Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 29.3.2024, 12:20
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 30 - Dumnezeu a creat toate cerurile în ziua a treia
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 2.3.2011, 02:37 View PostDownload Post

Capitolul 30
Dumnezeu a creat toate cerurile în ziua a treia

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. În ziua a treia, i-am poruncit Pământului să facă să crească arbori uriași și minunați, dealuri și grâne de semănat. De aceea am creat Raiul, pe care l-am împrejmuit și l-am pus sub paza a doi Îngeri învăpăiați. Prin aceasta, Eu am creat reînnoirea.

2. A sosit apoi seara, apoi dimineața zilei a patra.

3. În ziua a patra, am poruncit să fie niște lumini mari în cercurile divine.

4. Pe primul cerc dintre toate am așezat stelele, Kruno, iar pe cel de-al doilea Aphrodit, pe cel de-al treilea Aris, pe cel de-al cincilea Zoues, pe cel de-al șaselea Ermis, pe cel de-al șaptelea o Lună mai mică, împodobită cu mai puține stele.

5. Mai jos am așezat Soarele pentru a lumina ziua, și Luna și stelele pentru a lumina noaptea.

6. Am așezat Soarele pentru ca el să se coordoneze cu fiecare dintre cele douăsprezece constelații și am orânduit succesiunea lunilor, numele, viețile, tunetele și orele lor.

7. Apoi a sosit seara, apoi dimineața zilei a cincea.

8. În ziua a cincea, i-am poruncit mării să-mi dea pești și păsări cu penajul variat, precum și animale piuind pe toată suprafața Pământului, cu patru picioare sau în văzduh, de parte bărbătească și de parte femeiască, toate însuflețite de duhul Vieții.

9. și a fost seara, iar apoi dimineața zilei a șasea.

10. În ziua a șasea, i-am poruncit Înțelepciunii Mele să creeze un om adunând șapte elemente: Pământul pentru a-i forma carnea, roua pentru a-i forma sângele, două părți din Soare pentru a-i forma ochii, pietre pentru a-i forma oasele, iuțeala Îngerilor și a norilor pentru a-i forma mintea, iarbă pentru a-i forma părul și venele, suflul Meu și vântul pentru a-i forma sufletul.

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.11. I-am dăruit șapte însușiri: cărnii i-am dat simțirea, ochilor vederea, venelor atingerea, sângelui i-am dat gustul, oaselor le-am dat puterea de a îndura, iar minții – puterea de a se bucura.

12. Există o anumită istețime tainică în felul Meu de a crea omul, căci el a fost făcut să aibă atât o natură vizibilă cât și una invizibilă. În acest sens, aceste două naturi reprezintă moartea și viața sa. El cunoaște cuvântul ca un lucru creat, mic în măreția sa și iarăși mare în micimea sa. Am așezat omul pe Pământ, precum un alt Înger, falnic, mare și plin de slavă, și l-am numit stăpân pentru a domni asupra Pământului și pentru a dobândi Înțelepciunea Mea. Printre toate creaturile Mele, nu exista nici una precum omul.

13. Eu i-am dat un nume, provenit din cele patru părți, de la răsărit, de la apus, de la miazăzi și de la miazănoapte, și i-am dat în stăpânire patru stele. L-am numit Adam și i-am arătat cele două căi, cea a luminii și cea a întunericului. Apoi i-am spus:

14. „Asta e bine, asta nu e bine” pentru ca să pot vedea dacă simte, în existența lui, dragoste sau indiferență pentru Mine.

15. Eu am înțeles natura lui, dar el nu o cunoștea încă. Am văzut că avea să păcătuiască și mi-am spus „Ce altceva este după păcat, dacă nu moartea?”

16. Atunci i-am dat somnul și el a adormit. I-am luat o coastă care Mi-a servit pentru a-i crea o femeie, pentru ca moartea să-i vină prin femeia lui. Am folosit ultimul lui cuvânt și am numit-o mamă, adică Eva.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 31 - Dumnezeu ii da lui Adam Raiul si deschide Cerul pentru ca el sa poata vedea Ingerii
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:20 View PostDownload Post

Capitolul 31
Dumnezeu îi dă lui Adam Raiul și deschide Cerul pentru ca el să poată vedea Îngerii


Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Adam trăia pe Pământ. De aceea, Eu i-am creat o grădină la răsărit de Eden, pe care trebuia să o îngrijească și să o respecte.

2. I-am deschis cerul pentru ca să poată vedea și auzi Îngerii cântându-și cânturile lor de slavă în lumina inefabilă.

3. Adam trăia în rai. Dar Îngerul căzut a înțeles că Eu voiam să creez o altă lume cu acest om care era domnul Pământului și care îl stăpânea.

4. Diavolul este spiritul rău al locurilor de jos. Ajungând un fel de fugar, el a creat în ceruri Sotona, după numele lui, Satanel. Chiar dacă el este diferit de ceilalți Îngeri, atributele sale nu s-au schimbat, la fel cum nu s-a schimbat nici inteligența sa sau înțelegerea pe care o are asupra lucrurilor bune sau rele.

5. Înțelegând condamnarea sa și păcatul său, el a intrat  în Rai și a sedus-o pe Eva, însă fără a se atinge de Adam.

6. și Eu am blestemat ignoranța. Dar ceea ce am binecuvântat odată, nu pot să blestem. Prin urmare, nici omul, nici Pământul, nici celelalte creaturi, ci fructul nefast al omului și al lucrării sale.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 32 - Dupa pacatul lui Adam, Dumnezeu il alunga din Rai
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:23 View PostDownload Post

Capitolul 32
După păcatul lui Adam, Dumnezeu îl alungă din Rai

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. I-am spus lui Adam: „Țărână ești și în țărână te vei întoarce. Nu te voi distruge, dar te voi trimite acolo de unde te-am scos.

2. Numai atunci te voi putea primi în a doua Mea prezență.”

3. și am binecuvântat toate creaturile Mele vizibile și invizibile. Adam nu rămăsese decât cinci ore și jumătate în rai.

4. Apoi am binecuvântat cea de-a șaptea zi care este Sabatul, zi pe care el a respectat-o nelucrând.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 33 - Dumnezeu ii arata lui Enoh varsta Lumii
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:25 View PostDownload Post

Capitolul 33
Dumnezeu îi arată lui Enoh vârsta Lumii și durata sa de 7000 de ani

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Am făcut de asemenea o a opta zi, pentru ca aceasta să fie prima creată după Creația Mea și pentru ca primele șapte zile să se transforme în 7000 de ani. Începând cu cel de-al 8000-lea an, timpul nu va mai exista. Nu vor mai fi ani, luni și ore.

2. și acum, Enoh, iată tot ce ți-am spus, tot ce ai înțeles, tot ce ai văzut dintre lucrurile divine, tot ceea ce ai văzut pe Pământ, tot ceea ce Eu, în marea Mea înțelepciune, am scris în cărți, toate aceste lucruri pe care le-am conceput și creat, din vârful temeliei și până jos. În sfârșit, Eu nu am avut sfetnici, tot astfel cum creațiile Mele nu au moștenitori.

3. Eu sunt veșnic, necreat de mâini și fără de schimbare.

4. Gândul Meu este sfetnicul Meu, înțelepciunea Mea și Cuvântul Meu sunt manifestate, iar ochii Mei zăresc orice lucru care stă aici în fața Mea, tremurând de spaimă.

5. Dacă Îmi întorc fața, atunci toate vor fi nimicite.

6. Deschide-ți mintea, Enoh, și cunoaște-L pe Cel care îți vorbește, și ia cărțile pe care le-ai scris.

7. Ți-i dau pe Îngerii Sariel și Raguel care te-au condus până aici, precum și cărți. Întoarce-te jos, pe Pământ, și povestește-le fiilor tăi tot ce ți-am spus și tot ce ai văzut, de la Primul Cer și până la Tronul Meu, precum și ierarhiile angelice.

8. Căci Eu am creat toate forțele, și nici una nu Mi se poate împotrivi și nici nu iese din Cuvântul Meu. Căci toate se supun domniei Mele și lucrează numai pentru Împărăția Mea.

9. Dă-le cărțile scrise cu mâna, și ei le vor citi, și Mă vor cunoaște astfel ca Domn al tuturor lucrurilor. Ei vor înțelege că nu există alt Dumnezeu în afară de Mine.

10. Lasă-i să transmită cărțile pe care le-ai scris tu copiilor copiilor tăi, generație după generație, neam după neam.

11. și ți-l dăruiesc ție, Enoh, pe mijlocitorul Meu, arhanghelul Mihail, pentru scrierile strămoșilor tăi Adam, Seth, Enos, Cainan, Mahalaleel și ale lui Jared, tatăl tău.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 34 - Dumnezeu îi condamnă pe închinătorii la idoli și dezlănțuie potopul asupra lor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:28 View PostDownload Post

Capitolul 34
Dumnezeu îi condamnă pe închinătorii la idoli și dezlănțuie potopul asupra lor

1. Ei nu se tem de Mine, au lepădat poruncile Mele și preferă să se prosterneze în fața unor falși dumnezei în loc să se închine în fața Mea. Au reușit să convingă lumea, cu învățăturile lor, să săvârșească cele mai îngrozitoare blestemății, cel mai adesea unul cu altul, de cele mai multe ori cu o răutate de neînchipuit.

2. Prin urmare, Eu voi dezlănțui un potop asupra Pământului, care va distruge omenirea și va scufunda globul pământesc în întuneric.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 35 - Un om din familia lui Enoh va fi lăsat în viață, pentru că a urmat poruncile Mele
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:31 View PostDownload Post

Capitolul 35
Un om din familia lui Enoh va fi lăsat în viață, pentru că a urmat poruncile Mele

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Din sămânța lui va ieși o altă generație, mult timp după aceea, dar mulți dintre ei vor fi nemulțumiți.

2. Cel care va crește această generație, îi va dezvălui și cărțile tale, cele ale părinților voștri, cei care vor avea misiunea de a păzi lumea precum și pe toți cei care-Mi sunt credincioși și care nu rostesc numele Meu în deșert.

3. și ei îi vor spune generației care îi urmează și tuturor celorlalte în veacuri, că toți cei ce vor citi vor fi mai slăviți decât primii.

Foto: Mario Duguay
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 36 - Dumnezeu îi cere lui Enoh să se pregătească să-i părăsească pe ai săi peste 30 de zile
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:32 View PostDownload Post

Capitolul 36
Dumnezeu îi cere lui Enoh să se pregătească să-i părăsească pe ai săi peste 30 de zile

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Acum, Enoh, îți mai dau încă 30 de zile de trăit în casa ta, pentru ca să-ți pui ordine în toate și pentru a le spune copiilor și familiei tale că toată lumea poate auzi ceea ce îți spun, că toți pot citi și înțelege că nu există alt Dumnezeu decât Mine.

2. și că ei pot să urmeze mereu poruncile Mele, și să înceapă să citească și să folosească aceste cărți scrise de tine.

3. După 30 de zile, voi trimite Îngerul Meu să te ia și să te răpească din mijlocul copiilor tăi pentru a te aduce alături de Mine.

Foto: Mario Duguay
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 37 - Dumnezeu cheamă un Înger
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:35 View PostDownload Post

Capitolul 37
Dumnezeu cheamă un Înger

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Atunci Dumnezeu l-a chemat pe unul dintre Îngerii Săi cei mai bătrâni, un Înger teribil și amenințător, pe care l-a așezat alături de mine. Înfățișarea lui era ca zăpada, mâinile sale erau ca gheața sau ca bruma, și el mi-a înghețat fața, pentru că altminteri nu aș fi putut suporta razele înspăimântătoare ale lui Dumnezeu, așa cum nu poți suporta flăcările unui cuptor, arsura Soarelui sau a crivățului.

2. Atunci Dumnezeu mi-a spus: „Dacă fața nu ți-ar fi fost înghețată, atunci nici un om nu ți-ar mai putea-o vedea.”

Foto: Mario Duguay
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 38 - Fiul lui Enoh îl aștepta pe tatăl său zi și noapte
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:37 View PostDownload Post

Capitolul 38
Fiul lui Enoh îl aștepta pe tatăl său zi și noapte

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Domnul le-a spus Îngerilor care mă însoțiseră: „Însoțiți-l pe Enoh pe Pământ și rămâneți cu el până în ultima lui zi.”

2. și m-am pomenit astfel din nou în patul meu, ca și cum niciodată nu m-aș fi dat jos din el.

3. Fiul meu Matusalem, care aștepta întoarcerea mea zi și noapte la căpătâiul patului meu, a fost uluit să mă vadă. Atunci i-am spus să adune familia noastră, ca să le pot povesti tot ceea ce văzusem.

Foto: Mario Duguay
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 39 - Enoh se simte mic după dialogul lui cu Dumnezeu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:40 View PostDownload Post

Capitolul 39
Enoh se simte mic după dialogul lui cu Dumnezeu

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Copiii mei, comoara mea, ascultați-mă, căci am multe lucruri să vă spun.          

2. Dumnezeu Cel Unic m-a lăsat să revin printre voi pentru ca să vă pot spune din gura Sa tot ceea ce a fost, ceea ce este, și ceea ce va fi în ziua Judecății de Apoi.

3. De vreme ce Dumnezeu m-a lăsat să mă întorc printre voi, să știți totuși că aceste cuvinte pe care le auziți sunt cele ale unui om care a fost crescut pentru voi, căci eu L-am văzut pe Dumnezeu față în față. De aceea, mă simt de parcă aș fi o bucată de fier proaspăt scos din focul arzător, aruncând încă jerbe de scântei de jur împrejur în timp ce se răcește.

4. Priviți-mi ochii. Poate vedeți ceva de seamă în ei. Aflați doar că acești ochi au văzut ochii lui Dumnezeu, strălucitori ca razele Soarelui, care m-au umplut de respect.

5. Priviți-mi mâinile, mâna dreaptă a unui biet muritor. Dar eu am văzut mâna lui Dumnezeu presărând stele pe cer numai pentru a mă ajuta să înțeleg cum a creat El toate lucrurile.

6. Priviți ce drepte sunt lucrările mele, dar eu am văzut dreptatea desăvârșită, absolută și infinită a lui Dumnezeu.

7. Voi auziți aceste cuvinte ce-mi ies de pe buze, așa cum eu am auzit cuvintele Domnului ieșind de pe buzele Sale, precum un șirag de fulgere printre nori.

8. și acum, dragi copii, ascultați cuvintele Tatălui Pământului, ascultați cum e să ajungi în fața Lui, a Celui care stăpânește Cerul, pe cei vii, pe cei morți și toate oștile Îngerești. Mă întreb de altfel cine ar putea sta astfel în fața Lui fără a resimți această durere veșnică a despărțirii.

Foto: Mario Duguay
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Scrieri apocrife
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 4 of 7  [ 69 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !