măsor razele Soarelui și ale Lunii și să le compar luminile, văzând că intensitatea luminii Soarelui este negrăit mai mare decât cea a Lunii.

3. Cercul și roata pe care este prins [Soarele] (*2) se mișcă neîncetat întocmai precum vântul năvalnic ce mângâie obrajii.

4. Plecarea și întoarcerea sa sunt mereu însoțite de patru mari stele care au mii de alte stele sub ele, la dreapta roții solare. La stânga lui, alte patru stele transportă mii de alte stele sub ele, ceea ce constituie, în total, mai bine de 8000 de stele care emit lumină deodată cu Soarele.

5. Astfel, în fiecare zi, vreo 15 miriade de Îngeri asistă Soarele în funcționarea lui, în timp ce 1000 de miriade de Îngeri îl urmează în timpul nopții.

6. Însoțindu-i pe acești Îngeri, Îngerii cu șase aripi ajută Soarele să emită flăcările sale arzătoare, în timp ce 100 de Îngeri îi aprind și-i întețesc focul.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 12 - Minunatele elemente ale Soarelui
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 1.3.2011, 23:11 View PostDownload Post

Minunatele elemente ale Soarelui

1. Am observat apoi alte două elemente ale Soarelui care se numesc, după cum mi s-a spus, Phenix și Chalkydri. Având cap de crocodil și picioare și coadă de leu, seamănă cu un curcubeu cu nuanțe violete cu o lungime de 900 de stânjeni. Cele 12 aripi ale lor sunt precum cele ale Îngerilor, și ele se ocupă cu blândețe de Soare, însoțindu-l neîncetat, aducând, așa cum le-a cerut Dumnezeu, căldura și roua.

2. Astfel se învârte și se răsucește Soarele, înălțându-se pe cer și trecând pe sub Pământ, fără ca razele lui să se oprească vreodată din drumul lor.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 13 - Îngerii îl duc pe Enoh la porțile Soarelui
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 1.3.2011, 23:13 View PostDownload Post

Capitolul 13
Îngerii îl duc pe Enoh la porțile Soarelui

1. Apoi tovarășii mei m-au dus și mai la Răsărit, și m-au adus la porțile Soarelui, acolo unde el înaintează în funcție de regulile anotimpurilor, ale ciclului lunilor, ale anului și ale diferitelor ore din zi și din noapte.

2. Am văzut șase porți deschise, fiecare măsurând 61 de stânjeni și un sfert. Măsurându-le, mi-am dat seama cât sunt de mari, și am înțeles ce distanță străbate Soarele, mergând spre Apus și înaintând astfel de-a lungul lunilor, îndepărtându-se de cele șase porți conform cu perindarea anotimpurilor. și anul se încheie după întoarcerea celor patru anotimpuri.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 14 - Îngerii îl duc pe Enoh la Apus
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 1.3.2011, 23:14 View PostDownload Post

Capitolul 14
Îngerii îl duc pe Enoh la Apus

1. Apoi Îngerii mei m-au dus la Apus și mi-au arătat alte șase porți deschise (*4), asemănătoare celor pe care le văzusem înainte la Răsărit, în locul opus asfințitului și care corespund numărului de 365 de zile și un sfert.

2. Încă o dată, Soarele a coborât încet spre porțile apusene și și-a retras lumina, măreția și strălucirea, pentru a și le ascunde sub Pământ, de vreme ce coroana sa strălucitoare, păzită de 400 de Îngeri, se află mereu în rai cu Domnul. Soarele petrece șapte ceasuri din noapte, precum și jumătate din drumul lui sub Pământ, pentru a se întoarce prin porțile de răsărit, cam către cel de-al optulea ceas. Atunci coroana sa luminoasă revine și flăcările sale sunt din nou mai arzătoare decât focul.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 15 - Bucăți din Soare care cântă...
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 00:46 View PostDownload Post

Capitolul 15
Bucăți din Soare care cântă...

1. Atunci doi Îngeri ai Soarelui, numiți Phenix și Chalkydri, au început să cânte. De îndată păsările au început să bată din aripi pentru a-i acompania și pentru a-l sărbători pe cel ce dă lumină: imediat ce Domnul le-a făcut semn, s-au pus și ele pe cântat.

2. Creatorul luminii vine pentru a lumina lumea întreagă și astfel dimineața capătă formă o dată cu primele raze ale Soarelui. Îngerii mi-au arătat calculele traiectoriei Soarelui.

3. Porțile pe care le străbate Soarele sunt și cele ale calculului orelor anului. Din această cauză, Soarele este o creație cu adevărat minunată, al cărei circuit durează 28 de ani. O dată ciclul încheiat, el o ia întotdeauna din nou de la capăt.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 16 - Îngerii îl așează pe Enoh la Răsăritul Lunii
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 00:53 View PostDownload Post

Capitolul 16
Îngerii îl așează pe Enoh la Răsăritul Lunii

1. Îngerii mei mi-au arătat un alt ciclu, cel al Lunii, precum și cele 12 mari porți așezate de la Apus la Răsărit și prin care Luna trece în mod regulat.

2. Ea începe cu prima poartă, la Vest de Soare. Ea trece prin prima și prin cea de-a doua poartă în 31 de zile, prin cea de-a treia și prin cea de-a patra în 30 de zile, prin cea de-a cincea, a șasea, a șaptea, a opta și a noua în 31 de zile, prin cea de-a zecea în 30 de zile, prin cea de-a unsprezecea în 31 de zile și prin cea de-a douăsprezecea în 28 de zile.

3. Ea străbate mereu aceste porți în ordine și săvârșește cele 365 de zile și un sfert din anul solar, în vreme ce anul lunar nu are decât 354.

4. Astfel, marele ciclu conține 532 de ani.

5. Dar sfertul unei zile este omis timp de trei ani, în timp ce al patrulea îl săvârșește pe deplin (*5).

6. Deci aceste trei sferturi sunt răpite la cer timp de trei ani și nu sunt numărate la socoteala zilelor, pentru că ele schimbă timpul anului adăugând două noi luni până la săvârșire, și încă două până la micșorare.

7. și după ce sunt trecute și ultimele două porți de la apus, Luna se întoarce spre luminile Răsăritului. Ea se învârte astfel zi și noapte, urmându-și calea circulară, mai jos decât toate celelalte cercuri, mai sprintenă decât toate vânturile cerești, spiritele, elementele și alți Îngeri zburători cu șase aripi.

8. Luna își încheie drumul de 19 ani.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 17 - Despre cântecul de nedescris al Îngerilor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 01:18 View PostDownload Post

Capitolul 17
Despre cântecul de nedescris al Îngerilor

1. În mijlocul cerurilor am văzut niște Îngeri înarmați care-L slujeau pe Domnul cu cântecele lor variate și neîncetate, cu o voce blândă de nedescris și care ar uimi cu adevărat pe oricine. Cântecul Îngerilor este atât de frumos și atât de minunat, încât am rămas cu totul uluit de el.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 18 - Enoh este dus în cel de-al Cincilea Cer
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 01:21 View PostDownload Post

Capitolul 18
Enoh este dus în cel de-al Cincilea Cer

1. Îngerii m-au dus în cel de-al Cincilea Cer. Acolo, am văzut nenumărați oșteni numiți Egregori. Ei aveau o înfățișare omenească: înălțimea lor era mai mare decât a celor mai mari uriași, iar fețele le erau posomorâte. Tăcerea necurmată a buzelor lor nu-și avea rostul în cel de-al Cincelea Cer. I-am întrebat atunci pe Îngerii mei păzitori:

2. „De ce sunt așa de posomorâți acești Egregori, de ce sunt atât de supărați și de tăcuți, și de ce nu fac nimic în acest Cer?”

3. Răspunsul lor m-a luminat: „Aceștia sunt Egregori care, împreună cu prințul lor Satana, L-au respins pe Domnul luminii. Din cauza lor sunt întemnițați în întuneric Îngerii pe care i-ai văzut în cel de-al Doilea Cer. Trei dintre ei și-au încălcat legământul, și au părăsit tronul lui Dumnezeu pentru a se pogorî pe Pământ într-un loc numit Hermon. Acolo, ei au văzut fiicele oamenilor și, văzând cât sunt de frumoase, s-au împreunat cu ele. Din aceste uniri s-au născut uriași, oameni mari și minunați.

4. Atunci Dumnezeu i-a judecat aspru pe acești Îngeri, ceea ce i-a făcut să plângă și să-L implore pe Dumnezeu pentru toți frații lor care vor fi pedepsiți în ziua Domnului.”

5. M-am adresat atunci Egregorilor: „I-am văzut pe frații voștri și ceea ce au făcut ei. Dar am văzut și frământările lor cele mari, și m-am rugat pentru ei. Dar Domnul i-a condamnat să trăiască sub pământ până la sfârșit.

6. Fraților, atât timp cât veți aștepta, și nu-L veți sluji pe Domnul și nu vă veți închina în fața Lui, veți continua să-L supărați.”

7. Egregorii mi-au ascultat sfatul și s-au adresat celor patru ierarhii ale cerului. Atunci au apărut patru trâmbițe deodată în cer și au dat glas, iar Egregorii au început să cânte la unison, iar cântul lor s-a înălțat vrednic de milă până la Dumnezeu.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 19 - Enoh este dus în cel de-al șaselea Cer
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 01:31 View PostDownload Post

Capitolul 19
Enoh este dus în cel de-al șaselea Cer

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. Îngerii mei m-au luat și m-au dus în cel de-al șaselea Cer, unde am descoperit șapte grupuri de Îngeri pe deplin luminoși și glorioși. Fiecare față lucea și strălucea mai puternic decât Soarele. E cu neputință să fie deosebiți, pentru că nu există nici o diferență între fețele, purtarea sau modul lor de a se îmbrăca. Acești Îngeri se ocupă de rostul lucrurilor, învață mersul stelelor, modificările lunii, revoluția Soarelui și cârmuirea lumii.

2. Când văd lucruri diabolice, ei își transmit poruncile și învățăturile, apoi cântă gingașele lor cânturi de slavă.

3. Aceștia sunt Arhangheli care se află deasupra Îngerilor și care cântăresc orice viață în Cer și pe Pământ. Ei sunt de asemenea răspunzători de anotimpuri și de ani, de fluvii, de oceane, de fructe și de suprafața Pământului care hrănește orice făptură vie. Acești Arhangheli stabilesc sufletele oamenilor, faptele și destinele lor, în numele Domnului. Printre ei se află și șase Phenicși, șase heruvimi și șase Îngeri cu șase aripi, cei care nu-și opresc niciodată cânturile. Este cu neputință de descris frumusețea vocilor lor, atât de mult Îl bucură pe Domnul când cântă la picioarele tronului Său.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Scrieri apocrife
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 2 of 7  [ 69 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !