Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 21:46
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 20 - Enoh este dus în cel de-al șaptelea Cer
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 01:38 View PostDownload Post

Capitolul 20
Enoh este dus în cel de-al șaptelea Cer

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. Apoi Îngerii mei m-au ridicat și m-au dus în cel de-al șaptelea Cer, unde am descoperit o lumină extraordinară alcătuită din corurile compuse din Arhangheli mândri și impunători, din Forțe necorporale, din Domnii, din Virtuți, din Stăpâniri, din Heruvimi, din Serafimi, din Tronuri și din cei cu nenumărați ochi. Am văzut de asemenea nouă regimente și stații de lumină Ioanită. Mi-era atât de frică încât am început să tremur. Atunci tovarășii mei m-au luat lângă ei și mi-au spus:

2. „Îndrăznește, Enoh, nu te teme.” Ei mi L-au arătat pe Domnul așezat pe un tron înalt, departe în fața noastră. „El locuiește în cel de-al Zecelea Cer”.

3. Într-adevăr, în cel de-al Zecelea Cer se află Domnul care se numește Aravat, „Părintele Creației”, în limba ebraică.

4. și am văzut toate legiunile angelice așezându-se în funcție de rangul lor pe cele zece trepte în fața Tronului lui Dumnezeu. Ele s-au prosternat, apoi și-au reluat locul și au început să înalțe cânturi de fericire cu o voce suavă.
Într-o lumină atotpătrunzătoare, ele Îl slăveau pe Dumnezeu.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 21 - Enoh rămâne singur în cel de-al șaptelea Cer
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 01:45 View PostDownload Post

Capitolul 21
Enoh rămâne singur în cel de-al șaptelea Cer

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. Heruvimii, Serafimii, Îngerii cu șase aripi și cei cu nenumărați ochi au rămas înaintea Tronului, stând în fața lui Dumnezeu. Ei îndeplineau poruncile Lui și acopereau tot Tronul Său cântând: „Sfânt, Sfânt, Sfânt ești Doamne și Stăpâne Savaot, Cerul și Pământul sunt pline de slava Ta”.

2. Observând toate acestea, cei doi Îngeri păzitori ai mei mi-au spus: „Enoh, așa cum ni s-a cerut, noi te-am însoțit.” De îndată ce au terminat de rostit aceste cuvinte, au dispărut. Nu i-am mai văzut.

3. Deodată, m-am pomenit singur în acest al șaptelea Cer și mi s-a făcut și mai frică. Înspăimântat de tot, m-am prosternat și eu zicându-mi „vai mie, ce-o să mă fac singur aici?”

4. Atunci Domnul mi l-a trimis pe unul dintre Îngerii săi glorioși, pe Arhanghelul Gabriel. El mi-a spus cu blândețe: „Îndrăznește Enoh, nu te teme, ridică-te acum în fața Domnului Cel Veșnic. Ridică-te și vino cu mine.”

5. Eu i-am răspuns în gând: „Domnul meu, mi-a fugit sufletul de spaimă. I-am chemat pe cei doi Îngeri ai mei care m-au adus până aici căci eu pe ei mă bizui, și împreună cu ei mă gândeam să mă înfățișez în fața lui Dumnezeu.”

6. Dar Gabriel m-a luat ca pe o frunză dusă de vânt și m-a adus deodată în fața lui Dumnezeu Însuși.

7. Am descoperit atunci cel de-al Optulea Cer, cel care este numit în limba ebraică Muzaloth, cel care schimbă anotimpurile, seceta, umezeala, precum și cele 12 constelații ale cercului firmamentului care se află deasupra celui de-al șaptelea cer.

8. și am descoperit în același timp cel de-al Nouălea Cer, cel care este numit în limba ebraică Kuchavim, locul în care sălășluiesc cele 12 constelații ale cercului firmamentului.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 22 - În cel de-al Zecelea Cer, Mihail îl așează pe Enoh în fața lui Dumnezeu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 01:56 View PostDownload Post

Capitolul 22
În cel de-al Zecelea Cer, Mihail îl așează pe Enoh în fața lui Dumnezeu

1. În cel de-al Zecelea Cer, numit Aravoth, am văzut în sfârșit chipul lui Dumnezeu, semănând cu oțelul înroșit scos dintr-o dată din flăcări, scânteietor și arzător.

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.2. Astfel, într-o clipă trecătoare de eternitate, am văzut fața Domnului. Dar dacă chipul lui Dumnezeu este inefabil și minunat, el este de asemenea înspăimântător și teribil.

3. Dar la urma urmei cine sunt eu, Enoh, pentru a-L descrie pe Dumnezeu, pentru a descrie prezența Sa inexprimabilă și chipul Său cel minunat? Nu pot nici măcar să descriu nenumăratele Sale atribute și vocile Sale cele atât de variate. Tronul Său este extraordinar și, de bună seamă, nefăcut cu mâinile. De-abia pot descrie Heruvimii și Serafimii și cânturile lor neîncetate...

4. M-am prosternat în fața lui Dumnezeu. Atunci, cu buzele Lui, El mi-a zis:

5. „Îndrăznește, Enoh, nu te teme, ridică-te și stai în fața Mea în Veșnicie”.

6. Deodată, arhanghelul Mihail m-a ridicat și m-a așezat în fața lui Dumnezeu.

7. Iar Domnul le-a spus Îngerilor Săi, ca pentru a-i amuza sau a-i tachina: „Lăsați-l pe Enoh să stea în fața lui Dumnezeu în Veșnicie”. Atunci Îngerii s-au închinat cu toții și au spus: „Așa să fie cu Enoh, după voia Ta.”

8. Dumnezeu i s-a adresat atunci lui Mihail: „Scoate hainele pământești ale lui Enoh, unge-l cu mirul Meu divin și îmbracă-l cu veșmintele slavei Mele.”

9. Mihail a îndeplinit porunca Domnului. Mi-a acoperit trupul cu uleiuri sfinte și m-a îmbrăcat. Mirul arăta ca o lumină puternică și atingerea lui a fost ca roua dimineții, cu o mireasmă dulce și plăcută. Apoi am început să strălucesc ca o rază de Soare. M-am privit și am văzut că mă preschimbasem într-o ființă glorioasă, precum acei Îngeri care stau în fața lui Dumnezeu.

10. Apoi Dumnezeu l-a chemat pe Pravuil, unul dintre Arhanghelii Săi. Trăsătura specifică a acestei ființe este cunoașterea sa, mai vastă decât cea a tuturor celorlalți Arhangheli care săvârșesc voia lui Dumnezeu. Domnul i-a spus lui Pravuil: „Adu-Mi cărțile din biblioteca Mea, precum și o trestie de scris și dă-i-le lui Enoh. Dă-i și cărțile alese de tine, cele care alină.”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 23 - Enoh povestește călătoria sa împreună cu Îngerii în 366 de cărți
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:01 View PostDownload Post

Capitolul 23
Enoh povestește călătoria sa împreună cu Îngerii în 366 de cărți

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. Arhanghelul Pravuil mi-a explicat atunci cum funcționează Cerul, Pământul, oceanele și toate elementele naturale. El mi-a dat lămuriri despre tunet, despre Soare, despre Lună, despre stele, despre ani, zile și ore, precum și despre vânt și despre numărul Îngerilor. Arhanghelul mi-a arătat de asemenea cum erau create cânturile lor și lucrurile omenești, cum ar fi de pildă limba fiecărei făpturi vii, cântecele, poruncile, învățăturile, și alte lucruri care trebuie cunoscute.

2. Pravuil a continuat: „Totul este deja scris. Așează-te și scrie la rândul tău ceea ce ai văzut pentru toate sufletele de pe Pământ, deși o mare parte s-au născut deja. Dar să știi că fiecărui suflet i s-a pregătit un loc în Veșnicie, căci fiecare suflet va obține Veșnicia, aceasta fiind concepută cu mult înainte de existența oamenilor.”

3. Atunci, la fiecare 30 de zile și la fiecare 30 de Îngeri, eu, Enoh, am notat tot ceea ce mi se arăta, și am scris astfel 366 de cărți.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 24 - Despre marile taine pe care Dumnezeu i le-a revelat lui Enoh
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:05 View PostDownload Post

Capitolul 24
Despre marile taine pe care Dumnezeu i le-a revelat lui Enoh

1. Deodată, Dumnezeu mi-a vorbit, spunându-mi: „Enoh, vino și așează-te la stânga Mea, alături de Gabriel”.

2. M-am prosternat în fața Lui, iar vocea Lui s-a înălțat: „Enoh, multiubitul Meu, tot ceea ce vezi, toate aceste lucruri desăvârșite, îți spun, toate le-am creat Eu din nimic. Eu am creat lucruri văzute și lucruri nevăzute (*7).”

3. „Ascultă bine, Enoh, și pricepe cuvintele mele, căci nici măcar Îngerilor Mei nu Le-am dezvăluit taina Mea și nu le-am explicat nici slava lor sau realitatea mea infinită. Ei nu înțeleg nici creația Mea, pe care ți-o revelez ție acum.

4. Căci cu mult înainte ca aceste lucruri să devină vizibile în ochii lor și ai tăi, Eu Mă mișcam singur prin invizibil, la fel precum Soarele se mișcă de la răsărit la apus și de la apus la răsărit.

5. Totuși, chiar dacă Soarele și-a găsit pacea pe drumul lui, Eu, întrucât Eu sunt cel care am creat toate lucrurile și întrucât Eu am conceput ideea de a așeza temelii și de a crea ființe vizibile, nu-mi aflu niciodată pacea.”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 25 - Dumnezeu îi explică lui Enoh modul în care vizibilul și invizibilul au ieșit din Neant
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:07 View PostDownload Post

Capitolul 25
Dumnezeu îi explică lui Enoh modul în care vizibilul și invizibilul au ieșit din Neant

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1.  I-am poruncit Neantului celui mai profund ca lucrurile vizibile să fie făcute și ca ele să iasă din invizibil. Adoel, Lumina Creației, a venit în fața Mea. Eu am luat-o și de îndată vizibilul a început să crească în pântecele ei.

2. Atunci i-am spus lui Adoel: „Dizolvă-te, pentru ca vizibilul să poată ieși din tine.”

3. Adoel s-a dizolvat într-o imensă jerbă de Lumină. Eu eram în mijlocul acelei lumini care tocmai se născuse. Atunci am văzut întreaga Mea creație, de la prima și până la cea din urmă, fără excepție, cu toate creaturile pe care am visat să le creez și care erau cu toate acolo în fața Mea în Veșnicie.

4. și am văzut că era bine.

5. Apoi am creat un Tron pe care M-am așezat, și i-am poruncit Luminii: „Du-te și mai sus, deasupra Tronului Meu, pentru ca tu să fii temelia cea mai înaltă a lucrurilor vizibile.”

6. Dar deasupra luminii nu mai era nimic altceva. Atunci M-am aplecat și am privit din înaltul Tronului Meu.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 26 - Dumnezeu îl cheamă pe Archas, spiritul tare al Creației
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:14 View PostDownload Post

Capitolul 26
Dumnezeu îl cheamă pe Archas, spiritul tare al Creației

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. I-am poruncit din nou Neantului să-l aducă în fața Mea pe Archas, spiritul tare al Creației.

2. Archas s-a materializat de îndată în fața Mea. El era tare, greu și foarte roșu.

3. I-am poruncit: „Deschide-te, Archas, și din tine să se nască ceea ce trebuie să se nască.” Archas s-a descompus și o energie proaspătă a adus cu ea o nouă creație izvorâtă din Neant. Am văzut că era bine și i-am spus:

4. "Du-te jos, fă-te ferm și tare și devino temelia lucrurilor de jos". Archas a făcut întocmai: a coborât sub Lumină și s-a fixat, devenind rigid. El a devenit astfel temelia tuturor lucrurilor de jos. Dar sub întuneric nu mai era nimic altceva.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 27 - Cum a creat Dumnezeu Apa și cum a înconjurat-o cu Lumină înainte de a o așeza peste șapte insule
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:17 View PostDownload Post

Capitolul 27
Cum a creat Dumnezeu Apa și cum a înconjurat-o cu Lumină înainte de a o așeza peste șapte insule

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. și atunci am poruncit ca un alt lucru să fie scos în același timp din Lumină și din Neant. Eu i-am spus: "Devino groasă". și ea a devenit întocmai. Am presărat-o atunci cu Lumină peste întuneric, sub Lumină, și acest lucru a devenit apă. Am făcut apoi apa fermă dar fără fund și am creat temeliile Luminii în jurul apei. I-am adăugat șapte cercuri din interior, dându-i apei aparența cristalului, adică precum sticla. Celorlalte elemente, le-am arătat fiecăruia drumul lui, la fel ca celor șapte stele ale Cerului. și am văzut că era bine.

2. Apoi am separat Lumina de întuneric și de apă. I-am spus Luminii că va fi o zi și întunericului că va fi o noapte. și a fost o seară și o dimineață pentru prima zi.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 28 - Dumnezeu îi arată lui Enoh înțelepciunea Sa și modul în care El a creat toate forțele în șapte zile
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:22 View PostDownload Post

Capitolul 28
Dumnezeu îi arată lui Enoh înțelepciunea Sa și modul în care El a creat toate forțele în șapte zile

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. Am continuat, făcând ca primul cerc format să fie închis și tare. Apoi am luat apele de jos care se află sub cer, le-am adunat și am făcut ca aceste ape să se adune de la sine și ca haosul să se usuce. Așa s-a și petrecut.

2. În mijlocul valurilor, Eu am creat stânci imense și tari și le-am stivuit pentru a avea uscat, iar uscatul l-am numit Pământ. În mijlocul Pământului se află infinitul pe care l-am botezat Abis. Atunci am adunat din nou marea într-un singur loc și am legat-o cu un jug.

3. Atunci i-am spus mării: „Iată, îți dau hotare eterne; tu nu te vei desprinde de celelalte părți care te alcătuiesc.”

4. Apoi, pentru a termina, am creat firmamentul. În acea zi, Eu M-am numit Primul creat.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 29 - A fost o seară și apoi o dimineață. A fost ziua a doua
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:33 View PostDownload Post

Capitolul 29
A fost o seară și apoi o dimineață. A fost ziua a doua

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. Pentru toate aceste oști cerești, am imaginat natura și chipul focului. Privirea Mea s-a așternut peste o stâncă tare și neclintită, iar din străfundul ochilor Mei a țâșnit un fulger care a transformat-o în același timp în apă și în foc, fără ca apa să stingă focul și fără să se usuce. Acest fulger a fost mai strălucitor ca Soarele, mai blând ca apa și mai tare ca stânca.

2. Din această stâncă învăpăiată Eu am luat câteva flăcări și din aceste flăcări am creat ierarhia celor nouă coruri angelice. Armele lor sunt învăpăiate de vreme ce se manifestă prin flăcări arzătoare. Atunci am poruncit ca fiecare ierarhie de Îngeri să rămână mereu la locul ei.

3. Dar în această oștire cerească, un Înger n-a vrut să stea la locul lui, căci el a dorit să se înalțe mai presus de ceilalți. De fapt, el a plăsmuit chiar un gând și mai ambițios, de a se înălța deasupra Pământului și a norilor, și chiar deasupra propriului Meu Tron! El și-a închipuit că puterea lui ar fi atunci egală cu a Mea.

4. Atunci Eu l-am aruncat din Raiul Meu împreună cu toți ceilalți Îngeri ai lui și el a zburătăcit necontenit prin văzduh, deasupra infinitului.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Scrieri apocrife
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 3 of 7  [ 69 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !